Tartışma 27 Aralık 2014 C Sınıfı Sınavı Iptal Edilmesini Düşündüğünüz Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Sayın TÜİSAG üyeleri,

  27 Aralık 2014 B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı sonrası yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini düşündüğünüz sınav sorularını bu başlık altında paylaşıp tartışabilirsiniz.


   
  deniz demirci ve Şeyda Şahin bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hüseyin51

  Hüseyin51 TÜİSAG Üyesi

  Yangın söndürme sorusu çelişkili
  işe giriş sağlık muayane sorusu çelişkili
  Asfalt sorusu çelişkili
  Onaylı defterle alakalı soru (yönetmelik 9 gün önce değiştiğinden sıkıntı var)çelişkili
  benzen nerelerde kullanılmaz sorusu (su arıtma.taş kömürü ocakları) çelişkili

  Bence bu sorulara yönetim tarafından itiraz edilmeli

   
 3. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  Soruyu net hatırlamadan yorum yapmak ve şıkları tam olarak hatırlayamamak aslında bizi bu tartışmaya iten. Çünkü sınavda okuduğumuz ve algıladığım şekliyle aklımızda kalıyor sorular.
  Algıda seçicilik yapıp hemen İSG olunca sınavın adı kişisel risk faktörlerini Kişisel Stres Faktörleriyle aynı kalıpta değerlendiriyoruz.
  Ben soruya verdiğim cevabı hatırlamıyorum. Sadece soruyu ve birkaç şıkkı hatırlamaya çalışıyorum.
  Psikososyal risk etmenlerinden kişisel stres sebepleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur ?
  a) Özgüven
  b) Başa Çıkmak
  c) Ücret
  Bilimsel açıdan bu sorunun doğru mu yanlış mı olduğunu grupta değerlendirilmesi için yazıyorum ikna etme gayem yok esasen.

  Başa çıkmak diye bir söylem ancak stresle başa çıkma olarak yorumlanır. Başa Çıkmak diğer tabirle baş etme stresin sebebi değil sonucu olarak karşımıza çıkar. Stresle başa çıkarsınız veya çıkamazsınız bu durum stresin kaynağını değil kişinin stres karşısında duruşunun göstergesidir.
  Başa Çıkmak Kavramı "İşle başa çıkma" kavramı olarak değerlendirildiğinde ise yoğun iş temposuyla başa çıkmak veya işin yoruculuğu ile başa çıkmak olarak algılanır bu da zaten kişinin kendisinden değil dışarıdan gelen bir faktör olduğu anlamını taşır.
  Kişi kendi kendine stres yapabilir, yaşlılık sebebiyle işini kaybetme endişesi stres faktörüdür mesela, emekli edilme kaygısı bir stres faktörüdür ve her durumda işten ve işyerinden kaynaklı kişisel bir strestir.
  Stresli bir işyerinde çalıştığını söyleyen işçi strese girdiğinde stresin kaynağını kişide aramak doğru değildir. Öte yandan ücret(Aylık kazancınızın düşük veya yüksek olması) kişisel bir durumdur ve kişisel bir stres sebebidir. Aynı ücreti alan farklı bir işçi stres yapmazken siz kendinizi daha fazla ücrete layık görürsünüz ve daha eğitimli olduğunuz için daha yüksek maaş almayı hak ettiğinizi düşünerek stres yapmanız tamamen kişisel stresinizdir.

  Özgüven Kişinin kendini yetersiz hissetmesi, veya yeterince takdir görmemiş olması, kariyer beklentilerinin karşılanmamış olması kişinin özgüvenini kaybetmesine sebep olabilir bu bir stres faktörüdür. Özgüven iş yapamama, yetiştirememe endişeleriyle de oluşabilir. İşverenin güven kırıcı tutumları vb durumlar korkuya sebep olur. İşte bu kaygı-endişe ve korku halleri strese sebep olur. Kaynağına bakarsanız yine işle ilgilidir. Çalışma hayatında Katılım: Karar verme sürecinde katılımın artmasının memnuniyeti ve özgüveni arttırdığı, aksi durumun ise stresi ve fiziksel çöküşü ve iş doyumsuzluğunu artırdığı gösterilmiştir.

  Soruyu dışarıdan gelen stres sebebimidir, yoksa kişinin kendisinden gelen stres sebebi midir diye yorumlayıp Ücret kesinlikle kişisel stres kaynağı değildir demek şıkların kaynağınında işten ve işyerinden dolayı oluşan stresler olduğunu görmemektir.

  "Başa Çıkmak" ve "Başa Çıkamamak" iki farklı algı uyandırır kişide. "Başa Çıkamamak" stres sebebir "Başa Çıkmak" ise olumlu bir duruştur strese sebep olmaz.
  "Özgüven" genel bir tabirdir olumlu veya olumsuz bir duruma işaret etmez. İşçinin kendine özgüveni stres yapmaz, özgüven eksikliğine stres oluşur. Özgüveniniz çok fazla isede stres yapma ihtimaliniz olabilir.
  "Ücret" de olumlu veya olumsuz bir durumu göstermez. Ücret normal ise işçi stres yapmaz ama yetersiz buluyorsa stres yapabilir. Çok yüksek ise stres yapma ihtimali olabilir.

  Lütfen okuyup değerlendirmenizi yazarsanız sevinirim.

     

   
  Eren Volkan Koç bu yazıya teşekkür etti.
 4. osman dağtekin

  osman dağtekin TÜİSAG Üyesi

  başa çıkma değildi o.. Baş etme idi

   
  Fatma ÇİLOĞLU ve Emine G. bu yazıya teşekkür etti.
 5. Süleyman ERYIGIT

  Süleyman ERYIGIT TÜİSAG Üyesi

  51- Aşagıdakilerden hangisi doğrudur?

  Onaylı defter çalışma iş kurumu genel müdürlüğünce onaylanır noter tarafından onaylanabilir.. YANLIŞ
  GENEL MÜDÜRLÜK YOK.......... Yeni yönetmelikte

  İşverenin sağlık ve güvenlik kayıtları ve onaylı deftere ilişkin yükümlülükleri
  MADDE 7 –
  (1) İşveren ilgili mevzuatta belirlenen süreler saklı kalmak kaydıyla;
  (3) Onaylı defter işyerinin bağlı bulunduğu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri (Mülga ibare:RG-18/12/2014-29209)(…)veya noterce her sayfası mühürlenmek suretiyle onaylanır.

  Geriye isg uzmanı defteri imzalatır ve düzgün tutar
  Buda işveren yükümlülüğünde değildir.....

  YANLIŞ HATIRLAMIYORSAM....... BANKO İPTAL OLUR SORU.............


     

   
  taner buldunn bu yazıya teşekkür etti.
 6. Eray Zorlu

  Eray Zorlu TÜİSAG Üyesi

  Hocam iptallik bir sürü soru var ama kimse başvurmadığı sürece iptal olmaz ve son 24 saatimiz kaldı.

   
 7. Süleyman ERYIGIT

  Süleyman ERYIGIT TÜİSAG Üyesi

  Dediğin doğru buradan aynı zaman da iptal edilecek soru için tek kişi başvursa yeterli bence....
  mantıklı açıklama nedeni vs... tek soru iptali için 1000 kişinin başvurmasına gerek yok..
  iptal sorular için ayrı ayrı kişiler üstlenmeli ve buradan kimler üstlenecekse paylaşılmalı ....
   
  taner buldunn bu yazıya teşekkür etti.
 8. Fatma ÇİLOĞLU

  Fatma ÇİLOĞLU TÜİSAG Üyesi

  asbest yasaklanmıi diyen arkadaşlar asbest yasaklansa bile kullanılmıyor anlamına gelmez ki bu itiraz edilebilir bir soru oda   
 9. taner buldunn

  taner buldunn TÜİSAG Üyesi

  Onayli defter sorusu

  Yangin sinifi sorusu

  Asfalt sorusu

  Diger sorulardan ekmek cikmayacagina eminim.ama basvuracak yigit cikmayacak sinirda kalanlsr kafasini vuracak!

     

   
 10. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  Baş Etme nasıl bir stres faktörü açıklarsanız.   
 11. taner buldunn

  taner buldunn TÜİSAG Üyesi

  Cevap ucret bosuna tartismaya gerek yok .ucreti duduk olarak dusunmeyin isci yuksek maas aliyorsa strea faktoru degildir yasami icin   
 12. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  düşük maaş alıyorsa ?

   
 13. Eray Zorlu

  Eray Zorlu TÜİSAG Üyesi

  Bence de cevap ücret. Ek olarak o sorudan daha öncelikli olarak sonuca bağlanması gereken sorular var.

  1) Asfalt sorusu
  2) İşe giriş sağlık muayene sorusu
  3) Benzen taraması sorusu
   
 14. malik öztürk

  malik öztürk TÜİSAG Üyesi

  soru stres sebebı degıl seklındeysı ama ucret stres sebebıdır. bence cevap ozguven veya bas etme

   
 15. taner buldunn

  taner buldunn TÜİSAG Üyesi

  Soruyu psikiyatrist arkasasima sordum   
 16. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  İş Stresini Oluşturan Faktörler
  Çalışanların yaşadıkları stresi yaratan faktörler (stresörler) üç ana gruba ayırarak incelenebilir;

  1. Bireysel faktörler

  2. Çevresel faktörler

  3. Örgütsel faktörler.

  Bireysel Faktörler
  Bireyin kişilik özellikleri en önemli bireysel stres kaynağıdır. Kişilik özellikleri ile stres arasındaki ilişkiyi ortaya koyan ilk ciddi çalışma Rosenman ve Freidman tarafından yapılmıştır. Bu çalışmada strese yatkınlık bakımından, A ve B tipi kişilik özellikleri belirlenmiştir. Bu özellikler şunlardır: (Sabuncuoğlu ve Tüz, 1998, s. 192)

  A tipi kişilik özellikleri; Yükselme ve başarı hırsı, başkalarıyla yarışmak, duygusallık, heyecanlılık, acelecilik, zaman ile yarışmak, işlere bağlılık ve hemen bitirme eğilimi, saldırgan tavır, çabuk öfkelenme, hareket ve konuşmanın hızlı olması, sabırsızlık, insan ilişkilerinin zayıflığı, kişisel ve sosyal yaşantıya zaman ayırmamak, dinlenmeyi sevmemek, beklemekten sıkılmak, başkalarının sözlerini kesmek, yerinde duramamak vb. özelliklerdir.

  B tipi kişilik özellikleri; İş konusunda rahat olma, süre ve başarı ile fazla ilgilenmeme, işte kalite arayışı, başkalarıyla yarışmama, sakin ve açık konuşma, sağlığına düşkün olma, bol zamanı olma,insanlarla dost olma, sosyal yaşamı sevme, olanları kabul etme, kendinden emin olma vb. gibi özelliklerdir.

  Bireyin çevresini nasıl algıladığı, değişim ve ilişkilere tepkisi önemli oranda onun kişiliği ile ilgilidir. Çalışanın otokratik yapıda olması, cinsiyeti, içedönük ya da dışadönük olması, ilişkilerde destekleyici yada yarışmacı tavır göstermesi, duygusal hassasiyeti, olumsuzluklara direnci, başarı gereksinimi vb. gibi özellikleri örgütsel yapı içinde birer stres kaynağı olarak etkili olabilirler (Erdoğan, 1996, s. 292).

  Bireysel stres kaynakları olarak, kişilikle ilgili özelliklerin dışında; bedensel faktörler, parasal faktörler ve yaşam tarzı ve yaşı da sayılabilir. Bedensel özellikler; bireyin doğuştan gelen sistem bozukluğu, hormonal denge düzensizliği olabilir; böylece yüksek tansiyon, yüksek kolestrol nedeniyle kalp hastalıklarına rastlanabilir ve bu kişiler strese daha yatkındırlar. Parasal faktörler; bireyin parasal sıkıntı içinde olması (göreceli olarak) ve bu yüzden daha çok çalışma, aşırı çaba gibi zorunluluklar hissetmesi onun gerilimini artıran bir durumdur ve önemli bir stres kaynağı olabilir. Bireyin yaşam tarzı ve yaşı; Birey doğal yaşam biçiminden uzaklaştıkça strese yakınlaşır. İçki, sigara, uyuşturucu ya da ilaç kullanımı, hızlı ve aşırı sosyal etkinlikler stres yükünü artırmakta ve direnci azaltmaktadır. Bireyin yaşı da bir stres faktörü olabilir; örneğin, menapoz ve andropoz dönemleri gibi (Eren, 2000, ss. 278,279).

   
 17. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

 18. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  Çok komiksiniz

   
 19. Kaner

  Kaner TÜİSAG Üyesi

  İnsanın hatasını kabul etmesi de bir erdemdir Cezair Bey.

   
 20. taner buldunn

  taner buldunn TÜİSAG Üyesi

  Kaner eger puanin yetiyorsa lutfen daha polimige girme burada konu sapiyor .

  onayli defter
  Yangin sorusu
  Benzen sorular uzerine yogunlasmak gerek

   
  cezair karataş bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica