21 Ekim 2012 Iş Güvenliği Uzm. Hatalı Olduğunu Ve Iptal Edilmesi Gerektiğini Düşündüğünüz Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ANIL ÖZBÖRME

  ANIL ÖZBÖRME TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar meslek hastalıkları önlenebilir bu soruya boşuna itiraz etmeyin ankara meslek hastalıkları hastanesinin sitesine girerseniz anlarsınız.Ayrıca bir kural olarak uluslar arası antlaşmalarla kanunlar çakıştığı taktirde uluslararası antlaşma maddeleri geçerlidir.İtiraz edilen sorulardan %90 ını ben doğru yaptım keşke iptal etseler hepimiz geçsek ama 10 soru iptal olduğu taktirde sınavın yenilenmesi gerekir ve bunu göze alamazlar kendi itibarlarını düşünüp en fazla 3 soruyu iptal edeceklerdir.Hepinizin sınavdan başarı ile geçmesini dilerim.


   
 2. parilti

  parilti TÜİSAG Üyesi

  21 soru aynı hatayı yapmışız ( bence soru yanlış; çok hafif : direkt etki yok olmalıydı )
  48. soru bence hatalı değil
  57. soru aynı hatayı yapmışız, soru hatalı b şıkkında kullak koruyucusu kullanlmak zorunda olmalıydı.
  59. soru aynı hatayı yapmışız ama kaynaklarda pestisitler kimyasal risk olarak tanımlanmış.
  64. soru fikrim yok, ben yanlış yapmışım
  76 soru bende seninle aynı hatayı yapmışım çekiç başını sıkıştırmak için kama kullanılıyormuş.
  81. soru c tipi yangınlarda en öncelikli üstüne basa basa söylediler , yanıcı maddeyi ortadan kaldırmak buda vanayı kapayarak oluyor. bence soru doğru

   
 3. GökBan

  GökBan TÜİSAG Üyesi

  Toplamda 6tane kimysal bölge var ama soru da
  'Tabaka veya yığın halinde yanıcı tozların bulunduğu yerler hariç tutulmak üzere' diye tabir var. Bence de 0,1,2 bölgeler olmalı yani 3tane.

     

   
 4. GökBan

  GökBan TÜİSAG Üyesi   
 5. Aslı Can

  Aslı Can TÜİSAG Üyesi

  dılekce ornegını yollarmısın

     

   
 6. GökBan

  GökBan TÜİSAG Üyesi

  sınav bile iptal edildi. 2 Temmuz 2011 İSG sınavı iptal edildi Danıştay tarafından. Neden iptal edildi bilmiyorum ama İSGGM Ana sayfası duyurular kısmında haber var.

   
 7. burcu89

  burcu89 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  sınav puanım 66. Forumda itirazlarla ilgili tartışma başlığı açıldığını görünce en başından herkesin yorumlarını okudum. Genel olarak itiraz edilebilecek 4-5 soru var, iptali durumunda ben de sanırım sınavdan geçmiş olacağım. Çünkü ben de aynı sorularda sıkıntı yaşıyorum. Ancak, merak ettiğim bir şey var. Benim bildiğim kadarıyla bir soru iptal edildiğinde, sınava giren herkesin o sorusu iptal ediliyor ve soru başına 1 puan ilave ediliyor. Öncelikle burada bir yanlışım varsa düzeltmenizi rica ederim. (sadece itiraz eden kişiye 1 puan ilave edileceğini sanmıyorum)

  Onun dışında B grubu itiraz edilebilecek soruları aşağıda paylaşıyorum. Bunların bir kısmına zaten halihazırda itiraz eden arkadaşlar var.

  Soru 7 - OHSAS ile ilgili soru
  Soru 21- risk şiddeti derecelendirme
  Soru 26 - riskle ilgili diğer soru (metodoloji...)
  Soru 57 - gürültü maruziyeti (I-III)
  Soru 59 - pestisit
  Soru 81 - C sınıfı yangınları söndürme tekniği

  Mantıken bir soru yanlışsa ve sadece bir kişi o soruya itiraz etse bile iptal edilmesi gerekir. (Yanılıyor muyum?) Ama sayıca fazla dilekçe göndermenin de etkili olacağının farkındayım.

  Dilekçelerini gönderen arkadaşlardan, A ve B grubunda hangi sorulara itiraz ettiklerini / itiraz edeceklerini paylaşmalarını rica ederim. Kesin bir şekilde yazan sadece bir iki arkadaş var. Bunu öğrenebilirsem ben de bayramda üzerinde çalışıp, pazartesi itirazımı ona göre yapacağım.

  Selamlar.
   
 8. Metin TEKİN

  Metin TEKİN TÜİSAG Üyesi

  bencede bu soru hatalı cevap (a) şıkkı olmalıydı   
 9. clarine

  clarine TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar itirazlarla ilgili sonuçlar geçmiş sınavlarda sınavdan kaç gün sonradan açıklandı genel olarak?

     

   
 10. Metin TEKİN

  Metin TEKİN TÜİSAG Üyesi

  bende sizinle aynı fikirdeyim cevap a şıkkı olmalıydı   
 11. tanerp75

  tanerp75 TÜİSAG Üyesi

   
  burcu89 bu yazıya teşekkür etti.
 12. can_vtec

  can_vtec TÜİSAG Üyesi

  Soru 57 - gürültü maruziyeti (I-III) Bence bu sorunun iptali kesin gibi

   
 13. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  sorun orda her soru için itiraz gelir onu inceleyenlere ikna ettirmek
   
 14. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  ben A kitabçığından 21-23-28-61 sorulara itiraz edeceğim

   
 15. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  sizce kaç iptal gelir mayıstaki sınavdan 1 iptal 1 şık değişikliği geldi   
 16. bonuuus

  bonuuus TÜİSAG Üyesi

  şimdi ben bu iptal edilmesi gereken sorulara farklı bi açıdan bakmak istiyorum bi soruya itiraz 10 tl bu soruya yüz kişi itiraz etse 1000 tl yatırmış oluruz 10 tane soya 100 kişi itiraz etse 10000 tl yatırmış oluruz ki 100 kişiden çok daha fazla itiraz eden olur yani bu para kime gidiyo eğer danışıklı dövüş varsa adamlar her sınavda 10 tane ttartışmalı soru koyarlar itiraz edincede bi sürü para yapar bu paralar kime gidiyo bakmak lazım yani bi iki kişi itiraz etmesiyle çok kişinin itirazı farkedermi bilmiyorum ama iyi para kazanıyo birileri bilmiyorum aklıma geldi sadece kötü niyetli olan varsa her sınavda tartışmalı ve yanlış soru sorarlar yani çok rahat bizde sazan gibi atlarız mecburen sizleri tenzih ederim tabi ben şeytanın avukatı :D ama enteresan bi durum

   
  eisperle bu yazıya teşekkür etti.
 17. ZAİM ZENGİN

  ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

  hocanıza sorarmısınız hangi sorular da ne hata var hangi kaynakta bunu kanıtlarız

   
 18. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar itirazlar için paramatiklerden itiraz ücreti yatırılıp dilekçemiz 29 Ekimde kargoyla gönderilebilir ise 30 Ekimde yerine ulaşır.
  Sorum şu, paramatiklerden para yatırılabiliyor mu? Yatıran var mı?

   
 19. ezgiiii

  ezgiiii TÜİSAG Üyesi


  Özlem özkılıçın kitabında itiraz için bişeyler bulabildimaşağıdaki 2. ve 3. madde itiraz nedenidir


  5.3. Risk Analizinin ve Yönetiminin Problemleri :
  risk analizi ve yönetimi ile birlikte gelen bir takım problemler ve ideal olmayan durumlar vardır. Bunlar,
  1. risk analizi sonuçlarının objektif olması beklenirken daha çok subjektif olabilmektedir. Özellikle kalitatif risk analizinde bu problem daha çok görülebilir. Çünkü, kalitatif risk analizinde risk, sayısal değerlerden çok tanımlar ile ifade edilmektedir.
  2. İşyerine, işletmeye, prosese ya da organizasyona en uygun risk analiz yönteminin belirlenememesi yada kantitatif analiz yöntemlerinin kullanılması gereken bir işyerinde kalitatif analiz yönteminin tercih edilmesi sonucu risk analizini kurum kendisi bile yapsa zaman ve para kaybına yol açabilecektir.
  3. Tüm işyerlerine uyan bir risk analizi metodolojisi mevcut değildir. Çünkü, her işyerinin kendine özel farklı farklı tehditleri vardır. risk analizi ve yönetimi yapılacak olan bir işyerinde, öncelikle ne tip bir risk analizi ve yönetimi metodunun uygulanması gerektiği belirlenmelidir.
  4. İşe uygun olmayan metodolojilerin seçilmesi yada birkaç medolojinin bir arada
  kullanılmaması nedeniyle risk analizinin sonuçlanmasının beklenmesi esnasında geçen sürede, güvenlik önlemlerinin biran evvel uygulanması gereken durumlarda gerekli önlemlerin alınmasında gecikme olacaktır, yada bu önlemler alınamadan kaza meydana gelecektir.
  5. Risk analizini yapacak iş sağlığı ve güvenliği teknik elemanının tecrübesi risk analizi sonucunu etkiler. risk analizi ve yönetimi prosesi, önceden belirlenmiş kesin adımları olan prosesler değildir. Kantitatif ve kalitatif risk analizi yöntemlerinin çatısı altında, bir çok risk analizi metodolojisi mevcuttur. Bu metodlar, riski yorumlama aşamasında birbirinden ayrılırlar. Bu nedenle de risk analistinin tecrübesi ve birikimi riski yorumlama aşamasında büyük önem kazanır.

   
  41isg ve uzman07 bu yazıya teşekkür etti.
 20. burcu89

  burcu89 TÜİSAG Üyesi

  konuya bu açıdan yaklaşmakta haklısınız ancak, ne yazık ki insanlara başka bir yol bırakmıyorlar. ben şu an sınırdayım diyebilirim, 66 doğrum var. emin olarak işaretlediğim fakat yanlış çıkan 5-6 soru, bu tartışma başlığı altında tartışılan iptal edilmesi muhtemel sorular. Durum böyle olunca da, bir kez daha aynı stresi yaşamak, sınava hazırlanmak (bir işiniz varsa hazırlanmaya çalışmak zaten başlı başına bir sorun) yerine insanlar bu yolu tercih ediyorlar. Kaldı ki, geçemediğimiz ve mayısta sınava girdiğimiz taktirde her şeyin iyi olacağının garantisi yok, belki o zaman da buna benzer sorunlar yaşayacağız, soru/cevap iptalleri vs.

  Demek istediğim şu, pek çoğumuz benim gibi ve bir daha sınav stresini yaşamak yerine ne yazık ki birilerine para kazandırmay tercih ediyoruz. sınav sorularını hazırlayan komisyon, işin ehli insanlar olmadığı taktirde de döner sermaye daha çok kazanacak :(

   
  41isg, öftmz ve bonuuus bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica