Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi  A SINIF İŞ GÜVENLİĞİ B KİTAPÇIĞI İTİRAZ ETTİĞİM SORULAR

  4 Nolu soru: 90 ve 110 dB(A) ses düzeyine sahip iki gürültü kaynağının toplamda vereceği ses düzeyi şöyle hesaplanır. Çıkan sonuç 110,04 dB(A) dır.

  15 Nolu soru: Yorgunluk dışında mide hazımsızlığı da dolaylı etkilerdendir.

  48 Nolu soru: Risk değerlendirmesinde; risk kontrol adımları uygulanırken, “kişisel korunma önlemlerine göre” değil de “kişisel korunma önlemlerinden önce” deseydi doğru cevap B şıkkı olacaktı. Fakat tanımdan da anlaşılacağı üzere kişisel korunma önlemlerinde öncelik maruziyet seviyelerinin tespit edilmesidir. Doğru cevap D şıkkı yani “Kişisel maruziyet seviyelerinin belirlenmesi” olmalıdır.
  Bu sorunun 2 ayrı soru anlamı vardır. Bu sebepten dolayı D şıkkıda doğru kabul edilmelidir.


   
 2. deniz masalcı

  deniz masalcı TÜİSAG Üyesi  bu sefer pek fakabasmamışlar,iptal olmaz gibi,sadece bir tane içinde tüzük geçen soru vardı
  bu sefer pek fakabasmamışlar,iptal olmaz gibi,sadece bir tane içinde tüzük geçen soru vardı

   
 3. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  A SINIF İŞ GÜVENLİĞİ B KİTAPÇIĞI İTİRAZ ETTİĞİM SORULAR

  4 Nolu soru: 90 ve 110 dB(A) ses düzeyine sahip iki gürültü kaynağının toplamda vereceği ses düzeyi şöyle hesaplanır. Çıkan sonuç 110,04 dB(A) dır.

  15 Nolu soru: Yorgunluk dışında mide hazımsızlığı da dolaylı etkilerdendir.

  48 Nolu soru: Risk değerlendirmesinde; risk kontrol adımları uygulanırken, “kişisel korunma önlemlerine göre” değil de “kişisel korunma önlemlerinden önce” deseydi doğru cevap B şıkkı olacaktı. Fakat tanımdan da anlaşılacağı üzere kişisel korunma önlemlerinde öncelik maruziyet seviyelerinin tespit edilmesidir. Doğru cevap D şıkkı yani “Kişisel maruziyet seviyelerinin belirlenmesi” olmalıdır.
  Bu sorunun 2 ayrı soru anlamı vardır. Bu sebepten dolayı D şıkkıda doğru kabul edilmelidir.

     

   
 4. Omer Candar

  Omer Candar TÜİSAG Üyesi

  21 Aralık 2013 tarihindeki A sıınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında bence 3 tane iptal edilecek soru var.

  1) A kitapçığı 12.soru, B kitapçığı 37.sorusu
  soru : İşyeri sağlık ve güvenlik birimi (İSGB) ve/veya Ortak sağlık ve güvenlik birimleri (OSGB) ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır.
  Yayınlanan cevap C'. Ancak D şıkkı da eksik bilgi nedeniyle cevaptır.
  D şıkkı aşağıdaki şekilde olması durumunda cevap olma özelliğini kaybeder. Ancak eksik bilgi nedeniyle soru için cevap niteliği taşımaktadır.
  (İşveren Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip çalışanlar arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirerek İSG hizmetini yerine getirebilir.)
  Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip ekini kullanmadan şık düzenlenirse hatalı olur. Çünkü bu niteliklere sahip olmayan personel görevlendirilemez.
  6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 6.maddesinin a fıkrasındaki 2.cümle ilk cümlenin devamı niteliğinde olup, görevlendirilecek personelin yeterlilik kriterini açıklamaktadır.
  6331 sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6 –
  (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

  2)A kitapçığı 83.soru, B kitapçığı 60.soru
  soru : Yeraltı maden işletmelerinde, insan ve malzeme taşınmasında kullanılan kuyularda, lağımlarda, ana nefeslik yollarında, eğimli ve düz yollarda, hava akım hızı en fazla kaç olmalıdır.
  Yayınlanan cevap D. Ancak bu sorudaki Soruda “Yer altı maden işletmelerinde” şeklinde ifade edilen yuvarlak cümle MADEN VE TAŞ OCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TÜZÜK üne aittir.
  Bu tüzük iptal olması nedeniyle 18 Ağustos 2013 tarihindeki sınavda yapılan bütün sorular iptal edilmişti. Bu tüzükteki 161.Maddeden sorulan bu sorunun iptal edilmesi gerekir.
  Maden işletmelerine ait yönetmeliklerde bu sorunun cevabını sağlayacak cevap yoktur.
  MADDE 161 - İnsan ve malzeme taşınmasında kullanılan kuyularda, lağımlarda, ana nefeslik yollarında, eğimli ve düz yollarda, hava hızı, saniyede 8 metreyi geçemez.

  3)A kitapçığı 83.soru, B kitapçığı 60.soru
  soru : Yer altı maden işletmelerinde, ateşleyici grizulu ocakların üretim kısımlarındaki lağım deliklerini doldurmadan önce 25metre yarıçapında bir alan içinde yapılacak grizu ölçümlerinde yukarıdakilerden hangileri özellikle dikkate alınacak yerler arasında değildir.
  Yayınlanan cevap B.
  Ancak bu sorudaki Soruda “Yer altı maden işletmelerinde” şeklinde ifade edilen yuvarlak cümle MADEN VE TAŞ OCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİSAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TÜZÜK üne aittir.
  Bu tüzük iptal olması nedeniyle 18 Ağustos 2013 tarihindeki sınavda yapılan bütün sorular iptal edilmişti. Bu tüzükteki 41.Maddeden sorulan bu sorunun iptal edilmesi gerekir.
  Maden işletmelerine ait yönetmeliklerde bu sorunun cevabını sağlayacak cevap yoktur.

  MADDE 41 - Ateşleyici, grizulu ocaklarda, lağım deliklerini doldurmadan önce, 25 metre yarı çapındaki bir alan içinde ve özellikle tavandaki boşluklar, çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçmesi yapar.

   
 5. denizcsc

  denizcsc TÜİSAG Üyesi

  Anıl bey bende A kitapçığı 23 nolu soru için itiraz etmeyi düşünüyorum. Sanırım sizin B kitapçığı 48 nolu soru ile aynı. Siz dilekçe, dekont.. işlemlerini halledip gönderdinizmi acaba? Başvurunuzuda paylaşırsanız memnun olurum.

     

   
 6. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  nitrodifenil kondantrasyon içindeki limit değeri ağırlıkça 0,1 değerinin altında kullanılırsa yasaklanır mı yasaklanmz mı?

   
 7. ilkercanakcili

  ilkercanakcili TÜİSAG Üyesi

  o durumdada a şıkkı yetersiz kalıyor iş veren de tek başına her ikisinide yapamaz haksızmıyım saygılar
   
 8. eskmn

  eskmn TÜİSAG Üyesi

  Ama boru demiyor ikisi de tank malesef   
 9. uurgler

  uurgler TÜİSAG Üyesi

  Maden İşyerlerinde isg yönetmeliği
  Yayımlandığı resmi gazete Tarihi/Sayısı: 19.09.2013/28770

  EK-3
  8.4. İnsan ve malzeme taşımasında kullanılan kuyularda, lağımlarda, ana nefeslik yollarında, eğimli ve düz yollarda, hava hızı, saniyede 8 metreyi geçmez.

     

   
 10. uurgler

  uurgler TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliklerin eklerini okudunuzmu hiç   
 11. denizcsc

  denizcsc TÜİSAG Üyesi

  21 Aralık A sınıfı isg sınavına yönelik resmi itiraz başvurusu yapan arkadaşlar buradan hangi sorulara başvurduklarını dilekçe ve dekont olarak paylaşabilirse, itiraz etmeyi düşünen diğer arkadaşlarımız farklı sorulara başvurabilirler.

  Nekadar çok soruya başvurulursa hepimiz için sanırım okadar avantajlı bir netice elde ederiz.   
  efsun bu yazıya teşekkür etti.
 12. obegzz

  obegzz TÜİSAG Üyesi

  anıl bey desibel formülü ve itiraz gerekçenizi paylaşırmısnız

   
 13. Murat Bal

  Murat Bal TÜİSAG Üyesi

  A sınfı a grubu Tarım ve hayvancılıkla uğraşan cevap D verilmiş A şıkkıda doğru Traktör iş kazssı sayılır
   
 14. bilge35

  bilge35 TÜİSAG Üyesi

  Tarım kanuna göremi bakmak lazım

   
 15. karga

  karga TÜİSAG Üyesi

  İptal düşünen arkadaşlar için:
  B kitapçığı 4 no.lu Sorunun kökü “ her birisi …” diyerek bir algı hatası yaratmakta.
  Ayrıca soruda logaritmik tablo verilmemiş. Her iki ses kaynağı aynı anda çalıştığında ortamdaki gürültüyü logaritmik formülünden hesaplama imkanı da hesap makinesı olmadığı için mümkün değildir. Bu nedenlerle sorunun iptali gerektiği kanaatindeyim.
  DAYANAK:
  Eğitim notları,“İki gürültü kaynağının bulunduğu ortamlarda gürültü miktarı” nı gösterir tablonun verilmesi gereği.

  B kitapçığı 33 no.lu Soruda fazla mesai saatinin yapıldığı zaman (hafta sonu-hafta içi) belirtilmemiş. Hafta sonu olursa iki kat ücretlendirme yapılması gerekmekte bu da sonucu değiştirmekte.

  Ayrıca işçinin alacağı fazla mesai ücretinin hesabı iş güvenliği uzmanının görev tanımında bulunmamaktadır.

  Bu nedenlerle sorunun iptali gerektiğini düşünmekteyim.
  DAYANAK:
  4857 sayılı İş Kanunu’nda Genel tatil ücreti
  Madde 47 -
  Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki ve Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik; İş Güvenliği Uzmanlarının Görevleri Madde 9, İş Güvenliği Uzmanlarının Yetkileri Madde 10   
 16. obegzz

  obegzz TÜİSAG Üyesi

  burdaki hassas nokta flanş olup olmaması soruda yok ama cevabı ona göre istiyor, tabloya bakarsanız, ilk maddeye göre yanıcı gaz tanımına lpg giriyor

   

  Ekli Dosyalar:

 17. karga

  karga TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar umarım itirazlarınız işe yarar, hepinize bol şans dilerim

   
 18. zambak19

  zambak19 TÜİSAG Üyesi

  4.GRUP, A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI (A ) Kitapçığı,

  SORU...57....

  " Birbiriyle karışmayan iki sıvıdan biri diğerinin üzerine dağılarak küçük damlalar meydana getirir.Bu damlalar bir süre için yanıcı sıvının üzerini,kaplar,yanmayı durdurup yayılmasını önler."şeklinde tanımlanan yangın söndürme yöntemi aşağıdakilerden hangisidir?

  A)Emülsiyon
  B)Yanıcı maddeyi dağıtma
  C)Yanıcı maddeyi ortadan kaldırma
  D)Ara boşluğu meydana getirme "

  Şeklinde soru sorulmuştur.Soru edebi anlamda yanlış sorulmuştur.

  B,C,D
  Burada;(B),(C) ve (D) şıkları yangın söndürme yöntemidir.yapılan işi ve eylemi açıklayıcı mahiyettedir.(A) şıkkı ise
  Ancak,
  "Emülsiyon" kelime olarak bir nesne/karışım türünü ifade eder.
  Emülsiyon birbiri içinde çözünmeyen iki sıvının karışımıdır. Bir sıvı (dağılan faz), öbürü (dağınılan faz) içinde dağılmış durumudadır. Emülsiyon oluşma sürecine emülsifikasyon denir.
  " emülsifikasyon yapılarak uygulanan yangın söndürme yönteminde, aşağıdakilerden hangi şıktaki karışım/malzeme kullanılır "
  şeklinde soru sorulsa idi ,
  cevap: Emülsiyon olabilirdi.
  Soru yanlış sorulmaktadır.

   
 19. irah koç

  irah koç TÜİSAG Üyesi

  CEVAP ANAHTARINDA ZATEN A ŞIKKI

   
 20. Fuat GÜN

  Fuat GÜN TÜİSAG Üyesi

  anlamaya çalışıyorum arkadaşlar da bu adamlar kopyala yapıştır yapıp soru hazırlıyorlar itiraz edip de boşu boşuna para kazandırmayın derim
  risk değerlendirmesi yönetmeliği madde 10
  (2) Risk kontrol adımları uygulanırken toplu korunma önlemlerine, kişisel korunma önlemlerine göre öncelik verilmesi ve uygulanacak önlemlerin yeni risklere neden olmaması sağlanır. der sorunun neresi yanlış bulamadım kusura bakmayın saygılar

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica