24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

 1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

  3,5%
 2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

  96,1%
 3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

  0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ozdemir

  ozdemir TÜİSAG Üyesi  ARKADAŞLAR EĞİTİM KURUMUNUN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU DİLEKÇE EKTE BULUNMAKTADIR. LÜTFEN HERKEZ DİKATE ALSIN......
  http://hotfile.com/dl/138728308/c9a2a0b/DLEKE.docx.html


   
 2. gepp

  gepp TÜİSAG Üyesi  Herkese günaydın.
  verilen hesap numarasına EFT yapabiliyor muyuz?
  bilen ya da EFT yapan birileri var mı?
  Herkese günaydın.
  verilen hesap numarasına EFT yapabiliyor muyuz?
  bilen ya da EFT yapan birileri var mı?

   
 3. gepp

  gepp TÜİSAG Üyesi

  11) sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR:
   Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının Link ziyaretçilere kapatılmıştır. Size daha kaliteli hizmet verebilmemiz için lütfen formumuza kayıt olunuz. ve Link ziyaretçilere kapatılmıştır. Size daha kaliteli hizmet verebilmemiz için lütfen formumuza kayıt olunuz. internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (27.12.2011) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (29.12.2011 saat 17:00’ye kadar), İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
   Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No’lu hesabına 15 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde (8 Ocak 2012 tarihine kadar) İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.   Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (20 Ocak 2012 tarihinden itibaren) dair itiraz başvuruları; Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün T.C Ziraat Bankası Beşevler/ANKARA Şubesindeki 5495218-5001 no’lu hesabına 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile (20 Ocak 2012 tarihinde başlayıp 25 Ocak 2012 saat 17:00’ye kadar) kabul edilecektir. Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Yetkilendirme Daire Başkanlığı İnönü Bulvarın No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

   Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde EĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye (7 Şubat 2012 tarihinde) bildirilecektir.

   Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

   Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir. 24 Aralık 2011 tarihli sınav için yatırılan ücret hiçbir şekilde başka bir sınav için geçerli kabul edilmeyecektir

     

   
 4. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  çok güzel olmuş arkadaşım bende öğleden sonra gönderiyorum ...

   
 5. sinemeldelekli

  sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

  bende ıban numarasına eft yapıp çıktısını göndericem dilekçeyle

     

   
 6. mukader

  mukader TÜİSAG Üyesi

  evet. acıl dosya kargosu olarak gönderdim


   
 7. sametti

  sametti TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar sınava itiraz nasıl ve nereye yapılıyor yardımcı olabilirmisiniz ?
   
 8. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  önceki mesajları okursan gerekli bilgiler fazlasıyla var kardeş   
 9. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  ziraat bankasında benden 10 tl aldılar
  az önce ben de yolladım..haydi hayırlısı

     

   
 10. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  15 tl değil miydi?   
 11. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  valla ben de anlamadım..meb sınava itiraz ücreti yazıyor dekontta
  10 tl aldılar   
 12. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  10 tl sınav sonuçları açıklandıktan sonra kendi kağıdınızı tekrar inceletmeniz için vermeniz gerek ücret. sorulara itiraz için 15 tl yatırmanız lazım

   
 13. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

 14. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  İtiraz icin yapılması gerekenler

  İtiraz için lutfen ekteki dosayyı indirip işlem adımlarını yerine getirin biziim kurum 13 adet soruya iptal istedi sizde sizin iptal icin gerekli soruları ekliyebilirsinzi benim 13 sorudan 10 tanesi yanlıs umarım iptal edilirde geceriz

   

  Ekli Dosyalar:

 15. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben öğleden sonra gönderebilkcem..acaba acil dersek yarın 5 e kadar ulaşır mı?bilenler bilgi verebilir mi?   
 16. nocturne

  nocturne TÜİSAG Üyesi

  Derneğin 19 soruya itirazı açıkladığı raporunu kendi adıma düzenleyip kargo ile gönderdim arkadaşlar, istanbuldan öğlene kadar yola çıkan kargolar yarın mesai bitimine kadar ankaraya ulaşıyormuş..bilginize.

   
 17. infra

  infra TÜİSAG Üyesi

 18. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  Ya arkadaşlar bu adamlar ne b..tan bi sınav hazırlamışlar ya, şuraya bakın 33 soruya itiraz ediliyo! Ya sınav yapmanında bir tekniği var, bilimi var. Sorduğun soruların net bir şekilde anlaşılabilmesi, kafa karışıklığı yaratmaması, bilimsel referansları olması gerekir. Yemin ediyorum ben şu halimle bunların hazırlayacağı testten daha iyisini hazırlardım.

   
 19. sinemeldelekli

  sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

  Adaylar; sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkinitirazlarını soru ve cevap anahtarlarının http://www.isggmgov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, sınav sonuçlarına yönelik itirazlar ise sonuçların adaylara duyurulmasından itibaren en geç 10 (on)gün içerisinde EĞİTEK’e yapabilecektir.

  Ø Adayların sorulara, sınav uygulamasına ve sonuçlara dair itiraz başvuruları için Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün T.C. Ziraat Bankası Beşevler Ankara Şubesindeki Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi’nin TR690001000799054952185001 numaralı hesabına 10 (on) TL inceleme ücreti yatıracaktır.  yatıracağımız paranın ne kadar olduğu bile çelişkili..

   
 20. euysal

  euysal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar önemliiiiii önemliii

  isgder çalışması olan aşağıdaki dilekçeyi aynen göndereceğim ben.bakanlık yetkilileriyle konuşmuşlar, şu ana kadar yazılı itiraz yok. ititraz gelirse iptal olabilir, biz de farkındayız demiş. hepimizin katılımı çok önemli arkadaşlar. mümkün olduğunca fazlaitiraz olması gerekiyor.


  bilginize.  DİLEKÇENİZİ HAZIRLARKEN ŞU HUSUSLARA DİKKAT ETMELİSİNİZ;  * Ad-Soyad yazılmalıdır,

  * T.C. Kimlik No yazılmalıdır,

  * İmza yer almalıdır,

  * Adres yazılmalıdır,

  * Sorulara itiraz ücreti banka dekontu ekte gönderilmelidir.
  i : 24.12.2011 İş Güvenliği Uzmanlığı sınav İtirazı
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  24.12.2011 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında tespit etmiş olduğum hatalı, sorunun hazırlanışı nedeni ile çelişkiye sevk edecek nitelikte olan , İş Sağlığı ve Güvenliği alanındaki uygulamaların tamamının ilişkisi göz ardı edilerek hazırlanmış olan 18 adet sorunun iptal edilerek doğru kabul edilmesi için bilgi ve görüşlerinize sunarım.
  *
  Saygılarımla
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  Hasan Bal

  Adres: 42 EvlerSanayi Mh. Bağdat Cd. No :66/A
  İzmit - Kocaeli
  TC No : 44032143922
  *
  *
  *
  *
  *
  *
  *24.12.2011 TARİHİ C SINIFI İŞGÜVENLİK UZMANLIĞI sınav İNCELEME RAPORU
  *
  C SINIFI İŞİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
  1
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 2
  İşyeri ortamında işçilerin radyasyondan etkilenmesi açısından bakıldığında en az önemli olanı aşağıdakilerden hangisidir
  A)

  D)


  GEREKÇE
  Alfa, beta, gama vb. ışınlar iyonlaştırıcı etkisi olan ışınlarıdır. Enfraruj, ultraviyole vb. ışınlar ise iyonlaştırıcı etkisi olmayan ışınlardır. İyonlaştırıcı olmayan ışınlar iyonlaştıcı ışınlara göre daha az zararlıdır. İyonlaştıcı olmayan ışınlar içersinden de ultraviyole ışınları en az zararlı olanıdır. Doğru cevap d şıkkıdır. Mor ötesi ışınlar Radyoaktif ışınlardır ve deri kanserine neden olduğu saptanmıştır. Soruya göre en az zararlı mor ötesi ışınlardır.
  2
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 31
  Güvenlik rengi kullanılan tüm işaretleri uygulanan ve aşağıda verilen renk ve tehlikeli hareket eşleşmelerinden hangisi doğrudur?
  C)

  C) VE B)


  GEREKÇE
  GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ(*)
  (*) 23 Aralık 2003 tarih ve 25325 sayılı Resmi Gazetede
  yayımlanmıştır
  EK – I
  İŞYERİNDE KULLANILAN GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ İLE
  İLGİLİ ASGARİ GENEL GEREKLER
  4. Aşağıdaki tabloda yer alan hususlar güvenlik rengi
  kullanılan tüm işaretlere uygulanır.
  Renk : KIRMIZI*
  Anlamı veya amacı : Yangınla mücadele ekipmanı
  Talimat ve Bilgi : Ekipmanların yerinin gösterilmesi ve ne olduğu
  Renk : YEŞİL
  Anlamı veya amacı : Acil kaçış, ilk yardım işareti
  Talimat ve Bilgi : Kapılar, çıkış yerleri ve yolları, ekipman, tesisler
  B ve C şıklarının ikisi de mevzuata göre doğru olduğu için soru iptali gerekmektedir

  3
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 33
  Elektrik yangınları aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanmalıdır?
  A)

  ?


  GEREKÇE
  Müfredatta bulunmamaktadır. Bilginin referansına ulaşılamamıştır.
  4
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 35
  Yangından korunma planlarına göre aşağıdakilerden hangisi bir pasif korunma uygulamasıdır?
  D)

  B) VE D)


  GEREKÇE
  Yangın algılama sistemleri de pasif korunma yöntemlerindendir.
  5
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 64
  Solunum açısından insan sağlığına en zararlı toz cinsi aşağıdakilerden hangisidir?
  D)

  A)**** Ve D)


  GEREKÇE
  Aşağıdakilerden hangisi daha tehlikeli?
  Kristal kuvars (silis tanecikleri) madenlerde ve taş ocaklarında çalışanların en çok karşı karşıya kaldıkları tozdur. Bunun solunması gerçekten çok tehlikelidir. Silikoz* adı verilen bir tip pnömokonyoz* gelişir..
  Solunabilir kömür madeni tozları da son derece tehlikelidir. Ayrıca madenlerin yerin altında olması ve çalışılan alanın dar olması bu tozlarla teması arttırmaktadır. Bu tozlara sunuk kalmanın sonucunda kömür madencileri pnömokonyozu* oluşur..
  6
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 67
  Genç işçi sınıflaması aşağıdakilerden hangisini kapsar?
  a)
  b)

  GEREKÇE
  T.C.ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NDAN
  resmi gazete Tarihi: 06.04.2004 resmi gazete Sayısı: 25425
  ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA
  YÖNETMELİK
  TanımlarMadde 4-Bu yönetmelikte geçen;
  Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi ifade eder.
  7
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 85
  Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?
  c)
  b)

  GEREKÇE
  resmi gazete Tarihi: 06.04.2004 resmi gazete Sayısı: 25425
  ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA
  YÖNETMELİK
  Tanımlar
  Madde 4-Bu yönetmelikte geçen;
  Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış
  kişiyi ifade eder.
  Uluslararası sözleşmelere bakarsak asgari yaşın 14 olarak belirlenebileceği hükmü vardır. Madde 2,üçüncü fıkrada asgari yaş 15 olarak belirlense de hemen sonrasında dördüncü fıkrada aynı maddenin üçüncü fıkrası dikkate almaksızın asgari yaşın 14 olarak belirlenebileceği hükmünü taşır. Dolayısıyla uluslararası sözleşme ve bahsi geçen yönetmeliğe göre en küçük çalışma yaşı 14’tür.
  8
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B 89
  İş Kanunu’na göre işverenler işyerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç kaç iş günü içinde yazı ile ilgili birime bildirmek zorundadır?
  d)
  c)

  GEREKÇE
  SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK
  SİGORTASI KANUNU VE ÇALIŞMA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİ YAPILIR CEVAP İKİ TANEDİR.
  Kanun Numarası : 5510
  Kabul Tarihi : 31/5/2006
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200
  Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 45 Sayfa:
  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM (1)
  İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması
  MADDE 13- İş kazası;
  İş kazasının 4 üncü maddenin birinci fıkrasının;
  (a) bendi ile 5 inci madde kapsamında bulunan sigortalılar bakımından bunları çalıştıran işveren tarafından, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine derhal ve Kuruma da en geç kazadan sonraki üç işgünü içinde,
  9
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B Kitapcığı 34
  Petrol kuyusu yangınlarında en etkin söndürme aracı aşağıdakilerden hangisidir?

  Dinamit
  Dinamit ve Film yapan köpük her ikiside

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Petrol kuyuları söndürme tekniği petrol kuyusunda meydana gelen acil duruma göre değişir. Sızma var ise filim foamlı köpük. Basınçla petrol hattan çıkıyorsa ve püskürerek yanma var ise Dinamitle hava basıncı yaratarak söndürülür. Her iki metodun kullanıldığı ortak operasyonlarda vardır. Bu nedenle metodolojilerin birini kabul etmek yanlış olacaktır.

  10
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B kitapçığı soru: 26
  Vinçlerle ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

  D
  C-D

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: C) Aynı anda iki ayrı işaretçi olamaz D) İşaretçilerin veya işçilerin yüklerin önünden gitmeleri taşınan yükün durumuna göre risk teşkil eder ve yüklerin önünde kimse durmamalıdır.
  İki şıkta yanlıştır.


  11
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  B kitapçığı soru:59

  İşçileri kaldırma veya taşımada kullanılan mevzuata uygun iş ekipmanlarında alınacak güvenlik önlemleri, çalışma yerinin özelliği ve yükseklik farkındalıklarından dolayı yeterli olmuyorsa aşağıdakilerden hangisi ilave önlem olarak alınacaktır?

  D
  Soruda mantık hatası vardır.

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: D şıkkında bahsedilen kaldırma aracı ne tür bir kaldırma aracıdır. Halat kullanılarak güvenliği arttırılamayacak kaldırma ve taşıma araçları mevcuttur. A şıkkında bahsedilen uygun ekipman kullanılacaktır cümlesi D şıkkını da kapsamaktadır.
  Mantık hatası mevcuttur
  A)Uygun ekipman sağlanacaktır şıkkı daha mantıklıdır !
  D)Emniyet katsayısı daha yüksek güvenlik halatı ile teçhiz edilecek ve her çalışma günü kontrol edilecektir.  12
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 97
  A kitapçığı, 97. Etik kurallarının aşağıdakilerden hangisini içermesi beklenir?

  B)Belirli bir alana yönelik yazılı kurallar


  B


  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Etik felsefenin dört ana dalından biridir. Çalışma alanında etik kurallara örnek verecek olursak ( Rüşvet almak yasaktır , Kişi farkı gözetmeksisizn çalış , Torpil yapma v.b ) Yanlışı doğrudan ayırabilmek amacıyla ahlâk kavramının doğasını anlamaya çalışır. Ayrıca Türkçe'de etik sözcüğü ahlâk sözcüğüyle eş anlamlı olarak da kullanılır. Halkın kendi kendine oluşturduğu hiçbir yazılı metine dayanmayan kanunlara Etik Kanunları denir. B şıkkında belirtilen “yazılı kural” terimi kesinlikle yanlıştır.  13
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 39
  Parlayıcı maddelerin bulunduğu depolarda hangi forklift tipi kullanılmalıdır?
  a)Akülü ve susturuculu türde forklift
  b)Yakıtlı ve statik elektriğe karşı önlemi alınmış türde forklift
  c)Akülü ve statik elektriğe karşı önlem alınmış türde forklift
  d)Akülü, susturuculu ve statik elektriğe karşı önlemi alınmış forklift

  D
  B

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: “Akülü forkliftlerde egzoz bulunmamaktadır. Bu sebepten susturucu akülü forkliftlerde kullanılmaz.”
  Doğru cevap (b) şıkkı olmalıdır.
  14
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 46.soru
  Trafo merkezinde çalışma yapabilmek için uygulanması gereken korunma tedbirleri arasında aşağıdakilerden hangi yoktur?
  Amir birim tarafından trafo merkezine girecek kişilerin isimleri ve yapılacak işin mahiyetini açıklayan yazılı bir iş emrinin hazırlanması,ve eğer gerekli ise bu hususta işletme müdürlüğü veya şefliğinden yazılı izin alması,trafo merkezine en fazla iki kişilik ekip halinde girilmesi,yetkisiz kimselerin trafo merkezine girmemesi için dışarıda ayrıca en az bir kişinin bulundurulması
  .

  B
  Tamamı doğru

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Cevabı yok.Yani hepsi doğru. Zira kojenarasyon ve şalt tesislerinde işletme şefi birebir sorumlu olduğu için operasyonu yürütebilir  15
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 60.soru

  Elektrik yangınları aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanır?
  Cevap:A seçeneği.Yani Mavi daire

  .

  A
  İptal Edilmeli

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik ve Güvenlik sağlık işaretleri yönetmeliğinde olmayan bir cevap belirlenmiştir. Soru iptali gerekmektedir.  16
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 5.soru

  A sınıfı sınavının A kitapçığı 5. soru ile C sınıfı sınavının A kitapçığında 10. soru aynı fakat cevaplar farklı; A sınıfı sınavında TÜMÜ cevap iken, C sınıfı sınavında YARISI cevabı kabul edilmiş.

  .


  İptal Edilmeli

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Cevap her iki kitapçıkta farklı


  17
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 43.Soru

  Aşağıdakilerden hangisi basınçlı kap değildir?
  Cevap: C Sıvı yakıt tankı olarak verilmiştir.


  C
  İptal Edilmeli

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Sorunun soruluşu itibarı ile basınçlı kap olmayan ve teste tabi olmayan basınçlı kaplar yönetmeliğinde belirtilmemiş olan pnömatik akışkan devrelerdir.

  .Cevap olarak yakıt tankı verilmiştir. LPG Sıvı yakıt tankıdır ! Gaz tankı olarak isimlendirilmez ve basınçlı kaptır  18
  SORU NUMARASI
  SORU METNİ
  İLAN EDİLEN CEVAP
  DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP

  A kitapçığı, 92.Soru

  Aşağıdakilerden hangisi tesis tasarımı aşamasında kullanılan tehlike analizi yöntemidir ?

  Ön tehlike analizi


  A
  A ve D

  GEREKÇE
  İptal İstemi Gerekçesi: Sorunun soruluşu itibarı ile Ön Tehlike analizi cevabı kabul edilmiş ancak kimya tesislerinde kullanılan HAZOP ( Tehlike ve İşletebilirlik Analizi ) tesis kurulmadan önce dizaynda yapılır ve hatalar minimuma indirilmeye çalışılır.

  *

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica