Tartışma 21 Aralık 2013 C Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ihsan çiper

  ihsan çiper TÜİSAG Üyesi  cevabıma ekleme yapayım mstemel bey in gösterdiği kaynak bana göre en doğru kaynak çünkü kkd yönetmeliği. orda yazılana göre kulak koruyucular kaynak işlerinde kullanılmıyor


   
 2. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  kkd yönetmeliğinde geçmeyebilir. kkd yönetmeliğiyle bir alakası yok sorunun. tehlike varsa vardır bu bir gerçektir

   
  Kadir USLU bu yazıya teşekkür etti.
 3. mstemel

  mstemel TÜİSAG Üyesi

  Verdiginiz kaynak hangi yonetmelik ve tuzukten faydalanmis bir bakin derim.ikisi de yürürlükten kaldırılmıştır

     

   
 4. mstemel

  mstemel TÜİSAG Üyesi

  Paylaştığın kaynağın tarihine bir bak

   
 5. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik ve tüzük kaldırılmış olabilir ama bu kaynak işlerinde gürültü tehlikesi olduğunu değiştirir mi?? Bu teknik bir konu hukuksal bir mevzuu değil ki. Yönetmelik ve tüzüklere takılıp kalmışsınız. Kaynak işleriyle ilgili bir yönetmelik var mı?? O zaman kaynak işlerinden soru sorması da yanlış..

     

   
 6. ihsan çiper

  ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

  nasıl kkd yönetmeliğiyle bir ilgisi yok. sınavdaki bütün sorular yönetmelikler ile ilgili yaptığımız itirazları yönetmeliklere dayandırarak yaptık. siz bize adı sanı duyulmamış birinin hazırladığı bir slaytı kaynak olarak gösteriyorsunuz :D . iş güvenliği uzmanı olunca bilgisayarınızdaki slaytlara göre mi denetim yapıp raportlar hazırlayacaksınız?

   
 7. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  83 db gürültü olan bir ortamda kulak koruyucu kullanmasan da olur ama hazır bulundurman gerekir. Ama o ortamda gürültü tehlikesi yok diyebilir misin?? Soruda tehlike var mı yok mu onu soruyor o yüzden kkd yönetmeliğiyle alakası yok.
   
 8. mstemel

  mstemel TÜİSAG Üyesi

  Bizim de anlatmak istediğimiz buydu soru yanlış şıklarda da 1-2-3 ve 2-3 olması soruyu daha karmaşık hale getirdi   
 9. ihsan çiper

  ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

  bu açıklamanız, bütün kaynak işlerinde 80 desibelden fazla gürültü şiddeti ve gürültü tehlikesi var anlamına geliyor. peki hiç 50-60-70 desibellik kaynak işleri yok onlarda ne kulak koruyucu hazır olarak bulundurulur ne de kulak koruyucu kullanılır. her kaynak işinde gürültü tehlikesi olmaz. aynı anda 1-2-3 ve 2-3 bir arada verilmemeliydi.

     

   
 10. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  Sen hiç kaynak atolyesi gördün mü ?:) Evet zaten öyle 80 db in altında kaynak işi mi olur yani çıldırttınız beni iyice..   
 11. mstemel

  mstemel TÜİSAG Üyesi

  Si
  Sizin kaynak 90-120 db den bahsetmiş.siz daha mutevazi davranmissiniz.kkd yönetmeliğinde kaynak işleri derken sadece iki metalin yapistirilmasi anlamı var.taşlama matkapla delme vidalama kaynak islerinden ayri tutulmustur.kaynak islerinden fabrika anlarsak elbette gürültü tehlike olabilir.ama elektrikli kaynak makinasi ile kaynak yaparken kulak koruyucu takan usta görmedim.goreniniz var mi   
 12. ihsan çiper

  ihsan çiper TÜİSAG Üyesi

  suat bey ben sizi anladım ama siz beni anlamadınız. ben bütün kaynak işlerinde gürültü tehlikesi yoktur diyorum.kaynak işleri illa ki atölyede mi yapılıyor. cadde de köşe başında kaynak yapan abiler görüyorum ne kaynaktan rahatsız edici bir ses geliyor ne de o kaynağı yapan abiler kkd kullanıyor.orda da mı gürültü tehlikesi var?

   
 13. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Belki kardeşler için o sorunun iptali önemlidir ben bu yüzden uzatmak istemedim bence sizde uzatmayın şimdilik onların gönlünce olsun ama sonra ayrıntılı inceleseler iyi olur.Meslekdaşlara sevgiler diyelim.
   
 14. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  Hala kulak koruyucu diyorsunuz ya, neyse arkadaş anlatamıycam ben size kusura bakmayın

   
 15. MaTrOsE

  MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.
  (İSGGM duyurular)

  Sevgili İSGGM 12 gün olmuş neredesin? Biz 3 iş günü içinde gönderilmesi gereken dilekçeyi 4. gün gönderemiyoruz göndersek bile kabul etmiyorsunuz valla hangi akla hizmet ediyorsunuz?
  Mağduruz çok mağduruz mağduruz :)   
  GALİP KÜRŞAT ANARAT, codcag ve mstemel bu yazıya teşekkür etti.
 16. yenibirdost

  yenibirdost TÜİSAG Üyesi

  Bende yanlış okumuşum itiraz bitiminden( 26 Aralık)sonra 10 gün(6 Ocak)içinde cevapları itiraz edenlere vereceklermiş genel olarak soruların iptal tarihi belli değil.Sanırım birkaç gün bu konudan uzaklaşsak iyi olucak(bende çok merak ediyorum).

   
 17. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım ben seni anladım ve 80 db altında olmaz zaten dedim. Fısıltıyla konuşma 30 db, karşılıklı konuşma 60 db, yüksek sesle konuşma 80 db, kuvvetlice bağırma 90 db zaten. Bana 50-60-70 db olan kaynak işinden bahsediyorsun, gerisini sen hayal et. Bu konuda son mesajımdı, başarılar dilerim...

   
 18. Ertuğrul4155

  Ertuğrul4155 TÜİSAG Üyesi

  Biri sallamış diğeri bilgisi doğru kaynak makinesi sessiz çalışmakta kaynak yapılan bölgeden gelen ses yani sadece 2 metal malzemeye Punta atılması sırasında ses meydana gelmez.Atölye demişiniz ama atölyelerde sesi kaynak değil taş motoru meydana getirir soruda kaynak denmekte taş motoru değil yani artık savunmayın kaynakta ses olmaz atölye varderseniz unutmayın atölyede sesi taş motoru çıkarır kaynak değil kaynakciya kaynak sırasında kulak koruyucunu tak derseniz size güler not dahada sözünüzü geciremezsiniz ama atölyede çok ses var takmalisin derseniz sizi anlar ve saygı gösterir yani kaynakta ses yoktur

   
  figen1903 bu yazıya teşekkür etti.
 19. sONEr.01

  sONEr.01 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Bugün kesin açıklanacak mı iptal olacak sorular?

   
 20. Emine Sarı

  Emine Sarı TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bence soru iptal etmediler ondan açıklanmıyor

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica