Tartışma - 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular | Sayfa 38 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. bariscam

  bariscam TÜİSAG Üyesi  açıkcası ne kadar çok itiraz edilmesinden çok sorunun yanlış olduğunu kanıtlayabilmeniz önemlidir.Zaten bir soru için iptal kararı alındığında o soruyla ilgili diğer itirazlara bakılmayacaktır.En mantıklı itiraz dikkate alınacaktır.


   
 2. Turgayk

  Turgayk TÜİSAG Üyesi

  Aşağıda belirtilen kimyasal maddelerin ithali, üretimi ve bu maddelerin işyerinde kullanımı ile kimyasal maddeler ihtiva eden aşağıda belirtilen işlerin yapılması yasaktır. Ancak bu maddelerin başka bir kimyasal madde içindeki veya atık maddedeki konsantrasyonu, aşağıda verilen limit değerlerin altında bulunuyorsa bu yasak uygulanmaz.


  a)Kimyasal Maddeler:  EINECS No ( 1 )

  CAS No ( 2 )

  Madde Adı

  Yasak Uygulanmayacak

  Limit Değer


  202-199-1

  92-87-5

  Benzidin ve tuzları

  % 0,1 (ağırlıkça)

   
 3. Oktay Acar

  Oktay Acar TÜİSAG Üyesi

  18.08.2013 C sınıfı A kitapçığı soru 99. İSG eğitim veremez (İşveren-İş yeri hekimi-Danışmanlık firması-Üniversiteler). CEVAP: İşveren-Danışmanlık firması
  21.12.2013 C sınıfı B kitapçığı soru 74. İSG eğitimi verebilir (İşyeri hekimi-Üniversiteler-OSGB-Danışmanlık firmaları). CEVAP: İşyeri hekimi-Üniversiteler-OSGB

  İptal olmaz, daha öncede sorulmuş benzeri ve iptal olmamış.

     

   
 4. çağdaş özkan

  çağdaş özkan TÜİSAG Üyesi

  yanlıs anlamayın arkadaslar desibel sorusunun tek bir şıkkı vardı oda mantıken 100 yapmaktan baska bir şık yoktu.aynıysa artı 3 ekliosun biliosunuzki 80 dbden sonra her desibelde gürültü 10 kat artıyor nasıl olurda 100db 100db olunca 103 dersinizde 100db 80 db olunca yine 103 dersiniz sıklara 101 koysa neyse ve kaldıki hesap yapmamız degil o soruda mantık yurutmemiz isteniyordu

   
 5. imrenlim

  imrenlim TÜİSAG Üyesi

  arkadaş en az 10 kişi yazdı iptaller herkese doğru diye,,üstelik burda 2 hatta 3 kez giren var neden boş boş konuşup insanları yanlış yönlendiriyorsun.ben 18 ağustosta girdim ve tecrübeliyim hala sanamı inansın insanlar

     

   
 6. Büşra KEŞİR

  Büşra KEŞİR TÜİSAG Üyesi

  Hayır iptal edilen soru kadar notun yükseliyor. Mesela 95 doğrun vardı, 5 yanlışın var, 5 soru da ilgili yer tarafından iptal edildi 100 alıyorsun.

   
 7. Halil Cihangir KIVRAK

  Halil Cihangir KIVRAK TÜİSAG Üyesi

  Açık ve net deniliyor ki. forkliftte yolcu taşınamaz. başka bir deyişle sürücü hariç kimse kullanamaz. forklift sorusuna itiraz edilmeli diye düşünüyorum...
   
 8. Sgsevgi

  Sgsevgi TÜİSAG Üyesi

  49.soru
  1-gürültü
  2-zararlı ışınım
  3-tehlikeli kimyasal maddeler
  gürültü de doğruymuş.?


  Kaynakçılıktaki Tehlikeler : Kaynak türlerinin hemen hemen hepsinde ortak tehlikeler bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir.
  a) Elektrik tehlikesi
  b) Endüstriyel gaz tüplerinin patlama tehlikesi
  c) Işın ve ışık tehlikesi
  d) Duman, gaz ve toz tehlikesi.   
 9. Ertuğrul4155

  Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

  Örnek veriyorum 100db ile 100db deseydi cevap 103db olurdu o soruda sadece 2 şık vardı soru yanlış sorulduğu için herkes yanlış anladı yani cevap hep 100db ama 20 fark olduğu için 100 üstüne çok az çıkar yani cevaplarda hata yok Soruda istenen şıkta yok ama işlem yapınca 100.458db çıkmakta yani düz 100db alınıyor.

     

   
 10. yüksel biçer

  yüksel biçer TÜİSAG Üyesi

  Bi dakka sana yada bana inanması gerekmiyoki insanların bu konuda düşüncemi söyledim sanane ukalalığın gereği varmı   
 11. baret_ahmet

  baret_ahmet TÜİSAG Üyesi

  Bu soru iptal olmaz, virgülden sonrası yuvarlanır olarak kabul ederler. Cevap değişmez. Soru itirazlarını yönetmeliklere göre yapmanız gerekiyor. İtirazım şu soru nedeni: ... Yönetmeliğinde ... şıkında şu deniyor gibi gibi. Gerçekten yanlış soruları bulun, kendimizi kandırmayalım.   
 12. imrenlim

  imrenlim TÜİSAG Üyesi

  insanlar burda itiraz derdinde ,can derdinde sense boş boş konuşup insan yanıltıyorsun.bilmiyorsan ya sor söylesinler yada aç sınav klavuzunu oku sonra yorum yap.

   
 13. Ertuğrul4155

  Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

  Beyler iptal soruları hangilerini yolladık
   
 14. Orhan AKSOY

  Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

  iptal olması gereken soru yok da cevap değişmeli. mesela alkali metal yangını söndürücüsü d tipi kuru kimyasal toz olmalı.
  sonra risk analizini iş güvenliği uzmanı olmadan nasıl site çalışanı ve yönetici yapabiliyor isg uzmanı neci o zaman.
  bide 100 db ve 80 db de 100 olması mümkün değil 80 db i ihmal edemzsiniz. madem öyle koyacaktın şıklara 100,05 db.
  forklift sorusu da iptal olmalı çünkü forklift sorusundan demişki üzeirnde birden fazla çalışan. iş makinesi üzerinde operatör dışında kimse olamaz.


  ayrıca tersanede şehit düşen askerlerimiz ve sivil vatandaşların ailelerine başsağlığı diliyorum. iş güvenliği uzmanının inşallah ihmali yoktur.

   
  Bekenim bu yazıya teşekkür etti.
 15. Mehmet Ali KILIÇARSLAN

  Mehmet Ali KILIÇARSLAN TÜİSAG Üyesi

  aynen bende 103 işaretledim   
 16. Ehakkas

  Ehakkas TÜİSAG Üyesi

  aynen bende
  yanlış sorular dogru yaptınız olarak kabul edilir

   
 17. çağrı eraslan

  çağrı eraslan TÜİSAG Üyesi

  iptal soru yok bence arkadaşlar...benzidin sorusunda hangi limit değerin altında diye soruyor...yani limit değeri soruyor... metal yangınında da cevap şıkkı değişir... bende yanlış yaptığım salim bey sorusu doğruymuş 2014 te iş güvenliği uzmanı dahil olacakmış...
  bende 80 alıyorum inşallah darısı başınıza

   
 18. Ertuğrul4155

  Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı b kitapçığı 2.soruda kontrol risk adımlarından ddeğildir denmiş fakat Planlama risk analiz durumudur ve b şıkla à şıkkı aynı anlama gelmektedir

   
 19. AAG

  AAG TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız ben de aynı fikirdeyim,
  Soru şöyle idi: Sodyum, potasyum, magnezyum, titanyum gibi reaktif ( alkali ) metal yangınlarını aşağıdakilerden hangisi söndürür?
  Açıklama: D sınıfı yangınlar: Magnezyum, sodyum, alüminyum gibi metal yangınlardır.
  D-Tozu (Hafif Metal Tozu): Özel tozlardır. Metal yangınlarında kullanılmaktadır. Yüksek ısıya karşı dayanıklıdır. Boğma yöntemiyle söndürme işlemi gerçekleştirilmektedir.
  Cevap: C şıkkı yani D tipi kuru kimyevi toz....olmalıdır, ama cevap anahtarında KÖPÜK yazıyor maalesef. Resmi itirazımı yaptım ben.

   
  Bekenim bu yazıya teşekkür etti.
 20. Mehmet Deniz

  Mehmet Deniz TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle yanlış : isg uzmanı ve hekim imzalamalıdır.Çok tehlikeli işyerinde imzası olmadan kabul edilmiyor,tehlikeli işyerinde de kabul edilmiyor.Siz iş güvenliği uzmanlığı yapın da imzanız olmasın ekbin içindesiniz,bir kişi ekipte olacak sorumluluk olmayacak yok öyle bir şey ;kanun açıktır ekipte vardır ve imzası olacaktır.40 saatlik risk değerlendirme stajında imza atmasaydınız; bu en apartmanlarda da geçerlidir hariç tutulmamıştır kanunun hiç bir satırındaa yazmamaktadır klavuz mevzuatın kendisidir, tersten gidin yaşanan olumsuzlukta (örneğin kalorifer kazanı patladı,saim bey sorumlu risk değerlendirmesinde bunu bilecek yetkinliğe sahip olmadığından OSGB den hizmet alıyor,mahkeme risk değerlendirmesi var mı bakacak ; yazılı doküman varlığı mevcut olduğundan ceza kesmeyecek ancaaak yaşanan kaza için risk değerlendirmesi içeriği ve kimlerin yaptığı kesinlikle bakılacaktır,saim bey ben bilmiyordum bunu uzman yazdı dediğinde yazılı kanıt aranacaktır, sorumluluk olmayan bir risk değerlendirmesi olamaz, o halde hepniz uzmansınız yapın apartman risk değerlendirmesini de imza atmayın olay yaşansın bakın sizi buluyorlar mı bulmuyorlar mı, yönetici buna kanunen itiraz edecektir kanun ekipte olanları belirtmiştir " asgari" " zorunlu olmayan diye bir tanımlama asla yoktur.

  Sevgiyle kalınız.

   
  Bekenim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica