Tartışma - 23 Mayısta Diğer Sağlık Personeli Sınavında Sorulan Sorularla Aldığımız Eğitim Yüzde 70 Ters | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma 23 Mayısta Diğer Sağlık Personeli Sınavında Sorulan Sorularla Aldığımız Eğitim Yüzde 70 Ters

Konu, 'DSP Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında özgür33 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. özgür33

  özgür33 TÜİSAG Üyesi  23 mayısta diğer sağlık personeli sınavında sorulan sorularla aldığımız eğitimle yüzde 70 ters diye düşünüyorum.kitapçık dışından soru sorulmayacak denildiği halde bir çok soru yönetmelikten geldi anlayamadığım çsgb bizi isg uzmanı olarakmı görüyor.ilgi alanımızla ilgili soru neredeyse hiç gelmedi.buradan tüm sınava girenlerin büyük bir maduriyeti doğacağına inanıyorum.birde ÖSYM kasten böyle zor soru hazırladı diye düşünüyorum nede olsa kazanamayanlar 130 tf ödeyip tekrar sınava girmek zorunda kalacaklar.bilmem anlatabildimmi?


   
 2. Ahmet Nusret Güneş

  Ahmet Nusret Güneş TÜİSAG Üyesi

  Hocam sen eksik çalışmışsın. Bu sınavların mantığı yönetmenlik zaten gerisi hikaye. Diger sınava yönetmelik yüklen paran zayi olmasın.

   
  Last edited by a moderator: 18 Haziran 2015
 3. Delel Nehir

  Delel Nehir TÜİSAG Üyesi

  sınav sonuçları açıklandı kazanmışım yaşasın :)

     

   
 4. ismail keklik

  ismail keklik TÜİSAG Üyesi

  delel hanım sevincinizi artık kendi içinizde yaşasanız onca kaybeden varken????

   
 5. Delel Nehir

  Delel Nehir TÜİSAG Üyesi

  kaybedenler için çok üzgünüm.Ama emin olun kaybetseydim kazananları tebrik etmeyide ihmal etmezdim

     

   
  Aslı Özcan ve Ahmet Nusret Güneş bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ahmet Nusret Güneş

  Ahmet Nusret Güneş TÜİSAG Üyesi

  Aynen Ismail bey lütfen kazanan insan sevincini, başarısını paylaşmak ister. Çünkü böyle şeyler paylaştıkça çoğalır. Maalesef Ismail bey sizin gibi insanlar kayıp etmeye mahkumdur.

   
  Aslı Özcan ve Delel Nehir bu yazıya teşekkür etti.
 7. ismail keklik

  ismail keklik TÜİSAG Üyesi

  bu mu bu kadar mı? bakın arkadaşlar sizin yaşınız kaç bilmiyorum ancak 15 li yaşlarda olduğunuzu düşünmeye başladım.
  1- artık ilkokul ortaokul veya lisede değiliz
  2-burası sabah sınav sonuçları açıklandığından beri hala saat olmuş 17:00 bütün tartışma alanlarında hava atma yeri değil
  3-diğer kazanan arkadaşlarda başarısını paylaşmış ve bizlere dua etmiş olması gerek bu
  4-evet paylaştıkça çoğalır ama yardımla yol göstererek. forumlarda ben kazandım ben kazandım ben kazandım naraları atarak değil veya sizin gibi yazarak değil!!!!!! Dinler misiniz bilmem ama kibir insanı yer bitirir

  Allah yolunuzu açık etsin.
   
 8. Ahmet Nusret Güneş

  Ahmet Nusret Güneş TÜİSAG Üyesi

  Bu forumda hava atsam ne olur atmasam ne olur. Kim kimi taniyor görüyor sanal alemdesiniz ismail bey ***kesildi*** Sizin bu yazınız daha çok kibir kokuyor. Sınavi kazandım demekle kimse başka bir kişiyi rencide etmez. Ama bu zihniyetle siz kaybetmeye mahkumsunuz.   
  Last edited by a moderator: 19 Haziran 2015
 9. hakan soylu

  hakan soylu TÜİSAG Üyesi

  ben de kazanmışımmmm :) kazanamayan arkadaşlara tavsiyem bol bol mevzuat okusunlar, bu işin sermayesi de mevzuat zaten. 4 sayfalık kıtapçıktan soru çıkmayacağı aşikar.

     

   
 10. özgür33

  özgür33 TÜİSAG Üyesi

  kardeş ilk defa girilen bir sınavın nasıl mantığını çözdün merak ettim sınavdan sonra böyle bir yorum yapman gayet normal sınavdan önce böyle bir yorum yazabilirmiydin merak ediyorum!!!!!!!!!!!!!   
  Fehime Kardaş bu yazıya teşekkür etti.
 11. özgür33

  özgür33 TÜİSAG Üyesi

  yıllarını verip okulunu bitirip diplomasını alan insanları tekrardan sizin diplomalar hiçbir işe yaramaz gelin birde size sertifika sınavı yapalım demeleri onca senemizi verip aldığımız diplomaya hakaretten başka bir şey değil madem diploma bir işe yaramıyor neden senelerce okuyup diploma alıyoruzki 90 saat eğitim gösterip sertifika verin bizimde yıllarımız heba olmasın lanet olsun bu eğitim sistemini getirenlere.yaşım 40 oldu hala sınava giriyorum çocuklarımla yarışır hale geldim çocuğum üniversiteye gidecek ben hala sınava giriyorum.çocuğumda korkmaya başladı baba sen hala sınavamı giriyorsun diyor nasıl bir cevap vereceğimi şaşırdım.   
 12. Aslı Özcan

  Aslı Özcan TÜİSAG Üyesi  @ismail keklik , bu kadar hırslı olmayın, olduğu kadar olmadığı kader :)

   
 13. ismail keklik

  ismail keklik TÜİSAG Üyesi

  siz konunun nereden o yazıya geldiğini bilmediğiniz için son mesajı okumuşsunuz hem o yazıda hırslı olduğumu nereden çıkardınız anlamadım.
   
 14. Aslı Özcan

  Aslı Özcan TÜİSAG Üyesi

  @ismail keklik Konunun nereden geldiğini anlamak için fazla bir çaba sarfetmedim. Arkadaşlarımızdan birinin sevincini paylaşması zorunuza gitmiş bu kadar. Ben yeni keşfettim bu forumu ve o kadar faydalı paylaşımlara rastladım ki bence siz de bu güzel ortamı germeyin insanların sevinciyle mutlu olmayı öğrenin, heveslerini kırmayın. Bir de daha çok çalışın :)

   
 15. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Aslı Hanım ve İsmail Bey
  Sizlerden ricam aranızda geçen tartışmayı sonlandırmanız. Beni kırmayacağınızdan eminim.
  Bakın kaç gündür deli gibi araştırma yapıyorum, sizlere nasıl yardımcı olabiliriz diye. Çünkü girmiş olduğunuz sınavda başarı oranı ciddi anlamda düşük. (%7 lerde)
  Hadi hep birlikte sizin için açmış olduğum http://www.isgfrm.com/forums/diger-saglik-personeli-hakkinda.619/ bu bölümü nasıl güçlendiririz, neler ekleyebiliriz bunun için kafa yoralım. Bakın ben iş güvenliği uzmanıyım ve mevcut bir işim var. Diğer sağlık personeli sınavı ile hiç bir alakam yok. Ama ben İSG'ye gönül vermiş bir gencim. Bunun için tüm İSG profesyonellerine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama tek başıma yapacaklarım sizlerle birlikte yapacaklarım yanında ufacık kalır. O yüzden böyle ufak tefek atışmaları bırakın ve lütfen bana yardım elinizi uzatın. ;)   
  Delel Nehir bu yazıya teşekkür etti.
 16. Aslı Özcan

  Aslı Özcan TÜİSAG Üyesi

  Gamze Hanım, niyetim tartışma yaratmak değil zaten. Ben de elimden geldiğince size ve bu forumdaki arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. Ancak bazı arkadaşlar da bunun farkına varırsa ve köstek değil destek olsa daha iyi olacağını düşünmekteyim.

   
 17. hakan soylu

  hakan soylu TÜİSAG Üyesi

  Gamze hanım bu tartışmalar forumumuzu güçlendiriyor. Aslı hanıma yuzde yuz katılıyorum, elbette insanlar sevinçlarini paylaşacak bundan doğal ne olabilir ben de sınavı geçince paylaştım ve sevincim buyudu. ama ben kazanamadım vay su kazanmış da hava atıyor zihniyeti FORUM mantığına aykırıdır, amacımız paylaşmak paylaşıp buyumek değilmidir. sizi hiç görmedim, tanımıyorum da ama ne zaman çıkmaza dussek yardıma ihtiyacımız olsa size danışıyoruz, elbette bu yardımları alırken sevinçlerimizi de paylaşıyouz bu da eşyanın tabiatındandır. ***KESİLDİ***sevgiler.

   
  Last edited by a moderator: 25 Haziran 2015
  Aslı Özcan bu yazıya teşekkür etti.
 18. Fatma Güleç

  Fatma Güleç TÜİSAG Üyesi

  Gamze Hanım merhaba;
  Ben de DSP olarak sınava girdim 66 puan ve 387 sıralama ile kaldım. 68 puan alan arkadaşların sıralaması da 225 idi. 70 alarak sınavı geçen arkadaşların sıralamasının 150-160 civarı olduğunu öğrendik. Bu durumda 7500 kişinin katıldığı sınavda başarı oranı %7 değil %2 olmuyor mu? Yani sonuçlar çok daha vahim...Bir de sorulardan iptal edilen olursa bizim notlarımız yeniden mi hesaplanır nasıl olur bilgilendirirseniz çok sevinirim, teşekkürler

   
 19. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Evet Fatma Hanım dediğiniz gibiyse durum, diğer sağlık personeli sınav başarısı bize gelen bilgiden daha vahim gözüküyor. İtirazlarınız neticesinde iptal olan soru olursa puanlarınız sistemden güncelleniyor. Bakanlığın verdiği sınav Durumu Sorgula butonundan kontrol edebiliyorsunuz.

   
  Fatma Güleç bu yazıya teşekkür etti.
 20. Sorgulayan Adam

  Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

  Konu başlığında yapılan bir tespiti görüp, yazılan iletileri okumak adına konuya girmiştim...

  Öncelikle, konuyu açan üyenin bazı tespit ve düşüncelerini vurgulamak isterim. Bu sayede ve asıl tartışılması gereken noktaların gözden kaçırılmaması sağlanabilir. Yazarın ifadelerine mümkün olduğunca sadık kalmaya çalışarak maddeler halinde bu tespitleri sıralayalım:

  1- 23 mayısta diğer sağlık personeli sınavında sorulan sorularla aldığımız eğitimle yüzde 70 terstir.
  2- ÇSGB, diğer sağlık personeli için düzenlenen sınav soruları içeriğin ile bu kişileri iş güvenliği uzmanı gibi görmektedir.
  3- sınav, diğer sağlık personeli uzmanlık alanına yönelik çok sayıda soru içermemekteydi.
  4- ÖSYM kasten sınav sorularını zor hazırladı.

  Mesaj gönderildikten sonra bu tespitlere varsa karşı argümanlarınızla yanıt verirsiniz. Katılıyorsanız destek verici yönde beyanda bulunursunuz. Tartışırsınız, çözüm öneriniz varsa söylerisiniz. Bu bağlamda, konuya yazılanlara bir anlam veremediğimi üzülerek bildiririm.

  sınav sorularının çok azını forumlardan gördüğüm kadarıyla değerlendirmekle beraber, alınan eğitimin içeriğini bilmeme imkan yoktur. Ancak, iki defa iş güvenliği uzmanlığı sınavına girerek geçmiş fazlasıyla sorgulayan bir birey olarak eğitim kurumlarında verilen eğitimlerin sınav içeriği ile örtüşmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Benzer sorunu sizin de yaşamış olabileceğinizi düşünürüm.

  Yukarıda yazdığım üzere sınav sorularını kısmen bilmekle beraber, farklı konularda yorumlardan gördüğüm ve okuduğum kadarıyla sınav içeriğinin diğer sağlık personeli uzmanlık alanlarına yönelik olmadığına ben de inanıyorum. ÖSYM'nin kasten zor sınav hazırladığını düşünmüyorum. Oluşturulan sınav komisyonun kendilerine bildirilen içerikten soru hazırladığını ve aynı şekilde soru oluşturmaya devam edeceklerini tahmin ediyorum.

  Farklı kişilerden bazı örnek mesaj alıntıları:

  "5 aydır çalışıyorum soruları görünce şok oldum..meslek hastalıkları konusunda hiç duymadığım isimler çıktı karşıma"

  "Risk kontrol adimlarinda Dokümantasyon yoktur cevabına İGU ve İH ları ilgilendiren bir soru cevap..... DSP ye neden soruluyor"

  "Diğer sağlık personeli sınavında sağlıkla ilgili soru bulmak cok zordu.aldığımız eğitimlerde zaten yanlış yönlendirmişler bizi üzerinde durduğumuz konularla alakalı bir soru çıkmadı.zamanımızı boşa harcadığımıza yanalım,eğitimdi sınavdı yaptığımız masrafamı yanalım,psikolojimizin bozulduğunamı."

  "Geçmişte yapılmış olan İGU sorularından yaklaşık olarak 2000 soru çözdüm sınava girmeden önce.ÖSYM nin sorduğu sorularla hiç karşılaşmadım.İG Uzmanlarına sorulan sorular daha basitti.Sonuçta adımızı DİĞER sağlık personeli diye telaffuz etmişler."

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica