Tartışma 23 Şubat 2014 A Sınıfı Sınavı Sonrası Soruları Ve Cevapları Burada Topluyoruz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Sizce 23 Şubat A Sınıfına Yükselme Sınavı Nasıldı ?

Anketin kapanma tarihi 4 Mart 2014.
  1. Kolay

4,9%
  2. Orta

10,5%
  3. Zor

84,7%
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. karluk

karluk TÜİSAG Üyesi

eğer dediğin gibi olsa bile o soru yüzde bir milyon iptal -2 şık aynı

2. Mehmet Deniz

Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

En güzel soru ;3 bar basınçla çalışanın kazanın ventili hangi basınçta açar sorusu ?

Çözüm : 3 bar basınçla çalışan kazan 3 x 1,5 kat ile test edilir = 4,5 bardır. Emniyet ventili en fazla %10 hata ile bu değerde açması lazımdır .
    4.5 bar x 0,10= 0,45 bar (+/-) ben de yanlış yaptım ama yanıtı ne yazık ki budur arkadaşlar.
    İnsanda moral bırakmadılar ki böyle güzel soruları çözelim ; uzun uzun paragraf soruları bi de yetmemiş gibi paragraf sorularının ayrıca parantez içerisinde açıklama yapılmışı vardı arkadaşlar.

Fren çözüm (BU SORU İTİRAZ EDİLEBİLİR) :
    Bir vincin veya kaldırma makinesinin dinamik yüküne karşılık gelen kuvetti frenlemesi gerekmekte.Ancak şıklar her ne verilmiş olursa olsun tamamı yanlıştır. Soru şıkları şöyle düzenlenmelidir

a) Statik olarak 1,25 yükü karşılamalıdır b) Dinamik olarak 1,1 kat yükü karşılamalıdır c) .........d )

denmelidir.Bu deyimler kullanmadan bunun yanıtı yok tamamı STATİK yük gibi veya DİNAMİK yük gibi algılacağından İPTAL EDİLECEKTİR:

Hiç tartışmasız bu soru iptal olacak kesin bir sorudur.Makine mühendisi kime gitseniz bu soruya dinamik yükleme veysa statik yükleme ibaresi kullanmadan bu sorunun tanımlanamayacağıdır.Periyodik muayene yapan makineciler buna zaten itirazı basacaklardır.

Last edited by a moderator: 24 Şubat 2014
    Turgut kdz bu yazıya teşekkür etti.
  3. evren ünsal

evren ünsal TÜİSAG Üyesi

gaz emniyet valfi 3 bara ayarlanmışsa, toleransı iki yönde de 0.15 bardır.
    3 barlık sistemin en çok 3.15 barda emniyetle açılması istenir.
    soru kontrol basıncı ile ilgili değildir, çalışma basıncı ile ilgilidir.
    soruda "askıda tutması" diyordu, bu statik anlamına gelir, böyle olunca büyük olan değer olan 1,25 referans alınır

4. ERGİN ERYILMAZ

ERGİN ERYILMAZ TÜİSAG Üyesi

Soru paragraf sorusuydu.. İşveren Emin beyin işyerinde hangi riskler bulunmaz diye hatırlıyorum ..
    iskele vardı,temizlik düzen vardı,yüksekte çalışma..birde patlayıcı ve parlayıcı ortam diye..
    cevap :patlayıcı ve parlayıcı
    İŞYERİ BİNA VE EKLENTİLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
    Yürüyen merdivenler ve bantlar için özel tedbirler
    42 - Yürüyen merdiven ve bantların güvenli bir şekilde çalışması ve gerekli güvenlik donanımlarının bulunması sağlanır. Bunlarda kolay fark edilir ve kolay ulaşılır acil durdurma tertibatı bulundurulur.
    Arkadaşlar sorunun cevabı D olması lazım: ilk üç şık yönetmelikte var.
    D:prefabrik yapı ve ...olacak.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ekrem orbay

ekrem orbay TÜİSAG Üyesi

düşünsene o kadar sorulabilecek yer varken baltazard formülünü sormuş
    ben bu soruyu iki kez değiştirdim 1,25 kaldı.havada tutuyorsa 1,1 dinamik kaldırıyorsa statik 1,25
    73 soruda 13,14 yanlış var benim iş olacak gibi ama arkadaşların serzlenişlerine yüzde yüz katılıyorum bu soruları hazırlayanları ve onları seçenleri kınıyorum bizim hiç mi düzenli işimiz olmayacak. her imtihan 10-15 soru iptal tam aralıktakinde düzeliyor biraz derken 23 şubat bunlar bu işten para alıyor.takdir sizin
    çalışan sayısı 50 üzerinde ise

6. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

fren sorusu 1.25 mi 1.1 mi acaba
    Ekrem bey hatırlıyormusun fren sorusu 1.25 mi 1.1 mi acaba

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. caner

caner TÜİSAG Üyesi

2.2. Kaldırma ve iletme ekipmanları
    2.2.1. Standartlarda aksi belirtilmediği sürece, kaldırma ve iletme ekipmanları, beyan edilen yükün en az 1,25 katını, etkili ve güvenli bir şekilde kaldıracak ve askıda tutabilecek güçte olur ve bunların bu yüke dayanıklı ve yeterli yük frenleri bulunur.
    Bence 1,25
    Tamamen mesleki anlamda uzmanlık gerektiren bir soru..Yönetmeliği hatırlamıyorum ama orada yazıyor mu acaba?

Tulus ve ekrem orbay bu yazıya teşekkür etti.
  8. tuncaykilinc

tuncaykilinc TÜİSAG Üyesi

isgb kurulması için de tam zamanlı uzman ve işyeri hekimi çalıştırılması gerekli
    isgb kurma şartları yerine gelmediği için 12 m2 lik odaya gerek yok

9. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

Avrupada arkadasımın dediği isg mühendisi normal mühendis*3 kat diyor...Ne ka
    ARKADAŞLAR YAPMAYIN KALDIRMA ARAÇLARINDA FREN TESTİNİN DİNAMİK DENEYLE YAPILACAĞINI BİLİYOR OLMAK LAZIM..NEDEN İPTAL EDİLSİN...ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN ANCAK BU SORU AÇIK BİR SORU

10. Mehmet Deniz

Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

Hayır sanmıyorum muhallak.Hayır sorun sorunun yanıtlarında sorusunda değildir.Yanıtların basında 1,1 olanı dinamık mı anlayacağım statik mi sorun burda.
    Ben de 1,25 işaretledim ancak yine de yanıtlarında eksıklık var statik deyımını kullanmalıdır.Yani 1.25 kat yuku statık olarak karşılamalıdır .ama yanıttakı 1,25 nedir bilen yok.

11. slhsmsk

slhsmsk TÜİSAG Üyesi

FREN TESTİ DİNAMİK DENEYLE YAPILIR 1,1....AÇIK BİR SORU BENCE

12. ekrem orbay

ekrem orbay TÜİSAG Üyesi

birader tulusun 73 soruya baktınmı? eksik olanları hatırlayabildinmi?
    tamamta deney yapıldığı belirtilmiyor biz diyoruz

13. GAZİ TÜREN

GAZİ TÜREN TÜİSAG Üyesi

Elle tasima yonetmelige gore ilk yapilmasi gereken islem

ekrem orbay bu yazıya teşekkür etti.
  14. tuncaykilinc

tuncaykilinc TÜİSAG Üyesi

bence de co olacak katkıyı sormadılar yanma olursa ortamda hangi gaz olur dediler

15. Sibel ULUĞ

Sibel ULUĞ TÜİSAG Üyesi

soru: iş yeri ortam ölçümleri..... değildir
    a.kas ölçümü
    b.asbestle ilgili bişi aktinolit falan
    c. toz ?
    d. gürültü?

çok mu attım acaba?

16. Hüseyin Sönmez

Hüseyin Sönmez TÜİSAG Üyesi

On numara yorum yapmışsın aynen katılıyorum.

hasan.akgül, nevin akal, Reyask ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. sevde güzel

sevde güzel TÜİSAG Üyesi

renkli kitapçık olur mu hiç

18. Selin Gençalp

Selin Gençalp TÜİSAG Üyesi

Ben de sınavda zorlananlardanım,cevaplardan sınırda olduğumu görüyorum. 18 ağustaki C sınıfı İGU sınıfı sınavında da 68'le kalmıştım. şimdi de aynı duygulardayım. ama bu sefer gerçekten çalıştım. Çalışmama rağmen ayrıca bir sınav kampına katıldım. Benimle beraber Haziran ayından beri ilk defa İş güvenliği ile tanışan arkadaşlarımın da o günlerimize geri dönmesini ve bir düşünmesini rica ederim.O zaman hocalarımız 7-8 sene dolu dolu tam gün işgüvenliği uzmanı olarak çalışmamız gerektiğini ve tecrübe edinmeden A sınıfı iş güvenliği uzmanı olamacağımızı söylüyorlardı. Herkes ne çabuk unutuyor , Buyuzden ben bu sınava girebilmenin bile büyük bir lütuf olduğunu düşünüyorum. Buyüzden bundan sonra sorular zor olacaksa varsın olsun, Herkes kolayca İş güvenliği uzmanı olmasın, zaten sorumluluğu çok ağır. Sınavların kolay olması bizi sadece sınavda rahatlatır, ama işyerinde de yorum yapmamız gerektiğinde ne yapacağız? İnce eleyip sık dokununlarki yapacağımız işin de bir değeri olsun arkadaşlar. Bir de bu gözle bakmanızı rica ederim.
    saygılar

Ferzan Bener, ISGurusu ve slhsmsk bu yazıya teşekkür etti.
  19. Zeliha...

Zeliha... TÜİSAG Üyesi

renkten kasıtı anlamanız gerekir. işaretler renksizmi yönetmeliklerde görmedinizmi hiç?

20. ekrem orbay

ekrem orbay TÜİSAG Üyesi

hocam 49 yaşındayım 2001 de işyeri hekimliği çıktı.sene 2014 daha tam uygulanmadı. şimdi2014 isg yaygınlaşıyor buda kısa sürede gündem dışına çıkar bu yüzden çok uzun süreli düşünmemek gerekir.öğretmenim 5-6 yıl bir eğitim sistemini uygulayamadık bu ülkede hep değiştir.
    tonlamaları farklı idi c şıkkının kenarında koyu bant vardı uyarı işaretlerinde olduğu gibi d şıkkında yoktu bu kastediliyor renkten
    ark.benim aklıma şu geldi bu soruları göya çalışma bakanlığı müfettişleri hazırlıyormuş ya ! bunlar bilerek böyle yanlış hazırlıyor olabilir itirazda parayla ya .Fren sorusunda mesela deseki en fazla ne kadar kaldırır cevap ne 1,25 ama öyle demiyor ya bunlar çok beceriksiz.yada başka hesap var
    aynen katılıyorum. a sınıfı 1500 tl düşerse hiç şaşırmamak lazım.başta biriler işi götürüyor. isg eğitimci ders saati 90 tl 20 yıllık öğretmene 8,5 tl hesap et

mahmut yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica