24.12.2011 Iş Güvenliği Sınavı Sonrası Düşünceleriniz ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

24.12.2011 tarihli iş güvenliği uzmanlığı sınav sorularını nasıl buluyorsunuz ?

 1. Sınav sorularının hazırlanışı başarılı.

  3,5%
 2. Sınav sorularının hazırlanışı başarısız.

  96,1%
 3. Önceki sınavlarla aynı nitelikte.

  0,4%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Diesel

  Diesel TÜİSAG Üyesi  İngilizce wikipedia kullanıyorum, oradan kendim çevirdim. Bunun dışında ingilizce kaynaklarada bakıyorum, merak etmeyin. İş Güvenliği Uzmanı çalışma alanı Endüstri (Sanayi)'dir. Şema çizmedim, çizecek olsam bu işaretleri kullanırım.


  Her mesajı üstünüze alınıyorsunuz.
  Ben yazdıklarımda kendi düşüncelerimi belirtiyorum.

  EK
  Belirttiğin diğer sorularda yorum yapmadım dikkat edersen.
  Keopseti seninle muhatap olmam. Nedenini sen daha iyi biliyorsun. Yazdığım bir mesajda senin karakterini anlattım.


   
 2. TuncayTanriverdi

  TuncayTanriverdi TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 7 sorunun iptalinden sonra barajın geçiyorum ama çok büyük haksılık yapıldığını düşünüyorum barajı geçiyorum diye bunlara göz yumacak değilim sorular doğru falan değil en az 10 soru daha iptal edilmeli idi bu konuda burda isyan eden arakdaşlara katılıyorum ben geçtim sizin ne haliniz var ise görün demek insanlığıma yakışmaz her türlü mücadeleye ve gerekli desteği vermeye hazırım. yukarıdaki yorumlarada bir soru vardı acil durum sorusu ona doğru diyen arkadaşı vururum diyen arakdaşa tamamen katılıyorum onun dışında ve burda geçmeyen soprular var isterseniz yazar ve yanlış olduğunuz ispatlarım. aynı zamanda bu sorulara da itiraz ettim ve sonucunuı bekliyorum ne cevağ vermişler diye saygılarımla

   
 3. mağdurum

  mağdurum TÜİSAG Üyesi

  eğitek de tanıdığı olan varmı arkadaşlar,sınavın açıklanması diğer haftaya mı sarkacak

     

   
 4. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  niye öyle dedin?

   
 5. mağdurum

  mağdurum TÜİSAG Üyesi

  kazanılmış hak geri alınamaz:):)

     

   
 6. arelot

  arelot TÜİSAG Üyesi

  @esat1903

  56. soru Kendin vermişsin cevabı aslında ben de yanlış yaptım ama her türlü ihtimali düşünmek gerekirdi. Ha "lan böyle soru mu olur" demek başka bişi bunun iptal için sebep olması başka.

  60. soru
  Doğru bu soru. Vinç operatörü ağırlığı kaldırıp başka bir yere indirirken inip aracın çevresini dolaşmaz. Loader, Ekskavatör operatörleri aracın çevresinde dolaşmaz vs.

   
 7. Keopseti

  Keopseti TÜİSAG Üyesi

  ''İş Güvenliği Uzmanı çalışma alanı Endüstri (Sanayi)'dir.''
  ''Diesel'' arkadaş böyle yazmış eğer böyle ise ben niye girdim bu sınava. O zaman sadece endüstri mühendislerini iş güvenliğ uzmanı yapsınlar. :)
   
 8. Diesel

  Diesel TÜİSAG Üyesi

  Sanayi, Ticaret, Tarım Ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelik
  A) Sanayiden Sayılan İşler
  B) Ticaretten Sayılan İşler
  C) Tarım ve Orman İşleri

  Sizi memnun etmediyse, temel çalışma alanı olarak değiştirin yazdığımı. Önceki mesajlarda bilgisayar algoritmaları ile ilgili sunumu örnek göstermişti, o açıdan belirttim.   
 9. ceyyy

  ceyyy TÜİSAG Üyesi

  birde bize risk analizi konusunu bakanlıktan bir haca anlatmadı mı bize orada hiçbir işaretten falan bahsetmedi tabi bahsedilen arkadaşlar var mı bilmiyorum bu müfredatta varsa neden o hoca risk analizini anlatırken o operasyon olduğunu söylemedi buda ayrı bi konu

     

   
 10. ceyyy

  ceyyy TÜİSAG Üyesi

  uzaktan eğitim derslerinden bahsediyorum   
 11. fatiht

  fatiht TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım soru doğru ama senin açıklaman yanlış,ordaki mantık,oparetör tehlike bölgesini kumanda edeceği yerden net görebilmesi lazım.o yüzden dolaşmasına gerek yoktur.çünkü dolaşıp tekrar yerine geldiğinde biri girebilir.o yüzden kumanda panelinden tehlike bölgesi net görünmelidir.   
 12. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bakın 2 soruyuda doğru yaptım ama "sınav komisyonunun cevabına göre doğru" gerçekte ise doğruluğu tartışılır.
  şimdi 56. soruda her türlü ihtimali biz mi düşünmeliyiz soruyu soranlar mı .

  sorunun sonuda gerekmektedir diyor gerekebilir demiyor. ikisi arasında büyük farklar var. "Gerekebilir" dese her türlü ihtimali düşünürsün. o zaman işler değişir. ben şimdi 1 metre boyunda 1 metre genişliğinde tanka girecek adama emineyet kemeri mi verecem . ayrıca not olarak da; emniyet kemeri ifadesi eksik yanlıştır.

  60. soru içinde
  siz kendiniz demişsiniz 1)"vinç operatörü" 2)ağırlığı kaldırıp başka bir yere indirirken 3)aracın çevresini dolaşmaz
  1)operatörün vinç operatörü olduğunu nerden biliyorsunuz ; tanıştınız mı kendisiyle :) soruda ben sadece operatör yazdığını gördüm
  2)ağırlığı kaldırırken niye çevreyi dolaşsın ki. önceden dolaşamaz mı yani tehlike yokken. hem niye ağırlık kalırıyor tüm operatörler ağırlık mı kaldırır ki? CNC makinesi kullananlar zenci midir :) onlarda operatör diye geçer. ve işleri ağırlık kaldırmak değildir.
  3) aracın çevresini neden dolaşmasın ki (vinç operatörü ise) adam sabah geldi işe daha araç çalışmadan bakamaz mı "çevresini" gezemez mi bu çevre nereyi kapsar?
  net olması açısından şöyle bir örnek vereyim;
  CNC makinasın da çalışan bir operatör düşünün
  bakın şimdi operatör geldi işe; cnc makinesini açıp çalıştıracak önce çevresini dolaşır ve altında kedi föpek (şaka değil ) var mı bakar
  dikkat edin çevresini diyorum. etrafını yani . makinanın altına girmez. bu benim yaşadığım bir durumdur. başıma gelen...
  bu soruda ifadeler çok muğlak.
  mantıksız cevaplar içinde mantıklı cevap B şıkkı diyebilirsiniz ama. bu sorunun doğru sorulduğu anlamına gelmez bence

   
 13. gepp

  gepp TÜİSAG Üyesi

  Esat, Üstadım.

  33. soru
  Elekrik yangınları ne ile tanımlanır
  Soru bence de iptal edilmeli. Hangi yönetmelikte geçtiği önemli değil. Eğer bakanlık olarak eğitim kurumlarının verecekleri konuların içeriğini sen belirliyorsan belirlediğin içerikte olmayan bir şeyi soramazsın. Kursta duymayı bırak internette bile bulmak epey zaman alıyor.

  34. petrol kuyusu yangını sorusu
  Bu konuya uzak olduğum için ahkam kesmek istemem.

  37. soru.
  aşağıdaki durumlardan hangisinde acil durum planı hazırlamak gerekir.
  d)yangın, sel , deprem, patlama vb felaketlerin oluşum olasılığını önlemek amacı ile
  BU SORU DOĞRU DİYENİ VURURUM. en az sınav komisyonu kadar ciddiyim vururum.
  Bu soru da iptal edilmeli. Şık yangın, sel, deprem, patlama gibi felaketlerde oluşacak zarar olasılığını önlemek olsaydı doğru olabilirdi ama şık böyle verildiği için soru iptal edilmeli.


  56. sorunun metni şöyle;
  1 Maske
  2 Solunum cihazı
  3 Emniyet kemeri

  tehlikeli gaz, buhar veya sislerin meydana geldiği.....
  Soruyu ben de 1 ve 2 yaptım ama sonradan aklıma sis içinde yani görüş mesafesinin az olduğu yerlerde klavuz teller kullanıldığını biliyorum. Hatta hoca derste onarım yapacak personeli bellerinden halatla bağlandığı söylemişti. Belki emniyet kemeri mantığı da buna benzer bir şeydir.
  [/B]

  60. soru
  aşağıdakilerden hangisi yanlıştır.
  b)operatör tehlike bölgesinde herhangi bir kimsenin bulunmadığından emin olmak için çevreyi dolaşarak kontrol etmelidir.
  Diğer bütün şıkların doğru olduğunu biliyordum çünkü testlerde karşılaştım. Sadece bu seçeneği görmedim diye bunu işaretledim. Aslına bakarsan başka görmediğim bir seçenek olsaydı bu seçeneği çok mantıklı bulup kesinlikle doğru derdim.

  soru 91.
  proses akış şemasında "daire" işareti sorusu nedir.
  Hiç vakıf olmadığım bir soru. Bir şey diyemem.

  soru 92
  tesisin tasarımı için kullanılan analiz metodu sorulmuş.
  bu soruyu soranlara sormak lazım hangi tesiste bu değerlendirmeleri yapma şansın oldu . veya hayatında hiç tesis kurulmadan önce tehlike değerlendirme yaptın mı? onu bırak hiç risk analizi yaptın mı. onu da bırak tehlike nedir, risk nedir biliyor musun?

  bu soruda d şıkkı Tehlike ve işletilebilirlik analizi cevabı da doğrudur. bu analizde tesis kurulmadan önce yapılır. hatta kimya tesislerinde kullanılır en çok.
  soru kesin hatalı ve d şıkkı a ile beraber doğru olmalı . soru iptal olmalı. Yanındayım

  soru no 96. aşağıdakilerden hangisi risk yönetiminde alınacak kararlardan birisi değildir.
  d) basitleştirme.
  bu soru için kesin yanlış gibi net ifadeler kullanamak için araştırma yapmam gerekli. ama bu şekilde bir soru tipi yanlış olmasada kimseye hizmet etmez yarar sağlamaz.
  buna da yorum getiremiyorum.


  başka da yanlış olduğunu düşündüğüm soruları özellikle elektrik sorularını yazmadım çünkü o konularda ayrı bir ihtisas sahibi olmak lazom (düşünebiliyor musunuz kağıt kalem internet elimizde hayla soruları çözemiyoruz ve bu sorular bize c sınıfı uzmanlığı sınavında çıktı . aynı sınava şimdi gireyim alacağım not 69 çünkü yanlış soruları işaretlemeye elim varmaz.

  bu arada yanlış olduğu iddaa edilen bir kaç sorunun doğru olduğunu düşünüyorum .
  CO sorusun da mesela CO kimyasal boğucu imiş. bunu sınavda bile bile yanlış işaretledim ben de.
  Bunu bize de boğucu diye öğrettiler bazı arkadaşlar olmadığı konusunda ısrarcı. Konuyu bilmeyen biri olarak sadece öğretileni yaptım.

  Ben forklift sorusunun da yanlış olduğunu düşünüyorum. Soru hangi forklift tipi kullanılmalıdır yerine hangi forklift tipleri kullanılmalıdır olsa ve şık d)akülü veya susturuculu ve statik elektriğe karşı önlemi alınmış türde forkliftler olabilirdi. Ben burda tek bir forklift tipi için yapılmış bir açıklama olarak anladım. Gerçi soruyu ve şıkkı öyle koyarsan Türkçe'de öyle anlaşılıyor.
   
 14. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi

  Operatör vinç operatörü.ayakları açacak.tehlike bölgesine bakmaz mı.kepçe kazıya gidecek apartman önünde boru döşenmesi için.bakazmı tekerleklerin arasına çocuk mu saklandı ne oldu.film çekilecek yani radyografik operatör çekeceği flminden etkilenmesin diye güvenli alanı gezmezse ve birkişi radyasyona maruz kalırsa ne olur?nasıl doğru o zaman bu soru.

   
 15. arenata

  arenata TÜİSAG Üyesi

  Sınavla ilgili yaptığın yorumlar iptal olmuş ve neticesinde rütbenizi aldık diyomuş kaan bey :))   
 16. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi

  Bakım ve Onarım İşlerinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri
  Madde 510-
  Tehlikeli gaz, buhar veya sislerin meydana gelebileceği tank veya depolar içinde yapılacak bakım ve onarım işlerinde; işçilere maskeler, solunum cihazları ile emniyet kemerleri gibi uygun kişisel korunma araçları verilecek ve iş süresince tank veya depo ağızlarında bir gözlemci bulundurucaktır.

  Soru 83 ü bende yanlış yaptım.bende emniyet kemeri olmaz dedim.çünkü emniyet güvenlik halatı ile tank içersindeki kişiyi bağlarsın uygunsuzlukta hem işaretleşilir hemde içerden çekmeye yarar.


   
  huseyin.korkmaz bu yazıya teşekkür etti.
 17. err

  err TÜİSAG Üyesi

  siz kimsiniz anlamadım ama sizden önce daha iyi idi bura

   
 18. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  bu ne demek şimdi anlamadım.

   
 19. err

  err TÜİSAG Üyesi

  olayları lütfen kişiye yönelik değil, sisteme yönelik tartışalım size tekrar cevap yazmak istemiyorum saygılarımla

   
 20. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  1-2 gündür ciddi şekilde bazı sebeplerden dolayı yazmak istemiyorum şu başlığa ama dayanamadım...

  telegole çevirdiniz yeminle şurayı :) sürekli birileri birilerine ithamlarda bulunuyor.emin olun rasim ozan, ahmet çakar filan görse sizi vay arkadaş bunlarda iyiymiş der.

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica