24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

 1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

  3,5%
 2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

  96,1%
 3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

  0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar itiraz edecek arkadaşlarla soru hazırlayalım.ortak dayanışmada ister toplu ister bireysel davamızı açalım.burada hatalı olduğunu bildiğimiz soruları yayınlayalım veya kaan bey ayrı bir sayfa açıp orada iptal edilmeyen sınav sorularını dayanaklarla tartışıp karımızı verelim.bakanlıktan kağıt gelene kadar.


   
 2. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  kardeş ben nötr hattının topraklanması sorusuna, maden deki toz sorusuna ve amerikan mevzuatında olupta bizde olmayan elektrik sorusuna kesin itiraz ediyorum...

   
 3. Derin Madenci

  Derin Madenci TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşımız ne güzel açıklamış. Maden Mühendisleri Odasının sınava ve sorulara yönelik itirazı yok.Onlar sadece biz meslek odaları olarak neden eğitim vermiyoruz diye buna isyan ediyolar.Pastadan pay almaya çalışıyolar.Bu açıklamayı samimi ve iyi olarak yorumlamayın.Tamamen siyasi bir takım işlerin peşindeler...

     

   
 4. monster58

  monster58 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar danıştay biseyleri durdurdu diye yazi dolanıyor ortada.bakanlığın belge verme yetkisini durdurmuş.yani sınavdan gecsekte alamayacakmmiyiz belgeyi.gerci ben kaliyorum ama.

   
 5. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  mmo nun açıklama yapmasının amacı aşşağıdaki konuyu gündeme getirmektir.bizleri salladıkları filan yok.onların gözünde bizler sadece figüranız. bizim üzerimizden utanmadan fakir edebiyatı yapıyorlar sadece

  " Maden işletmelerinde en az 8 yıl teknik nezaretçi ve/veya daimi nezaretçi olarak görevlendirilmiş ve bu hizmetini belgelendirmiş maden mühendisleri, düzenlenecek A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olmaları halinde A sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi verilir.

  -Maden işletmelerinde en az 3 yıl teknik nezaretçi ve/veya daimi nezaretçi olarak görevlendirilmiş ve bu hizmetini belgelendirmiş maden mühendisleri, düzenlenecek B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavında başarılı olmaları halinde B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesi verilir.

     

   
 6. Derin Madenci

  Derin Madenci TÜİSAG Üyesi

  Aşağıdakilerden hangisi toz oluşumunu arttıran etkenlerden biri değildir?
  A) Yüksek hava hızı
  B) Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması
  C) Yer altı üretiminde mekanizasyonun artması
  D) Ocakta göçertmeli maden işletme yöntemi uygulanması

  Valla bu soruyu diyorsan eğer bende senin düşüncelerini katılıyorum bide bunu çok tartıştık.Ancak A sınıfı uzmanlar soruyu çok farklı yorumluyorlar ve cevanın B olduğunu söylüyolar...

   
 7. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle katılıyorum sana. ortak kesin bir itiraz başvurusu hazırlayalım bununla gidip davamızı açalım. ben avukatla konuştum o şimdi daha önce bununla ilgili bir dava var mı? süreç nasıl işliyor ona bakıyo.
   
 8. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  ben sınavdayken ilk başta bütün şıklar etken diyerek içlerinden seçmeye çalıştım.ama sonra içlerinden seçmeye çalışınca a, c, d şıkları direkt olarak toz oluşturan olaylar. sulu toz bastırıcılar ise oluşumu etkilemek yerine toz oluştuktan sonra etkili oluyor sanırım diyerek işaretledim.aklıma da en basitinden itfayecilerin caddeleri sulaması gelmişti. ortamda toz var sadece o tozun havaya kalkmasını önlüyor şeklinde düşünmemizi istediler sanırım dedim kendi kendime. böyle bir açıklama ile karşı karşıya kalırsak şaşırmam.   
 9. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  Geçtiğimiz sene Tıpta Uzmanlık Sınavı'na giren bir doktorun itirazı sonucu 4 soru iptal edildi.

  Doktorun diğer 5 soru için açtığı davada da mahkeme, sorularda hata olduğunu belirterek, "ÖSYM iptal etmeli" dedi.

  Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2010’da mezun olduktan sonra pratisyen hekim olarak göreve başlayan 25 yaşındaki Mustafa Aydınol, 12 Aralık 2010’da Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girdi.

  Sınavı kazanamayan Aydınol, bazı soruların hatalı olduğu düşüncesiyle durumu sınava giren doktor arkadaşlarıyla paylaştı. Doktorlar, sınavda sorulan 9 sorunun hatalı olduğu iddiasıyla Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) itirazda bulundu.

  ÖSYM, 9 sorundan 4’ünün hatalı olduğuna karar vererek, bu soruları iptal etti. İşin peşini bırakmayan Aydınol, 5 sorunun daha hatalı olduğunu savunup ÖSYM’ye başvurdu.ÖSYM başvuruyu reddedince, Aydınol Ankara 15’inci İdare Mahkemesi’ne kararın iptali için dava açtı. Mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda, söz konusu sorularla ilgili doğru cevap seçeneği bulunmadığı, verilen bütün seçeneklerin olağan olduğu belirtildi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, ÖSYM’nin işleminin iptaline karar verdi. ÖSYM yerel mahkemenin kararını temyiz etti.

     

   
 10. Derin Madenci

  Derin Madenci TÜİSAG Üyesi

  Aynen dediğin gibi ancak bunu o sınav psikolojisiyle bende yanlış yaptım.   
 11. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  odaların bu pastadan pay alamadığı için huzursuz olduklarını biliyorum.yalnız adaletli konuşmak gerekirse teknik nezaretçiler için istedikleri çokda uçuk bi istek değil ve. sonuçta teknik nezaretçi dediğimiz olay (maden mühendisi arkadaşlar daha iyi bilir tabi) şimdinin iş güvenliği uzmanı sayılmaz mı. teknik nezaretçilik yapan mühendis iş güvenliği konusunda birçok bilgiye de sahiptir.
  hem m.m.odası teknik nezaretçiler; bakanlık çalışanlarının keyfine göre hazırladığı "isteği halinde A sınıfı uzman olunur" şeklinde bir talep değil, sınav ile uzman olsun istiyor. bu istekte çok anormal değil sonuçta sınava girecek. Ayrıca madenlerde maden mühendisi çalışmasından daha doğal ne olabilir ki. bu kadar ölümlü kaza yaşanırken hem de .
  konuya dönecek olursam odaların çok da iyi niyetli olmadığını biliyorum. ama bakanlık kadar da acımasız ve afedersiniz cahil değiller.
  ben bu süreçte bize yardımcı olabileceklerine inanıyorum sadece. belki de denize düşen yılana sarılır misali.   
 12. dj_shark

  dj_shark TÜİSAG Üyesi

  Sulu toz bastırıcıların kullanılmaması geniş bir anlam diğer şıklar doğrudan toz oluşumunu etkiler bence sulu toz bastırıcı kullanmaz, filtre koyar vs.. başka birşey yapar da olabilir bu da karmaşık filtreler daha iyi ya da kötü tozu tutar demek çok zor ya da hiç kullanılmaz ortamda var olan toz daha doğrusu bastırılan toz tekrar ortaya çıkar dolaylı yoldan olur... tabi sorunun böyle sorulması yanlış ama en mantıklısı da bana kalırsa o şık gibi geliyo

   
 13. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  ne olur ne olmaz diyerek biraz önce üniversitede iken havalandırma dersime giren hocama soru ilgili bir mail attım.cevap gelince sizlerle paylaşırım :)
   
 14. TuncayTanriverdi

  TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

  Şu itirazlarıma nasıl bir cevap verecekler merak ediyorum açıkcası

  B kitapçığı Soru 37 Aşağıdaki durumlardan hangisinde Acil Durum Planı Hazırlanması gerekir?
  İtiraz Nedeni
  İlan edilen cevap D şıkkı
  Ancak; Acil Durum Planlarının tanımına baktığımızda en yakın tanım BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK (RG 19.12.2007/26735) belirtilmiş
  Acil Durum Planları: Acil durum gerektiren olaylarda yapılacak, müdahale, koruma, arama-kurtarma ve ilkyardım konularının nasıl ve kimler tarafından yapılacağını gösteren ve acil durum öncesinde hazırlanması gereken planlardır.
  Şeklinde ifade edilmiştir. Buna göre hangi acil durum planı D şıkkında belirtilen Yangın, sel, deprem, patlama vb. felaketlerin oluşum olasılığını önlemek amacıyla hazırlanabilir. Acil Durum Planları acil durum olduğunda müdahalenin, korumanın, arama kurtarma faaliyetlerinin, ve ilk yardım konularının nasıl yapılacağı kimler tarafından yapılacağı gibi bilgilere yer verilmektedir bu anlamda acil durum faaliyeti olan durumlara müdahale anlamı taşır. Acil durumların oluşum olasılığının önlenmesine yönelik bir plan değildir. Doğal afetler dışındaki kaza vb acil durumların oluşum olasılığının önlenmesi risk değerlendirme çalışmaları ile engellenebilir. Bu anlamda bu soruda doğru cevap olmadığı için sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

  B Kitapçığı 90 nın soru OHSAS 18001 Spesifikasyonunda devamlı gelişme için ilk üç sıra aşağıdakilerden hangisidir.
  İtiraz Nedeni
  İlan edilen cevap B şıkkı
  Sorunun soruluş şekli ile hangi cevabı almak istediği anlaşılmamaktadır.

  Soru şu şekilde sorulsa idi OHSAS 18001 standardında sürekli geliştirme ile ilgili PUKO (Planla-Uygula-Kontrol Et- Önlem al) şemasına göre ilk üç sıra hangisi şekliden sorulsa cevap PLANLAMA-UYGULAMA- KONTROL ETME şeklinde bir cevap aranacaktı maalesef böyle bir cevap yok

  Soru OHSAS 18001 standardının maddelerinin sıralanış şekline göre sürekli iyileştirmeyi destekleyen maddeler ilk üç sırası hangisidir şeklinde sorulsa bu seferde üçüncü sıradaki Uygulama ve işletme maddesi sürekli iyileştirme felsefesi içeren bir madde değildir.

  Sorununun yabancı bir kaynaktan çevrilmesi ile soru net anlaşılmamakta (Örnek OHSAS 18001 spesifaksyonu yerine OHSAS 18001 standardı devamlı gelişme yerine sürekli iyileştirme) ayrıca soruda istenen tam net olarak belirtilmediği için sorunun iptali gereklidir.

  B Kitapçığı-28) Çatallı kaldırma araçları (forkliftler) ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
  İtiraz Nedeni
  İlan edilen cevap B şıkkı
  B şıkkı : Islak el, eldiven ve ayakkabılarla ve özellikle koltuğa oturmadan forklift kullanılmamalıdır.
  İlan edilen cevapta cümle düşüklüğü ve anlama bozukluğu vardır anlatılmak istenen tam olarak anlaşılmamaktadır. Buda cevabı işaretleyecekler açısından ve sınav tekniğine aykırı bir durum teşkil etmektedir.
  Cevap şu şekilde olsa ISLAK EL, ELDİVEN , AYAKKABILARLA VE FORKLİFT KOLTUĞUNA TAM OTURMADAN FORKLİFT KULLANILMAMALIDIR. Şeklinde belirtilse cevap şıkkından bir şekilde anlam çıkartılabilirdi. Soruda ilan edilen cevap şıkkındaki cümle düşüklü ve anlam bozukluğu ve diğer şıklarda da doğru cevap olmadığı için sorunun iptal edilmesi gerekir.

   
 15. monster58

  monster58 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar danıştay birşeyleri durdurmuş.27.11.2011 tarihinde karara varılmıştır diyor.bakanlığın belge verme yetkisi kaldırılmıştır diyor.eee simdi geçenlerde alamiyacakmi belgeyi.ben kaliyorum 69 la ama.ne olacak simdi.   
 16. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  maden mühendisliğinde genel işleyişi anlatayım sonra haklısın yada haksızsın de sen bana

  mezun olursun ilk işin odadan teknik nezaretçi sertifikası almak olur.maden mühendislerinin de büyük bir çoğunluğu bu sertifikayı aldıktan sonra küçük bir işletmede işe girer. yaptığı iş normal vardiya mühendisliğidir ama o şahıs oranın hem teknik nezaretçisi olur hemde daimi nezaretçisi zaten başka türlü işe almazlar.yaptığı işte sadece işçilerin başında beklemektir ve bu şekilde en az 2 sene burnun sürtülür genelde.bu şekilde 3 sene çalışmış birisinin b sınıfı uzmanlık belgesi almasını ben içime sindiremem şahsen.birde sonuçta kendim isg uzmanı olarak 3 sene çalıştıktan sonra b sertifikası için sınava girebileceğim. tamam 8 yıl çalışana b sertifikası için sınav hakkını ver gerekiyorsa çünkü o mühendis bir yerlere gelmiş birisi olacaktır büyük ihtimalle ve çıkar sağlamak amacı ile girişmez bu işe. ama 3 sene olayına tamamen karşıyım.

   
 17. Diesel

  Diesel TÜİSAG Üyesi

  maden mühendisleri odası amacını çok güzel bir şekilde belli ediyor. keşke diğer odalarda bu şekilde yapsaydıda bu mesele senelerce uzamasaydı. o oda şu kadar çalışan sınava girsin belge alsın, öteki şurada çalışan sınava girsin belgesini alsın şeklinde olursa diğer mühendislerin hakkı yenir.

  inşaat mühendisleri, jeoloji mühendisleri, makina mühendisleri, elektrik mühendisleri, ... çalıştığı ortamlarda iş güvenliğini sağlayan mesleki bilgilerini kullanıyorlar. o zaman onlarında kolay yoldan uzmanlık hakları var.

   
 18. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi

  Soru 70= Aşağıdakilerden hangisi basınçlı kap çeşitlerinden değildir?
  A) Pnomatik akışkan devreleri
  B) Soğutma üniteleri
  C) Sıvı yakıt tankları
  D) Otoklavlar
  İtiraz Sebebi= Cevap anahtarında (C) şıkkı doğru gözükmekte. Basit basınçlı kaplar yönetmeliği (87/404/AT) nin 2.madde, 2.paragraf, a,b,c,ç bendine göre açıkça basınçlı kap nasıl olduğu belirtilmektedir. Aynı yönetmeliğin yine 2. Maddesi 1. Pragrafındaki tanım baz alınırsa eğer o zaman otoklavlar da ve soğutma üniteleri de basınçlı kap değildir. Sıvı yakıt tankları yerine benzin veya mazot tankı belirtseydi o zaman doğru cevap olurdu. Ama sıvı yakıt tankları içine sıvı petrol gazıları depoları da giriyor ve bu tanklarda basınçlı kap sınıfındadır.
  Otoklavlar basınçlı buharla çalışır. Soğutma üniteleri bir çok soğutucu gazla çalışır. Bunlar hava gazı ve azotla çalışmaz. O zaman bunlar basınçlı kap değil midir? TS3362 de de basınçlı kap tanımı yapılmıştır.

  MADDE 2- (1) Bu Yönetmelik; yakma amacı dışında kullanılan ve iç basıncı 0,5 bar’dan daha yüksek olan ancak azami çalışma basıncı 30 bar’ı geçmeyen, içine hava veya azot gazı konulmak üzere seri olarak üretilen ve ateşe maruz kalmayan, kaynaklı basit basınçlı kapları kapsar.
  (2) Bu Yönetmelik ayrıca;
  a) Basınç altında kabın direncine katkıda bulunan parçalar ve donanımlar, alaşımsız çelikten veya alaşımsız alüminyumdan veya yaşlandıkça sertleşmeyen alüminyum alaşımından yapılmış olan,
  b) Kap ya dışa doğru bombeleşerek kapatılmış, dairesel kesitli ve/veya düz uçları silindirik olan kısımla aynı eksen etrafında dönen veya iki bombeli ucu aynı eksen etrafında dönen bir silindirik bölümden oluşan,
  c) Kabın azami çalışma basıncı 30 bar’dan fazla ve bu basınç ile kabın kapasitesi (PS ile V’nin çarpımı) 10.000 bar × litreden fazla olmayan,
  ç) Asgari çalışma sıcaklığı –50°C’den düşük; azami çalışma sıcaklığı ise çelik için 300°C’den, alüminyum veya alüminyum alaşımlı kaplar için 100°C’den fazla olmayan, kapları kapsar.


  Arkadaşlar öngördüğüm tezi çürütürmüsünüz.bu soruya sen şu sebepten dolayı hatalısın diyecek yorumlarınızı bekliyorum.Gazi sitesine girdim bir çok yere girdim.4 saattir bu soru ile uğraşıyorum.

   
 19. Diesel

  Diesel TÜİSAG Üyesi

  TMMOB'nin sitesinde yayınladığı "İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI YÖNETMELİĞİNE KISMI DURDURMA" 23.11.2011 tarihinde karar verilmiş. Ekteki dosyanın en altında yazıyormuş. Eğitim kurumunu aradım bizi etkilemeyeceğini söylediler. Bakanlığa mail attım cevap gelmedi.

  TMMOB bu konunun çok tartışıldığını görünce ortalığı karıştırmak için mesajı tekrar göndermiş herhalde.

   
 20. TuncayTanriverdi

  TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

  serkan bey biz çürütemeyiz fakat bakanlık çürütmüş nasıl çürütmüş göreceğiz

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica