Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. berat melih

  berat melih TÜİSAG Üyesi  eğer dediğiniz gibiyse sınavın açıklanmasıda 1 hafta ertelenir


   
 2. KIRIKHANLI

  KIRIKHANLI TÜİSAG Üyesi

 3. Fatih Bozoklar

  Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

  Cenk bey, bence oradaki yetkili sizi başından savmış. İptalleri en geç yarın açıklamaları gerekmekte. 18 Ağustos'taki durum daha vahim olmasına rağmen 10 veya 11 gün sonra açıklamışlardı. Dediğiniz gibi olursa ayıp ederler.

     

   
 4. ilkercanakcili

  ilkercanakcili TÜİSAG Üyesi

  nasıl iştir bu zaten itiraz edilen en fazla 10 soru var Asınıfı için kaç gündür karar veremediler tek tek bütün dilekçeleri incelemeye kalkarlarsa 14 ünüde geçer bu iş bize 3 gün veriyorlar kendileri 10 günde işin içinden çıkamadı

   
 5. tekstildokuma

  tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

  Bence de bugün açıklanır. Muhtemelen 5'ten sonra

     

   
 6. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  18 Ağustos sınavı itiraz sonuçları 05 Eylül 2013 günü açıklanmıştı ...

   
 7. zoz

  zoz TÜİSAG Üyesi

  biz itirazları 1 gün ertelesek kabul etmezler . ne keyfi bi uygulama madem 15 gün içinde açıklanır yazsalardı
   
 8. tekstildokuma

  tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

  Bu kadar mı zor 10-15 soruyu inceleyip karar vermek? Eğer yetiştiremiyorsan bir satır erteleme yazısı yazmak bu kadar mı zor?   
 9. Adamado

  Adamado TÜİSAG Üyesi

  nirodifenilin sorusu, limit değer sorulmuyor, hangi limit değerin altında kullanımına yasak uygulanmaz iye sorulmuş. Görünmez maliyetlere gelince, İş sağlığı ve güvenliği genel müdürünün bile sunumunda görünmez maliyetler içinde yer alıyor avukat ve mahkeme masrafları. O zaman Genel Müdürde yanlış biliyor demektir. Operatör bilgisi önemlidir, bakım ve onarımda. Bozulan, çalışmasında problem olan bir araç veya makinenin ne gibi kusuru olduğu operatör bilgisine başvurulur. Burada kasttedilen operatörün kişisel bilgileriyse, sorudaan anlamamız mümkün olmuyor. Emülsiyon bir yangın söndürme yöntemi değildir. İyi ki meb de değerlendirme komisyonunda değilsiniz.

     

   
 10. Adamado

  Adamado TÜİSAG Üyesi

  Zaten ayın 14 ünde sonuçlar açıklanmıyor mu?   
 11. Adamado

  Adamado TÜİSAG Üyesi

  Emülsiyonun ne olduğunu aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Soru kurgusu yanlış ve emülsiyon tek başına bir anlam ifade etmiyor. Emülsifikasyon denilmesi gerekirdi. İkisi aynı şey mi? Bunu tartışmayalım isterseniz.
  Birbirleriyle karışmayan iki sıvıdan biri diğerinin üzerine dağılarak küçük damlalar meydana getirir. Bu damlalar bir süre için yanıcı sıvının üzerini, kaplar, yanmayı durdurup yayılmasını önler. Fuel-Oil üzerine ince damlalar halinde püskürtülecek su yanmayı durdurur ki bu olaya Emülsification (Emülsifikasyon) denir.   
 12. önder yılmaz

  önder yılmaz TÜİSAG Üyesi

  Siz sözlük anlamına bir daha bakın isterseniz. Yazdığımdan yeterince anlaşılıyor. Soru iptal edilip edilmemesi benim için önemli değil, önemli olan konun doğru anlaşılması. "Emülsiyon oluşma sürecine emilsifikasyon denir."
  Soru aynen şöyle başlıyor"bir biriyle karışmayan 2 sıvıdan biri diğerinin üzerine dağılarak küçük damlalar meydana getirir. Bu damlalar bir süre için yanıcı sıvının üzerini kaplar yanmayı durdurup yayılmasını önler" tanımlanan yangın söndürme yöntemi.....
  sorudan anlaşılan emülsiyon ama yine de bu soru iptal edilsin önemli değil

   
 13. ilhan kaya

  ilhan kaya TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iptal edilen sorular nerde yayınlanacak bilen varmı...?
   
 14. Adamado

  Adamado TÜİSAG Üyesi

  Evet, işte bu yönteme emilsiyon değil, emilsifikasyon denir.

   
  ved_rain bu yazıya teşekkür etti.
 15. Hilal Aydın

  Hilal Aydın TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben bugün bakanlığa gittim çarşamba günü isggm sitesinde de açıklanacağını söylediler iptal soruların   
  alp_d, BİLAL İRİ 03, eskmn ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. trim78

  trim78 TÜİSAG Üyesi

  Daha verdikleri süreye uyamıyorlar..Neredeyse sınav tarihi ile aynı gün iptal sorularını yayınlayacaklar..Acaba bu bakanlığı biri sınav yapsa kendileri kaç alacak merak ediyorum..Hangi iş doğru ki bu ülkede bundan hayır bekleyeceğiz...!

   
  Ersin K bu yazıya teşekkür etti.
 17. Kamil kazım

  Kamil kazım TÜİSAG Üyesi

  dediklerinizin bir çoğuna katılmakla beraber "operatör bilgisi" sorusunda farklı düşünüyorum.. İSG kuralları asla çalışanların bilgisine veya tecrübesine göre şekillendirilemez.. genel uygulamanın "operatör bilgisine" dayanarak işliyor olması doğru olduğu anlamına gelmez. misal: operatör bilgisine güvenip izin verdiğimiz herhangi bir çalışmanın sonucunda ölümlü iş kazası yaşanırsa bilirkişi sizin "-operatör bilgisine güvendim" savunmanızı kabul eder mi sizce?? üretici tavsiyeleri ve yönetmeliklerin milim dışına çıkmayacaktır bilirkişi.. çünkü "bilgi" geçerli bir kavram olursa "tecrübe" de geçerli olmalıdır ki o zaman atıyorum yüksekte çalışan biri "çok tecrübeliyim, düşmem" dediği zaman ek önlem almamıza gerek kalmayacaktır.

   
 18. LUCENT31M

  LUCENT31M TÜİSAG Üyesi

  devlet bugüne kadar kimin işini dilekçe ile çözmüş (torpiller hariç).dilekçe yazmak anayasal haktır.ancak bizde anayasak'tır.Çünkü itirazdır,başkaldırmadır.21 aralık sınavına girmeye hazırlanırken, adamlar askerlik ödememi kabul etmediler.bende girmedim.sınav çok basitmiş.Diğer sınava girme hakkım var ama o sınavın bu sınav kadar olacağının garantisi var mı? zaten bu sınavda yeterince C-B-A sayısı olacağından, zor bir sınav olacak diye düşünüyorum.kısaca saldım çayıra mevlam kayıra sistemi mevcut olduğundan sabırla ve şansınıza güvenerek devam edin.hepimiz için hayırlı olsun

   
 19. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Sorunun iptal edilmeyeceği kanaatindeyim fakat iş ekipmanlarının bakım veya onarımları sırasında/öncesinde operatörün belirtmiş olduğu problemler mutlaka dikkate alınır yani ''-operatör nereden bilecek boşver'' diyemezsiniz. Bakım onarım işlemleri için ekipmanın üreticisinin bakım kılavuzu ve ilgili standartlar doğrultusunda bakım onarım faaliyet planı hazırlanır. Makinenin kullanım sıklığı ve ömrü ile birlikte periyodik bakım takvimi hazırlanır. Bakım onarım işlemleri sırasında standart uygulamanın yanı sıra kullanıcının şikayetleri dikkate alınarak ek işlemler yapılır. Elektronik beyni olan ve arızayı algılayıp görüntüleyen makineler harici özellikle mekanik ekipmanlarda dünyanın her yerinde bu böyledir zaten soruda ''bakım onarım'' diyor mantıklı düşündüğünüzde onarım için öncelikle problemi ekibiniz analiz ederken birisinin de anlatması lazım o kişide operatör !!! . Tabi soruları hazırlayanlar maalesef bu şekilde düşünüp bağlantı kuracak kişiler değil böyle olsalardı soruyu düzgün sorarlardı !!!

   
 20. Adamado

  Adamado TÜİSAG Üyesi

  Bir forklifti ele alalım. Forklift periyodik bakımları dışında arıza yaptı diyelim. Bu arızayı ilk tesbit edecek kişi operatördür. Bir onarım söz konusuysa, mevcut arıza konusunda mutlaka operatör bilgisine başvurulur. Sadece periyodik bakımdan söz edilmiyor soruda. Onarım da var.

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica