Tarihte Bugün - 22 Ağustos | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tarihte Bugün 22 Ağustos

Konu, 'Ağustos Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1642 : İngiltere iç savaşı başladı.

  1876 : Feshane işçileri greve gitti.

  1926 : Yunanistan'da Theodoros Pangalos yönetimi Yorgos Kondilis'in yönettiği bir darbeyle devrildi.

  1940 : Milli Savunma Bakanlığı'nın gereksinimlerini sağlayan sekiz fabrikada fazla mesai yapılması kararı alındı.

  1942 : Brezilya; Almanya ve İtalya'ya savaş açtı.

  1965 : Sadun Boro, "Kısmet" adlı yelkenlisi ile 2 yıl 10 gün sürecek dünya turuna başladı.

  1970 : Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Necmettin Giritlioğlu öldürüldü. Necmettin Giritlioğlu Aliağa Rafinerisi'ndeki grevi yönetiyordu.

  1971 : Başbakan Nihat Erim, işçi temsilcileriyle bir araya geldi. Başbakan Nihat Erim "Emek, sermaye ve teşebbüs arasında denge sağlanırsa kalkınma devam eder" dedi.

  1974 : Kıbrıs'ta Rumların eline düşen 13 Türkiyeli gazeteciden on biri sonraki gün serbest bırakıldı. Adem Yavuz ve Ergin Konuksever'in hastanede olduğu açıklandı. Gazeteci Adem Yavuz öldü.

  1981 : Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında, Genel Başkan Abdullah Baştürk ve 8 Yürütme Kurulu üyesi tahliye edildi. Baştürk hakkında devam eden başka bir dava nedeniyle serbest bırakılmadı.

  1987 : Özal hükümeti Bursaspor, Antalyaspor, Kocaelispor ve Diyarbakırspor'un yeniden Türkiye 1. Ligi'ne alınması için emir verdi. Bu kararın, siyasal yasakların kaldırılması için yapılacak referandumda 'hayır' oylarını arttırmak amacıyla alındığı yorumları yapıldı.

  1983 : 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar için doğum yeri olan Umurbey beldesinde yapılan anıt mezar açıldı. Açılışı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel yaptı.

  1997 : Türkiye, Brüksel'den Diyarbakır'a gitmesi planlanan "Musa Anter Barış Treni"ne ülkeye giriş izni vermeyeceğini açıkladı.

  2008 : Pekin'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda bayanlar 5 bin metre finalinde Türk atlet Elvan Abeylegesse ikinci olarak gümüş madalya kazandı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1862 : Fransız besteci Claude Debusy.

  1902 : 1936 Berlin Olimpiyatlarını ve Nazi Partisi kongrelerini filme çekerek üne kavuşan, Hitler'in yakın dostu Alman aktris, fotoğrafçı ve film yönetmeni Leni Riefenstahl.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1972 : Şair ve yazar Orhan Seyfi Orhon.

  1978 : Kenya Devlet Başkanı Jomo Kenyatta.

  1985 : Şair Turgut Uyar.

  1986 : Türkiye'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar.

  2000 : Azerbaycan eski Devlet Başkanı Ebulfeyz Elçibey.

  2014 : İstanbul Ortaköy Mediko -2 Sitesi’nde oturan Ören Bayan'ın eski sahipleri Jak Karako (77) ve Georgia Karako (69) çifti evlerinde öldürüldü.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica