Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

EnviEn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Konu neden ısrarla başka yere çekiliyor anlamıyorum. C sınıfı uzmanların hizmet vereceği portföyün büyük çoğunluğu YASA İLE ileri tarihe ertelendi. C sınıfı uzmanların 1,5 yıl boyunca hizmet verebileceği firma sayısı çok az. Bu insanlar bu süreyi işsiz geçirecek ve B'ye geçiş için gerekli tecrübe yılını tamamlayamamış olacaklar.
Yani konunun yeteri kadar B sınıfı uzman olması ile alakası yok. Konunun "C sınıfı uzmanlar zaten tehlikeliye bakamayacaktı" ile de alakası yok. Konu şu ki bakanlık bize dedi ki siz az tehlikeli yerlere bakacaksınız. Biz de tamam dedik ve belge aldık ancak bizim bakacağımız firmaların zorunluluğunu DEVLET ÖTELEDİ yani olay bizim dışımızda gerçekleşti.

Daha açık nasıl yazılır bilmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sayın Arda,
Bakanlık elimde yeterince A , B Sınıfı Uzman var diyor. B sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfa bakamayacaklarsa niye B sınıfı uzman oldular? B sınıfı uzmanlar işini yapamayacak salar işsiz kalmaları anlamına gelmiyor mu? Bu ülkede herkes oyunu kurallarına göre oynamayı niye düşünmez?

Çünkü oyunun kuralları adil yazılmamış..

ALTAY23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yeni bir dilekçe metni hazırladım; sizde uygun bulursanız bunu aşağıda isimleri yer alan kurumlara ve diğer bildiğiniz daha önce mailler attıgınız yerlere göndermenizdir.dilekçeyi göndereceğiniz yere göre başlığını değiştirin arkadaşlar, ayrıca aşağıda fax numaralarını verdiğim siyasi partilere fax yada maille dilekçeyi gönderirken dilekçenin sonundaki gereğini arz ederim kısmını silip bu sorunumuzu meclis genel kurulunda gündeme getirmenizi rica ederim yada benzeri cümlelerle bitirin. Herkese selamlar...
1. Cumhurbaşkanlığı= 0312 525 58 31
2. Tbmm başkanlığı özel kalem müdürlüğü= 0 312 420 51 65 binali.yildirim@tbmm.gov.tr ve genel sekreterine kumbuzoglu@tbmm.gov.tr
3. çalışma bakanlığı = 0312 296 18 60 - 0312 296 18 61
4. Cumhuriyet halk partisi 0 312 207 40 39
5. Milliyetçi hareket partisi 0 312 473 15 44
6. Ak parti =0312 204 50 44
Kimseden ses çıkmıyor arkadaşlar ,umutsuzluğa gerek yok. son bir hamle daha yapalım. cuma günü şu yazdığım şeyi deneyelim bugün.. kaybedecek bişeyimiz yok.

Ekli dosyalar

• dilekçe.docx
    14.4 KB · Görüntüleme: 31

Tuğrul Ölçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bana yukarıdaki cevap yazılmış ben de aşağıdaki gibi bir cevap yazdım,

upload_2019-1-14_11-48-29.png

sinan bayraktarr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
yönetmelik değişmeyip..birde seneye kamunun da isg hizmeti alması ötelenirse...işte o zaman. C ...çöker...orta uzun vadede..B olacak C bulamazlar..yapılan açıklamalar kısa vade açıklamalar.zaten ülkemizde orta uzun vadede hangi kararlar alınıyor ki..

ramazan aktan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar bana da bakanlıktan anı şekillerde cevap geldi. ben bugun tekrar cimerden yazdım ve bilgi alma hakkımı kullandım. yazdığım metin kısaca

metninize istinaden C SINIFI İSG uzmanlarının yasa gereği 50 ve üzeri az tehlikeli işletmelere bakabileceği göz önüne alınarak lütfen DOĞU ANADOLU - GÜNEYDOĞU ANADOLU VE KARADENİZ BÖLGESİNDE bulunan 50 ve üzeri çalışanı bulunan az tehlikeli işletme sayısını benimle paylaşır mısınız?
Aynı zamanda lütfen bu zamanda kadar çalışmış C sınıfı İSG uzmanlarının 1.7.2020 ( 50 altı çalışanı bulunan az tehlikeli işletmelerin hizmet alma zorunluluğu başlama tarihi) tarihine kadar B sınıfı İSG uzmanı olabilmeleri için mevcut çalışma süresini nasıl dolduracakları ve C sınıfı uzmanların çalışma hayatına daha etkin atılabilmeleri için mevcut çalışma ve projelerinizi şahsımla paylaşır mısınız ?
sorularıydı.
bıktırana kadar yaptıkları hatanın farkına varana kadar tekrar tekrar mesaj atıcam

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bakanlığın karşı olduğu istemediği ortada, ama genel bir açıklama yapın... Yada bunu meclise götürün, bakana götürün, böyle bir durum var ne yapalım diye... ama çaba gösteren yok... Bu iş yine mecliste biter, çünkü, ne bakanlık görevlileri, ne sendika, ne başka yetkililer bir şey yapmıyor, Ancak bir vekil teklif eder mecliste görüşülürse olur... onu da bir vekilin 1 kelime konuşmasından başka bir şey çıkmadı... 70 bin kişi var, izliyor konuşuyor ama bir şey yapmıyor, bu kadar kişi vekillere yazsa,arasa,sorunu dile getirse, birileri muhakkak konuşur... Ama maalesef çok az kişi yazıyor o da etkili olmuyor... Bakın Eyt de nasıl baskı var... sürekli haber konuşuluyor... Ya da başka sorunu olan... sistemin içindekiler alttakileri ezdiği için, ezilmeye mahkumuz maalesef, sistem bozuk...

Elaa

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben, iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünü aradığımda C sınıfı uzmanlarının tehlikeli sınıftaki atamaları zamanla düşürülecek, kanun açık 1.1.19da tehlike sınıfına bakma süreniz bitti dendi. Atamaların ne zaman düşürüleceği hakkında bilgimiz yok sizde kendi atamalarınızı düşürebilirsiniz çünkü şuan ki durum kanun dışı, herhangi bir durumda kendinizi savunamazsınız dendi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yine gün sonunda günah keçisi bizler olacağız galiba.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ben, iş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünü aradığımda C sınıfı uzmanlarının tehlikeli sınıftaki atamaları zamanla düşürülecek, kanun açık 1.1.19da tehlike sınıfına bakma süreniz bitti dendi. Atamaların ne zaman düşürüleceği hakkında bilgimiz yok sizde kendi atamalarınızı düşürebilirsiniz çünkü şuan ki durum kanun dışı, herhangi bir durumda kendinizi savunamazsınız dendi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yine gün sonunda günah keçisi bizler olacağız galiba.
İsteseler kendileri düşürür bence..o kadar zor olmasa gerek.İkincisi kişi kendisi düşürürse ben istifa ediyorum anlamına gelebilir yani tazminat olaylarını etkiler diye düşünüyorum.Çünkü sözleşmeyi fesh etmek ben bıraktım gidiyorum demektir.Bence kendileri de tam anlamıyla ne olduğunu olacağını bilmiyorlar, sadece yorum yapmaya çalışıyorlar ama yorumlarda tek taraflı onlar sadece 1.1.2019 ibaresine göre konuşuyor. Hukukçu değilim yanılabilirim tabi ama verilen hak geri alınmaz kavramı var. kimsenin başına bir şey gelmez umarım ama bişey olsa bu İSG-Katip sözleşmesinden dolayı madem adam yetersizdi neden atamasını izin verildi... En azından açıklama yapabilir bakanlık...Duyuru bile yok...

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bir diğer olay da bende geçen hafta aradım bana da İSG Katipten açıklamaları takip edin denildi.Herkese farklı şeyler söyleniyor.

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kendiler düşürsün o halde hiçte düşmem kendim, o zaman istifa etmiş gibi görünürüm birde.
Önceki erteleme 2017 yılının 27 ocağında olduğu için yine ocak sonuna kadar bekletileceğimizi düşünüyorum malesef.
"Ha şu da bir gerçek ki; 2 yıl önceden haber ettiler zaten 1.1.2019 da sürelerimizin biteceğini, bildiğimiz bişeydi bu bizim..."

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba, Bende C sınıfı uzmanım.Mesajların bi çoğunu okudum ve çelişkilerinde olduğunu gördüm.Peki sormak istiyorum?Çok iyi paralar mı kazanıyoruz C sınıfı olarak?Neyi paylaşamıyoruz ya?Madem çok iyiyiz zaten C yi değilde gelir B yi A yı alırlar işyerleri?Madem öyle neden prim gün sayısından A yada B oldunuz diye de tartışılsaydı?Biz birbirimizin önüne engeller koyarsak devlet napsın ki? Denetime gelen müfettişler dahi sistemimizin temelinin olmadığını dile getiriyor.Ee kalkmışlar bide üniv. açmışlar bu bölümlere, madem böyle neden açtın bu üniversiteleri, madem böyle neden mezun veriyorsun kardeşim yazık değilmi ya.Bu kadar işsiz insan varken birde C sınıfı uzmanları mı işsizlere katacaksın yazık ya.Ya sınıf kavramını ortadan kaldırsınlar (işyeri hekimlerinde olduğu gibi), ya her işyerine (az tehlikeli olsa dahi) zorunluluk gelsin ve işveren bakamasın yada kendi bünyesine alsın devlet.Yani ailesine bakanlar ev geçindirenler geçimini ben gibi bu meslekten sağlayanlar bi yönetmelikle işsiz mi kalsın bu mu yani...Kimse kimseye engel olmaz kimin rızkı neredeyse o gelir bulur onu, yeter ki bizler birbirimize köstek olmayalım...İnşallah bi an önce düzelir bu durum...
bu konuda sonuna kadar haklısın
ÖSYM nin yaptığı sınavlarda çıkan soruların bence isg uzmanlığı ile uzaktan yakından alakası olmayan bi çok soru mevcut
en mantıklısı sınıf ayrımı kaldırılmalı ve bu meslek daha kaliteli saygı duyulası meslek haline getirilmeli
denetimlerde bende müfettişlerle bu konuları tartıştım dediğiniz gibi hepsi sağlam bi zemin olmadığından mevcut uzmanların devlet bünyesinde olması gerektiğine ve sınıf ayrımı kaldırılması gerektiğini mesleki tecrübeye göre atamaların yapılması gerektiğini dile getirmekteler fakat sistem bu şekilde oldukça sınav paraları belge paraları vee vize ücretleri ile bu sayede güzel paralar kazanıldığını düşünüyorm sadece para yatırmakla belgenin geçerliilik süresini uzatmak ne kadar doğru bilemiyorum

melek gulum

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Belki güzel bir haber olmayabilir şahsen benim için güzel bir oldu.

Milletvekillerine mail atmanın bir mantığı yok diye düşünüyordum kendi kendime daha demin mail attım geri döndü,bende dedim ki bağlı olduğum bursa ilindeki milletvekillerini arıyım ve tabikide CHP BURSA milletvekili LALE KARABIYIK HANIMI aradım ve özel sekreteri ile görüştüm.
Konu ile ilgili konuştuktan sonra aldığını söyledi ve beni çok mutlu etti bu arada attığınız mailler onlara iletiliyormuş bu konu hakkında bir konuşma yapacaklarını söylediler.
Ben konu ile ilgili ; Ziya Bark 2018 Uludağ üniversitesi iş güvenliği ön lisans mezunuyum çalışma hayatımın 6. ayında işsiz kalmakla karşı karşıyayım..
2018 yılında az tehlikelere isg zorunluluğu 2020 yılına ertelendiğini 2019 yılında C sınıfı iş güvenliği uzmanlarının tehlikeli sınıfa bakmalarının bittiğini söyledim. az tehlikelere zorunluluk olmadığı isg hizmeti almıyorlar bizde tehlikeleri firmalara bakarak meslekte çalışıyoruz. Şuan tehlikeli firmalara hizmet vermemiz kesildiği için arkadaşlarım işsiz kaldıklarını ve bizden bakanımız dahil kimsenin haberinin olmadığını bu konu hakkında sesimiz olmasını dile getirdim.
Çok güzel bir konuşma ile karşılıklı anlaştık. Belki bir çözüme ulaşamazlar belkide bir netice alamıycaz lakin sonunda birinin beni dinlemesi ki ben sitemli bir şekilde konuşuyordum içimi yumuşatması çok güzel bir davranıştır.

Lütfen sizlerde milletvekillerini arayın özel kalemine not aldırın. Belki yaptığımız bir şey değil ama şu örnek ile akıllarda kalalım.

Karınca bir yangın görüyor ve su taşımaya başlıyor bunu gören karıncalar gülüyor alay ediyor lakin karınca şunu diyor en azından gittiğimiz yol belli olsun.

Hepinize iyi günler iyi çalışmalar dilerim.
Birleşirsek Kazanırız, Bölünürsek Kaybederiz
Kendi adıma size teşekkür ederim Ziya bey,
bende sizin gibi Niğde üniversitesi iş sağlığı ve güvenliği önlisans mezunuyum yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum ve işimi severek yapıyorum B sınavına girmeye günleri sayarken bir çok uzman arkadaşlarım gibi bende şuan mağdurum ve ertelenmesini istiyorum. Sizler gibi bende mail gönderdim ve aramaya devam edeceğim umarım güzel sonuçlar alırız.

sinan bayraktarr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
risk değerlendirmesi yapılmadan yapılan yönetmeliklerden başka ne beklenir..alınan kararın artıları eksileri hesaplanmamış..şimdide bekle gör politikası izleniyor gibi..

Tuğrul Ölçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kimseden ses çıkmıyor arkadaşlar ,umutsuzluğa gerek yok. son bir hamle daha yapalım. cuma günü şu yazdığım şeyi deneyelim bugün.. kaybedecek bişeyimiz yok.
Ben yukarıda belirttiğiniz tüm birimlere fax çektim,

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.