Tartışma 21 Aralık 2013 A Sınıfı Sınavı Itiraz Edilecek Iptal Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında isgici tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. evinevren

  evinevren TÜİSAG Üyesi  Yeraltı maden işl.yönet. Madde 10.17 Atesleyici grizulu ocaklarda lağım deliklerini doldurmadan önce 25m lik bir alan içinde özellikle tavandaki boşluklar,çatlaklar ve oyuklarda grizu ölçümü yapar.
  Buna göre B kitapçığındaki doğru cevap b değil a şıkkı olmalı


   
 2. erkan güzel

  erkan güzel TÜİSAG Üyesi

  iptal olmaz o soru , şık değişimi olur

   
 3. yesim denizkusu

  yesim denizkusu TÜİSAG Üyesi

  Askerlikte kidem tazminati alabilmek icin 1475 in 14. maddesine gore en az 1 yil calisma sarti aranir.Soru icin itiraz edilebilir.

     

   
 4. polat

  polat TÜİSAG Üyesi

  Hesapları bilmem. Ancak notlarda hissetme akımı 0.01 mA ile başladığı yer almakta. Çoğu İSG sitesinde de yer almakta.

   
 5. tekstildokuma

  tekstildokuma TÜİSAG Üyesi

  Kıdem tazminatı sorusu malesef doğru.

     

   
 6. sakink

  sakink TÜİSAG Üyesi

  KIDEM TAZMİNATININ HAKEDİŞ KOŞULLARI
  İşçinin işyerine ve işverene bağlılığını, iş sözleşmesi ile üstlendiği sorumluluğunu iyi niyetli şekilde ve layıkıyla yerine getirmesini sağlamak maksadıyla işçinin işsiz kaldığı dönemde geçimini temin edebilmesi için işçiye kanunda öngörülen hallerden biri ile işinden ayrılması ve yine kanunda öngörülen asgari sürenin üstünde çalışması durumunda kıdem tazminatı ödenir.Kıdem tazminatı, iş sözleşmesinin sona ermesinin en önemli hukuksal sonuçlarından birisidir.
  Kıdem Tazminatının Hakediş Koşulları…
  İşçilerin kıdem tazminatlarını hangi hallerde alabilecekleri 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14. maddesinde sırasıyla verilmiştir. Bu kanuna göre işçinin kıdem tazminatını hakediş koşulları;
  A-) 4857 Sayılı İş Yasası Kapsamında "İşçi" Olma Koşul
  Kıdem tazminatına hak edebilmek için gerekli ilk koşul, "hizmet akdine dayalı çalışma", yani "işçi" olmadır. Ancak, kıdem tazminatını alacak işçi; İş Kanunun 4. maddesinde Kanun kapsamı dışında tutulan "iş" ve "işyerleri" dışında kalan işyerlerinde çalışmaması gerekir. Zira söz konusu işyerleri hakkında 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanmamaktadır.
  B-) Bir Yıl Çalışmış Olma Koşulu
  Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az bir yıllık sürenin doldurulması zorunludur. İşçinin aynı işyerinde fasılalarla veya aynı işverene ait farklı işyerinde çalışması çalıştığı toplam sürelere göre kıdem tazminatı alması gerekir.
  Bir yıllık süre fiilen çalışan süre değil, yasanın gerekçesinde de belirtildiği gibi, işçinin istirahat, izin ve diğerleri gibi hizmet akdinin askıda kaldığı bütün durumları da kapamaktadır. Yani İşçinin çalışarak geçirdiği günler yanında, hizmet sözleşmesinin sürmesine karşın çalışmadığı sürelerde göz önünde tutulmalıdır. Yalnız buradaki sürelerin değerlendirilmesinde 4857 sayılı kanunun 55. maddesinde belirtilen “Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller” göz önünde tutulmalıdır.
  C-)Hizmet Akdinin 4857 (1475) Sayılı Yasada Belirtilen Sebeplerle Sona Ermesi Koşulu
  İşçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için; işçinin (1475 sayılı eski İş Kanunu 14. maddesinin 4857 sayılı yeni İş Kanununa uyarlanması sonucu) kanunda belirtilen sebeplerle sözleşmesinin fesih edilmesi gerekir. Kanuna göre; işçinin hizmet akdinin sona ermesi sebepleri şöyledir.
  1-İşveren tarafından işten çıkarılma: İşveren tarafından 4857/25. maddesinin -II- numaralı bendinde gösterilen “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” sebebi hariç “Sağlık sebepleri, Zorlayıcı sebepler, İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması” sonucu işinden çıkarılan işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
  2- İşçi tarafından haklı sebeplerle işten çıkma: İşçinin 4857/24. maddesi uyarınca “Sağlık sebepleri, Ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri, Zorlayıcı sebepler” ile işinden ayrılan işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır. 4857/24. maddesine göre, İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı, süresi belirli olsun veya olmasın işçi, kanunda yazılı hallerde iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir: ancak işçi bu durumda sadece kıdem tazminatını isteyebilirken, ihbar tazminatı isteyemez.
  3- Askere gitme: Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş sözleşmesinin sona ermesi sonucu hak eder. Ancak işten ayrıldığının belli edilmesi için askerlik şubesinden alınmış 'sülüs'ün işverene verilmesi gerekir.
  4- Emeklilik anında: Bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla iş sözleşmesinin sona ermesi ile işçi kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
  5- Emekli olmadan işten çıkma: 506 Sayılı Kanun'ca öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak (15 yıl 3600 gün şartı da dahil) kendi isteği ile işinden ayrılan işçi kıdem tazminatı hakkı kazanır
  6- Kadın işçinin evlenmesi: Kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile iş sözleşmesini sona erdirmesi durumunda kıdem tazminatını alabilecek hakkı kazanır.
  7-Ölüm (İşçinin ölümü ): İşçinin ölümü halinde hak edilmiş tazminat tutarı, kanuni mirasçılarına ödenir. Ölüm sonrası ölen işçinin mirasçılarına yetkili mahkemeden alacakları ölüm ilamı (veraset ilamı) ile işverene başvurdukları anda işçinin hak ettiği kıdem tazminatı miktarı ödenmelidir.

  yukarıda kanunu yorumlayamıyorum. lütfen soru yanlışmı doğrumu

   
 7. polat

  polat TÜİSAG Üyesi

  Ben de yanlış yaptım. Ancak bizlerin yanlış yapması sorunun hatalı olduğunu göstermez. En basitinden tüm kanun, yönetmelik vs. yer aldığı mevzuat.gov.tr var.
   
 8. gözde t.

  gözde t. TÜİSAG Üyesi

  Bende sizinle aynı fikirdeyim, uygun nitelik demesi lazımdı... Çok ucu açık bir ifade olmuş sanki herhangi birisini görevlendiricekmiş gibi bir ifade taşıyor bence...
   
 9. halit kaya

  halit kaya TÜİSAG Üyesi

  KESİN YANLIŞ:
  B grubu 32. soru kıdem tazminatı sorusu iptal olur. ilk iki şıkta yanlıştır.Kıdem tazminatı 506 ve 1475 te yazılıdır. bir yıl dolmadan alınmaz ve brüt ücretten hesaplanır.

     

   
  yesim denizkusu bu yazıya teşekkür etti.
 10. yesim denizkusu

  yesim denizkusu TÜİSAG Üyesi

  1475 in 14 maddesine gore askerlikte kidem tazminati icin en az 1 yil calisma ongoruluyor.   
 11. Deniz Fatih AKGÜN

  Deniz Fatih AKGÜN TÜİSAG Üyesi


  Benim bu sorudaki asıl vurgulamak istediğim Görevlendirmelidir ve Görevlendirebilir'in anlamlarının aynı olması ve şıkların her ikisindede görevlendirilme durumuna işaret etmesidir.

  Her iki seçenekte aynı sonucu vermektedir.   
 12. MNG

  MNG Guest

  Katılıyorum
  KESİNLİKLE iPTAL EDİLMESİ GEREKEN SORULARDAN..

   
 13. obegzz

  obegzz TÜİSAG Üyesi

  a kitapçığı 35.soru

  b) Sıvı Argon ve Sıvı Azot tankları için:

  Tablo 1: Vana, flanş gibi ek yeri olmayan yanıcı gaz veya sıvı boru hatları ile sıvı argon ve sıvı azot depolama tankı arasındaki uzaklıklar.

  .


  Tank kapasitesi (m3)

  Uzaklık (m)

  0-100

  1

  101-600

  2

  601-1000

  3

  1001-3000

  4

  3001-10000

  5


  Tablo 2: Araç park yerleri, açık alev ve sigara içilmesine izin verilen yerler, yüksek basınçlı yanmayan gaz depoları, kantin, çalışanların ve ziyaretçilerin toplandığı bina ve benzeri yerler, sabit parlayıcı gaz depoları, parlayıcı sıvı ve LPG depoları, yanıcı, parlayıcı, gaz ve sıvı boru hatlarındaki vana ve flanş gibi ek yerleri ile sıvı argon ve sıvı azot depolama tankı arasındaki uzaklıklar.


  KESİN CEVABI YANLIŞ--DOĞRU CEVAP 4 METRE, CEVAP ANAHTARINDA 10 METRE
   
 14. MNG

  MNG Guest

  doğru olarak verielen seçenek yani "Yorgunluk" fizyolojik olup psikolojik etkenlerin dolaylı sonuçlarından ihtimali diğer üç seçeneğe göre en zayıf seçenek.
  İptal olmaya aday bir soru

   
 15. Cenk Ersöz

  Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

  insanlari yanlis yonlendiriyorsunuz sanirim üstad.. zira o yonetmeligin devaminda lpg depolari ile arasindaki mesafe kismina bakmaniz lazim..
  bu soruda yanlislik yok!..   
 16. obegzz

  obegzz TÜİSAG Üyesi

  tabloya göre flanş durumuna göre doğru cevabı yok iptal olmalı

   

  Ekli Dosyalar:

  ELEKTIRIKMUHENDISI bu yazıya teşekkür etti.
 17. gözde t.

  gözde t. TÜİSAG Üyesi

  Bu kıdem tazminatı olayını birkaç mali müşavire danıştım arkadaşlar... Hepside konusunda oldukça iyi arkadaşlar... Her ne olursa kıdem tazminatı için 1 yıl kati şarttır dediler... Evlilik askerlik emeklilik ne olursa olsun 1 yıl şartı vardır dediler... Kesin itiraz edilmesi gerekir bence.. Bilgilerinize...

   
 18. MNG

  MNG Guest

  isg sitelerinde yer alması doğru olduğunu göstermez.Doğru seçenek hatalı verilmiş.

  upload_2013-12-23_19-5-10.png

   
 19. gözde t.

  gözde t. TÜİSAG Üyesi

  4857 sayılı İş Kanunu’na tabi çalışanlardan askere gidenlere işverenleri kıdem tazminatı ödemek zorundadır. Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemelerin olduğu 1475 Sayılı Kanun’un 14. maddesine göre;

  Bağlı çalıştığı işveren emrinde en az 1 yıldan beri hizmet akdi ile çalışan erkek işçilerde, muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla iş akitlerini feshedenlere, kıdem tazminatı ödenir.

   
  yesim denizkusu bu yazıya teşekkür etti.
 20. Cenk Ersöz

  Cenk Ersöz TÜİSAG Üyesi

  ama 1 yil sarti zaten bu maddedede yeraliyor..

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica