Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
onların istediği bizim meramımızı anlatan metni yolladım ben. ellerinede ulaşmış, bugün mecliste söz hakkı vermemişler yüksel beye,konuşamadı bugün.ilk söz aldığında bunu dile getireceklerini ilettiler az önce. zaten hem danışmanı hemde mv yüksel bey konuyla ilgili oldukları için onlara tekrardan mail atmak yerine, cepheyi genişletip farklı kişilere de sesimizi duyurmak için illerimizdeki mv. danışmanlarına ulaşmaya çalışalım dedim.

Maili hangi adrese atıyoruz

Tuğrul Ölçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
onların istediği bizim meramımızı anlatan metni yolladım ben. ellerinede ulaşmış, bugün mecliste söz hakkı vermemişler yüksel beye,konuşamadı bugün.ilk söz aldığında bunu dile getireceklerini ilettiler az önce. zaten hem danışmanı hemde mv yüksel bey konuyla ilgili oldukları için onlara tekrardan mail atmak yerine, cepheyi genişletip farklı kişilere de sesimizi duyurmak için illerimizdeki mv. danışmanlarına ulaşmaya çalışalım dedim.
Bir milletvekili daha konu ile ilgiliydi, bursadan olması lazım, ona da mail atalım, ben atacağım.

volkankim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İş şağlığı ve ğuvenlıği genel müdürlüğü 'ün uzatmama yönünde karar aldığıñı ve çabaların faydasız olacağını düşüñüyorum.mantıklı olan uzamaması

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
istediğinizi düşünebilirsiniz elbette ama o kendinizce mantıklı diye nitelendirdiğiniz düşünceniz sizde kalsın...zira su an burada bulunup benimle beraber çabalayan arkadaşların bu tür düsüncelere ihtiyacı yok.

İş şağlığı ve ğuvenlıği genel müdürlüğü 'ün uzatmama yönünde karar aldığıñı ve çabaların faydasız olacağını düşüñüyorum.mantıklı olan uzamaması

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Mantık, neye göre mantıklı.size göre..size göre mantıklıysa doğru olan odur. Allahım bazı yorumları görünce kopuyorum.Dün biri de yazmış C ler yüzünden işsizim.İyi de arkadaş C lerin baktığı her yere bakabiliyorsun demek ki C ler yüzünden işsiz değilsin.Biraz da kendini eleştir.Ben üst sınıftaki uzatma olmaması gerekliliğini savunan arkadaşlara söylüyorum 15 yıldır işletmelerdeyim 2500 tl çalışan öğretmen, daha geçen yıl 1800 tl ye çalışan endüstri mühendisi,fabrikada mesai almadan saatlerce çalışıp 2750 tl alan nice üniversite mezunları gördüm.(Benimde o şartlarda çalıştığım dönemler oldu) Anlatmak istediğim iş güvenliği uzmanı olarak çalışıp çok paralar kazanıp zengin olma hayalini bırakın.Bu durumun sayıyla da ilgisi yok bakım TMGD ücretlerine.Maalesef ülke şartları,neredeyse hiç bir alanda yüksek para almayı imkansız kılıyor.Patron fabrikada bir partiye ilave veren o kumaşın zamanında müşteriye yetişmesini sağlayan o adam bir hata yapsa iki saatte on milyarlarca zarara girmesine neden olacak insanlara üç bin verirken''kaldıki bu insanlarda en az 5 yılda yetişiyor'' tutupta iş güvenliği uzmanına ondan fazla para vermez..Bende tezsize yazıldım inşallah seneye B olacağım; daha fazla kazanacağım diye bir beklentim yok.Sanıyorsunuz C ler çekilirse zengin olacaksınız. OLAMAYACAKSINIZ!! 2012-2013 yıllarındaki piyasayı unutun,elinizdeki belgeler tıp fakültesi diploması değil..Seneye daha fazla insan B olacak,piyasa da çift iş yapan insanlar olacak, daha fazla belge kiralama olacak...Şurada insanlara cevap yazmak istemiyorum ancak o kadar saçma yorumlar oluyor ki insan duramıyor.

futboldans

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ertelenmesini isteyen herkez şuanda çalışanlar iş kaygısı yüzünden istiyor bu net ve açık.
Ertelenmesini istemeyen kişiler ise belkide bu piyasadan hiç para kazanmayan kişiler, ve ertelense bile zaten zaten işlerini yapmaya aynı gelirler devam edecek kişiler.
Erteleme olmazsa diye elini ovuşturan bir kaç kişi haricinde, onlarda sahadan bi haber. Sanıyolar ki birsürü para kazancam, sektör nereye gidiyor haberleri yok.
Ertelemelerin bu sektöre ve uzmanlara hiçbir faydası ve yararı olmayacaktır, ki şimdiye kadar ertelemeler hep işverenlere fayda sağlamıştır. Bunu görmek çok zor değil.

ali veli86

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ertelenmesini isteyen herkez şuanda çalışanlar iş kaygısı yüzünden istiyor bu net ve açık.
Ertelenmesini istemeyen kişiler ise belkide bu piyasadan hiç para kazanmayan kişiler, ve ertelense bile zaten zaten işlerini yapmaya aynı gelirler devam edecek kişiler.
Erteleme olmazsa diye elini ovuşturan bir kaç kişi haricinde, onlarda sahadan bi haber. Sanıyolar ki birsürü para kazancam, sektör nereye gidiyor haberleri yok.
Ertelemelerin bu sektöre ve uzmanlara hiçbir faydası ve yararı olmayacaktır, ki şimdiye kadar ertelemeler hep işverenlere fayda sağlamıştır. Bunu görmek çok zor değil.

Ertelemelerin uzmanlara faydası olmayacak öyle mi? İşlerini korumuş olacak birçok C sınıfı uzman. Bunu faydadan saymıyorsanız ne diyeyim...

Endişe duyan arkadaşlar da sıkmasın canını. Uzatılacaktır süre. Burada olumsuz şeyler yazanlara aldırmayın.

kaizen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ,
Çalışma bakanlığını tekrar aradım bu sabah , pazartesi tehlikeli sınıf c uzman atamaları düşürülecekmiş arkadaşlar, bilginiz olsun.

Elaa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba ,
Çalışma bakanlığını tekrar aradım bu sabah , pazartesi tehlikeli sınıf c uzman atamaları düşürülecekmiş arkadaşlar, bilginiz olsun.

Bende aradığımda pazartesi düşürüleceğine dair resmi bir açıklama yok dendi. Çok sağlıklı bilgiler değil bunlar. Yorulduk artık yeter yani ne olacaksa olsun!

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bence ertelenmesini istemeyenler şu an işsiz ve onlara iş kapısı açılsın diye bencilce ertelenmesin diyorlar.
Ertelenmesini isteyenler ise şu an işi olan ve ertelenmezse işini kaybedip işsiz kalacak olan
Merhaba ,
Grubun felaket tellallısınız mübarek. Tüm olumsuz haberler sizden geliyor. Ve kimse kesin birşey diyemiyorken sanki bakanmışsınız gibi kesin konuşuyorsunuz. Bu kadar çevreniz varsa başka şeyler için çabalasanız keşke, belki işe yarar...

sinan bayraktarr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
bakanlığı boşuna aramayın...telefona bakan kişi şu anki net durumdan başka bişi söyleyemez.yorum yapması işgüzarlık olur.bizim yorum yapmamız normal..ama bilgi veren kişinin yorumunu katma hakkı yoktur..resmi açıklama değişene kadar geçerlidir..

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Vekiller teklif verse, gündeme getirse, genel kurulda görüşülür, ama maalesef sesimizi çok duyuramıyoruz... Her gün Eyt konuşuluyor, daha düün en düşük maaş ve işsizlik gün süresi kabul edildi... her gün konuşulan kabul edilen konular var... Ama bir türlü gündem olamadık... bir konuşulmadık... O da maalesef yine bizim suçumuz... en fazla 10/15 kişi mücadele ediyor... Ne diyeyim buradan konuşmakla,okuyup geçmekle olmuyor...Kendi vekilimiz, bakanımızdan bir şey istemek,suç değil arkadaşlar...

F

fsm

Guest
süre hesaplamada c sınıfı olarak az tehlikeli ve tehlikeli işlerde çalışma süresi hesaplanıyo ve sözleşmelerde de sıkıntı yok o zmn felaket tellalcilerine sözleşmeler düşene kadar itibar etmeyelim millet canının istediği gibi yorum yapıyo bunu duymuş izlenimi de veriyo iptal edip milleti iptal etmeye çağıranda var ben yaptım millet de yapsın diyen dikkatli olalım uzatılacak inşallah

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bakanlığı ben de aradım şimdi, bir üst sınıfa bakamıyorsunuz, uzatılacağına dair bir açıklama yok, sistemden kendiniz düşebilirsiniz, net bir gün diyemem ama siz düşmezseniz sistem otomatik olarak düşecek dedi. Bir de şu an devam ediyor görünen sözleşmelerimizin hiçbir hükmünün olmadığı bilgisini verdi.

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Vekiller teklif verse, gündeme getirse, genel kurulda görüşülür, ama maalesef sesimizi çok duyuramıyoruz... Her gün Eyt konuşuluyor, daha düün en düşük maaş ve işsizlik gün süresi kabul edildi... her gün konuşulan kabul edilen konular var... Ama bir türlü gündem olamadık... bir konuşulmadık... O da maalesef yine bizim suçumuz... en fazla 10/15 kişi mücadele ediyor... Ne diyeyim buradan konuşmakla,okuyup geçmekle olmuyor...Kendi vekilimiz, bakanımızdan bir şey istemek,suç değil arkadaşlar...
aynen öyle katılıyorum size. Milletvekilleri bizlerin oylarıyla o koltuklarda oturuyorlar bizim taleplerimizi dikkate alıp gündem konusu yapmayacaklarsa hiç boşa ben milletin vekiliyim demesin. İsteseler bir günde her şey kabul edilir. Sayımız az olsa da olumsuz eleştirilere kulağımızı kapatıp mücadelemize, yetkili kişilere ulaşmaya çalışacağız.

İsmail alp-proses

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence ertelenmesini istemeyenler şu an işsiz ve onlara iş kapısı açılsın diye bencilce ertelenmesin diyorlar.
Ertelenmesini isteyenler ise şu an işi olan ve ertelenmezse işini kaybedip işsiz kalacak olan

Grubun felaket tellallısınız mübarek. Tüm olumsuz haberler sizden geliyor. Ve kimse kesin birşey diyemiyorken sanki bakanmışsınız gibi kesin konuşuyorsunuz. Bu kadar çevreniz varsa başka şeyler için çabalasanız keşke, belki işe yarar...
İşsiz olanlar ve ertelenmesini istemeyenler bencilce davranıyor peki de;işi olan ve ertenmezse işini kaybedecek olanlar nasıl davranıyor acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:

İsmail alp-proses

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
OSGB 4000-5000 verip B sınıfı uzman çalıştıracağına,asgari ücret verip C sınıfı uzman çalıştırıyor.Aldığımız risklerin ,yaptığımız işin gerçek ederini alabilmek istiyorsak sistemin bir an önce oturmasını istememiz gerekiyor.Evrak üzerinden yapılan uzmanlığın yerine,gerçek gözlem ve bilgiye dayalı uzmanlık yapılmasına başlandığında bu iş rayına oturacaktır.Branşlaşma, bilgi ve deneyime bağlı sınıf farklılıkları (tehlike) olmasını doğru buluyorum.İşsizlik sadece Uzmanların değil tüm Türkiye'nin sorunudur.

kaizen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
OSGB 4000-5000 verip B sınıfı uzman çalıştıracağına,asgari ücret verip C sınıfı uzman çalıştırıyor.Aldığımız risklerin ,yaptığımız işin gerçek ederini alabilmek istiyorsak sistemin bir an önce oturmasını istememiz gerekiyor.Evrak üzerinden yapılan uzmanlığın yerine,gerçek gözlem ve bilgiye dayalı uzmanlık yapılmasına başlandığında bu iş rayına oturacaktır.Branşlaşma, bilgi ve deneyime bağlı sınıf farklılıkları (tehlike) olmasını doğru buluyorum.İşsizlik sadece Uzmanların değil tüm Türkiye'nin sorunudur.

Seviyesiz ve saygısızca kelimeler kullanmayalım !!!!

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Öncelikle görüşünüze saygı duyaraktan şunu söylemek istiyorum. Sistemin düzelmesi yalnızca C sınıfı uzmanların B sınıfına bakma durumuna ertelenmemesiyle mi düzelecek? Burda mücadele edenler emin olun yalnızca evrak üzerinde uzmanlık yapan insanlar değil birebir sahada aktif olup emek gösteren kişiler..Sistemin düzelmesi için öncelikle bakkaldan birşeyler alır gibi belge dağıtılmasının önüne geçilmesi ve daha sonraki iyileştirmelerin yapılması gerek.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Burada Sadece C sınıfına yükleniyorsunuz... İnsanlar işini kaybedecek bir şeyler yapmaya çalışıyor, siz tartışma yaratıyorsunuz... Dediğinizin hiç biri doğru değil, sizde biliyorsunuz... Bu sektörün yükünü C sınıfı uzman çekiyor... size de verse, işsizseniz mecbursanız bakarsınız... sizin asıl kızmanız gereken, piyasayı asıl düşüren kişiler, belge kiralayanlar... Ben biliyorum Bin, 2 bin liraya belge kiralayanlar var... belgeyi vermiş başka işler yapıyor, onun yapması gerekeni C sınıfı uzmanlar yapıyor... Bunun için niye laf etmiyorsunuz... 2 bin liraya çalışan A sınıfı uzmanlar var... siz neyden bahsediyorsunuz... C sınıfı uzmanlar hiç olmasa saha da, mesai yapıyor, uğraşıyor... bir de sanki siz de A nın yerine bakmıyor gibisiniz... Buradakilerin isteğide bu, size verilen 2020 hakkının verilmesi.. bize neden 2019
yani gelip gidip , şurada bir şeyler yapmaya çalışan, bir ümit arayan insanlara laf atmayın... çok sesinizi çıkaracaksanız, sizin işinizi asıl alan, belge kiralayanlara laf edin...
Burada konuşma başından beri, ne A ne B sınıfına bir şey diyen vardı... Ne yapabiliriz konuşuluyor, A,B,C kavgası gelip buraya sizin gibi yazanlardan çıkıyor... yoksa kimsenin kavga edecek tartışacak gücü kalmamış...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.