Tarihte Bugün 26 Nisan

Konu, 'Nisan Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1929 : İstanbul Mecidiyeköy'de likör fabrikası açıldı.

  1937 : Naziler İspanya İç Savaşı sırasında yeni kurdukları hava gücü Lutwaffe'yi İspanya'nın kuzeyindeki Cumhuriyetçi Bask kenti Guernica'yı bombalayarak denemeye başladı.

  1940 : İlk "kira ihtikarı" davası, İstanbul'da, kiracısından Milli Korunma Kanunu'na aykırı olarak fazla zam isteyen Dragomis Komandorof hakkında açıldı.

  1941 : Alman orduları Atina'yı ele geçirdi.

  1951 : İstanbul Edirnekapı'da bir mezarlıkta ayin yapan 26 nakşibendi yakalandı.

  1964 : Girne Başparmak Dağları'na saldırıya geçen Rumlar 4 Türk'ü öldürdüler, Rum güçleri Girne Geçidi'ne 8 kilometre yaklaştılar. Aynı gün, Lefkoşa'da yürüyüş yapan 5000 Türk kadın, Bierleşmiş Milletler Barış Gücü komutanını yuhalayarak taşladı ve "Türk Ordu'su Kıbrıs'a" diye bağırdı.

  1967 : Picasso'nun bir tablosu yaşayan bir sanatçı için o güne kadarki en yüksek fiyattan, 532.000 dolara satıldı.

  1970 : İzmir'de yapılan Türkiye İşçi Partisi Kongresi'nde "sosyalist devrimciler" ile "proleter devrimciler" arasında kavga çıktı.

  1971 : 11 ilde sıkıyönetim ilan edildi. Adalet Bakanı İsmail Arar, gazetecilerin "Bir isyan mı var ?" sorusunu cevapsız bıraktı. Bir ay süreyle sıkıyönetim ilan edilen iller şunlar: Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Sakarya ,Siirt, Zonguldak.

  1971 : Türkiyedeki bütün radyolar Ankara'ya bağlandı.

  1972 : Yazar Sevgi Soysal 1 yıl hapse mahkum oldu.

  1973 : Ferit Melen Hükümeti'nin istifasından sonra, hükümeti kurmakla görevlendirilen Naim Talu yeni bakanlar kurulunu açıkladı. Naim Talu Hükümeti Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokratik Parti'nin ret oylarına rağmen Meclisten güvenoyu aldı.

  1975 : Portekiz'de Kurucu Meclis seçimlerini Mario Soareş'in liderliğindeki Sosyalist Parti kazandı.

  1977 : Cumhuriyet Halk Partisi lideri Bülent Ecevit'in seçim otobüsü Niksar'da kurşunlandı. Saldırıda 10 kişi yaralandı.

  1979 : İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı 1 Mayıs kutlamalarını yasakladığını bildirdi.

  1982 : 10 Nisan'dan beri cezaevinde olan Bülent Ecevit hakkında bir tutuklama kararı daha verildi.

  1984 : İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi, işkence yaparak bir öğrenciyi öldürdükleri iddiasıyla yargılanan 2 polisi 6'şar yıl 8'er ay ağır hapis cezasına çarptırdı.

  1985 : Bolu yakınlarında uçuruma yuvarlanan bir yolcu otobüsündeki 40 kişiden 20'si öldü.

  1986 : Rusya'da Çernobil nükleer santralinde patlama oldu; yayılan radyoaktif sızıntı bulutlar aracılığıyla İskandinav ülkeleri, Doğu Avrupa ve Karadeniz!e kıyısı olan ülkeleri, bu arada Türkiye'nin Trakya ve Karadeniz bölgelerini etkiledi.

  1987 : Türk-İş'in Samsun'da düzenlediği "Demokrasi Mitingi"ne 10 bin işçi katıldı.

  1988 : Tıp Etik Kurulu Dr. Ziya Özel'in kanserli hastaların tedavisinde kullandığı zakkum ekstresinin ilaç olmadığına karar verdi.

  1988 : İstanbul Kartal'da 1500 gecekondu yıkıldı.

  1991 : İstanbul Çavuşoğlu Lisesi Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonu oldu.

  1993 : Silahlı Kuvvetler İç Hizmet Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle er ve erbaşlar artık saçlarını üstte altı, yanlarda ise iki santimetre daha uzatabilecekler.

  1994 : Güney Afrika'da ilk çok ırklı seçimler yapıldı. 22 milyon Güney Afrikalının oy kullandığı parlamento genel seçimlerinde ırkçılığa karşı mücadelenin önderi Nelson Mandela oyların büyük çoğunluğunu alarak Güney Afrika'nın ilk siyah başkanı olmaya hak kazandı.

  1995 : 31 Mart'ta PKK militanları tarafından kaçırılan Reuters muhabiri Fatih Sarıbaş ile Ajans France Press muhabiri Kadri Gürsel serbest bırakıldı.

  1995 : Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, artık Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki gazeteciler de iç tüzükte belirtilen giyim kurallarına göre giyinecekler.

  1997 : 128 Alevi vakıf ve dernek yöneticisinin bir araya geldiği "1. Ehlibeyt Kurultayı" İstanbul'da toplandı.

  2000 : Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 13 kişi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı'na başvurdu. Ancak daha sonra Fazilet Partili Vecdi Gönül adaylıktan istifa etti. Aday sayısı 12'ye indi.

  2001 : Liberal Demokrat Parti'den Jun'ichirō Koizumi ilk Japon başbakanı oldu.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1798 : Fransız romantik Ressam Eugene Delacroix.

  1859 : İngiliz yazar Daniel DeFoe.

  1889 : Avusturyalı-İngiliz felsefeci Ludwig Wittgenstein.

  1914 : ABDli yazar Bernard Malamud.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1936 :
  Romancı ve hikayeci Samipaşazade Sezai, İstanbul'da.

  1943 : Tiyatromuzun büyük oyuncularından Naşit Özcan. Tuluat tarzının en yetkin oyuncusu sayılan Özcan tuluatın İbiş'ine kişilik kazandırmasıyla biliniyordu. Özcan sinema ve tiyatromuzun ünlü isimlerinden Adile Naşit ve Selim Naşit'in babasıydı.

  1971 : Tiyatro sanatçısı Celal Sururi İstanbul'da.

  1984 : ABDli caz piyanisti Count Basie.

  1989 : ABDli sinema oyuncusu Lucille Ball.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica