24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

 1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

  3,5%
 2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

  96,1%
 3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

  0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi  Yanlış anlamayın ama ben kurslara itimat etmiyorum, hele ki sınav sonuçlarının açıklandığı bir dönemde sizinde etmemenizi öneririm. yöneticilerin de panik olduklarını da sanmıyorum, panik olacak olsalar sınav kötü bir sınavdı şu şu şu nedenlerden dolayı iptal edilmiştir derlerdi yada 10 sorunun üzerinde soru iptal edilirdi sınav yine iptal olurdu.(çsgb hazırlamıyor nede olsa soruları meb tarafından görevlendirilmiş kurul hazırlıyor) kimseninde itirazı olmazdı. kursunuz tamamen size duymak istediğiniz şeyleri söyleyip sorumluluğu üzerinden atmak istiyor bana kalırsa.


   
 2. replican

  replican TÜİSAG Üyesi

  evet benim çok şaırdığım bir sınav sonucu oldu 70-71 beklerken 66 ile kaldım pazartesi sınav sonucuna itiraz edecem mahkeme işine en başından beri destek verdim pek çok kişi sınavdan sonra bazı soruların iptal olmasını savunurken ben sınavın iptal olmasından yanaydım inşallah pek çok kişinin bu mağduriyeti son bulur bir de mahkeme sonucu lehimize sonuçlanırsa tazminat davası açıp şuan da belge olmadığı için yapamadığımız işlerinde parasını alırız diye düşünüyorum

   
 3. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi

  81 almış.20 üstü soruya itiraz etti.neyse herkes kendine yapar.

  Yüzde 10 üstü soru hatalı olunca sınav normalde iptal olmaz.ama genelde hakim taktiridir 100 sorudan 11 hatalı soru olursa taktire göre iptal olması gerekmektedir.öyle madde yok ama gelenekleşmiş birşey diye hukuk forumunda okudum sanırsam

     

   
 4. Diesel

  Diesel TÜİSAG Üyesi

  sihirli kelimeleri duyunca hepiniz kendinizi kaybettiniz. doğru söyleyenleri kovmadığınız kaldı.

  2 temmuz 2011 sınav sonuçları açıklandığı gün başarılı olanların yapması gerekenler açıklanmış, bu sefer açıklanmadı.

   
 5. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  yani kardeş?

     

   
 6. Diesel

  Diesel TÜİSAG Üyesi

  yanisi bu her dava açtım diyene hemen para toplayıp gönderin. neyi şikayet ettiğini bilmeden davasına ortak olmak isteyin, teşekkür edin.

  2 temmuz ile ilgili yazdıklarım bilgisi olan varsa paylaşsın diyeydi.

   
 7. zgoksel

  zgoksel TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık, bireysel belge başvurularıyla ayrı ayrı uğraşmak istemiyor veya karışıklığın daha fazla olduğunu düşünüyor.. Bu sebeple bu kez aracı olarak eğitim kurumlarını kullanıyor.. Eğitim kurumları sınavı kazanmış olanların adına başvuruyu yapacak ve de belgeleri kazananlara gönderecek..
  Eğitim kurumum izlenmesi gereken yolu anlatan bir mail yollamıştı.
  2 Temmuz duyurusu ile bu duyurunun farklı olmasının sebebi belki bu olabilir..
   
 8. sinemeldelekli

  sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

  iyide her duyduğumuz şeye inanır olmadıkmı bi ara baraj 63 oldu sonra 65 o mu bu mu derken yaklaşık 1 aydır yazıştık durduk sonuç hüsran oldu çoğumuza..itiraz için yeni bir sayfa açılsın demişsiniz ama bu sayfa zaten var
  http://www.isgfrm.com/guvenligi-uzm...enligi-uzmanligi-sinavi-itiraz-dilekcesi.html
  yarın buradan yazışalım ve tekrar bir dilekçe için organize olalım.   
 9. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  benim demek istedigim cubukcu ya dahil olalım degildi..dava açılacaksa bir kişi açsın diğerleri de müşteki sıfatıyla dahil olsun..boylesi daha mantıklı, maddi açıdan da daha az kulfetli olur diye dusunuyorum..bu sınava borç harç alarak giren arkadaşlarımız var..

  ama bakın rica ediyorum bu h.sonu karara bağlayalım..pazartesi işleme geçelim..

     

   
 10. sinemeldelekli

  sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

  işte o bir kişi kim olacak şahsen ben ankarada yaşasam hiç düşünmeden pazartesi işlemleri başlatırım ama maalesef değilim..ben baştan beri söyledim aramızdan biri dava işlemleriyle ilgilensin masrafları bölüşelim diye ama o kişi henüz çıkmadı..şu da var dava nezaman sonuçlanır öğrenmek gerek malum en geç martta çalışmaya başlamamız gerek.   
 11. vgunaslan

  vgunaslan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar tuncay bey Ankarada ve bu konu ile ilgilenmekte elinizde ıspat edilmiş yanlış sorular varsa iletirseniz daha hızlı hareket etmiş oluruz.   
 12. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi

  aynen snm084 adlı arkadaşımızın dediği gibi itirazlar bölümünden bu konuya dilekçeye itiraz edilecek sorulara yoğunlaşalım.

  Desel arkadaşım o gün uyarmıştı.daha yeni farkına vardım.fakat belkide doğrudur.bir açıklama yapma gereği duyar.

   
 13. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  100 sorunun en az 20 tanesinde anlatım bozukluğu var..ANLAŞILABİLİR DEĞİL...bu anlatım bozukluğunu dile getirirken başvuru dilekçesinde GENEL bir ifade kullanılmalı..yani bırakalım hakim tüm soruları göndersin türk dil kurumuna veya bu konunun bilir kişisine..mesleki soruları da keza oyle..biz burda soru seçmeyelim..tüm maden soruları, tüm elektrik soruları incelensin diyelim..olmaz mı?
   
 14. arenata

  arenata TÜİSAG Üyesi

  kafam o kadar yoruldu ki itiiraz dilekcesi nasıl olmalı taslak gönderebilirmisiniz,yada burda paylaşmanız mümkün mü,?

   
 15. sinemeldelekli

  sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

  bence gerekçeleriyle açıklama yapalım gerçi ilk itirazlarımız o şekildeydi bir işe yaramadı ama belki bu yarar..   
 16. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Ankara'da olmaya gerek yok bence, sonuçta kendi ilinizdeki mahkemeye dilekçenizi verirsiniz ordan Ankara'ya gider. Davada duruşmasız olduğu için Ankara'da olmayı gerektirir bir durum yok.

   
 17. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  cemal kardeşim, ben kendimden çok sana üzüldüm..Allah yardımcın olsun..

  daha önce de söyledim, bu sınav şaibeli bir sınav..sorular zor degil ALAKASIZ, SAÇMA, ANLASILABILIRLIGI OLMAYAN, IKI TANE CEVABI OLAN SORULARDI..bir de bunlara ek olarak soruların sızdırıldıgı gercegi var..basbakanlıga kadar her yeri aradım bos cıktı..bela okumak istemiyorum ama bunun sorumluları gun yuzu gormesinler insallah..

  KOTU DE OLSA IYI DE OLSA DEVLETIMIZI SEVIYORUM..ANCAK ISMINE LAYIK OL..ADALETI SAGLA..BASKA BIRSEY ISTEYEN NAMERTTIR

   
  cemal bu yazıya teşekkür etti.
 18. sinemeldelekli

  sinemeldelekli TÜİSAG Üyesi

  işler ankaradan daha hızlı yürümezmi ?sonuçta bakanlık orada,komisyon orada yazışmalar daha hızlı ilerler bence

   
 19. fatihmyilmaz

  fatihmyilmaz TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle daha hızlı olur..ben adanadayım..davayı acsam dosyanın ankaraya gitmesi nerden baksan 1.5 ay..

   
 20. vgunaslan

  vgunaslan TÜİSAG Üyesi

  12 Uluslararası sözleşmeler ve ülkemizdeki mevzuata göre en küçük çalışma yaşı kaçtır?
  C) B)

  GEREKÇE
  resmi gazete Tarihi: 06.04.2004 resmi gazete Sayısı: 25425
  ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA
  YÖNETMELİK
  Tanımlar
  Madde 4-Bu yönetmelikte geçen;
  Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış
  kişiyi ifade eder.
  Uluslararası sözleşmelere bakarsak (İSTİHDAMA KABULDE ASGARİ YAŞA İLİŞKİN SÖZLEŞME) asgari yaşın 14 olarak belirlenebileceği hükmü vardır. Madde 2,üçüncü fıkrada asgari yaş 15 olarak belirlense de hemen sonrasında dördüncü fıkrada aynı maddenin üçüncü fıkrası dikkate almaksızın asgari yaşın 14 olarak belirlenebileceği hükmünü taşır. Dolayısıyla uluslararası sözleşme ve bahsi geçen yönetmeliğe göre en küçük çalışma yaşı 14’tür.
  20 I- Çalışanların ve toplumun iyileştirilmesini sağlar
  II- Kaynakların etkin tahsisi ile katma değer sağlar.
  III- Yönetim bilgi kalitesini iyileştirir, firmanın imajını geliştirir, yasalarla uyum sağlar.
  İş sağlığı ve güvenliği risk yönetiminin bir organizasyona direkt faydaları yukarıdakilerden hangileridir?
  D) C)

  GEREKÇE İşyeri ve çalışanları bir organizasyondur ancak toplumu organizasyon olarak nitelendirmek bu bağlamda doğru değildir. Kaldı ki toplum bir organizasyon olarak kabul edilse dahi İSG yönetiminin topluma faydası direkt fayda olmayıp direk fayda grubu; çalışanlardır. Toplum ise çalışanların davranışlarının iyileşmesiyle direkt olarak, dolaylı olarak fayda görecektir.
  23 Aşağıdakilerden hangisi risk yönetimde alınacak kararlardan birisi değildir?
  D) ?

  GEREKÇE risk analizi sonucunda, eğer işin karmaşıklığı riskin büyüklüğünü etkiliyorsa, gerek etki olarak gerekse olasılık olarak o işin basitleştirilmesi yönünde karar alınabilir. Bunun için de proses iyileştirme, mühendislik çözümlerine başvurulur. Üretim konularında en yaygın olarak bu işlemleri “yalın üretim teknikleri” şeklinde görebilirsiniz.


  24 Hata türü ve etkileri analizinde bir sistemin “düşük riskli” olarak nitelendirilmesi için hesaplanan risk öncelikli değer hangi aralıkta olmalıdır?
  A) ?

  GEREKÇE Risk büyüklükleri ve aralıkları firmadan firmaya kullanmak için tanımladıkları risk matrisindeki çarpan büyüklüklerine bağlıdır. 10 x 10 = 100 ile maksimum risk scalasına sahip bir risk analizinde firma 1- 10, 1-25 vb gibi aralıkları “düşük risk” olarak tanımlayabilir. Bu yüzden bu sorunun tek , net ve genel bir cevabı olamaz.
  30 Aşağıdakilerden hangisi bir iş yerinde elektrik tesisatı ile ilgili olarak yerine getirilmesi gereken temel iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinden birisi değildir?
  B) ?

  GEREKÇE Soruda kesin kabul yapılmadan önce geçici kabulü yapilmis olan elektrik tesisinin kullanimina izin verilmektedir. Kesin kabuller zaten geçici kabullerden 1 yil sonra yapilir ve tesis kullanilir. yanlış cevap yok anlatılanların hepsi doğrudur.
  46 Bir trafo merkezinde çalışma yapabilmek için uygulanması gereken koruma tedbirleri arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?
  C) ?

  GEREKÇE Cevap anahtarında doğru cevap C olarak verilmiş olup ancak C şıkkı da alınması gereken güvenlik önlemlerindendir. Eğer bu şık yanlış ise A ve B şıkları da yanlıştır. D şıkkında kesicinin kapatılması yasaktır. Kesici kapatılır. Kesici yani şarteldir. Şartel kapalı konumda tamirat yapılır. Şartel kapatılması yasaktır değil açılması yasaktır anlamı olacaktır. Bu sorunun komple iptal edilmesini gerekmektedir.Ayrıca C sınıfı bir uzman bu tip yerlerde tehlikeli işlere girdiği içinde çalışamaz. Bu soru ile ilgili detaylı bilgi MEB’nın MEGEP projesinde Elektrik Elektronik Teknolojileri YG Tesisleri Bakımı I adlı yayınından da ulaşabilirsiniz.
  50 Çalışanların elektrik çarpmasına karşı korunabilmesi için aşağıdakilerden hangisi etkisizdir?
  B) ?

  GEREKÇE Cevaplardaki dört şıkkın dördü de elektrik çarpmasına karşı korunmada etkili bir yöntemdir. Cevap anahtarına göre B şıkkında belirtilen “Kısa devre açma akım değerleri uygun otomatik sigortaların kullanılması” cümlesi kesinlikle etkili bir yöntemdir ki bu ibare 24500 sayılı Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği’nin birçok maddesinde geçmektedir. Örneğin ilgili yönetmeliğin 28. maddesinin, D bendinin 2. fıkrasında vii) Aşırı akım koruma düzenlerine ek olarak, anma açma akımı 30 mA olan hata akımı koruma düzenleri de kullanılmalıdır ibaresi geçmektedir. 30 mA insan için tehlikeli akımın 50 mA olmasından ötürü seçilmiştir.
  51 Bir beyaz eşyanın şasesinin sıfırlanması olarak bilinen uygulama ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
  A) A) ve B) ve D)

  GEREKÇE http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/yonetmelik/7.5.10391.doc Adresindeki “Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği” açıklamasında sıfırlamanın tanımı verilmiştir:
  “Sıfırlama :Bir yalıtım hatasında (tam gövde teması) elektrik devresini aşırı akım koruma aygıtları ile açılmasına sağlamak için, gerilim altında olmayan iletken tesis bölümlerini sıfır iletkenine yada buna iletken olarak bağlanmış olan bir koruma iletkenin aynı biçimde bağlanmasıdır.”
  Sıfırlama İşleminin Uygulamasıyla ilgili olarak
  “a Ayrı (özel) bir koruma iletkeni kullanılmadan yapılan sıfırlama
  b Ayrı bir koruma iletkeni ile yapılan sıfırlama” olarak ikiye ayırmış, nötr hattı varsa a, nötr hattı yoksa b seçeneğinin kullanılması gerektiği belirtilmiştir.
  Elektrik iç tesisleri yönetmeliğine göre 24. Sorunun A, B ve D şıkları kesinlikle doğrudur. Bu durumda sorunun iptali gerekmektedir..
  54 Aşağıdakilerden hangisi kesikli çalışan kaldırma makinaları sınıfında kabul edilemez?
  A) B)

  GEREKÇE Kriko kaldırma aracı değildir, yasal mevzuatta böyle bir bilgi yoktur. Bu nedenle doğru cevabın B şıkkı olması gerekir.
  60 Elektrik yangınları aşağıdakilerden hangisi ile tanımlanır?

  A) B)

  GEREKÇE Müfredatta direk bu konuyla ilgili bilgi bulunmamaktadır. Ancak
  GÜVENLİK VE SAĞLIK İŞARETLERİ YÖNETMELİĞİ’ne göre;
  EK-II : İŞARET LEVHALARIYLA İLGİLİ ASGARİ GEREKLER
  3.5. Yangınla mücadele işaretleri:
  Temel nitelikler
  – Dikdörtgen veya kare biçiminde,
  - Kırmızı zemin üzerine beyaz piktogram (kırmızı kısımlar işaret alanının en az %50′sini kapsayacaktır). Buna göre cevabın D şıkkı olması gerekmektedir.
  61 Petrol kuyusu yangınlarında en etkin söndürme aracı aşağıdakilerden hangisidir?

  A) ?
  GEREKÇE Petrol kuyuları söndürme tekniği petrol kuyusunda meydana gelen acil duruma göre değişir. Sızma var ise filim foamlı köpük kullanılır. Basınçla püskürerek yanma var ise Dinamitle hava basıncı yaratarak söndürülür. Her iki metodun kullanıldığı ortak operasyonlarda vardır. Metodolojilerin birini kabul etmek yanlış olacaktır. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
  62 Yangından korunma planlarına göre aşağıdakilerden hangisi bir pasif korunma uygulamasıdır?
  D)
  C)
  GEREKÇE Yangın algılama sistemleri de pasif korunma yöntemlerindendir. Sorunun her iki cevabı da doğru olduğu için iptal edilmesi gerekmektedir.
  63 Aşağıdaki gruplardan hangisinde üç gazında yanıcı özelliği vardır?

  C) ?
  GEREKÇE Şıkları incelediğimizde SO2 (Sülfür Dioksit) ‘den dolayı A ve D şıkkını, O2’den dolayı B şıkkını, CO’dan dolayı C şıkkını elememiz gerekir. Belirtilenler yanıcı özellik göstermemektedirler. Özellikle CO(Korbon monoksit) gazı yanıcı gaz değil, boğucu gazdır. Aynı kitapcıkta 37. Soruda bu gazın boğucu gaz olduğu doğrulanmıştır. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
  78 Yapı alanındaki enerjji dağıtım tesisleri ile ilgili olarak işveren tarafından verilen iş sağlığı ve güvenliği kuralları yönünden yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerin arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur
  B Cevap Yok

  GEREKÇE Yapı alanlarındaki enerji dağıtım hatlarının durumuyla ilgili olarak şıklarda anlatılan ifadeler her durumda yapılması gereken kesin kurallar değildir. Yani duruma göre farklılık gösterirler.
  Dolayısıyla her şıkta doğru ve yanlışlar var.Bu yüzden soru iptal edilmelidir.
  82 Aşağıdakilerden hangisi toz oluşumunu arttıran etkenlerden biri değildir?
  B)?

  GEREKÇE Ocakta sulu toz bastırıcıların kullanılmaması toz oluşumunu arttıran bir etkendir. Muhtemelen cevap şıkkı “kullanılmalıdır” şeklinde yazılması gerekirken hata yapıldığı için seçenekler arasında doğru cevap yoktur. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.
  84 I- Ağaç ve tekstil işleri
  II- Hava limanlarında yapılan yer hizmetleri
  III-Pnömatik matkap ve metal şekillendirme presleriyle çalışma
  Kulak koruyucuları en çok yukarıdaki iş kollarından hangisi/hangilerinde kullanılır?
  D) Cevap Yok
  GEREKÇE Literatüre göre havalimanlarındaki yer hizmetlerinde bir uçağın 100 metre yanında ses basınç değerleri 140 db, ağaç işlerinde 100-110 db, pnömatik matkap ve pres tezgahlarında ise 90-100 db’dir. Soruda en çok kullanım alanı sorulduğu için cevabın B şıkkı olması gerekmektedir.
  88 Ölümcül ya da işçinin sürekli iş göremez duruma girmesine neden olan kazalarda kabul edilen kayıp iş günü sayısı kaçtır?
  D) Cevap yok
  GEREKÇE Kayıp iş günü ile ilgili olarak firmanın bilgileri; Yıllık mı? Aylık mı? Hangi süreçte? Kaç kişi çalışır? Kaç saat çalışma saati var gibi bilgileri soruda yer almamaktadır. 10.000 kişi çalışan bir firma için bu değer, 60 kişi çalışan bir firma için bahis konusu olan değerden farklılık gösterir.
  89 İşveren işçilerin sağlık ve güvenliklerini sağlamada aşağıdakilerden hangisi için sorumlu değildir?
  A) ?

  GEREKÇE İşveren kalifiye işçi çalıştırmak zorundadır. Mesleki sertifikasyon zorunluluğu bunu destekleyen bir unsurdur. İşyerinde her türlü çalışma yetkisi o kısmın nezaretinde ve sorumluluğunda yapılacaktır sözü ise genel bir kural olamaz, işyeri bu tür şeyler için özel bir bölüm oluşturabilir. Nezaret için yasalar çerçevesinde uzman görevlendirebilir. (Madenlerde olduğu gibi)
  91 Solunum açısından insan sağlığına en zararlı toz cinsi aşağıdakilerden hangisidir?
  D)
  GEREKÇE Aşağıdakilerden hangisi daha tehlikeli?
  Kristal kuvars (silis tanecikleri) madenlerde ve taş ocaklarında çalışanların en çok karşı karşıya kaldıkları tozdur. Bunun solunması gerçekten çok tehlikelidir. Silikoz* adı verilen bir tip pnömokonyoz* gelişir,
  Solunabilir kömür madeni tozları da son derece tehlikelidir. Ayrıca madenlerin yerin altında olması ve çalışılan alanın dar olması bu tozlarla teması arttırmaktadır. Bu tozlara maruz kalmanın sonucunda kömür madencileri pnömokonyozu* oluşur.
  92 Aşağıdakilerden hangisi solunum yoluyla akciğerlere giren tozların verdiği zarar derecesini belirleyen bir faktör değildir?
  C) B)

  GEREKÇE Tozu oluşturan kayacın özgül ağırlığı soluma alanında bulunma süresine etkisi olduğundan zarar derecesini belirleyen bir faktördür. Özgül ağırlığı düşük olan bir tozun havada kalma süresi ağır olana kıyasla daha fazladır. Havada ne kadar asılı kalırsa maruziyet o kadar artar. Kayacın bilimsel özellikleri ise, şekli, rengi, kayaç yapısı vb (petrografik içeriği) tozların zarar derecesi ile ilgili değildir. Bu sebeple doğru şık C değil D olmalıdır.

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica