Tarihte Bugün - 25 Temmuz | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tarihte Bugün 25 Temmuz

Konu, 'Temmuz Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1814 :
  Robert Stevenson'un yaptığı lokomotif çalıştırıldı.

  1931 : Cumhuriyet döneminin ilk basın yasası olan Matbuat Kanunu kabul edildi. Yeni kanun "hilafet", "saltanat", "anarşizm", "komünizm" yanlısı yayınlara ilk kez açık yasak getiriyor, hükümete de "ülke çıkarlarına ters düşme" durumunda yayınları "geçici kapatma" yetkisi tanıyordu. Basın üzerinde denetimi arttıran bu yasaya karşı çıkan tek milletvekili, gazeteci Hakkı Tarık Bey (Us) oldu.

  1933 : Lev Troçki sığınmacı olarak İstanbul, Heybeliada'dan Fransa'ya gitti.

  1934 : Avusturya başbakanı Englebert Dollfuss ülkesindeki Naziler tarafından Viyana'da öldürüldü.

  1936 : Adolf Hitler İtalya'nın Habeşistan'ı ilhakını tanıdı.

  1941 : Bozkurt dergisi yeniden kapatıldı. Aşırı Türkçü bulunan dergide ırk unsuru Türkleri birleştiren en önemli etken olarak görülüyordu.

  1950 : Bakanlar Kurulu 25 Temmuz 1950'de Kore'ye 4 bin 500 kişilik bir askeri birlik göndermeye karar verdi.

  1951 : Atatürk Kanunu 25 Temmuz 1951'de Meclis'te kabul edildi. Amaç, Atatürk devrimlerini korumak, Atatürk heykel ve anıtlarına saldırıların önüne geçmek.

  1957 : Askeri bir uçak Bursa'da düştü: 15 ölü, 19 yaralı.

  1958 : Sovyetler Birliği Türkiye'ye bir nota verdi; Türkiye'nin Irak'a girmesi kötü sonuçlar doğurur.

  1959 : Türkiye Kerkük Türkmenleri için Irak'tan teminat istedi.

  1962 : Maliye Bakanı Ferit Melen, "Türkiye'siz bir Avrupa siyasi ve iktisadi birliği kuvvetli bir birlik olamaz" dedi. Aynı gün İzmir'de temizlik işçileri yarım gün iş bıraktılar.

  1967 : Anayasa Mahkemesi sosyalizmin Anayasa'ya aykırı olmadığına karar verdi.

  1968 : İstanbul'da polis öğrencilere müdahale etti; 30 öğrenci ve 20 polis yaralı.

  1973 : Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Profesör Faruk Erem Üniversite özerkliğinin gasp edildiği gerekçesiyle öğretim üyeliğinden istifa etti.

  1975 : Türkiye İncirlik dışındaki bütün Amerikan üslerine el koydu

  1978 : Dünyanın ilk tüp bebeği Louise Brown İngiltere'de doğdu

  1979 : Adalet partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel "Evhama gerek yok. Milliyetçi Hareket Parti'sini kullanacak kadar kötü adam değilim" dedi.

  1984 : Gencay Gürün İstanbul Şehir Tiyatroları genel sanat yönetmenliğine atandı.

  1990 : Kısa adı HEP olan Halkın Emek Partisi milletvekillerinin İstanbul'dan Diyarbakır'a "Onurlu ve özgür yaşam" yürüyüşü Diyarbakır'da 10 bin kişinin katıldığı mitingle tamamlandı.

  1994 : Ürdün Kralı Hüseyin ile İsrail Başbakanı Yitzak Rabin savaş durumunu sona erdiren deklarasyonu imzaladılar.

  1994 : Gelibolu Yarımadası'nda 2000 hektarlık orman alanı yandı.

  1995 : İstanbul Kumkapı'daki bir lokantada yemek yiyen 4 kadın yan masadaki erkeklerin tacizine uğradı. Kadınların kendilerini savunma girişimi tartışmaya yol açtı. Zeynep Uludağ'ın yan masadaki 3 erkekten İsmail Kızılkaya'yı bıçaklayarak öldürdüğü açıklandı.

  1995 : Gümüşhane Barosu Başkanı Ali Günday türbanlı iki kadın avukatı barodan attırdığı gerekçesiyle öldürüldü.

  1996 : Cezaevlerinde süren ölüm orucunun 67. gününde Hüseyin Demircioğlu, Ali Ayata ve Müjdat Yanat öldüler. 5 bin kişi İstanbul Sultanahmet'te Adalet Bakanlığı'nı protesto etti.

  2000 : Bir Concorde uçağı Paris'ten kalkıştan kısa bir süre sonra düştü; 100 yolcu ve 9 mürettebattan kurtulan olmadı.

  2005 : Mustafa Bumin'in yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığına 59'uncu turda Tülay Tuğcu seçildi. Tuğcu, yüksek mahkemenin ilk kadın başkanı oldu.

  2009 : Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Nezihe Araz'ın bugün İstanbul'da vefat ettiği bildirildi.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1905 : Elias B. Canetti. Eserleriyle kalabalıkların duygularını, iktidarın yol açtığı ruhsal bozuklukları ve toplumla çatışma içindeki bireye ışık tutan Bulgar yazar 1981'de Nobel Edebiyat Ödülünün de sahibi.

  1894 : Gavrilo Princip. Avusturya-Macaristan veliahtı Arşidük Francis Ferdinand'I öldüren Sırp milliyetçisi.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1974 :
  Oyun yazarı İsmet Küntay. Yazar, "403. Kilometre", "Evler Evler" , "Tozlu Çizmeler oyunlarıyla" tanınmıştı. İsmet Küntay Tiyatro Ödülü her yıl 25 Temmuz'da veriliyor.

  1987 : Gazeteci ve karikatürist Hüseyin Hulki Onaran. Onaran Akbaba, Varlık, Doğan Kardeş, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde çalışmıştı.

  2009 : Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Basın Şeref Kartı ve 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi Nezihe Araz'ın bugün İstanbul'da vefat etti.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica