Tarihte Bugün 24 Mayıs

Konu, 'Mayıs Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1844 :
  Amerikalı mucit Samuel F.B. Morse ABD senatosu üylerinin da hazır bulunduğu bir deneyle ABD Kongre binasından Baltimore'da bir tren istasyonuna kendi icadı olan Morse alfabesiyle ilk mesajı gönderdi

  1943 : Polonya'daki Auschwitz toplama kampında "Ölüm Meleği" adıyla anılan doktor Josef Mengele göreve başladı. Mengele tutuklular üzerinde yaptığı korkunç deneylerle biliniyordu.

  1961 : İmralı adasındaki 2 bin mahkumun barındığı cezaevinde çıkan isyan bastırıldı.

  1964 : Peru'da bir futbol maçında kargaşa çıktı: 135 kişi öldü.

  1968 : Fransa Cumhurbaşkanı General de Gaulle referandum çağrısında bulundu. Süre giden ayaklanmalarda bir gecede 795 kişi tutuklandı ve 456 kişi yaralandı. Borsa kundaklandı. Lyon'da bir polis komiseri öldürüldü. Cumhuriyeti koruma komiteleri kurulmaya başladı.

  1971 : Türkiye İşçi Partisi, Sıkıyönetim Kanunu'nun iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

  1979 : %85 yerli malzemeyle üretilen ilk yerli uçak "Mavi Uçuş" yaptığı deneme uçuşunu başarıyla tamamladı.

  1981 : Türk Hava Yolları'nın "Haliç" uçağı 4 kişi tarafından Bulgaristan'a kaçırıldı. Uçağı kaçıranlar 112 yolcudan kadın ve çocukları serbest bıraktı. Bir gün sonra uçağı kaçıranlar yolcular ve Bulgar yetkililer tarafından etkisiz hale getirildi, rehineler kurtarıldı.

  1995 : Daha önce yayımlanarak hüküm giymiş yazılardan oluşan "Düşünceye Özgürlük" kitabını yayımcı olarak imzalayarak kendini ihbar eden 1080 kişiden 99'u hakkında dava açıldı.

  1989 : Bulgaristan'dan Türkiye'ye zorunlu göç başladı.

  2000 : İsrail, Güney Lübnan'da 22 yıldır sürdürdüğü işgale son verdi.

  2007 : ABD Başkanı George W. Bush, Beyaz Saray'daki basın toplantısında, 'Irak hükümetinin davetiyle buradayız. Irak bağımsız bir ülkedir. Bize (gidin) derlerse, gideriz' dedi.

  2006 : Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Ege Denizi’nde çarpışarak düşen Türk ve Yunan F-16’larının ‘it dalaşı’ yapmadıkları belirtilerek, herhangi bir manevra yapmadan rutin görevine devam eden Türk F-16’sına, hızla yaklaşan bir Yunan F-16’sının arkadan ve alttan çarptığı kaydedildi.

  2013 : Alkol ile ilgili düzenlemeleri de içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Gece saat 22.00'den sonra perakendede alkol satışı yasaklandı.

  2014 : Nuri Bilge Ceylan Kış Uykusu filmi ile 67. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü kazandı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1856 : Civalı termometrenin mucidi Alman fiizikçi Gabriel Fahtenheit.

  1940 : Yaşam , ölüm ve yaşamın anlamı gibi evrensel konularda verdiği ürünlerle tanınan Rus şair Joseph Brodsky.

  1941 : ABD'li protest şarkıcı ve besteci Bob Dylan (Robert Allen Zimmerman)  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1543 :
  Modern astronominin kurucusu ve güneş sistemini keşfeden Polonyalı astronom Nicolaus Copernicus.

  1957 : Tarihçi, biyograf ve araştırmacı yazar İbnülemin Mahmut Kemal İnal.

  1959 : Amerikanın Soğuk Savaş politikasının mimarlarından eski Dışişleri Bakanı John Foster Dulles.

  1974 : Caz efsanesi Duke Ellington.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica