24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

 1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

  3,5%
 2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

  96,1%
 3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

  0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar avukatla konuştum şimdi. sorulara itiraz için 60 gün süre varmış. dava masrafı 100 tl mahkemeye yaklaşık 300 ile 600 arası bilirkişi ücreti varmış. ve enteresandırki örneğin 10 soruya itiraz ettik bunlardan bir kısmının itirazı kabul olmadı bu durumda karşı tarafın vekalet ücretinin bir kısmını biz ödüyormuşuz ve davanın karara bağlanması 1 buçuk 2 seneyi bulabiliyormuş. dava açıcaksak soruları dikkatli araştırıp öyle hazırlamak lazım dilekçeyi. bunun için herkes itiraz edilmesi gerken aklındaki soruları yazsın tartışıp karara bağlıyalım.


   
  fatihmyilmaz bu yazıya teşekkür etti.
 2. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  ben elektrik yangını sembolü ve proses şeması operasyon sorularına itiraz etmeyi düşünüyorum bir fikri olan var mı

   
 3. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  1.5 - 2 sene içerisinde mahkemenin bitmesini geçtim aynı sürede kendi içimizde sorular hakkında ortak bir kanıya varabilir miyiz? beni düşündüren olay bu.

     

   
 4. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  elektrik sorusunu bilemem ama proses akım şeması sorusu büyük ihtimalle iptal edilmez.

  sorulan işaret hazop ta olan bir işaret ve hazop müfredatta var.

   
 5. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  tam olarak hakim olduğum bir konu değil o yüzden iyi bilen biri açıklarsa daha iyi olur öncelikle bunu belirteyim.
  forkliftlerle ilgili bir soru vardı.bir şıkta akülü,statik elektriğe karşı önlem alınmış diğer ve doğru olan şıkta ise akülü, statik elektriğe karşı önlem alınmış, susturuculu diyordu. akülü bir alette susturucu olabilme ihtimali var mı? aşırı derecede çeldirici bir ayrıntıydı bana kalırsa bu.

     

   
 6. D sınıfı

  D sınıfı TÜİSAG Üyesi

  Aşadakilerden hangisi işle ilgili görülen hastalıklar arasında en fazla görülenidir.
  A)bel ağrısı B) astım c) işitme kaybı d) akciğer kanseri

  a şışıkı Cevabı hatalı; 1. bel ağrısı hastalık değildir semptomdur 2. en çok görülen hastalık bir istatislik çalışması referansı ile sorulmalıdır. örneğin 2009 yıllı SGK iş istatislikleri ve ya hacettepe is sağlığı bölümü 2008-2010 araştırma raporu gibi....bundan dolayı soru tamamen yanlıştır.

  Bu soru nasıl iptal olmadı anlamışdeğilim

   
 7. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  sayın dekatria birkaç mesaj önce paylaştığım linkten dosyayı indirirseniz benim gittiğim kursun itraz soruları var onlara bir bakarsanız memnun olurum. orada da belirtildiği gibi operasyon sorusu iptal olmalı . çünkü hazopta belirtilmesi birşey ifade etmez başka kaynaklarda başka bir sembol olarak ta belirtilebilir . herkes kendine göre değerlendirebilir o işareti. diye düşünüyorum. sonuçta birkaç soru belirleyip itiraz etmek istiyorum ben ve bunun en sağlam sorular olmasını istiyorum bu nedenle hepinizin görüşleri benim için değerli . ayrıca dava açacak arkadaşlar özellikle istanbuldakiler birleşmemiz gerekli böylece tek bir dava açarız ve maddi mavevi daha rahat ederiz.yoksa tek başına biraz zorlanacağımı düşünüyorum.

  son olarak madem hazop ta bu şekilde belirtildi diyorsunuz nosunu hatırlamadığım bir soruda ;işletmede yapılacak analiz soruluyordu ve cevap olarak da ön teklike analizi diyordu ve o soruda diğer şık da hazop (tehlike ve işletilebilirlik) analizi idi ve cevaplardan biri de bu olmalı idi . çünkü kimya tesislerinde hazop kullanılır o soruda yanlıştı.
  yani proses sorusunda olduğu gibi kime göre neye göre denmesi gerekmez mi. başka bir jaynakta o sembol başka bir şekilde kullanılamaz mı. sonuçta hazop bizim resmi analiz tekniğimiz değil ki.
  vaktim az olduğundan anlaşılır yazamıyorum pek. umarım derdimi anlatabilmişimdir
  ve lütfen yanlış anlamayın hepinizin fikirleri benim için değerlidir.
   
 8. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  Ben sadece kendi fikrimi söyledim ki hala arkasındayım.ayrıca bu sadece benim şahsi fikrimdi kızmayın hemen sonuçta sadece tartışıyoruz burada.

  şunu da belirteyim şahsım adına o sorunun iptal olması bir fayda sağlamayacak çünkü yanlış yaptığım bir soruydu. doğru yaptım iptal olmasın başka soru iptal olsun gibi bir mantığım yok.

  biraz uçuk olacak ama misal olarak; matris metodunda kırmızı bölgeyi ben istersem sarı olarak alırım, sarı bölgeyi ise kırmızı olarak gösteririm başka kaynaklarda başka bir şekilde gösterilmiş olabilir demek gibi bir şey sizin söylediğiniz. sonuçta kabul görmüş bazı şeyler vardır. bana kalırsa bu işaret onlardan birisi. çünkü nereye baktıysam hep aynı işaretler aynı anlamlara geliyor ki altı üstü 5 tane işaret var.

  kursların itiraz ettiği sorulara gelecek olursak benim nazarımda hiç bir önemi yok. kusura bakmayın ama açıp bakmam bile o sorulara. ister sizin gittiğiniz kursun olsun,ister kendi katıldığım kursun yada bir başkasının önemi yok.sınav sonrası kursların hepsi itiraz dilekçesi, itiraz edilecek sorular filan hazırladı.bunların büyük çoğunluğu 20-25 aralığında idi ve o sinir harbiyle kendilerine saldırmayalım, kendilerinin de kötü oldukları ortaya çıkmasın diye çok güzel gaza getirdiler bizi. olmayacak sorulara bile itiraz ettirdiler. bakın size bir örnek vereceğim A kitapçığı 86. soru bu soruya neredeyse çoğu kurs itiraz etti.kendi adıma sakin kafayla düşündüğüm zaman sorunun yanlış olmadığını gayet güzel gördüm.sizden ricam sizde bunu yapın. bunu sakin kafayla ön yargısız bir biçimde incelediğinizde emin olun kursun size yanlış diyerek itiraz ettirdiği soruların bir kısmının aslında yanlış olmadığını göreceksiniz.demek istediğimi sakın yanlış anlamayın evet 7 soru iptal oldu, içlerinden 1 tane neden iptal edildi hala bilmiyoruz ama en az 5 soru daha iptal edilmesi gerekir diye düşünüyorum.   
 9. A-E

  A-E TÜİSAG Üyesi

  Dün aynı konuyu bende söylemiştim bu konuda size katılıyorum. Burda çoğumuz yanlış yaptığımız her soruya itiraz ettik. 30-35 soruya itiraz edenler oldu. Bunun nedeni kimse detaylarını düşünmeden ilk düşüncesine göre itiraz etti. İptal edilen soruların haricinde maksimum 3-4 soru daha iptal edilebilirdi diye düşünüyorum.

  Şimdi de şöyle bir düşünce oluşturuluyor forumda bu sınavdan kalan herkez haksızlıkla kalmıştır geçen herkez soruları sallayarak tutturmuştur gibi bir düşünce oluşturuluyor.

     

   
 10. keremo84

  keremo84 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar danıştayın c sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli işlerde çalıştırılması ile ilgili konuyu durdurma kararı vermiş bu ne anlama geliyor yani c sınıfı iş güvenliği uzmanları sadece az tehlikeli işlerdemi çalışacak...   
 11. A-E

  A-E TÜİSAG Üyesi

  Forklift sorusu hakkında şunu düşünüyorum. Soruda diyorki "Parlayıcı maddelerin bulunduğu depolarda hangi forklift tipi kullanılmalıdır."...
  Şıkların hepsinde Akülü Forklift geçiyor. Ayrıca bu tür yerlerde mutlaka statik elektriğe karşı önlem alınmş olmaldır, çünkü statik elektrik ile patlama gerçekleşebilir.

  Ancak bu tür yerlerde gerekli önlemler alındıktan sonra dizel forkliftlerde kullanılabilir. Burada susturucadan kasıt araçların egzozlarına takılan kıvılcımı önleyen bir sistemden bahsediliyor.

  Burda forkliftin akülü olduğu ve akülü forkliftte egzoz olmadığı için susturucuya gerek olmadığı düşünülüyor.Yönetmeliklerde illede akülü forklift kullanılacak diye bir şart olduğunuda hatırlamıyorum ben.

  Bunlar benim düşüncelerim..   
 12. Keopseti

  Keopseti TÜİSAG Üyesi

  Bu sınav adam akıllı ne bilgi ölçtü ne de çalışan ile çlışmayanı ayırt etti. Çalışan herkes ortalama 50-55 soruyu doğru yaptı geri kalanını bilmeden şıklardan birini işaretledi. Lütfen birazda, çalışarak bu sınava giren insanların ve adil olmayan bu sınavda sınırda kaldıklarını düşünün. Sadece kendimizi düşünmeyelim...
  Şimdi de şöyle bir düşünce oluşturuluyor forumda bu sınavdan kalan herkez haksızlıkla kalmıştır geçen herkez soruları sallayarak tutturmuştur gibi bir düşünce oluşturuluyor.[/QUOTE]

   
 13. Keopseti

  Keopseti TÜİSAG Üyesi

  Sayın A-E patlayıcı değil parlayıcı maddelerin bulunduğu depolarda... şeklinde idi soru.
   
 14. A-E

  A-E TÜİSAG Üyesi

  R ve T harflerinin klavyede yan yana bulunmasının bir sonucu hızlı yazarken yanlış yazmışım..

   
 15. arenata

  arenata TÜİSAG Üyesi

  Keopseti Nickli Üyeden Alıntı
  Kardeşim bu ney ya. O iptal oldı +2 geldi, onun şıkkı değişti -3 geldi, Ankara'dan abim geldi,,,
  İyice soytarı yaptılar bizi... Şimdi uzaktan bakıp gülüyorlardır halimize vicdansızlar


  Gülenden Allah razı olsun artık iyice sıyırdık neye gülerim diye bakıyorum devreler iyice yandı...

  Eror eror eror....   
 16. mağdurum

  mağdurum TÜİSAG Üyesi

  c az tehlikeli
  b tehlikeli ve az tehlikeli
  a çok tehlikeli,tehlikeli,az tehlikeli

   
 17. arenata

  arenata TÜİSAG Üyesi

  Acil durum planlanları deprem, sel, patlama vb. felaketlerin oluşum olasılığını önlemek amacıyla değil, ZATEN doğal afetlerin oluşumunu engelleyemeyiz bu tarz olaylar olduğunda sonuçlarını zararlarını en aza indirmek amacıyla hazırlanır.
  Bence %100 bu soru iptal olmalıydı. Dava edelim... Şimdi ilk aklıma gelen bu soru oldu bir havuz oluşturalım ve son sözümüzü söyleyelim...

   
 18. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  Şıkta tam olarak yazan
  akülü, susturuculu VE statik elektriğe karşı karşı önlemi alınmış forklift.

  ben cevap şıkkını okuduğumda tek bir forkliftten bahsettiğini anlıyorum.
  soruda "....önlemi alınmış forklift" deniliyor, ayrıca "ve" yerine "veya" bağlacı kullansa yine sorun yok ama "ve" dediği zaman bu 3 nün bir arada olduğu bir şey kast etmiş olmuyor mu ? benim kafama takılan kısım buydu.

   
 19. mağdurum

  mağdurum TÜİSAG Üyesi

  bu soru iptal edilmeliydi,akülü forkliftlerde ekzos olmaz,susturucu da olmaz

   
 20. mağdurum

  mağdurum TÜİSAG Üyesi

  ayrıca cevap böyle olmalıydı,

  öncelikle akülü forkliftler kullanılmalı
  eğer buna imkan yoksa diğer yakıtlı forkliftlere susturucu takılmalı,hepsinde de statik elektriğe karşı önlem alınmalı

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica