Tartışma : 23 Mayıs 2015 İşyeri Hekimliği Sınavı İptal Edilmesini Düşündüğünüz Sorular

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

akif kirişci

TÜİSAG Üyesi
Hocam o anayasa mahkemesi kararından önceydi. Anayasa soruların tamamının açıklanması yönünde karar verdikten sonra sınav sorularının tamamını ve cevapları kısa bir sürede olsa açıklamak zorundalar. Sınav ayırt edemezler. %10 yetmiyor yani anayasa mahkemesine göre. Mahkeme kararını hatırlatarak bilgi edinme linkinden dilekçelerinizi yazın bence.
Valla bunlar anayasa falan dinlemiyor
 

Ali TEKER

TÜİSAG Üyesi
Valla bunlar anayasa falan dinlemiyor
hocam tus dahil bütün sınavların sorularını açıklıyorlar artık bireysel olarak, tamamını. takmamak diye bir şey yok. ama nedense bu işyeri hekimşiği konusunda hem osgb ler hem eğitim kurumları hem de sınava girenler pasif.
 

Mehmet yetkin

TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar,ulusaL İŞ SAĞLIGI VE GUVENLİĞİ KURULU SORUSUNDA YONETMELIGE GORE BUTUN SIKLAR DOĞRU BU SORU IPTALE GİDER
KURSUN KAYNAMA NOKTASI 600-650 BU NEDENLE 500-600 SIKKI 700-800 SIKLARI VAR BU DA İPTALE GİDEBİLİR.
ANTROPOMETRİK TE ILK 3 KESIN DOĞRU ANCAK 4 YANI MAKINA ICIN KORUYUCU ERGONOMETRİNİN 5 YONU VARYA BU GÜVENLİK YÖNUNE GİRİYOR.MAKINE KORUMASI GUVENLIK..

BİRDE TİTREŞİM BİRİMİ M/S2 İDİ VE TITRESIMDE KONUDA HEP ŞİDDET(KUVVETİ)GEÇİYORDU BU KUVVET MI İVME Mİ OLCAK
İYİ GÜNLER..
1.sorudan eminmisin bende oyle hatirliyorum ama arkadaslar toz komisyonu diyor
 

Ali TEKER

TÜİSAG Üyesi
İlgi:28.05.2015 tarih ve 138*** sayılı ÖSYM Bilgi Edinme başvurunuz.

Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesinin 4 Nisan 2014 tarihli ve 2013/114E. 2014/22 K. Sayılı “12.7.2013 günlü kararı ile “6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un; 33. maddesiyle, 4982 sayılı Kanun’un 2. maddesine eklenen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır” şeklindeki fıkranın Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptali, kararın Resmi Gazete’ de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması” kararı verilmiştir.

Anayasa Mahkemesi kararı soruların açıklanmasını zorunlu kılan bir karar olmayıp Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında bilgi verme ile ilgilidir. Soruların açıklanmaması uygulamasının dayanağı, Anayasa Mahkemesinin iptal kararı vermiş olduğu düzenleme değil 6114 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi ikinci fıkrasında yer alan “sorular ve cevapların, yapılan sınav sona erdikten sonra Yönetim Kurulu kararına istinaden açıklanabileceği” hükmüdür. Bu düzenleme de bir Kanun maddesidir. Dolayısıyla sınavlarda sorulan soruların ve cevapların internet sitemizden yayımlanmaması uygulamasına devam edilecektir. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda; 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde, sınava girmiş olan adayların başvuru yapmaları halinde kendilerine ait soru kitapçıkları, cevap kağıdı ve cevap anahtarı ile birlikte incelemesine sunulmaktadır. Sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınav sonuçları açıklandığında sınav sorularının % 10’u sayısınca soruların resmi internet sitesinde yayınlanmasına devam edilecek, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında bedelli veya bedelsiz olarak süreli veya süresiz hiçbir basın yayın kuruluş veya organına telif hakkı devri yapılmamasına ve başka bir yolla da yayımlanmasına izin verilmemektedir.”Açıklamak bizim keyfi uygulamamız diyorlar. Ve sorular açıklanmadan neye tam olarak itiraz edileceği bilinemiyor. ve de 2 milyon insanın girdiği LYS 1 haftada açıklanırken İSG uzmanlığı ve işyeri hekimliği sınavı sistematik olarak 15-20 gün arasında açıklanıyor.
 

murtaza kaya

TÜİSAG Üyesi
Ben 68 ile kalanlardanım. OSYM ye vurgun sorusunun iptali için başvurdum. Önce ziraate 20 tl para yatırıyorsunuz(İBAN NO osym nin sitesinde var), bu makbuz ile birlikte Genel dilekçe örneğini (bu da sitede mevcut)doldurup OSYM başkanlığına itiraz nedeninizi yazarak yolluyorsunuz. Bu konuya özellikle 68 :) alan arkadaşlar uğraşırsa belki geçeriz:) 3 iş günümüz var...
 

murtaza kaya

TÜİSAG Üyesi
genel amaçlı dilekçe örneğini de yolluyorum. Ziraat İBAN NO: 390001002533060280115229 . Genel amaçlı dilekçede evrak referans numarası denen bir bölüm var, oraya da osym/ais 'ten hemen kolayca ulaşabilirsiniz. Umarım iptal olur ve doğru sayarlar bir de tabi:)
 

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.