Tarihte Bugün - 26 Mayıs | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tarihte Bugün 26 Mayıs

Konu, 'Mayıs Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1946 : Belediye seçimleri olaylı geçti. Demokrat Parti seçimlere katılmadı. Gerekçeleri, iktidarın seçimde yanlı davranması ve seçim güvenliliğinin olmamasıydı. Milli Kalkınma Partisi seçimlerden çekildi ve seçimlerin iptalini istedi.

  1894 : Rusya'nın son Çarı II. Nikola Taç giydi.

  1926 : Milli Mücadele'ye katılmayan memurların görevlerine son verilmesine ilişkin kanun kabul edildi.

  1963 : Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Akis dergisini kapattı.

  1968 : Başbakan Süleyman Demirel, "Düzeni değiştirmek isteyenler meczup, anarşisttir," dedi.

  1971 : Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca tutuklandı, sinema sanatçısı Yılmaz Güney gözaltına alındı.

  1973 : Orhan Kemal Roman Ödülü'nü "Büyük Gözaltı" romanıyla Çetin Altan aldı.

  1979 : Cumhuriyet Halk Partisi 24. Genel Kurultayında Bülent Ecevit yeniden genel başkan seçildi.

  1979 : Odalar Birliği Kongresi'nde Başbakan Bülent Ecevit yuhalandı.

  1981 : 1960 askeri darbesini yapan Milli Birlik Komitesi üyeleri 27 Mayıs'ın yıldönümünde, toplu halde Anıtkabir'e gitmek istediler. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı izin vermedi.

  1982 : Yılmaz Güney'in senaryosunu yazdığı Şerif Gören'in yönettiği Yol filmi Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü Costa Gavras'ın Kayıp filmiyle paylaştı.

  1983 : Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) kuruldu Genel Başkanlığa Erdal İnönü seçildi.

  1990 : Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanlığına Yalım Erez seçildi.

  1992 : Orhan Kemal Roman Ödülü'nü "Köylüler" romanıyla Talip Apaydın aldı.

  1993 : Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" kitabını yayımlamaya başlayan Aydınlık gazetesi toplatıldı.

  1997 : Susurluk'taki kazanın duruşmasında, kamyon şoförü Hasan Gökçe, 6 milyon 420 bin lira para cezası ile DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın ailesine 100 milyon lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

  1999 : Danıştay Sekizinci Dairesi, başı açık görev yapmayı kabul etmeyen türbanlı memurların, uyarı cezası verilmeden işten çıkarılmasına karar verdi.

  2000 : Ukrayna Havayolları'na ait uçak, Trabzon'un Maçka ilçesi yakınlarında düştü. İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan uçakta 62 asker ile 13 kişilik mürettebat öldü.

  2007 : MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TÜSİAD’ın seçim öncesi görüşme davetine olumsuz yanıt verdi. Bahçeli TÜSİAD’a yazdığı mektupta “Siyasi partilerin Türkiye’nin kaderini ilgilendiren konularda huzuruna çıkacağı makam, milli iradenin yegane kaynağı ve sahibi Türk Milleti’dir. Demokratik rejimin meşruiyetinin asli temeli olan aziz milletimizin bu konumunun, kendi alanlarında faaliyet gösteren değerli kurum ve kuruluşlarla paylaşılmasının demokrasinin ruhu ile bağdaştırılamayacağını takdir edeceğinizi umarım” dedi.

  2006 : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Kastamonu’da özel bir hastanenin açılışında yaptığı konuşmada, özel hastanelerin hastalarını hiçbir zaman müşteri olarak görmemeleri gerektiğini belirterek “Devlet hastaneleri nasıl sağlık hizmeti veriyorsa, özel sektörde bunu bu şekilde vermeli” dedi.

  2009 : Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde çıkan yangında 8 kişi hayatını kaybetti.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1950 : Britanya'nın en büyük askeri liderlerinden biri olarak bilinen Marlborough Dükü general John Churchill .

  1689 : İngiliz yazar Lady Mary Wortley Montagu. Lady Montagu, dönemin Osmanlı toplumu üzerine ayrıntılı gözlemleriyle de bilinir.

  1799 : Rus şair ve yazar Aleksandr Puşkin. Başlıca eserleri arasında "Eugene Onegin", "Boris Godunov", "Yüzbaşının Kızı" sayılabilir.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1976 :
  Alman varoluşçu filozof Martin Heidegger. 20. yüzyılın en önemli düşünürleri arasında sayılan Heidegger, başlıca eseri Varlık ve Zaman'da Kierkegaard'ın varoluşçuluğuyla Husserl'in fenemenolojisini birleştiriyordu.

  1978 : Ressam Orhan Peker.

  2012 : Türkiye'de ilk stand-up geleneğini başlatan ünlü mizah ustası ve ünlü televizyoncu Orhan Boran hayatını kaybetti.


   
  Last edited: 27 Mayıs 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica