21 Ekim İSG sınavına nasıl hazırlanmalıyım?? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

21 Ekim İSG sınavına nasıl hazırlanmalıyım??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında DemetN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. DemetN

  DemetN TÜİSAG Üyesi  merhabalar ben 21 ekim sınavına hazırlanıyorum. çalıştığım için hazırlanmak biraz zor oluyor nasıl çalışmamı önerirsiniz örneğin nerelere ağırlık vermeliyim...cevaplarınızı bekliyorum...


   
 2. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  kanun, tüzük, yönetmelik ne varsa iyice okuyun..sitemizde bunların özetleri de bulunmakta, onlardan da yararlanabilirsiniz..ve bol bol soru çözün..riskmedin ve yamaç akademinin soru bankaları kitaplarını da alabilirsiniz..çok yararı olur onların da..

   
  DemetN ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 3. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  mevzuat dediğimiz; 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu, 6331 sayılı kanun,38-40 arası yönetmelik,4 tüzük ve birkaç tebliğ çok iyi okunması gerekiyor..
  eğitimlerde gördüğümüz teknik konular okunmalı (basınçlı kaplar,madenler,kaldırma araçları,elektrik,kaynak...vs..)
  en son bolca soru çözmeli, deneme sınavları çözmelisiniz..
  ben sınava çalışırken sanırım 4000 kadar soru çözmüştüm...:)
  kolay gelsin demet hanım...

     

   
  DemetN, mervea. ve Seylan Aygün bu yazıya teşekkür etti.
 4. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  seylan hanım saoulunuz,şimdi iş güvenliği konusunda tezsiz yüksek lisans yaparsam yüksek mühendis mi oluyorum,kamu da çalışırken bu konuda yüksek yapmam maaşıma yüksek lisans maaşı (200 tl civarı) eklenr mi,bir taşla iki kuş yani

   
  DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 5. MoSQuiTO

  MoSQuiTO TÜİSAG Üyesi

  6331 e fazla bakmamanızı öneririm çok büyük ihtimal ordan soru gelmeyecek aklınız karışmasın

  GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

     

   
  DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 6. izmir

  izmir Guest

  Demet hanım merhabalar,

  sınav için az bir süre kaldı, öncelikle ruhen ve bedenen sınav öncesi kendinizi hazırlayın. Nasıl ve ne sürelerle çalışacağınız size kalmış. İşe ilk önce mevzuatı okuyarak başlayın. Kanun, tüzük, yönetmelik vs..... İnternette ve forumda birçok konu cevap sorular var. Bol bol soru çözün.... Hatta konularla eş zamanlı bu soruları çözerseniz daha çok işinize yarayacaktır. Geçmiş yılların sorularını mutlaka çözün... Bakanlık renk, işaret, levha vs şeylere takık sınavda bu tip sorular gelebilmekte bunlara dikkat edin.... Forumda arkadaşlarımızın hazırladığı hap bilgiler mevcut... Bunları başucunuzdan ayırmayın çok faydasını göreceksiniz...... Yine forumda 13 mayıs sınavı öncesi arkadaşlarımızın hiçbir yerde olmayan, taklitsiz deneme sınavları mevcut :D bunları bir inceleyin..... Ama moraliniz bozulmasın zorun da zoruydular.... Soru komitesinde olsaydılar kimse geçemezdi emin olun...... sınav öncesi size tavsiyem forumu takip edin... Bizim 13 mayıs öncesi yaşadığımız hareketlilik tekrarlanacaktır mutlaka.... Takıldığınız yerleri sormaktan çekinmeyin.....

  21 ekimde sınavda başarılar dilerim.......

   
  DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Seylan Aygün

  Seylan Aygün TÜİSAG Üyesi

  evet yüksek mühendis olursunuz tabi..ama kamuda ne kadar etkiler bu maaşınızı onu tam bilmiyorum:düşünceli:
   
  DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 8. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  soru gelmese de bilmemiz gerekiyor ...sonuçta uzman adaylarısınız...;):evet::)   
  mervea. ve DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 9. izmir

  izmir Guest

  Bu arada eklemek isterim ki Riskmedin yayınlamış olduğu 2200 soruluk test kitabı da sizlere yardımcı olacaktır. Soru-cevap açıklamalı, iyi hazırlanmış bir kitap. Üyelerimize de indirimli olarak satılmakta......

     

   
  mervea. ve DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 10. gkalp

  gkalp TÜİSAG Üyesi

  Riskmed in kitabı biraz fazla ayrıntıya girmiş diye düşünüyorum , c sınıfı için biraz ayrıntılı gibi , ama genede siz bilirsiniz tabi ...   
  DemetN bu yazıya teşekkür etti.
 11. DemetN

  DemetN TÜİSAG Üyesi

  tavsiyeleriniz için herkese teşekkür çok ediyorum:) kesinlikle dikkate alcam:)   
 12. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  ben hala 6331 sayılı yasayı okumanız da ısrarcıyım...ben bir soru geleceğini tahmin ediyorum...soru gelmeyeceğine dair kim garanti verebilir ki..??..zaten 30 sayfa ..çok değil..:)

   
 13. Bir arkadaşım Aydın Üniversitesi'nde kursa gitmişti. Kurs sırasında Bakanlık'tan denetçiler gelmiş ve 21 Ekim sınavında yeni kanundan soru olmayacağını söylemişler.
   
 14. abdullah.suruc

  abdullah.suruc TÜİSAG Üyesi

  şimdi bir soru ile karşılaştım ve kafam karıştı, soru:
  Ticaretten sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırılmasına ilişkin olarak aşşağıda belirtilenlerden hangisi doğrudur?
  a- 50 veya daha fazla işçi çalıştırılıyorsa, işyeri hekimi ve iş yeri uzmanı çalıştırılması zorunludur.
  b-50 veya daha fazla işçi çalıştırılıyorsa, iş teri hekimi çalıştırılması zorunludur, iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunlu değildir.
  c-50 veya daha fazla işçi çalıştırılıyorsa iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunludur, işyeri hekimi çalıştırılması zorunlu değildir.
  d-iş yerinde yapılan işler ticaretten sayılan işler olduğu için 50 veya daha fazla işçi çalıştırılıyorsa bile, işgüvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırılması zorunludur.


  cevap olarak da b yazılmış, 6331 sayılı kanuna göre şimdi doğru şıkkın d olması gerekir değilmi doğrumudur?

   
 15. MoSQuiTO

  MoSQuiTO TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı yasanın yönetmelikleri çıkmadığı için sormazlar bence. Hatta yönetmelikler için sınavı bekliyor olabilirler. Bence sınavdan sonra 6331 incelenmeli yoksa kafa karışıklığına yol açabilir.   
 16. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  aşağıdakilerden hangisi,6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasının getirdiği yeniliklerden değildir?
  a-uzman bulundurmak için sanayi kavramının kaldırılmış olması
  b-çalışan temsilcisi teriminin iş hayatına girmesi
  c-uzmanlara üst sınıfta çalışma yetkisinin verilmiş olması
  d-iş sağlığı ve güvenliği kurulunun kaldırılması
  mesela örnek bir soru...;)

   
  ordu52 bu yazıya teşekkür etti.
 17. omerr

  omerr TÜİSAG Üyesi

  A şıkkı sanayi kavramının kaldırılmış olması...

   
 18. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  değildir demiştim ömer bey...:)

   
 19. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  istanbul maltepe de bir kurstan faydalandım sınava hazırlanma noktasında.hocalarımız gerçekten çok kaliteliydi.tüm derslere katıldım.online eğitim konularının sonundaki testlerden çözdüm.başka da bir şey yapmadım.tavsiyem derslere katılın, iyi dinleyin.konu testlerini çözün .yeter.

   
 20. ordu52

  ordu52 TÜİSAG Üyesi

  D şıkkı isg kurulunun kaldırılması söz konusu değil ;)

  6331 sayılı iş kanununda;

  İş sağlığı ve güvenliği kurulu

  MADDE 22 (1) Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur. İşveren, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun kurul kararlarını uygular.

  (2) Altı aydan fazla süren asıl işveren-alt işveren ilişkisinin bulunduğu hallerde;

  a) Asıl işveren ve alt işveren tarafından ayrı ayrı kurul oluşturulmuş ise, faaliyetlerin yürütülmesi ve kararların uygulanması konusunda iş birliği ve koordinasyon asıl işverence sağlanır.

  b) Asıl işveren tarafından kurul oluşturulmuş ise, kurul oluşturması gerekmeyen alt işveren, koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

  c) İşyerinde kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren, alt işverenin oluşturduğu kurula iş birliği ve koordinasyonu sağlamak üzere vekâleten yetkili bir temsilci atar.

  ç) Kurul oluşturması gerekmeyen asıl işveren ve alt işverenin toplam çalışan sayısı elliden fazla ise, koordinasyonu asıl işverence yapılmak kaydıyla, asıl işveren ve alt işveren tarafından birlikte bir kurul oluşturulur.

  (3) Aynıçalışma alanında birden fazla işverenin bulunması ve bu işverenlerce birden fazla kurulun oluşturulması hâlinde işverenler, birbirlerinin çalışmalarını etkileyebilecek kurul kararları hakkında diğer işverenleri bilgilendirir.

   
  Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica