2017'de Tehlike Sınıflarının Kalkma İhtimali | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

2017'de Tehlike Sınıflarının Kalkma İhtimali

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında İSG Specialist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar B sınavı için eğitim kurumuna başvurmak istiyorum fakat aklıma takılan soru şu:
  Malum 2017 Ocak itibari ile C sınıfı tehlikeli sınıfa bakamayacak. Bu durumda ya erteleme olacak yada farklı bir formül düşünülecek. Çünkü B ve A sınıfı uzman sayısı yeterli değil piyasa için(C sınıfları işsiz kalır vs. o kısma girmiyorum bile).Erteleme, sınıf ayırımının ortadan kalkması yada şu kadar sene çalışan A sınıfı sınavına, bu kadar çalışan B sınıfı sınavına girebilir gibi bir karar çıkabilir mi?Bunu şunun için soruyorum eğitim kurumuna kayıt yapıp ödemeyi yaptıktan sonra böyle bir durum ortaya çıkarsa bizim ödeme de yalan olur.Tekrardan yeni uygulama için de ek bir para ödeme durumu ortaya çıkabilir.Bakanlığa da hiç bir şekilde güvenemiyorum açıkçası.

  Ocak ayını bekleyeyim diyorum ama ocaktan sonra da eğitim kurumu bulamama sıkıntısı ortaya çıkabilir.Çoğu eğitim kurumu eğitim planlamasını yapmış, eğitim son başvuru tarihleri de geçti, geçiyor.

  Düşünceleriniz bekliyorum


   
 2. gizem kuruefe

  gizem kuruefe TÜİSAG Üyesi

  Ertelenme konusu nezaman belli olur sizce?
  İşyerlerine bilgi vereceğiz elimiz kolumuz bağlandı?

   
 3. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Ben şu aşamada Tehlike sınıflarının kalkabileceğini düşünmüyorum. Bir sürü yüksek lisans yapan insan var, B sınıfına girip başarılı olanlar oldu belgelerini alanlar var. Aslında olması gereken bu ama bir şekilde bu sınıf ayrımı yapıldı bir süre daha böyle devam edecektir diye düşünüyorum. Süre uzatımı konusunda bende bekliyorum 5 ayım var 3. senemin dolması için. Süre uzatılmazsa durum vahim işimizden olacaz.
  Bence 3 yılınız dolduysa kafanızı karıştırmayın gidip eğitiminizi alın hemen. Yüksek lisans yapanlar ne yapsın 10 bin tl veren var yüreklerine iner herhalde :)

     

   
 4. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca bu sınıf ayrımı nedeniyle bir endüstri oluşmuş durumda arkadaşlar. Eğitim kurumları para kazanıyor. Özel üniversiteler yüksek lisans programlarından paraları götürüyor. ÖSYM sınav ücretini alıyor. Bakanlık Belge parasını alıyor. Herkes halinden memnun, olan biz yükselmeye çalışan uzmanlara oluyor. Bunları bi tarafa bırakırlar mı? Sanki biz uzman değiliz. C den B olacaz diye bi spor mülakatı da yapsalar tam olacak aslında.

   
 5. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Aslında zamanında yüksek yapsaydık muhtemelen Aralık 2017'de A sınıfı sınavına girecektim.Ama işte güzel TR'mizde ne yazık ki, doğru yolu seçen kişiler genelde mağdur oluyor.İşin aslı erteleme olacağını düşünüyorum , fakat insan bir 3-5 ay önceden belirtir,duyuru yapar; kişiler ona göre yol yöntem düşünsün.Yada hiç bir zaman erteleme yapılmasın ki insanlar, erteleme olabilir seçeneğini düşünmesinler.Bu belirsizlik can sıkıyor.

     

   
 6. gizem kuruefe

  gizem kuruefe TÜİSAG Üyesi

  Günaydın arkadaşlar, bir haber var mı konu ile ilgili?

   
 7. şule kaplan

  şule kaplan TÜİSAG Üyesi

  Ne kadar kesindir bilmiyorum ama bakanlık koridorlarında C sınıfının tehlikeli iş yerlerine bakması ile ilgili erteleme düşünüldüğü konuşulmaktadır. Çalıştığım kurumda aynı şekilde olacağı kanısında, işin stres ve para kazanma kısmı aslında bu bekleyişler işsiz kalacağını düşünen C sınıfı arkadaşlar Tezsiz yüksek lisans yapmakta, kurumlara para kazandırmakta, ösym sınav, bakanlık belge parası peşine düştüğü için bu şekilde zorluğa itiliyoruz.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica