Tarihte Bugün 22 Mart

Konu, 'Mart Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1939 : Hatay Fransız egemenliğinden kurtuldu.

  1941 : Refah şilebi bir denizaltı tarafından batırıldı, 168 kişi öldü Bu saldırıyı hiç bir ülke üstlenmedi, gemiyi kimin batırdığı açıklığa kavuşamadı.

  1942 : 6 ve daha fazla çocuğu olan ailelere ikramiye verilmesi kararlaştırıldı.

  1943 : Türkiye ile Amerika arasında karşılıklı radyo yayın servisi açıldı.

  1954 : Profesör Nüzhet Gökdoğan 23 Haziran 1954'de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi dekanlığına seçildi. (ilk kadın dekan)

  1955 : Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek 6 ay hapse mahkum oldu.

  1969 : Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı İstanbul'da toplandı Kısa adı FKF olan Fikir Kulüpleri Federasyonu lideri Yusuf Küpeli ile Deniz Gezmiş bir manifesto yayımladılar "Tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye" hedefi için mücadele programını açıkladılar.

  1973 : Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ), 23 Haziran 1973'de Türkiye'de basın özgürlüğünün olmadığını açıkladı, tutuklu gazetecileri serbest bırakılmasını istedi.

  1974 : 1970'li yıllarda Türkiye'de büyük ilgi toplayan "Kaçak" adlı Amerikan televizyon dizisinde "Doktor Kimble" rolünü oynayan Amerikalı sinema oyuncusu David Janssen Turizm Bakanlığı'nın konuğu olarak Türkiye'ye geldi.

  1975 : Milliyetçi Hareket Partisi genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Alparslan Türkeş'in Diyarbakır gezisi sırasında olaylar çıktı; 1 asker, 1 sivil öldü, 46 kişi yaralandı Türkeş bir yıl sonra aynı gün tekrar Diyarbakır'a gitmek istedi Tepkiler üzerine gezi iptal edildi.

  1978 : 1971'de İstanbul Maltepe'de Hüseyin Cevahir'i vuran emekli Deniz Yarbayı Cihangir Erdeniz 23 Haziran 1978'de dükkanında öldürüldü.

  1982 : Yurtdışına kaçan Banker Kastelli'nin kasasına el konuldu; 70 banker ve banka yöneticisinin yurtdışına çıkışı yasaklandı.

  1984 : Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Halit Narin işverenlerin hükümetin ekonomi politikasından duyduğu rahatsızlığı Uluslararası Para Fonu'na iletti.

  1987 : Halkevleri mahkeme kararıyla açıldı Halkevleri'nin faaliyetleri 12 Eylül sonrası Milli Güvenlik Konseyi tarafından durdurulmuş, yöneticileri yargılanmıştı.

  1992 : İsrail'de seçim yapıldı İşçi Partisi lideri Yitzhak Rabin başbakan seçildi.

  1992 : Türkiye'de toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca Belediye-İş Sendikası'na bağlı 34 bin işçi bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

  1995 : Kültür Bakanı Ercan Karakaş Olağanüstü Hal ve Çekiç Güç süresini uzatma kararnamesini imzalamadı Karakaş bakanlık görevinden istifa etti.

  1996 : Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) 2 Kongresi'nde Türk bayrağı yüzünü poşuyla gizleyen bir genç tarafından indirildi, yerine PKK bayrağı asıldı.

  2008 : SİİRT'te DTP Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk, Akın Birdal ile Siirt Milletvekili Osman Özçelik, nevruz kutlamalarını yapmakta kararlı olduklarını ilettikleri Siirt Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın ile tartıştı. Yasal olmayan kutlamaya izin vermeyeceklerini belirten Aydın, Birdal’ın uzattığı elini sıkmazken “Ben terör örgütünü terörist ilan etmeyen bir milletvekiline el uzatmam” dedi.

  2013 : İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Mavi Marmara baskını nedeniyle Türkiye'den özür dilediğini açıkladı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1927 : "Cabaret", "All that Jazz" filmleriyle tanınan Oscar ödüllü Amerikan yönetmen ve akreograf Bob Fosse.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  2007 : İş adamı Kadir Has, İstanbul'da yaşamını yitirdi.

  2010 : Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı, eski basketbolcu, iş adamı Özhan Canaydın hayatını kaybetti.

  2011 : Elazığ 23.Dönem milletvekili ,Elazığ eski belediye başkanı Hamza Yanılmaz hayatını kaybetti.


   
  Last edited: 24 Mart 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica