Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Tulus

  Tulus TÜİSAG Üyesi  ISGB: 8m2 IGU Odası, 8m2 Muayene Odası (IH), 12m2 İlkyardım ve Acil Müdahele Odası
  OSGB: 10m2 IGU Odası, 10 m2 Muayene Odası (IH), 15 m2 İlkyardım ve Acil Müdahele Odası, 12 m2 Bekleme Odası, Arşiv, Tuvalet, Lavabo


   
  efkanipek bu yazıya teşekkür etti.
 2. ISGurusu

  ISGurusu TÜİSAG Üyesi

  3.1.5. Üzerinde bir veya daha fazla çalışanın bulunduğu forkliftlerin devrilmesinden kaynaklanan risklerin azaltılması için;

  a) Sürücü için kabin bulunur veya

  b) Forklift devrilmeyecek yapıda olur veya

  c) Forkliftin devrilmesi halinde, yer ile forkliftin belirli kısımları arasında taşınan çalışanlar için, yeterli açıklık kalmasını sağlayacak yapıda veya

  ç) Forklift, devrilmesi halinde sürücünün forkliftin parçaları tarafından ezilmesini önleyecek yapıda olur.

   
 3. ISGurusu

  ISGurusu TÜİSAG Üyesi

  İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE

  GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ

     

   
 4. güncel

  güncel TÜİSAG Üyesi

  evet bende böyle düşünerek bu şıkkı işaretlemiştim...

   
 5. adem kahraman

  adem kahraman TÜİSAG Üyesi

  İtiraz eden için o soru doğru diğerleri için yanlış olarak değerlendirme yapılamaz. Ama itirazları inceleyip soru bazında değerlendirirler. soru olarak iptal edilmesi gerekiyorsa edilir ve bu herkese duyurulur ve herkesin sonucunu etkiler adil olan bu. kesin olmamakla birlikte öyle olduğunu duydum

     

   
 6. filiz düşünceli

  filiz düşünceli TÜİSAG Üyesi

  İtirazlar bu şekilde olacakmış.

  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
  yapabileceklerdir.

  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.


  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

  Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içerisinde; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.


  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.


  Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

  Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

   
 7. ertanu

  ertanu TÜİSAG Üyesi

  Ben de yurt bulundurma zorunluluğu ifadesinin açık yazılmadığı için iptal olması gerektiğini düşünüyorum..
   
 8. İzmitli_Mertcan

  İzmitli_Mertcan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar itiraz etmenin paralı olma sebebi bariz beli herkes itiraz etmesin ki ortalık karışmasın. Bedava olsa çok insan sorulara itiraz eder. Paralı olmasının tek nedeni bu para kazanmak değil   
 9. ertanu

  ertanu TÜİSAG Üyesi

  Eğer bir soru iptal edilirse adayın cevabının ne olduğuna bakılımaksızın doğru kabul edilir..Sadece boş bırakan bu puanı alamaz.

     

   
 10. AYDIN YILMAZ

  AYDIN YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  belki diğer sorulara yoğunlaşılmadığını düşünerek en azından kendi yanlışlarımı (şimdi girsem aynısını yaparım denecek kadardı hepsi ...ama..) taradım google amcaya sordum hep yönetmelikten birebir sormuşlar ve verdikleri cevap anahtarı doğru. yani belki yoğunlaşılanlardan olanlar ancak itiraz edilebilir onlar da ; a kitapçığı
  51- kaçak akım şalteri sorusu (google amca bunu bilemedi, e.müh.arkadaşlar belki bilir yoğunlaşılırsa)
  61 - (D) tipi KKT kullanılmalı - bu artık kesin şık değişmeli
  63 - hast,tiyatro,ibadethabe,büro,konut tehlike sınıfı olan iptal gibi ama yoğunlaşılmalı.
  - başka da bence yok- 18 ağustosta cevapları almamıştım önce 75 beklerken 66 ile kalmıştım, insan yanlış hatırlayabiliyor ve çok kesin iptal olacak soruları değil de hiç alakasız soruları iptal ettiler tüm iptal edilen sorular nerdeyse bende doğruydu, yani hiç işe yaramadı iptaller. şimdi cevapları sınavda not aldım hatırlama işi kabus çünkü şimdi net 75 almışım çok şükür. bir aksilik çıkmazsa inşallah şimdi sıra A sınavında ama gözüm korktu, çalışmak lazım ciddi ciddi, basit görünen sorularda nasılda avlamışlar çok sinsice sorulardı bence..   
 11. Mercin Özgür

  Mercin Özgür TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selamlar... A kitapçığı 66. sorunun cevabı 1 olarak verilmiş. 2 olması gerekmezmi? Soruda çok tehlikeli sınıf ta yer alan ve 25 çalışanı olan işyerinde yangınla mücadele için çalışan kişiyi soruyordu?
  Cevap:
  Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi
  MADDE 11 –
  (1) İşveren; çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her 10 çalışan için ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her 20 çalışan için;

  a) Arama ve kurtarma,
  b) Tahliye ve haberleşme,
  c) Yangınla mücadele,
  ç) İlkyardım
  konularında ayrı ayrı olmak üzere uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az bir çalışanı görevlendirir.   
 12. filiz düşünceli

  filiz düşünceli TÜİSAG Üyesi


  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
  yapabileceklerdir. (sınav soruları ve cevap anahtarı 23 Aralık ta meb. gov.tr' de yayınlandı. )

   
  serdarefe bu yazıya teşekkür etti.
 13. Şükrü Şenyürek

  Şükrü Şenyürek TÜİSAG Üyesi

  Filiz Hanım itirazımızı hep birlikte yapalım. Bu soruların devamlı devamlı boyle hatalar içermesi bizlere SAYGISIZLIKTIR.
   
 14. kdir41

  kdir41 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benzidin sorusu için iptal edilmesi gerekir denmiş.Ben soruya şu yönden baktım belki benim bakış açım yanlıştır.Soruda diyor ki konsantrasyonu hangi limit değerin altında bulunuyorsa uygulanmaz? Diyelim ki %0,0001 doğru cevap o zaman %0,0002 de yasak uygulanır anlamına gelmez mi? veya diyelim ki doğru cevap %0,001 o zamanda %0,002 de yasak uygulanır anlamına gelir o yüzden bu sorunun cevabı %0,1 dir Bu soruda bence yanlışlık yoktur.

   
 15. famesss

  famesss TÜİSAG Üyesi

  63. soru için bana link gönderirmisiniz , tam olarak belirtirseniz sevinirim , ben soruda yanlışlık goremedım cunku   
 16. Ercan Büyükbaş

  Ercan Büyükbaş TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşım,
  Ağustos sınavına ben itiraz etmiştim. Örnek dilekçe ekte. Kolay gelsin.

   

  Ekli Dosyalar:

  serdarefe bu yazıya teşekkür etti.
 17. adem kahraman

  adem kahraman TÜİSAG Üyesi

  soruları hazırlayan abilerimizin tevellüdü biraz eski olduğu için kreş kelimesi henüz Türkçelerine girmemiş olabilir. mazur görün :))

   
 18. EMRE ŞİMŞEK

  EMRE ŞİMŞEK TÜİSAG Üyesi

  61.soru d tipi kuru kimyevi toz olmalı metal yangınlarında kesinlikle her yerde böyle geçiyor nasıl bir mantık anlamadım illa itiraz edip para verecez

   
 19. Rıdvan Bayhan

  Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

  D sınıfı söndürme olan soruda kasıtlı olarak yanlışlık yapılmıştır. İtirazlar yapılsın, 10 tl'ler yatırılsın. Onlar itirazları değerlendirmeye almayacaklar, zira değerlendirilecek bir soru yok karşımızda. Yönetmelikte geçen net ifadeler var. Bu net ifadelerden yola çıkarak doğru cevabı köpük (!) olarak gösteriyorlar. Burada çoğunluk olarak sınırda olan arkadaşların itiraz etmeleri için oyun oynuyorlar! Tıpkı, asetilen-oksijen sorusunda olduğu gibi. O soru da belliydi. Hem o sınavda sınırda olan insanlarda çok fazlaydı. Dolayısıyla daha fazla para yatırılması anlamına geliyordu.

  Kısaca 100 soruluk bir sınavda bilinçli olarak 2-3 (arttırılabilir) soruyu hatalı yapıp, insanlardan para transferlerini sağladıktan sonra olması gerektiği gibi düzeltiyorlar/iptal ediyorlar.

  Hazin olan şu ki onların bilinçli hatalarını düzeltmek için bizler zorunlu paralar yatırıyoruz.

   
 20. Havva Nihal Sezgin

  Havva Nihal Sezgin TÜİSAG Üyesi

  iptal edilen sorular herkes için doğru sayılıyor. yani sorularınız yanlış ise kafadan 5 tane doğruya dönecek demek oluyor. dolayısıyla şüphe ettiğiniz sorular varsa bence itiraz ediniz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica