Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. selcuk selcuk

  selcuk selcuk TÜİSAG Üyesi  yönetmelik, mevzuat, tanımlama vb.. itirazlar, eleştiriler, sınavlar vb.. sonrasında da revizyona uğrayabilir. aynı cümle yönetmelikte zaten var diyerek itiraz etmemek, itiraz kabul görmez demek doğru olmaz. bakalım kaç soruya, hangi sebeplerle itirazlar yapıldı ve kaçı kabul görecek. bunu da bu konu başlığı altında takip ederiz inşallah.

  forklift konusunda bir cevbım vardı ona atıfta bulunmuş bir üyemiz, hatırylayalım:
  " 3.1.5. Üzerinde bir veya daha fazla çalışanın bulunduğu forkliftlerin devrilmesinden kaynaklanan risklerin azaltılması için.. "
  şimdi bu cümleye baktığımızda: bir forkliftin üzerinde ikinci bir şahıs, başka bir işin yapılması amaçlı bulunabilir mi olabilir diyelim. şimdi örneğin; bir lastikli loder yani yükleyicinin kovasında bir değil üç kişi bile çalışma amaçlı bulunabilir. iş için başka alternatif yöntem olmayabilir, olabilir de. ama işin emniyetli ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi, tehlike riskine karşılık ortamdan en hızlı kaçış için loder kullanımı en iyi tercih olabilir. şimdi aynı cümleyi yine loder için düşünelim. " loder devrilmeyecek bir yapıda olmalıdır " ? evet loder de devrilebilir ama normalde loder devrilmez, loderi deviren olur. forkliftin devrilmesine sebep olabilecek ilk faktör insandır. neyi (forklift seçimi), nerede, ne zaman, kiminle/neyle, ne için, nasıl soruları ile çözüm üretip forklifti devirmekten kurtarabilecek olan teorikte olur ama pratikte yani uygulamada yine mümkün olmayabilir.

  zaten " sınav sorusu, sorunun cevabını belgeleyen mevzuatın ilgili maddeleri " forkliftin devrilmesine müsaade etmeyecek gözle bakmıyor. forklift devrilmeyecek bir yapıda olmalıdır? yani kimse gücenmesin ama bu soru kabul görecekse bu madde düşmez çünkü yönetmelikte yazıyor. en iyisimi soruyu düşürsünler. kötü bir soru. yönetmeliği de revize etsinler..


   
  ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
 2. TaMeRYayla

  TaMeRYayla TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, İptal olan sorular ne zaman belli olacak? sınav sonucu Açıklanınca mı?

   
 3. abdulkadir arslan

  abdulkadir arslan TÜİSAG Üyesi


  Katılıyorum, bi kursun deneme sınvında karşılaşmıştım. cevabındada forkliftin devrildikten sonraki risklerini azaltmak için gereken önlemler bunlardır o yüzden yanlış cevap forkliftin devrilmesi dir şeklind mantıklı bi cevabı vardı. ona istinaden bende yanlış yapmış bunuyorum, fakat yönetmeliği okumadınmı dersen evet okudum ama devrilmeyecek yapıda olan bir forkjliftin devrilmesi bence risk değil "kaza" dır.

     

   
 4. mehmet3509

  mehmet3509 TÜİSAG Üyesi

  10 gün içinde belli olacak....

   
  TaMeRYayla bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ayfer Aslandogan

  Ayfer Aslandogan TÜİSAG Üyesi

  cevaplar internette yayınlandıktan sonra 3 iş günü içinde itiraz edebilirsiniz

     

   
  serdarefe bu yazıya teşekkür etti.
 6. murti çe

  murti çe TÜİSAG Üyesi

  ÇOK DOĞRU YAZMIŞINIZ ...AYNEN KATILIYORUM...MAALESEF.... KOMİSYONUN HATALI SORU HAZIRLAYACAĞINI HİÇ SANMIYORUM..AMA BURADA TAMAMAEN DUYGUSAL(MADDİYAT) VE BİLİNÇLİ YAPILAN BİR DURUM SÖZ KONUSU DİYE DÜŞÜNÜYORUM...

   
  akın kurt ve İbrahimfzk bu yazıya teşekkür etti.
 7. banu doğan

  banu doğan TÜİSAG Üyesi

  Ben de bunu hep söylüyorum ,kesinlikle katılıyorum
   
 8. suatt25

  suatt25 Guest

  bende hep demişimdir bunu:)   
 9. M.Hakan PİR

  M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

  Bunun şunun hepsine katılanlar; gelin dava açalım İdare Mahkemesinde deyince yüzlerce kişinin katıldığını, dava açma eyleminde is Nasrettin Hoca - Cengiz olayının tekrarı ile karşılaşılıyor. Biz önceki sınavlar için açtık mahkeme devam ediyor, sizde açın 5 yıl sonra sonuç olumlu ise ne ala, olumsuz ise yaptıgınız masrafla kalırsınız, para bir tarafa buzulun deniz altında kalanı ile karşılaşıyorsunuz.

     

   
 10. M.Hakan PİR

  M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

  Ben demiştim yetmez aç davayı görelim ne dediğini!!!!!!!!!!! Kuru gürültü   
 11. suatt25

  suatt25 Guest

  çok haklısın katılıyorum:)   
 12. suatt25

  suatt25 Guest

  sen aç davayı herkes görsün :)

   
 13. koskoca

  koskoca TÜİSAG Üyesi

  tipik öss mantıgıyla yapılan kasıtlı bılınclı yanlıs bunlar.. öss de de yanlıs soru yapıp ınsanların onla ugrasıp zamanını calmak bence amac burdada hem bu neden hemde kesınlıkle maddiyat on planda yanı tamamen duygusal olan seyler:)yoksa burda sınavı gecmeye calısan kısılerın sorunun yanlıs oldugunu algılaması ne kdr dogalsa soruları hazırlayanlar ıcınde bunlar gecerli
   
 14. Uğur SÜER

  Uğur SÜER TÜİSAG Üyesi

  Bir şeyi merak ediyorum.. İtirazlar sonrası iptal yada şık değişen sorular ilan ediliyormu?eğer ediliyorsa nerede yayınlanıyor bilen varsa açıklayabir mi?

   
  Tansu Yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
 15. celilcevik

  celilcevik TÜİSAG Üyesi

  MEB' in sitesinde açıklanıyor.   
 16. Uğur SÜER

  Uğur SÜER TÜİSAG Üyesi

  Eminmisiniz daha önceki sınavda ben rastlamadım MEB sitesinde... Yada atlamış olabirim

   
 17. İbrahimfzk

  İbrahimfzk TÜİSAG Üyesi

  Tekrar yineliyorum, bireysel tepki asla amacina ulasmaz. Boyle durumlarda toplu olarak hareket etmeliyiz, ve bu konuda bize yol gosterecek hakkimizi savunmamizda bize yardimci olacak topluluk ISAG'tir. Sayin Levent Beyi bu konuda magdur edilen uzman ve uzman adaylarinin yaninda olmaya cagiriyorum.

   
 18. suatt25

  suatt25 Guest

  google amcaya sor hemen yayınlandığı yerde bulur sana merak etme

   
 19. M.Hakan PİR

  M.Hakan PİR TÜİSAG Üyesi

 20. suatt25

  suatt25 Guest

  hangi soruların yanlış olduğunu iptal edilmesi gerektiğini düşünüyosunuz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica