Soru : 23 Şubat A Sınıfı Yükseltme Sınavına Dava Açmayı Düşünenler

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
Şu anda yaklaşık 30 kişilik bir grup oluşturduk, şu an için 6-7 soru var başvuracağımız, gruba dahil olmak isteyeler iptal düşündükleri soruları ve gerekçeleri ile bildirebilirler mi?
Saygılar

isgilo

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
En az 8 soru var

Hangi sorular

Mustafa Büzgülü

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Davalı Yeğitek mi yoksa soruları hazırlayan İsggm mi, o konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Birkan Böyük

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Selamlar Mağdur Arkadaşlar,
Öncelikli olarak aşağıda gerekçeleriyle belirttiğim 3 soruyla ilgili dava açmayı planlıyorum. Bu sorular veya gerekçeleriyle ekleyebileceğiniz sorularla ilgili olarak görüş ve düşüncelerinizi paylaşmanızı arzu ederim:

1.
A-Kitapçığı 68 no'lu soru

Kömür yangını erken tespiti sorusu için iptal dayanağı:
Kaynak ;
T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
İş Teftiş Kurulu Başkanlığı
YERALTI MADEN İŞLETMELERİNDE OCAK YANGINLARI
İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü
Ayşe BAYRAKTAR
İş Müfettişi Yardımcısı
Aralık 2013
Havalandırma miktarından bağımsız olan “oluşan karbon monoksit
miktarının tüketilen oksijen miktarına oranı” ki buna Graham Endeksi veya Graham
Katsayısı denir, kullanılabilir. Başka bir deyişle, karbon monoksit oluşumu bir
yanma sonucu ise, bir oksijen tüketimi de söz konusudur. Bu oran, aşağıdaki
eşitlikten hesaplanır:
K= (Karbon monoksit oluşumu)/(Oksijen tüketimi) .100 = %

Katsayı hesaplanırken kullanılan azot (N2) oranı, ölçülebilen başlıca gazların
(O2, CO2, CH4) oranlarının toplamının 100’den farkı olarak bulunur. Eğer CO2 ve
CH4’ten başka gazlar da varsa, bahsedildiği gibi yapılan N2 tayini hatalı olur. Daha
hassas çalışma için diğer gazların da ölçülmesi gerekir.
Küçük CO oluşumları kararsızdır ve dolayısıyla katsayı hesaplamalarında
dalgalanma olabilir.

CO ve CO2 oluşumundan da O2 tüketimi olabileceği gösterilmiştir.
Kullanılan diğer bir oran “Trickett Oranı”dır.
TR = (p%CO2+0,75 %CO-0,25 %H2)/((0,265 %N2-% O2)=(Oksijen Tüketimi))
Bu oran uygun numune alınıp alınmadığının ve ayrıca yangının cinsinin
tespiti için kullanılır.

Yani bu ve benzeri bilgiler ışığında CO, CO2, N2, CH4 tamamının ölçülmesi net tespit için kullanılmaktadır. Soruda sadece "yardımcı olmaktadır" sorulduğundan hareketle yalnız CO cevabı doğru cevap değildir.
Ayrıca soruda yazım hatası da bulunmaktadır: Kömür yangının yerine kömür yangınının yazılması gerekmektedir (yazım hatasından da soru iptalleri olmaktadır)

2.
A KİTAPÇIĞI 78.SORU

Gece postasında çalışan kadın çalışanların sağlık muayeneleri ne kadar süreler ile tekrarlanır ?
A) 6 ayda bir
B) 12 ayda bir
C) 18 ayda bir
D) İş yeri hekimince düzenlenen belirli aralıklarla

İlan edilen cevap ''D'' şıkkı.

İTİRAZ GEREKÇESİ

28717 Sayılı Resmi Gazetede yayınlananyönetmelikMadde 7 - (2) fıkrası gereği '' İşyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklar ile '' ibaresi ile Gece postasında çalışan kadın çalışanların sağlık muayenesi periyodu uygulaması belirlenmiştir fakat aynı yönetmeliğin SAĞLIK RAPORLARININ GEÇERLİLİĞİ başlığı altında GEÇİCİ MADDE 1 - (2) fıkrası ''6331sayılı Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş sürelerine uygun olarak işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde 7 ve 9 uncu maddeleri uyarınca alınması gerekli sağlık raporları geçiş süresince kamu sağlık hizmet sunucularından da alınabilir.'' açıklamasını eklemiştir.

Soruda tehlike sınıfı , çalışan sayısı veya tam zamanlı uzman - hekim gibi bilgiler verilmemesi nedeni ile günümüzde tüm işyerlerikanunkapsamına girmediği için geçerli olan ;

1. Kanuni yükümlülüğü başlamış olan işyerleri için ; İlgiliyönetmelikMadde 7 - (2). fıkra
  2. Kanuni yükümlülüğü başlamamış olan işyerleri için ; İlgiliyönetmelikGEÇİCİ MADDE - (2). fıkra
hükümleri geçerli olmaktadır. Bu bağlamda 2.sınıfa giren işyerleri için kamu sağlık hizmeti sunucuları muayene hizmetini verecek ve diğer çalışan işçiler gibi (kanunyükümlülüğü başlayana kadar) tehlike sınıfına göre 1-3-5 yılda bir olarak tekrarlanacaktır.

Soruda tehlike sınıfı ve kanuni yükümlülüğü belirtilmediği için İPTAL OLMASI GEREKMEKTEDİR.

24 Temmuz 2013 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28717
YÖNETMELİK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMA
KOŞULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Sağlık gözetimi
MADDE 7 –(1) Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu işyerinde görevli işyeri hekiminden alınır.
(2) Ayrıca işveren, işin devamı süresince, çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlar.

Sağlık raporlarının geçerliliği
GEÇİCİ MADDE 1 –(1) Bu Yönetmeliğin yayımından önce kadın çalışanların gece postalarına ilişkin alınan sağlık raporları süresince geçerlidir.
(2) 6331sayılı Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş sürelerine uygun olarak işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde 7 ve 9 uncu maddeleri uyarınca alınması gerekli sağlık raporları geçiş süresince kamu sağlık hizmet sunucularından da alınabilir.

2.
A KİTAPÇIĞI 10.SORU

Hangisi OSGB'lere sağlanması gereken asgari şartlardan değildir

1. Gerekçe:
Yönetmelikte “İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder.” denmektedir, burada 8'er metrekareden az olmamak üzere şeklinde bir ibare olmadığından toplam 8 metrekare anlamı çıkarılmaktadır, dolayısıyla b ve c şıklarının da doğruluğu tartışılmalıdır.
2. Gerekçe:
Soruda aranan cevap işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına veya OSGB'lere sağlanması gereken asgari şartlardır. Ancak d şıkkında belirtilen; "İşyerinde ayrıca acil durumlarda çalışanların en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur" şıkkı tanım ve yönetmelik itibariyle doğru olmakla beraber, OSGB'lere yada İSG grevlilerine sağlanması gereken şartlardan olmayıp işverenin genel çalışanlarına sağlaması gereken bir şarttır.

Özellikle 2. gerekçeye göre soru kesin iptal olacaktır. Bu tarz bir gerekçe paylaşıldı mı hatırlamıyorum, şıkta verilen bilgi doğru, ancak soruda sorulanla şıkkın direk alakası yoktur.

Murat bey;
Ben 13 mart günü şikayette bulundum şikayet dilekçemi Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına ilettim sonuç bana hala ulaşmadı sizde itirazda bulunmuşsunuz sanırım size bir sonuç ulaştımı? Telefon ile görüştüğümde yanlış anlamadıysam 4000 in üzerinde itirazın olduğu belirtildi. Bu çok büyük bir çoğunluk.Ben mahkeme yollarını da aşındırmak niyetindeyim umarım 1-2 soru ile mağdur olanlar umdukları sonuca ulaşırlar.

Birkan Böyük

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Selamlar Mağdur Arkadaşlar,
Öncelikli olarak aşağıda gerekçeleriyle belirttiğim 3 soruyla ilgili dava açmayı planlıyorum. Bu sorular veya gerekçeleriyle ekleyebileceğiniz sorularla ilgili olarak görüş ve düşüncelerinizi paylaşmanızı arzu ederim:

1.
A-Kitapçığı 68 no'lu soru

Kömür yangını erken tespiti sorusu için iptal dayanağı:
Kaynak ;
T.C.
ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
İş Teftiş Kurulu Başkanlığı
YERALTI MADEN İŞLETMELERİNDE OCAK YANGINLARI
İş Müfettişi Yardımcılığı Etüdü
Ayşe BAYRAKTAR
İş Müfettişi Yardımcısı
Aralık 2013
Havalandırma miktarından bağımsız olan “oluşan karbon monoksit
miktarının tüketilen oksijen miktarına oranı” ki buna Graham Endeksi veya Graham
Katsayısı denir, kullanılabilir. Başka bir deyişle, karbon monoksit oluşumu bir
yanma sonucu ise, bir oksijen tüketimi de söz konusudur. Bu oran, aşağıdaki
eşitlikten hesaplanır:
K= (Karbon monoksit oluşumu)/(Oksijen tüketimi) .100 = %

Katsayı hesaplanırken kullanılan azot (N2) oranı, ölçülebilen başlıca gazların
(O2, CO2, CH4) oranlarının toplamının 100’den farkı olarak bulunur. Eğer CO2 ve
CH4’ten başka gazlar da varsa, bahsedildiği gibi yapılan N2 tayini hatalı olur. Daha
hassas çalışma için diğer gazların da ölçülmesi gerekir.
Küçük CO oluşumları kararsızdır ve dolayısıyla katsayı hesaplamalarında
dalgalanma olabilir.

CO ve CO2 oluşumundan da O2 tüketimi olabileceği gösterilmiştir.
Kullanılan diğer bir oran “Trickett Oranı”dır.
TR = (p%CO2+0,75 %CO-0,25 %H2)/((0,265 %N2-% O2)=(Oksijen Tüketimi))
Bu oran uygun numune alınıp alınmadığının ve ayrıca yangının cinsinin
tespiti için kullanılır.

Yani bu ve benzeri bilgiler ışığında CO, CO2, N2, CH4 tamamının ölçülmesi net tespit için kullanılmaktadır. Soruda sadece "yardımcı olmaktadır" sorulduğundan hareketle yalnız CO cevabı doğru cevap değildir.
Ayrıca soruda yazım hatası da bulunmaktadır: Kömür yangının yerine kömür yangınının yazılması gerekmektedir (yazım hatasından da soru iptalleri olmaktadır)

2.
A KİTAPÇIĞI 78.SORU

Gece postasında çalışan kadın çalışanların sağlık muayeneleri ne kadar süreler ile tekrarlanır ?
A) 6 ayda bir
B) 12 ayda bir
C) 18 ayda bir
D) İş yeri hekimince düzenlenen belirli aralıklarla

İlan edilen cevap ''D'' şıkkı.

İTİRAZ GEREKÇESİ

28717 Sayılı Resmi Gazetede yayınlananyönetmelikMadde 7 - (2) fıkrası gereği '' İşyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklar ile '' ibaresi ile Gece postasında çalışan kadın çalışanların sağlık muayenesi periyodu uygulaması belirlenmiştir fakat aynı yönetmeliğin SAĞLIK RAPORLARININ GEÇERLİLİĞİ başlığı altında GEÇİCİ MADDE 1 - (2) fıkrası ''6331sayılı Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş sürelerine uygun olarak işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde 7 ve 9 uncu maddeleri uyarınca alınması gerekli sağlık raporları geçiş süresince kamu sağlık hizmet sunucularından da alınabilir.'' açıklamasını eklemiştir.

Soruda tehlike sınıfı , çalışan sayısı veya tam zamanlı uzman - hekim gibi bilgiler verilmemesi nedeni ile günümüzde tüm işyerlerikanunkapsamına girmediği için geçerli olan ;

1. Kanuni yükümlülüğü başlamış olan işyerleri için ; İlgiliyönetmelikMadde 7 - (2). fıkra
  2. Kanuni yükümlülüğü başlamamış olan işyerleri için ; İlgiliyönetmelikGEÇİCİ MADDE - (2). fıkra
hükümleri geçerli olmaktadır. Bu bağlamda 2.sınıfa giren işyerleri için kamu sağlık hizmeti sunucuları muayene hizmetini verecek ve diğer çalışan işçiler gibi (kanunyükümlülüğü başlayana kadar) tehlike sınıfına göre 1-3-5 yılda bir olarak tekrarlanacaktır.

Soruda tehlike sınıfı ve kanuni yükümlülüğü belirtilmediği için İPTAL OLMASI GEREKMEKTEDİR.

24 Temmuz 2013 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28717
YÖNETMELİK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
KADIN ÇALIŞANLARIN GECE POSTALARINDA ÇALIŞTIRILMA
KOŞULLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
Sağlık gözetimi
MADDE 7 –(1) Kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılabilmeleri için, işe başlamadan önce, gece postalarında çalıştırılmalarında sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu işyerinde görevli işyeri hekiminden alınır.
(2) Ayrıca işveren, işin devamı süresince, çalışanın özel durumunu, işyerinde maruz kalınan sağlık ve güvenlik risklerini de dikkate alarak işyeri hekimince belirlenen düzenli aralıklarla çalışanların sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlar.

Sağlık raporlarının geçerliliği
GEÇİCİ MADDE 1 –(1) Bu Yönetmeliğin yayımından önce kadın çalışanların gece postalarına ilişkin alınan sağlık raporları süresince geçerlidir.
(2) 6331sayılı Kanunun 38 inci maddesinde yer alan geçiş sürelerine uygun olarak işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde 7 ve 9 uncu maddeleri uyarınca alınması gerekli sağlık raporları geçiş süresince kamu sağlık hizmet sunucularından da alınabilir.

2.
A KİTAPÇIĞI 10.SORU

Hangisi OSGB'lere sağlanması gereken asgari şartlardan değildir

1. Gerekçe:
Yönetmelikte “İşyeri hekimi ile diğer sağlık personeline ve iş güvenliği uzmanına 8 metrekareden az olmamak üzere toplam iki oda temin eder.” denmektedir, burada 8'er metrekareden az olmamak üzere şeklinde bir ibare olmadığından toplam 8 metrekare anlamı çıkarılmaktadır, dolayısıyla b ve c şıklarının da doğruluğu tartışılmalıdır.
2. Gerekçe:
Soruda aranan cevap işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanına veya OSGB'lere sağlanması gereken asgari şartlardır. Ancak d şıkkında belirtilen; "İşyerinde ayrıca acil durumlarda çalışanların en yakın sağlık birimine ulaştırılmasını sağlamak üzere uygun araç bulundurulur" şıkkı tanım ve yönetmelik itibariyle doğru olmakla beraber, OSGB'lere yada İSG grevlilerine sağlanması gereken şartlardan olmayıp işverenin genel çalışanlarına sağlaması gereken bir şarttır.

Özellikle 2. gerekçeye göre soru kesin iptal olacaktır. Bu tarz bir gerekçe paylaşıldı mı hatırlamıyorum, şıkta verilen bilgi doğru, ancak soruda sorulanla şıkkın direk alakası yoktur.

Murat bey;
Ben 13 mart günü şikayette bulundum şikayet dilekçemi Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına ilettim sonuç bana hala ulaşmadı sizde itirazda bulunmuşsunuz sanırım size bir sonuç ulaştımı? Telefon ile görüştüğümde yanlış anlamadıysam 4000 in üzerinde itirazın olduğu belirtildi. Bu çok büyük bir çoğunluk.Ben mahkeme yollarını da aşındırmak niyetindeyim umarım 1-2 soru ile mağdur olanlar umdukları sonuca ulaşırlar.

Birkan Böyük

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Davalı Yeğitek mi yoksa soruları hazırlayan İsggm mi, o konuda aydınlatırsanız sevinirim.
Kardeş davalı nın isggm olması gerek ben de dava açacağım dava hakkında diğer bir konu ise mümkün olduğunca aynı sorular üzerinde dava açalım ortak sorulara yapılan itiraz davaları kısa zamanda sonuçlanıyormuş diğer türlü tek tek 2 yılı aşan davalar olduğu söyleniyor dava açarken bunu da göz önünde tutmamız gerek arkadaşlar.

Birkan Böyük

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kardeş davalı nın isggm olması gerek ben de dava açacağım dava hakkında diğer bir konu ise mümkün olduğunca aynı sorular üzerinde dava açalım ortak sorulara yapılan itiraz davaları kısa zamanda sonuçlanıyormuş diğer türlü tek tek 2 yılı aşan davalar olduğu söyleniyor dava açarken bunu da göz önünde tutmamız gerek arkadaşlar.
Arkadaşlar,
Şu anda yaklaşık 30 kişilik bir grup oluşturduk, şu an için 6-7 soru var başvuracağımız, gruba dahil olmak isteyeler iptal düşündükleri soruları ve gerekçeleri ile bildirebilirler mi?
Saygılar

Arkadaşlar sizin açınızdan da sakıncası yoksa birlikte aynı ortak sorulara dava açalım hem maliyet açısından hemde davanın kısa zamanda sonuçlanması açısından faydalı olacağı kanısındayım.

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Murat bey;
Ben de itirazda bulundum, cevap olarak çsgb'nin sayfasında açıklanmıştır diye standart bir kağıt yolluyorlar, orada da 2 soru iptal 1 soru şık değişikliği şeklinde açıklama var. Ötesinde bir açıklama cevap verilmiyor maalesef. Biz şu anda bir grup kurduk ve 15 yada 16 soru için bu hafta sonuna kadar dava açmayı düşünüyoruz. Siz de düşünürseniz http://www.isgfrm.com/threads/23-Şu...si-gereken-sorular.13467/page-309#post-170386 linkinden takip edebilir katılabilirsiniz. Bizim de tahminimiz 4-5 soruya kadar ihtiyacı olanlar A sınıfı olabilecek. Yeter ki katılım fazla tutabilelim. Çıkabilecek masraflar için şu an para topluyoruz. Dilekçemiz hazır sayılır
Saygılar

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Çok fazla dava açılmasından ziyade toplu halde çok soru için dava açmayı tercih ettik grup olarak. Sebebi de çıkabilecek bilirkişi ve vekalet ücretleri. 10 kişi 1'er soruya dava açsa, bilirkişi hariç 7500-8500 tl civarı masraf çıkacak. Ama toplu halde 150'şer TL para toplayıp 15-16 soruya başvurduğumuzda bilirkişiler dahil o rakamlara gelecek ve soru sayısı da fazla olacak. Şu anda dilekçenin son düzenlemelerini yapıyoruz, zaten avukatlarla ve eski örnek davaları referans alarak hazırlıyoruz dilekçeyi. Katılım sayısına göre soru sayısını ayarlayıp bu hafta sonuna kadar 1 yada 2 dava dilekçesiyle davayı açacağız.
Saygılar

blntkpz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar,
Ben birşey sormak istiyorum... itiraz döneminde ben itirazlarda bulunmadim. Bir avukatla görüştüm ve bana idari mahkemeye başvurmak için itirazda bulunmaliydin dedi. Ben su anda itirazda bulunmadığım için idari mahkemeye dava açamıyor muyum ? Bu 30 gün 60 gün olayı kafamı felaket karıştırdı. Kesin olarak bilen biri yardım ederse çok sevinirim...

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)

Arkadaşlar sizin açınızdan da sakıncası yoksa birlikte aynı ortak sorulara dava açalım hem maliyet açısından hemde davanın kısa zamanda sonuçlanması açısından faydalı olacağı kanısındayım.

şu anda grup olarak dava açma aşamasına geldik, ne kadar katılım olursa o kadar soruya, aksine o bir kadar az maliyetle dava açacağız, gruba dahil olursanız seviniriz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çok fazla dava açılmasından ziyade toplu halde çok soru için dava açmayı tercih ettik grup olarak. Sebebi de çıkabilecek bilirkişi ve vekalet ücretleri. 10 kişi 1'er soruya dava açsa, bilirkişi hariç 7500-8500 tl civarı masraf çıkacak. Ama toplu halde 150'şer TL para toplayıp 15-16 soruya başvurduğumuzda bilirkişiler dahil o rakamlara gelecek ve soru sayısı da fazla olacak. Şu anda dilekçenin son düzenlemelerini yapıyoruz, zaten avukatlarla ve eski örnek davaları referans alarak hazırlıyoruz dilekçeyi. Katılım sayısına göre soru sayısını ayarlayıp bu hafta sonuna kadar 1 yada 2 dava dilekçesiyle davayı açacağız.
Saygılar
Toplu olarak dava açabiliyormuyuz

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Grup olarak dava açılmıyor, idare mahkemelerinde birden fazla davacı olamıyor. Sonradan müdahil olunması durumundaysa işlemler çok uzuyor ve masraflar çok artıyor. Ondan ziyade soru sayısını arttırarak, çıkabilecek masrafları da baştan toplayarak bir yada 2 ayrı dava açacağız. Bireysel açılacak ancak bir yerde gayri resmi olsa da grup olarak hepimizi temsilen olacak.

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Grup olarak dava açılmıyor, idare mahkemelerinde birden fazla davacı olamıyor. Sonradan müdahil olunması durumundaysa işlemler çok uzuyor ve masraflar çok artıyor. Ondan ziyade soru sayısını arttırarak, çıkabilecek masrafları da baştan toplayarak bir yada 2 ayrı dava açacağız. Bireysel açılacak ancak bir yerde gayri resmi olsa da grup olarak hepimizi temsilen olacak.
Dava kazanıldiginda geneli kapsıyor o zaman. Şu an kaç kişi oldunuz. Bu işte sonuna kadar gitmek destek olmak gerekiyor.

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Dava kazanıldiginda geneli kapsıyor o zaman. Şu an kaç kişi oldunuz. Bu işte sonuna kadar gitmek destek olmak gerekiyor.
Tabii ki, iptal sorular için mahkeme bakanlığa kararı gönderiyor, iptal sorular için sınava girenlerin puanları tekrar hesaplanacaktır diye. O sorular tekrar değerlendiriliyor herkes için. Katılımı düşünürseniz: http://www.isgfrm.com/threads/23-Şu...iptal-edilmesi-gereken-sorular.13467/page-310
linkinden takip edebilirsiniz. Ne kadar katılımcı olursa, hem maddi olarak hem de dava süresince o kadar rahat hareket ederiz. Kazanılırsa veya artarsa zaten para iadesi olacak, yada bir hayır kurumuna bağış yapacağız arkadaşların istekleri doğrultusunda..
Saygılar

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tabii ki, iptal sorular için mahkeme bakanlığa kararı gönderiyor, iptal sorular için sınava girenlerin puanları tekrar hesaplanacaktır diye. O sorular tekrar değerlendiriliyor herkes için. Katılımı düşünürseniz: http://www.isgfrm.com/threads/23-Şu...iptal-edilmesi-gereken-sorular.13467/page-310
linkinden takip edebilirsiniz. Ne kadar katılımcı olursa, hem maddi olarak hem de dava süresince o kadar rahat hareket ederiz. Kazanılırsa veya artarsa zaten para iadesi olacak, yada bir hayır kurumuna bağış yapacağız arkadaşların istekleri doğrultusunda..
Saygılar
Katılım murat bey. Çabalarıniz için teşekkürler. . Yarın bakacağım. .

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Katılım murat bey. Çabalarıniz için teşekkürler. . Yarın bakacağım. .
Ben teşekkür ederim. Biraz sınavı hazırlayanlara kızgınlık biraz da bu grubu kurmada öncülük eden arkadaşlara yardımcı olalım diye giriştik bir işe, inşallah herkes için hayırlısı olur. Bana tek soru yetiyor ama gönül ister ki bu tarifi olmayan sınavdan geriye mağdur olan kimse kalmasın...

Birkan Böyük

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar,
Saygılar

Saygılar

Kardeş sınav açıklandıktan sonra yani yaklaşık 1 ay evvel levent bey ile görüşme yaptım kendisinden dava ile ilgili ne yapmamamız gerektiği konusunda bilgi istedim sağolsun yardım edeceğini söyledi fakat geçmiş dönemlerde yine böyle ortak
dava açılma konusu olmuş sonra tam olarak bilmiyorum ama ücretler konusunda sorunlar çıkmış bu sorunlardan dolayı levent bey artık dava işleri ile ilgilenmediğini belirtti.Böyle bir durumun tekrar etmeyeceği konusunda şüphe duymaktayım.yanlış anlaşılmasın kimseyi suçlamak niyetinde değilim o nedenle bu sürecin çok şeffaf olması gerektiğini düşünüyorum şeffaf olunursa herkes kazanır düşüncesindeyim.

Murat ÖZKAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)

Kardeş sınav açıklandıktan sonra yani yaklaşık 1 ay evvel levent bey ile görüşme yaptım kendisinden dava ile ilgili ne yapmamamız gerektiği konusunda bilgi istedim sağolsun yardım edeceğini söyledi fakat geçmiş dönemlerde yine böyle ortak
dava açılma konusu olmuş sonra tam olarak bilmiyorum ama ücretler konusunda sorunlar çıkmış bu sorunlardan dolayı levent bey artık dava işleri ile ilgilenmediğini belirtti.Böyle bir durumun tekrar etmeyeceği konusunda şüphe duymaktayım.yanlış anlaşılmasın kimseyi suçlamak niyetinde değilim o nedenle bu sürecin çok şeffaf olması gerektiğini düşünüyorum şeffaf olunursa herkes kazanır düşüncesindeyim.
Doğrudur, sıkıntılar her zaman olabilir. Ancak bizim açmayı düşündüğümüz davada avukat vs masrafı olmayacak, sadece bilirkişi masrafları olacak. Muhtemelen orada avukat masrafında sıkıntı çıkmıştır. Her halükarda bizde öyle bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Haftalardır görüşüyoruz. Para toplama olayı da mecburen bana kaldı, diğer arkadaşlar memur olduğundan sakınca doğurmasın diye. Kafanızdaki soru işaretini tam olarak anlamadım açıkcası, farklı bir öneriniz varsa onu da dinlemek isterim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.