Haber 21 Bin Işyeri Hekimi Belgesi Olan Hekim Var

Konu, 'İşyeri Hekimliği ile İlgili Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  21 bin işyeri hekimi belgesi olan hekim var
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi noktasında açık kalmadığını bildirdi.

  headline.jpg

  Toplum sağlığı merkezlerinde sunulan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen "İş Sağlığı Güvenliği Hizmetlerinde Pilot Bölgede Toplum Sağlığı Merkezleri Modelleri Projesi" kapsamında "Toplum Sağlığı Merkezlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Modelleme Çalıştayı" yapıldı.

  Çalıştaya, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Bayhan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer'in yanı sıra iş yeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları, ilgili şube müdürleri ve üniversitelerin halk sağlığı anabilim dallarından öğretim üyeleri katıldı.

  Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, açılışta yaptığı konuşmada, bu çalıştayın çıktılarının Bakanlık için çok önemli olduğunu belirterek, "İnsan ömrünün büyük bir kısmı çalışma hayatı ile geçtiği için bunun doğrudan sağlık ile ilintilidir. Bunun korunması için çeşitli uygulamaların yapılması gerekiyor. İş sağlığı güvenliğinin sağlanabilmesi için çalışmalar uzun yıllardır başladı" dedi.

  Bu çalışmalar kapsamında toplum sağlığı merkezlerinde sunulacak iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile ilgili 2010 yılında bir yönetmelik yayımlandığını anımsatan Özkan, "2012'de de çıkartılan kanunla beraber çalışmalar hızlanmaya başladı" diye konuştu. Özkan, şunları kaydetti:

  "Biz de Sağlık Bakanlığı olarak en son güncellemelerle 2014'te yeni bir genelgeyle toplum sağlığı merkezlerinde iş sağlığı hizmetleri ve güvenliği sunulması ile ilgili usul ve esasları belirleyen bir genelge yayımladık.

  Bu süreçte, bazı tanımlamaları da yapmamız gerekiyor. Bu merkezlerde uygulama, görev ve yetkilerin nasıl olacağının tanımlanması gerekiyor. Bu çalıştay da bize bu açıdan büyük çıktı sağlayacak."

  -"Ülkemiz, artık iş sağlığı güvenliğini konuşur hale geldi"

  Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Hasan Bayhan da üniversite olarak iş sağlığı güvenliğinin sağlanmasında çeşitli bakanlık ve kurumlarla işbirliği içinde olduklarını söyledi.

  Hizmetin sunumunda yapılanmanın çok önemli olduğunu dile getiren Bayhan, yapılacak çalıştayda bu kapsamda nasıl bir yol izleneceğinin belirleneceğini ifade etti.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise iş sağlığı güvenliğinin yükselen bir değer olduğunu ifade ederek, 2012'de çıkan kanundan sonra Türkiye'de konunun çok daha iyi anlaşıldığını ve önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

  Kanundan sonra iş güvenliği uzmanı sayısında hızla artış olduğuna dikkati çeken Özer, "Şu an için 15 bin A ve B sınıfı uzmanı 73 bin C sınıfı uzmanımız var. Ayrıca 21 bin iş yeri hekimi belgesi olan hekimlerimiz var. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi noktasında profesyonel açığımız kalmamıştır" dedi.

  Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/459259/


   
  devindeniz bu yazıya teşekkür etti.
 2. ama bir kısmı sadece şekil olsun diye belge alan doktorlar var.

   
 3. MNG

  MNG Guest

  Kanundan sonra iş güvenliği uzmanı sayısında hızla artış olduğuna dikkati çeken Özer, "Şu an için 15 bin A ve B sınıfı uzmanı 73 bin C sınıfı uzmanımız var. Ayrıca 21 bin iş yeri hekimi belgesi olan hekimlerimiz var. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi noktasında profesyonel açığımız kalmamıştır" dedi.

  Profesyonel açığı yok Allaha şükür..
  Hatta işportaya düştü:D

     

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 4. İskender GÜRDAĞ

  İskender GÜRDAĞ TÜİSAG Üyesi

  bütün bu konuşmalardan anlaşılan bundan sonraki sınavlar zor olacak

  demedi demeyin

   
 5. Levent Göçmen

  Levent Göçmen TÜİSAG Üyesi

  2003 yılında TTB den işyeri hekimliği sertifikamı almıştım..1 ay önce yenileme eğitimi alarak yıllarca yatan sertifikamı işlevsel hale getirdim.. İzmir de bir Devlet Hastanesi acil servisinde çalışıyorum.. 24 saatlik nöbet usulü çalıştığımdan boş vaktim de oluyor..İzmir ili içinde aylık 7 saat için 100 den az kişiye sahip bir işyeri ile anlaşma sağlama aşamasındayım.. Tanıdığa ait bir işyeri.. Tabii bu işyerini tanıdıklarla buldum.. İşyeri hekimi olarak geri kalan 23 saati artık herhalde İzmir de uygun bir şekilde değerlendiririm..
  Çalışma Bakanlığının kayıtlarında 21.000 işyeri hekimi varmış. Fiilen çalışan sayı mı yoksa sertifikası olan mı ? Acaba 0cak ayında çıkan kamuda çalışan hekimlerin işyeri hekimliği yapabilme hakkı verilmeden önce sayı kaç idi ? Bu tarihten sonra acaba kaç hekim başvuruda bulunarak işyeri hekimliğine başladı ? Bu sayı yeterli diyorlar, Tüm TSM leri eninde sonunda bir anda işyeri sağlık birimi yapacaklar gibi görünüyor.. Herhalde bu şekilde işi halledecekler.. olmayacak şey değil..

     

   
 6. 21.000 İŞş yeri hekimi var diyorlar ama aralık 2014 sınavında sınava girenlerin belge no ları 10.500 lerde nasıl oluyor?pek anlayamadım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica