Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar tekrardan istirham ediyorum, lütfen kırıcı ve karşılıklı atışmaya mahal verecek şekilde yazışmayalım. Görüşlerimizi saygı çerçevesi içerisinde belirtelim.
Her birinizin mesajlarını tek tek düzeltmeye vaktimiz olmuyor, ben de sizler gibi sahadayım çeşit çeşit işle uğraşıyorum. Kimseye uyarı ya da ceza puanı vermek istemiyorum.
Gözünüzü seveyim, lütfen...

İsmail alp-proses

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Burada Sadece C sınıfına yükleniyorsunuz... İnsanlar işini kaybedecek bir şeyler yapmaya çalışıyor, siz tartışma yaratıyorsunuz... Dediğinizin hiç biri doğru değil, sizde biliyorsunuz... Bu sektörün yükünü C sınıfı uzman çekiyor... size de verse, işsizseniz mecbursanız bakarsınız... sizin asıl kızmanız gereken, piyasayı asıl düşüren kişiler, belge kiralayanlar... Ben biliyorum Bin, 2 bin liraya belge kiralayanlar var... belgeyi vermiş başka işler yapıyor, onun yapması gerekeni C sınıfı uzmanlar yapıyor... Bunun için niye laf etmiyorsunuz... 2 bin liraya çalışan A sınıfı uzmanlar var... siz neyden bahsediyorsunuz... C sınıfı uzmanlar hiç olmasa saha da, mesai yapıyor, uğraşıyor... bir de sanki siz de A nın yerine bakmıyor gibisiniz... Buradakilerin isteğide bu, size verilen 2020 hakkının verilmesi.. bize neden 2019
yani gelip gidip , şurada bir şeyler yapmaya çalışan, bir ümit arayan insanlara laf atmayın... çok sesinizi çıkaracaksanız, sizin işinizi asıl alan, belge kiralayanlara laf edin...
Burada konuşma başından beri, ne A ne B sınıfına bir şey diyen vardı... Ne yapabiliriz konuşuluyor, A,B,C kavgası gelip buraya sizin gibi yazanlardan çıkıyor... yoksa kimsenin kavga edecek tartışacak gücü kalmamış...
Ben A sınıfı uzmanım ve iş problemim hiç olmadı çok şükür.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben A sınıfı uzmanım ve iş problemim hiç olmadı çok şükür.

Ne güzel hocam, inşallah öyle devam eder, işsizliğin ne demek olduğunu hiç yaşamazsınız... Tüm çalışanlar için dileğim bu inanın... çünkü, empati kurabiliyorum, buraya yazan arkadaşların durumuna... Hayırlısını diliyorum artık... ben yapacağım her şeyi yaptım, herkes için...

brkkrgz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anlayamıyorum konuşmalar çok enteresan :kararsız:

Olay şuanda C sınıfı belgeye sahip herkesi etkiliyor. bir kaç sayfa öncede bi yorum yapmıştım. yine tekrarlıyorum; Yeni piyasaya giren, 1 2 yıldır piyasada olan bu arkadaşların belge süreleri neden işlemesin? erteleme yapılmadığı taktirde mutlak son bu olacaktır. Çünkü bir çok yerde yardımcı C sınıfı uzman ataması yapma gereksinimi olmayacak. Ülkemiz şartlarında biliyoruz ki işverenler açısından kanunsal zorunluluk tamamsa sıkıntı yok. Bu nedenle isg-katipte görünen "45.905" uzmanın süresi işlemeyecek. Neden bu insanlar 1.5 yıl süreleri işlemeden dursunlar? Neden işsiz kalsınlar? Zaten bir sürü sorumluluk yükünün altındayken neden birde böyle bir stresi yüklüyorlar omuzlarımıza?

Bende bir C sınıfı uzmanım 8 yıla yakındır bu sektördeyim. Belgemi sayılmayan sürelerim sebebiyle yükseltemedim bir daha da uğraşmadım. İşim var. Kanun ertelense de ertelenmese de beni etkileyen bir durum yok. Kaba tabirle ne olursa olsun benim tuzum kuru. Ama herkes bu şartlarda çalışmıyor. Eğer avuçlarını ovuşturanlar varsa, yapmayın arkadaşlar önümüzde hiçte öyle avuç ovuşturulacak bir dönem yok. Piyasanız olduğu gibi kalırsa öpün başınıza koyun.

Yapacağınız sadece destek olmak onu da yapamıyorsanız abi lütfen olumsuz yorumlarınızı kendinize saklayın. Şurada bişeyler yapmaya çalışan 3 5 insanında canını sıkmayın.

Saygılar,
Çalışabilen herkese iyi çalışmalar..

hamzaorgen

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar bugun saat 21:30 da bengu turk tv kanalında Turkiyede İş Sağlığı ve Güvenliği ve İSG ptofesyonellerinin yasadığı sorunlar hakkinda bir program yayınlanacaktır. Programa İş Güvenliği Uzmanı Mahmut Eren ŞAFAK katılacaktır. Müsait olan arkadaslarin bu tür programlarin artması icin izleyerek destek vermesini rica ediyorum.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar bugun saat 21:30 da bengu turk tv kanalında Turkiyede İş Sağlığı ve Güvenliği ve İSG ptofesyonellerinin yasadığı sorunlar hakkinda bir program yayınlanacaktır. Programa İş Güvenliği Uzmanı Mahmut Eren ŞAFAK katılacaktır. Müsait olan arkadaslarin bu tür programlarin artması icin izleyerek destek vermesini rica ediyorum.

Taniyorsaniz söyleyin de c sınıfı uzmanlar için konuşsun hocam.. izler destek oluruz...

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlarım, olumsuz yorum yapan insanlara karşı moralinizi bozmayın, üzülmeyin, tartışmayın, boşverin... Biz elimizden geldiğince mücadele etmeye, derdimizi anlatmaya inatla devam edelim. İnşallah bunun sonunda hep beraber burdan kutlamasını da yapıcaz...
Kaybedecek bi şeyimiz yok kazanacağımız şeyler var unutmayın..

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlarım, olumsuz yorum yapan insanlara karşı moralinizi bozmayın, üzülmeyin, tartışmayın, boşverin... Biz elimizden geldiğince mücadele etmeye, derdimizi anlatmaya inatla devam edelim. İnşallah bunun sonunda hep beraber burdan kutlamasını da yapıcaz...
Kaybedecek bi şeyimiz yok kazanacağımız şeyler var unutmayın..
ülkede sanayi mi kaldıda neyi tartısıyoruz b sınıfı uzmanım.ekonomi düzelmeden kimseye iş yok.tüm inşaatlar durdu.a yada b yede c yede iş yok.para yok.haksızlık çok.inşallah tüm sınıfların yüzü gülecek ekonomiye kavuşuruz.şu an a lar b ler de işsiz.birde bu osgb sistemi kalksa keşke.bütün güzel işleri onlar kapıyorlar.2020 de az tehlikeleri uzatırlarsa o zaman asıl haksızlığı görmüş olursunuz.

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Uzamayacagi kesinlesti. Kone c sinifi uzman ariyo yaklasik is 11 ay 3500 maas basvurun yeni isler bakin

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum. Sözleşmeleri önceden periyodik olarak güncelliyorduk çünkü isletmelerin çalışan sayısı her ay değişebiliyor. Artık güncellemeyecek miyiz?

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü bakanlığa uzatılmaması hakkında görüş vermiş neden olarak da isg katip sisteminde yaklaşık 10.000 C sınıfı isg uzmanı aktif ve bunların 8.000 tanesi az tehlikeli sınıfa hizmet vermekte kalanlar tehlikeli sınıfa bakmaktadır şeklinde bu amaçla uzatılmamasının çokta sıkıntı yaratmayacağı konusunda husus bildirmişler sayısal ifadeler doğru ise uzatılma öngörüsü zayıf gibi görünüyor.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar herhangi bir olumlu gelişme var mı?

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Maalesef. Hatta arkadaşım olan 2 farklı OSGB firması sahibi bugünden itibaren dönüşümü yapmaya başladılar bile ki bunlar en yukarılarla görüşüp bilgi alan insanlar.

Elaa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Maalesef. Hatta arkadaşım olan 2 farklı OSGB firması sahibi bugünden itibaren dönüşümü yapmaya başladılar bile ki bunlar en yukarılarla görüşüp bilgi alan insanlar.

Aynı şekilde benim çalıştığım OSGB'de hep erteleneceğini düşünerek bu haftaya kadar bir açıklama yapmadı. Ancak bugün itibari ile tehlikeli sınıfta ki firmaları bende alacaklarını söylediler. Bu hafta itibari ile yeni programlar yapmaya başladılar.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hadi ya:( aslında bu ay sonuna kadar beklemede kalsalardı keşke.

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hadi ya:( aslında bu ay sonuna kadar beklemede kalsalardı keşke.
Arkadaşım uzatılacak ümidiyle bu güne kadar bekletmiş zaten uzmanlarını ama 21'ine kadar beklemiş olmamız bile sıkıntılıydı tüm kanallardan aldığımız bilgi uzamayacağı yönünde dedi bana.

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bir arkadaş meclisde süprizim var diyodu. O konu hakkında bilgilendirme yapabilir mi?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.