Tartışma 24 Mayıstan Sonra Yükselme Sınavı Olması Gerekiyor. Çünkü...

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında İMLEÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24 Mayıstan sonra Yükselme sınavı yapılmasını ister misiniz?

Anketin kapanma tarihi 25 Haziran 2014.
 1. Evet

  79,0%
 2. Hayır

  17,7%
 3. Farketmez

  3,2%
 4. Yorum Yok

  oy sayısı 0
  0,0%
 1. İMLEÇ

  İMLEÇ TÜİSAG Üyesi  Aralık 2013 tarihinde olan C sınıfı İGU sınavında 1 soru Mahkeme kararıyla Mayıs ayında iptal edilmiş ve 1 soruyla kalan 1000'in üzerinde kişi sınavı kazanmıştır.

  Ancak bu 1000'in üzerindeki kişiden en az 200-300 kişi şubatta ve mayısta sınıf yükseltme sınavına girecekken girememiştir.

  Türkiye'nin yaklaşık toplam 50 bine yakın A ve B sınıfı İGU ihtiyacı varken şuan toplam sayı 30 bin civarında.

  Bu nedenle, mevcut kanunun yürürlülük süresinin 1 yıl ya da en azından 2014 yılı sonuna kadar uzatılacağını tahmin ediyorum.


   
  bahrisakarya ve Banu İşgör bu yazıya teşekkür etti.
 2. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  İnşallah. Çünkü 4000 günüm ve sahada yaklaşık 15 sene deneyimim var. Mevcut A ve B sınıfı uzmanların çoğundan da daha iyi ve bilgili olduğumu iddia edebilirim. Kanun Ağustos ayını kapsıyor esasen bu da bir argümandır. Dolayısıyla en az bir sınav daha açmalıdırlar. Umarım benim gibilerin yüzünü güldürecek bir karar çıkar.

   
  Banu İşgör ve denizsaygan bu yazıya teşekkür etti.
 3. İMLEÇ

  İMLEÇ TÜİSAG Üyesi

  Aynen bende aynı durumdayım. Aralıkta bir ihtimal yükselme sınavı yapılabilmesi için kanun değişikliği bekliyorum.

     

   
  Banu İşgör bu yazıya teşekkür etti.
 4. kenny

  kenny TÜİSAG Üyesi

  inşallah hakkınız verilir arkadaşlar ama ben bakanlığının bununla uğraşacağını sanmıyorum.mahkemeye veren olduysa belki bir sonuç çıkabilir..

   
 5. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Peki çoğu A ve B uzmandan daha bilgili ve tecrübeliydiniz sınavdan nasıl kalmayı başardınız? Belli bir seviyeye gelmiş belli sınavları başarıyla geçmiş kişilerin bilgilerini yargılamak bu kadar kolay olamaz bence...

     

   
  eyüp topalak, Zafer Koçaş, zafer1958 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  MAALESEF SINAVLAR STANDART ÖLÇÜM YAPAMIYOR, DAHA DOĞRUSU BİLENİ BİLMİYENİ AYIRAMIYOR KANAATİNDEYİM. SINAVI YAPANLARI OLUMSUZ ELEŞTİRMEK İSTEMİYORUZ FAKAT ÖYLE ŞEYLER BAŞARABİLİYORLAR Kİ , HERKES AYNI ŞEKİLDE ÇOK ÇALIŞIYOR SINAVIN BİRİSİNDEN %90 BAŞARI DİĞER SINAVDA İSE %20 BAŞARI ÇIKIYOR. sınav SİSTEMİNİN YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ YAPILACAK EN AKILLICA ŞEY OLACAKTIR. 100 SORULUK SINAVDAN BİRİSİNDEN 22 SORU İPTAL OLABİLİYORSA, BU ARADA sınav HAZIRLAYANIN ÜSTÜN BAŞARISINI DA GÖZ ARDI ETMEMEK GEREKİR.

   
  denizsaygan ve mehmet kadir şanlı bu yazıya teşekkür etti.
 7. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Evet sınavlar hakkında ben de en çok şikayet eden biriyim. Haklısınız sınavlar işi bileni ve bilmeyeni ayıramıyor ama bir sınavdan başarılı olmuş birilerini de bu şekilde itham edemeyiz.Ben 3 senedir bu işin içindeyim, bana 12 yıllık deneyimi olan biri iş görüşmesi için geldi (A uzman olmuş prim günü ile) bana ben ne yaparım iş tanımımı yapın dedin ve benden A sınıfı iş güvenliği uzmanının ne kadar fiyata iş bulabileceğini sordu. Yani anlayacağın yıllarını çalışmaya vermiş mühendis A sınıfı uzman olmuş ama ne yapacağını bilmiyor. Bu işi meslek olarak görmüş, araştırmalar yapmış, toplantılara eğitimlere katılmış işilere karşı prim gününden verilmiş olan hak ile daha iyi derecedeyim denemez. Bunun yanısıra 2014 aralık ayında birçok uzman çalışma süresini (3 yıl ve 4 yıl olayını) dolduracağı için sınıf yükselmiş olacak..
   
  sinan1907 ve baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 8. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  Bilip bilme
  Bilip bilmeden konuşmayalım lütfen. Ben 24 Mayıs'ta daha ilk kez sınava girdim ve 87 alarak 350. sıra ile C oldum. İstediğiniz konuda tecrübelerimiz kıyaslamaya hazırım. Aklınıza gelmedik sayıda iş kazası gördüm ve hatta yargılandım. Size önce yazılanları iyi okumanızı tavsiye ederim. Sonra yorum yazın lütfen..   
  mehmet kadir şanlı bu yazıya teşekkür etti.
 9. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  Çok şükür 40 yaşındayım, şirket yöneticisi ve ortağıyım ve bugüne kadar hiç bir sınavda da başarısız olmadım.

     

   
 10. nadir karabacak

  nadir karabacak TÜİSAG Üyesi

  24 mayıs sınavından sonra A sınavı için 1 sınav hakkı daha verilmesi talebinde bulunmak isteyenlerin ÇSGB'na dilekçe veya mail yolu ile başvuruda bulması son derece etkili olacaktır.   
  Banu İşgör bu yazıya teşekkür etti.
 11. sinan1907

  sinan1907 TÜİSAG Üyesi

  sizin hatanız da mayısa kalmak öyleyse.

  15 yıllık çalışan biri kendini geliştirmeyi de düşünmeli. iş güvenliği ile ilgili yasalar çıktığında ilgilenmeyip, fırsatlar çıkınca ilgilenenler alamadı. Ama alayım belge belgedir, kendimi geliştireyim diyenler c yi aldığında açıklandı prim günü ile yükselme.
  Yani hanli hazırda c yi almış veya almak üzere kursu tamamlamış olanlar yararlandı.

  Siz de erken davranmadığınız için kendinizi eleştirmek yerine,bilip bilmeden sınavı kazananları küçümsüyorsunuz.


  NOT: Ben temmuzda bir sınav daha açılmalı diyenlerdenim. geçtim. A yı aldım. benim için değişen bir şey yok.
  Ama hak var adalet var. Hakkından faydalanamayanlar var. Bu haklarını kullanmalılar.
  Ama erken davrananların kabahati değil bu.   
 12. nadir karabacak

  nadir karabacak TÜİSAG Üyesi

  24 Mayıs sınav sorularının yayınlanması talebimizi ÖSYM bilgi edinme linki aracılığı ile yapmalıyız.
  benzer başvuru ÇSGB 'na da yapılmalıdır.

   
 13. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  Sinan bey, siz de maalesef okuduğunuz anlamamışsınız. Bu nedenle bana geç ya da erken kaldığımı söylemek sizin haddinize değil. Ben işveren olduğumdan bahsettim. Mesleki yetersizliğimi beni tanımadan ne hakla yargılarsınız? Ben konuyu erken ya da geç bağlamında değil bilgi bağlamında değerlendiriyorum. Siz kendinizi küçümsenmiş görüyorsanız diyecek birşey yok. Kimseyi küçümsemiyorum. İstediğiniz bilgiyi de karşılıklı bir araya gelir tartışırız. Ozaman belki kendiniz küçümsenme derecesini saha iyi anlarsınız. Örnek olarak; Siz zannederim 4857'yi yeni öğrendiniz Ben 4857'yi çıktığı günden beri biliyorum. Çünkü kullanıyorum. Sizin gibi sınav zamanı öğrenmedim. İddia ile bu işi sizlerden çok iyi bildiğimi buaradn deklare ediyorum.

  Ayrıca ben cevabımda sınavda kalmadığımı açıklamaya çalıştım. Kimsenin avukatlığını yapmak da size kalmadı.Neden birinin çıkıp sizden daha bilgili oldabileceğini söylemesi zorunuza gidyor ki.. A oldunuz diye her şeyi bilmiyorsunuz. Bir de hayatın gerçekleri var..

  Bir de herşeyi çok iyi bildiğiniz gibi güzel Türkçemizi de iyi bilseydiniz. Yazdığınızı anlamak için şifre kırıcı gerekiyor.
   
  Last edited by a moderator: 19 Haziran 2014
 14. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

 15. sinan1907

  sinan1907 TÜİSAG Üyesi

  Yazdıklarımı anlamamanızın sebebi benim Türkçe eksikliğimden olabileceği gibi, sizin eksikliğiniz de olabilir ... bu bir

  İkincisi ise; 'gidyor' yazdığınızdaki gibi klavye hatası olabiliyor. Ya da 'erken kalmak' diye güzel Türkçemizde olmayan bir ibareyi kullanabiliyor insan..

  Üçüncüsü , isg de kapışalım, Türkçede kapışalım gibi şeyler bana boş geliyor. Ben kimseyle bişey yarıştırmam.

  Dördüncüsü; erken veya geç kaldığınızı söylemek benim haddim olmadığı gibi, benden çok bildiğini iddia etmek te senin haddin değil. Mesele hadsizlikse, önce kendin haddini bilseydin.
  'Mesleki yetersizliğimi beni tanımadan ne hakla yargılarsınız' derken çok haklısınız.
  Peki siz ne hakla sınavı kazanan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarını yargılarken ne hakla yargılıyorsunuz?


  Beşincisi; anladık patronum diyorsun da, ben de işverenim ve bunu söyleme gereği duymadım hiç. Hiç bir yerde ben patronuuuuuuum diye bağırmadım.

  Ayrıca hayatın gerçekleri var evet.. Bu hak erken davrananlara verildi. Bu da hayatın bir gerçeği. Haksızlık olabilir, bunu tartışıtırım, hatta size hak ta verebilirim. Ama beni tanımadan, benden daha iyi bildiğinizi iddia etmek saçma. Sonuç olarak saçma da olsa bir sınav geçmişiz yahu.

  Sizin de almanızı istiyorum diyorum. Daha iyi biliyor olabilirsiniz diyorum. Davanızda biz yanınızdayız diyorum. Siz bizi davanızdan uzaklaştırıyorsunuz böyle   
  mustafa bayman bu yazıya teşekkür etti.
 16. sinan1907

  sinan1907 TÜİSAG Üyesi

  Bu nedenle bana geç ya da erken kaldığımı söylemek sizin haddinize değil Erken kalmak ne demek?

  Ozaman belki kendiniz küçümsenme derecesini saha iyi anlarsınız
  Şifre kırıcı da error verdi. Birşey anlamadım.
  Ayrıca 'o zaman' şeklinde ayrı yazılır. Güzel Türkçe'mizde böyledir.

  Sizin gibi sınav zamanı öğrenmedim
  Benim sınav zamanı öğrendiğim de nereden çıktı?

  A oldunuz diye her şeyi bilmiyorsunuz. A olmadık. A sınıfı İGU olduk.
  'A sınıfı İGU olduk diye herşeyi bilmiyoruz evet, herşeyi bildiğimiz için A sınıfı İGU olduk' gibi bir cevap vermek saçma olur. Benim tarzım değil. Herşeyi bildiğimi iddia edecek veya tanımadığım insanlardan daha çok bildiğimi iddia edecek kadar ukala olmayı kendime yakıştıramam. Nasip oldu aldık.

  Hayırlı olsun demek bu kadar mı zorunuza gidiyor?

   
 17. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  Güzel Türkkçeyi çok biliyordunuz da niye başta öyle yazmadınız. Sizin neyiniz benim zoruma gidecek ki. Seviye belli oldu. Mesleğinizi yapın. Avukatlığı ehline bırakın.Birde karşınızdakine Saygılı olmasını öğrenin senli benli değil sizli bizli konuşşun bari bu yaşınıza kadar bunu öğrenseydiniz.
  YAZIK GEÇ KALMIŞSINIZ...

   
 18. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  "Marifet iltifata tabidir" Ukalalık değil. Bildiğim şeyi söylerim sizden de icazet almam.Sizin ilk mesajınızı 8 yaşındaki çocuğuma gösterdim baba, bu nasıl Türkçe bize böyle cümleler öğretmediler ki dedi. Seviye o derece yani... Neyse dayanamadım. Yine cevap verdim. Harf hataları değil cümle yapılarından bahsediyorum. Onu bile anlaymıyorsanız yazık kere yazık ..

   
 19. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  OOO çok özür dilerim profil de 10 yaş yazıyormuuş.. Bilsem bu diyaloğa girmezdim nokta

   
 20. Miralay

  Miralay TÜİSAG Üyesi

  Diğer tüm uzman arkadaşlarımdan (sınıf ayırmadan) böyle bir tartışmayı bu ortamda yaptığım için özür dilerim. Seviyemden aşağıya inip bu tartışmaya girmemeliydim. Kusura bakmayın hakkınızı helal edin..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica