Tarihte Bugün 27 Mayıs

Konu, 'Mayıs Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1941 :
  İkinci Dünya savaşı sırasında, Almanların savaş gemisi Bismarck İngiliz hava saldırısıyla batırıldı. 1000'e yakın mürettebat öldü.

  1957 : Demokrat İzmir gazetesi 1 ay süreyle kapatıldı.

  1959 : Ankara'da yayımlanan Zafer ve Yenigün gazeteleri ve Ulus gazetesi 1 ay süreyle kapatıldı. Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman, Bülent Ecevit'in bir yazısı nedeniyle 10 ay hapis cezası aldı.

  1960 : Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koydu. Silahlı Kuvvetler adına ülke yönetimini Milli Birlik Komitesi üstlendi. Orgeneral Cemal Gürsel Milli Birlik Komitesi'nin başına getirildi. Milli Birlik Komitesi ilk iş olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve hükümeti feshetti ve her türlü siyasi faaliyeti yasakladı.

  1961 : Kamuoyunda 1961 Anayasası olarak bilinen yeni Anayasa Kurucu Mecliste kabul edildi.

  1962 : Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi açıldı.

  1968 : Cumhuriyet Halk Parti Genel Sekreteri Bülent Ecevit, "Demirel, bedavacılar cennetini sürdürmek istiyor" dedi.

  1971 : Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran gözaltına alındı.

  1980 : Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak Ankara'da öldürüldü. Olayı protesto eden Milliyetçi Hareket Partililer birçok kentte sol görüşlülerin ev ve işyerlerini tahrip etti.

  1985 : Papa suikastı davasında Mehmet Ali Ağca, "Ben Hazreti İsa'yım; Allahın oğluyum" dedi.

  1994 : Sovyet yazar Aleksandr Solijenitsin 20 yıl Amerika'da sürgünde kaldıktan sonra ülkesine döndü.

  1997 : Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'na (NATO) üye 16 ülkeyle güvenlik anlaşması imzaladı.

  1995 : Bir grup kadın, cumartesi günü saat 12.00'de gözaltında kaybolanların bulunması ve sorumluların ortaya çıkarılarak yargılanması talebiyle İstanbul Galatasaray Lisesi önünde oturdu. Daha sonra 'Cumartesi Anneleri' olarak anılan insan hakları savunucuları dört yıl boyunca her cumartesi saat 12.00'de aynı yerde buluştu.

  1999 : Birleşmiş Milletler Savaş Suçluları Mahkemesi, Yugoslavya Devlet Başkanı Slobadan Miloseviç'i Kosova'daki vahşetin sorumlusu olmakla ve etnik Arnavutlara karşı soykırım yapmakla suçladı.

  2007 : Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sivas’ta çeşitli tesislerin ortak açılışı ve TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Anayasa Mahkemesi’nin aldığı 367 kararı ile çoğunluğun azınlığa mahkum edildiğini belirterek, bu kararı aldırtanların 22 Temmuz’da milletten dersini alacağını söyledi.

  2013 : Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında , Taksim Gezi Parkı'nda 5 ağaç yerinden söküldü. Durumu gören Taksim Dayanışma Bileşenleri Platformu üyeleri iş makinesinin önüne geçerek yıkımı durdurdu. Bu tarihten sonra yaşananlar haftalarca sürecek bir eylemin başlangıcıydı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1332 :
  Arap düşünür ve tarihçi İbni Haldun.

  1878 : Amerikalı dansçı Isadora Duncan.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1910 :
  Verem mikrobunu bulan Alman bakteriyolog Robert Koch.

  1840 : İtalyan keman virtüözü ve besteci Nicola Paganini

  1964 : Hindistan Başbakanı Cavaharlal Nehru.

  2013 : 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in eşi Nazmiye Demirel, 86 yaşında yaşamını yitirdi.


   
  Last edited: 27 Mayıs 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica