21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi  dılekce orneklerı var mı bu snw ıcın gondereceımızz


   
 2. bonuuus

  bonuuus TÜİSAG Üyesi

  haklısınız yapcak bişey bırakmıyolar benim demek istediğim aynen bu yoksa koskoca insanlar o soruları hazırlarken eminimki farkındalar hatta aralarında ''hocam soruya bak kaç kişi itiraz eder şimdi buna'' tarzında geyikler de yapıyolardır köprüyü bi şekilde geçmek lazım yapacak bişey yok tabiki

   
 3. ezgiiii

  ezgiiii TÜİSAG Üyesi

  aslı hanım 16. sayfada itiraz için örnek var

     

   
 4. imsorryimlate

  imsorryimlate TÜİSAG Üyesi

  parayla itiraz mı olurmuş ya nasıl bir saçmalık? Hatalarını belirtirken bir de paramı ödeyeceğim?
  sizin tartıştığınız sorular dışında benim de bir soruya itirazım var fakat bu sorunun hatalı olabileceğinden kimse bahsetmemiş: B kitapçığı 33.soru:
  Aşağıdakilerden hangisi hem kalitatif hem kantitatif olarak değerlendirilen risk değerlendirme metodolojilerinden değildir?
  A)Neden-sonuç analizi yönt.
  B)Hata ağacı analizi yönt. (FTA)
  C)Olay ağacı analizi yönt. (ETA)
  D)Tehlike ve işletilebilme çalışmaları yönt. (HAZOP)

  Bu soruya itiraz edeceğim kaynak bizzat "risk değerlendirme" dersine giren hocamız. Dersinde tahtaya yazdığını ve ben de birebir not aldığımı hatırlıyorum . HAZOP yöntemi açıklamasının altına "hem kalitatif hem kantitatif olabilir" şeklinde yazmıştı. Bu konuda itiraz edebileceğim tek kaynak hoca mı şimdi? (sınav hazırlama komisyonunda olduğunu söylemişti bir de hocamız).

   
 5. ahmet212121475

  ahmet212121475 TÜİSAG Üyesi

  lütfen itiraz ederken ders hocalarını kaynak göstermeyin... bizim hocamız karma risk metodlarına sadece FTA, ETA, neden-sonuç analizlerini söyledi... sizin hocanız o an yanlış söylemiş olabilir... sizin adınıza şansız bir olay olmuş...

     

   
 6. ahmet212121475

  ahmet212121475 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım ne alaka ya... o zaman acil çıkış kapıları ile de ilgili 2 tane soru vardı, hatta cevabı KKD olan 2 tane soru vardı... SİZİN MANTIĞINIZA GÖRE bunlarda iptal olmalı... oldu olacak sınavı iptal edelim... Evet bazı sorularda hata var burada hem fikiriz ama böyle her soruyuda iptal ettirelim demek olmuyor... Mesela bazı arkadaşlar meslek hastalığı sorusuna takmış, meslek hastalığından korunma yollarında kesinlikle kısmen önlenebilir diye bir ibare yok hep tamamen önlenebilir der... Çoğu kişi teorik ile pratiği karıştırıyor...

   
 7. isssssg

  isssssg TÜİSAG Üyesi

  T.C.
  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
  ANKARA

  30.10.2012
  KONU : 21.10.2012 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

  Milli Eğitim Bakanlığınca 21.10.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. 23.10.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Yapılan itirazların az sayı da kişi olması durumda itiraz süresinin Kurban Bayram’ına denk gelmesi bu yüzden itiraz edemeyen adayların bulunduğunu bilmenizi isterim.


  İtiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir. Söz konusu soruların incelenerek, varsa yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda gereği için bilginize arz ederim.


  Saygılarımla  Adres :


  EKLER:

  1. Dekont
  2. İtirazlarım


  İTİRAZLAR

  KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 21

  risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmelerden hangisi yanlıştır?
  A) Hafif - Direkt etki yok
  B) Orta - Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
  C) Ciddi - Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
  D) Çok ciddi - Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza ya da meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm

  Cevap Anahtarı : A

  İtiraz Nedeni

  Cevap olarak “A” seçeneği belirtilmiştir. Ancak; TABLO 1’ de yer aldığı üzere “ÇOK HAFİF ŞİDDETTE” olduğu şekilde “HAFİF” şiddet içinde “Direkt etki yoktur”. Hem ÇOK HAFİF, hem de HAFİF toplum üzerindeki şiddet için “ DİREKT ETKİ YOK” ibaresi kullanılmıştır.
  HAFİF şiddet için Rahatsızlık vermesi söz konusudur ancak Direkt Etki Yoktur. A şıkkı “Hafif –Direk etki var.” yazılmış olsaydı yanlış olacağı için “Hafif –Direk etki yok.” Doğru olmalıdır. Tüm şıklar doğrudur.

  risk değerlendirme karar matrisi-çok değişkenli x tipi matris diyagramı” yaklaşımına göre bir olayın gerçekleşmesi durumunda toplum üzerindeki şiddeti ile bu şiddetin derecelendirilmesi ile ilgili eşleşmeler TABLO 1’ de yer almaktadır:


  ŞİDDET
  DERECELENDİRME
  ÇOK HAFİF
  Personel : Hafif sıyrıklar, 3 günden az iş günü kayıplı kazalar.
  Toplum : Direkt etki yok.
  HAFİF
  Personel : İlk yardım gerektiren yaralanmalar.
  Toplum : Koku veya gürültü yayılması sonucu rahatsızlık verilmesi, direkt etki yok.
  ORTA
  Personel : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar ve meslek hastalıkları
  Toplum : Doktor müdahalesi gerektiren şiddetli yaralanmalar
  CİDDİ
  Personel : Hayatı tehdit edici yaralanma, akut zehirlenmeli meslek hastalığı veya kaza yada meslek hastalığı sonucu bir kişinin ölümü
  Toplum : Hayatı tehdit edici yaralanma veya kaza sonucu bir kişinin ölümü
  ÇOK CİDDİ
  Personel : Birçok çalışanın hayatını tehdit edici şekilde yaralanması, meslek hastalığına yakalanması veya kaza yada meslek hastalığı sonucunda ölmesi
  Toplum : Hayatı tehdit edici şekilde yaralanma, meslek hastalığına yakalanma veya kaza yada meslek hastalığı sonucu birden çok ölüm  KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 26

  Aşağıdakilerden hangisi bir işletmede gerçekleştrilen risk analizi ve yönetimi açısından bir problem teşkil etmez?
  A) İşe uygun olmayan metodolojinin seçilmesi
  B) Risk analizini yapan kişinin tecrübesiz olması
  C) risk analizi için bir metodolojinin kullanılması
  D) İşyerinde hangi tip risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiğinin belirlenmesi
  Cevap Anahtarı : C

  İtiraz Nedeni
  risk analizi ve yönetimi açısından D şıkkının da engel teşkil etmemektedir. Tüm işyerlerine uyan bir risk analizi metodolojisi mevcut değildir. Çünkü, her işyerinin kendine özel farklı farklı tehditleri vardır. risk analizi ve yönetimi yapılan bir işyerinde, öncelikle ne tip bir risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiği belirlenmelidir.
  KAYNAK:
  http://www.tisk.org.tr/yayinlar.asp?sbj=ic&id=1407
  Özlem Özkılıç “ İş Sağlığı, Güvenliği ve Çevresel Etki Risk Değerlendirmesi” Kitabı  KİTAPÇIK TÜRÜ : B Soru : 81

  Aşağıdakilerden hangisi genellikle C sınıfı yangınları söndürmek için kullanılan yöntemlerden biri olarak kabul edilir?
  A) Soğutma Yöntemi
  B) Havayı Kesme Yöntemi
  C) Kimyasal Reaksiyon Yöntemi
  D) Yanıcı Maddeyi Ortadan Kaldırma Yöntemi

  Cevap Anahtarı : D

  İtiraz Nedeni

  C SINIFI “ Yangınlar: Gaz halindeki yanıcı madde yangınları. Yanıcı gaz ve basınç altında sıvılaştırılmış gaz haldeki maddelerin yangınlarıdır. ( Doğal ve Üretilmiş Gazlar, Metan, Hidrojen, Asetilen , LPG, Propan Doğal Gaz )
  C Sınıfı Yangınlar, genel kural olarak, gaz yangınlarında, yangın kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. TS EN 2 ve TS EN 2/A1′e göre YANGIN SINIFLARININ TARİFİ açıklamalarında görülmektedir.
  KAYNAK :
  http://ahmetsertkan.blogspot.com/2011/01/yangin-siniflari-en-son-ve-gecerli-olan.html
  http://www.ozelguvenlikdunyasi.com/yangin-siniflari.html
  Söndürme işleminde kullanılan CO2 ve kuru kimyevi toz gibi maddelerden biri olan CO2 de havayı kesme yöntemi olduğu için, hava içerisinde O2 bulunması gazlı maddelerin yanmasına sebep olduğundan boğma yani havayı kesme yöntemi de kullanılacağından Havayı kesme seçeneği de doğrudur. Doğru seçenek kabul edilen yanıcı maddenin ortadan kaldırılması ibaresi Havayı kesme yöntemlerinin içinde yer alan bir maddedir.

  (http://www.aadzonguldak.gov.tr/sayfalar-62-Yangin.html)
  Soruda geçen genellikle ibaresi dikkate alındığında ise genellikle kısmı kullanılan yöntemleri baz alacağından yine doğru cevap havayı kesme olacaktır. Sorunun birden fazla doğru seçeneği bulunmaktadır.

   
  mskosen bu yazıya teşekkür etti.
 8. BoraA

  BoraA TÜİSAG Üyesi

  Bu gidişle tüm sorulara itiraz gelecektir gerçekten.. Elinizde olsa komple sınavı iptal ettireceksiniz. Yanlış sorular var mı var.. Şıkkı yanlış olanlarda var ancak belirli sorular bunlar. Elinizde olsa sınavı komple iptal için başvuracaksınız gibi duruyor.   
  eisperle bu yazıya teşekkür etti.
 9. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  arkdslar maılden bahsedıosunz da,sımdı dekontla bırlıkte dılekceyı postallıyoruzz,baska varmı yapacagmz bıse

     

   
  mskosen bu yazıya teşekkür etti.
 10. isssssg

  isssssg TÜİSAG Üyesi

  Dekont ile birlikte dilekçe postalanması gerekiyor. Büyük ihtimal bankamatik den yatırılan paralarda kabul olacaktır diye düşünüyorum.
  Mail sadece onlara ulaşın diye aşağıdaki şekilde gönderebilirsiniz.

  MAİL ADRESİ : isggm@csgb.gov.tr

  KONU : 21/10/2012 tarihli İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sorularına İtiraz Tarihi Hakkında

  Milli Eğitim Bakanlığı’nca 21.10.2012 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. Yapılan sınav da hatalı gördüğümüz sorular için itiraz etme hakkımız bulunmaktadır.

  sınav ile ilgili sorulara itiraz edebilmemiz için yapılan açıklama “Sorular internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren (23 Ekim 2012) en geç 3 (üç) iş günü içerisinde (30 Ekim 2012 saat 17:00’ye kadar), İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir. şeklindedir.

  Kurban Bayramı dolayısıyla 24 Ekim 2012 tarihi de Resim Tatil olarak ilan edilmiştir. Bu yüzden ben ve benim gibi adayların sorular için itirazları 30 Ekim 2012 Salı gününe kalmıştır. Adayların sorulara itiraz etme haklarını kullanabilmesi ve mağdur durumda kalmaması için Ankara dışında yapılan itirazların kargoya verildiği tarihlerin dikkate alınmasını veya sorulara itiraz süresinin uzatılması talep ediyorum. Bu konu hakkında ben ve benim gibi adayları bilgilendirmeniz gerekmektedir. Yapılan itirazların az sayı da kişi olması durumda itiraz süresinin Kurban Bayram’ına denk gelmesi bu yüzden itiraz edemeyen adayların bulunduğunu bilmenizi isterim.

  Gereğinin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.   
 11. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  senin mantığın almaya nbilir ama aynı soru varsa iptal edilir   
 12. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  aynı
  konuda soru olması ayrı aynı soru olması ayrı şeyler

   
 13. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı iş güvenliği A Kitapçığı

  SORU 15) OHSAS 18001 yönetim sisteminde aşağıdakilerden hangisi bulunmaz?
  A) Müşteri memnuniyet analizleri
  B) İç ve dış denetlemeler
  C) Risk değerlendirmesi
  D) Acil durum planları

  Burada doğru cevap A olarak verilmiş.  C sınıfı iş güvenliği A kitapçığı

  SORU 18) Aşağıdakilerden hangisi OHSAS 18001-İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminin yararlarından değildir?A) Çalışanların memnuniyeti, müşteri memnuniyeti ve üretim maliyetlerinde azalma sağlanır.B) İş kazası ve meslek hastalıklarının oldukça yüksek maliyetleri en aza indirilir.C) Çalışanlar işyerinin olumsuz etkilerinden korunur, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmaları sağlanır.D) Resmî makamlar önünde organizasyonun iş güvenliğine karşı duyarlı olduğu kanıtlanır ve yasal olarak ceza uygulanmaz

  Bu soruda ise cevap D olarak verilmiş

  Bu iki soruda verilen cevaplar bir biri ile çelişiyor.
  Her iki sorudada cevabın A olması gerekir.
  Gereğinin yapılmasını arz ederim
   
 14. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  yukarda ki iki soruda aynı olmasın yanın da cevaplar farklı verilmiş

   
 15. TuBa0601

  TuBa0601 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar itirazlar nasıl yapılacak
  herkes aynı sorunun iptal olmasını ister ise iptal olabilinirmiş   
 16. isssssg

  isssssg TÜİSAG Üyesi

  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN No ’lı hesabına her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

  Ziraat Bankası Bankamatiklerinden yatırabiliriz diye tahmin ediyorum. Hiç yatıran var ise lütfen paylaşsın... !
  30 EKİM başvurular için son gün lütfen çevrenizdeki arkadaşlara söyleyin. Ben A kitapcığı 23,28,61 - B Kitapcığı 26,21,81 sorularına itiraz ediyorum. Kesinlikle yanlış olduğunu düşündüğüm sorular. Başka yanlış olduğunu düşünen kişiler var ise doğru yaptığı sorular boş yere yanlış sayılmasın. Ne kadar çok kişi itiraz ederse o kadar etkili olacaktır.

   
 17. zen1988

  zen1988 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 24 aralık 2011 ve 13 mayıs 2012 sınavlarında gördükki her itiraz yapılan soru kabul görmüyor.
  bu sınavdada yapılan her itiraz kabul görmücektirki sadece 13 mayıs sınavı gibi 1 iptal soru ve bir şıkkı değişecek soruyu geçmemeye çalışacaklardırki bana kalırsa önlerinde hazırdır şuan hangi soru iptal hangi sorunun şıkkı değişecek.24 aralık 2011 ve 13 mayıs 2012 sınav itirzlarının baz alıyorum bu düşüncemde.
  itirazlarınınızı yaparken yanlış yaptığınız sorulara yoğunlaşın açın bakın yönetmeliklere hata varmı yokmu.
  yorum üzerine ve hoca şöyle dedi böyle dedi şeklinde yapılan itiraz kabul olmaz.
  ve hernekadar yönetmeliklerle açıklasakta hatası olan soruyu kabul görmücektir ve 2 temmuz sınavı gibi mahkemede kabul görme olasılığı oluşucak sonra dava temyize gidicek uzucakta uzucak.
  -------
  ayrıca komik yorumlarda okuyorum ama burası türkiye diyip olabilir diyorum.
  ----------
  mesela arkadaş diyor itiraz etmeyenlerin cevap kağıdında değişiklik olmayacaktır.
  haklısındır kardeşim diyorum sonuçta itirazı yapan adam kaç soruya itiraz ediyorsa parasını veiyor.
  sonra düşünüyorum diğer arkadaş onun itirazından niye yararlansın dimi.
  ------------
  yapılacak itirazlar sonucu iptal olacak sorular ve değişecek şıklar herkes için geçerlidir.
  -------------
  bir diğer arkadaş şıkkı değişen soru için puan gelir diyor.
  --------
  kesinlikle yok öyle birşey.sadece soru iptalinde puan gelir malesef.
  --------

   
 18. isssssg

  isssssg TÜİSAG Üyesi


  Dava nasıl açılmıştı bilginiz var mı ? İtiraz edildiği halde değişmeyen soru için mi açanlar oldu ? Bir de topluca mı açıldı acaba ?

   
 19. ardakuleyin

  ardakuleyin TÜİSAG Üyesi

  b kitapçığı 7,21,57,59 sorunlu sorular bence bunlar...

   
 20. murathazal

  murathazal TÜİSAG Üyesi

  bunlara ek olarak 58.soru cevabi nemlendirme, 8.soru OHSAS18001 de isg yonetim sistemlerinden degildir A sikkinda da calisan-musteri memnuniyetinde ve uretimde azalma diyor ve 73. soru celik halatlarin guvenlik katsayisi makina emn.yon. gore 5 degilmi.?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica