2017 İlk B Sınıfı Yükselme Sınavına Girecekler

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında İSG Specialist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. GÖKMEN_0421

  GÖKMEN_0421 TÜİSAG Üyesi  Merhaba sizin gibi düşünüyordum benimde 7 ocak dışa görevlendirmem var eğitim kurumunun biri ders başlangıcı 5 ocak dedi diğeri 9 ocak bu arada 3 yıl olayını şu şekilde söyledi (ben OSGB de 18.12.2013 tarihinde içe görevlendirildim fakat dışa görevlendirilmem 07.01.2014) bu aşamada dışa görevlendirmelerinde boşluk yoksa ve 1095 günü tamamlıyorsa sınava yetişiyorsun cevabını aldım 1 saat önce dışa görevlendirmelerimi gönderdim hesaplama yapıp bana dönecekler sabırla bekliyorum.Sonuç ne olur bilemem ama paylaşırım önerim şu işin içinden çıkamayanlar eğitim kurumlarından destek alsınlar bir değil birden fazla eğitim kurumu ile iletişime geçsinler mutlak cevaplar bulunabilir.


   
 2. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bende belgeleri toparlarken aksilik yaşamamak için soruyorum. Bakanlığın konu ile ilgili duyurusu var; http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=13.06.2016 bu belgeler dışında sizden eğitim kurumları belge talep ediyor mu. Halen bazı kurslar iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığınız yerdeki risk analizi, eğitim belgesi, kurul toplantı tutanaklarını v.b istemekteler. Böyle bir şey yok bu duyuruda neden istiyorlar bilgisi olan var mı? Ben eski iş yerimden bunları bulmam gerek belkide vermeyecekler isg katip sözleşmemiz yetmiyor mu?

   
 3. SÜLEYMAN İSTEK

  SÜLEYMAN İSTEK TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar 1080 mi 1095 mi bu nasıl hesaplanıyor. SGK ile ayda 30 gün yatıyor bu şekilde 3 yıl fiilen görev 3*360 = 1080 yapmıyor mu. yada 1 ocak 2014 tarihinde hem isg katip hemde sigortası yatan biri 1 ocak 2017 yılında 3 yılını dolur muyor mu ?

     

   
 4. Tokat

  Tokat TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, fıılı 3 yılın tamamlanması için e devlet uzerınden SGK Ayrıntılı hızmet dökümüme baktığımda meslek kodumun seneler ıcerısınde aynı osgbde bu kaç defa degıstırıldıgını görüyorum. Bunun bır önemı var mı.. Muhasebecı degıstırmıss bunu takıp etmemız mümkün degıl kı SGK Ayrıntılı de meslek kodunu bıle gostermıyordu.

   
 5. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ÇSGB ye bilgi edinme başvurusu yapmıştım. Bu tartışmalar için artık herkes bilgi sahibi olsun;

  Cevap aşağıdaki şekilde buna göre;

  1-1095 gün çalışma istenilmekte
  2- İSG katipteki dakikalar ful olacak diye bir şey yok. Kısmı zamanlı da çalışsanız dahi sözleşmelerin süresi önemli

  Cevap:
  - 3 yıllık fiili çalışma süresi hesaplanırken İSG-KATİP üzerinden yapılan içe görevlendirmelerin başlangıç ve bitiş tarihleri esas alınmaktadır. Örneğin kişi bir işyeri ile kısmi süreli olarak ayda 100 dakikalık bir sözleşme yapmış olsa dahi sözleşmenin başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasındaki fark gün olarak 30 gün ise 1 ay çalışılmış kabul edilir eğer daha az ise kaç gün ise o kadar gün çalışmış sayılmaktadır. Yani hizmet verdiğiniz dikkate alınan dakika süreleri değil sözleşmenin ne kadar devam ettiğidir. Kişinin İSG-KATİP üzerindeki içe görevlendirme süresi toplam 1095 gün ve üzerinde oluyor ise 3 yıllık çalışma tamamlanmış demektir.

     

   
 6. SÜLEYMAN İSTEK

  SÜLEYMAN İSTEK TÜİSAG Üyesi

  önder ak bey 1.1.2014 aralıksız devam eden bir uzmanın 3 yılı tam olarak ne zaman doluyor acaba

   
 7. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Süleyman bey ben şöyle yaptım garanti olsun diye. İSG katipte nasıl olsa sözleşmeniz var. SGK prim ödemelerini toplayarak gittim benim tam yatıyor. 1095 gün sayıyorsunuz. benim 29.05.2017 de dolması gereken 3 yılım, Haziran sonuna doğru dolmuş oluyor bu 15 günlük farkdan dolayı. Sizinki de 1.1.2017 artı 15 gün olacak,. Dolduğu gibi de eğitime başvurmak gerek. Umarım bu bahar sınavına yetişirsiniz. Ben Aralığa kaldım.
   
 8. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Ancak bir uyumsuzluk söz konusu. Bence uygulama yanlış SGK ya göre bir yıl 360 gün. 360x3=1080 gün yapıyor. İSG katipte 1 sene kalmanızı 365 gün sayıp. Tam 3 yıl dolunca SGK dökümünü dikkate almıyor da olabilirler tamamen kafa karışıklığı. Sizi de yanıltmak istemem bir eğitim kurumuna başvurmanızda fayda var. Benim için 1095 den ziyade önemli olan dakikaların tam olması muhabbetiydi öyle bir şey yokmuş rahatladım. Boşa kürek çekmeyelim.   
 9. SÜLEYMAN İSTEK

  SÜLEYMAN İSTEK TÜİSAG Üyesi

  önder bey şöyle bir durum daha var benim bağlı olduğum fabrikanın 3 ayrı işletmesi var birinden sigortam tam yatıyorum. diğerlerinden 1 gün yatıyor yani aylık 32 gün sigorta yatıyor. bu 15 günlük boşluğu bu yatan 1 günlerin toplamı sağlayabilir mi?

     

   
 10. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Değerli Meslektaşlarım,

  ÜZülerek belirtmeliyim ki prim gün sayısı İş Güvenliği Uzmanlarının G.Y.S.E.H.Y. net biçimde belirtilmemiş olmasına rağmen gün hesabı üzerinden hesaplanmaktadır.
  Bu hesaba göre isg katip atama süresi 3 yılı tamamlamayan meslektaşlarım maalesef bir sonraki B sınıfı yükseltme sınavına katılamayacaklar.
  Hesabınızı başında yapın, üzülmeyin.

  Saygılarımla.   
 11. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Süleyman bey SGK 30 gün üstü sigortaları da 30 gün sayıyor. Yani isterse 40 gün yatsın. Emeklilik içinde böyledir. Bence şöyle yapın SGK dökümünüzü ve İSG katip çıktılarını eğitim kurumuna yollayın. Onlar incelesin size dönüş yapsın. İSG katipte gün hesabı yok biliyorsunuz sözleşme başlangıç ve bitiş tarihleri var. Bunlara bakarak 3 yılı 1095 gün anlıyorlarsa problem yok. 1.1.2017 de dolmuş oluyor 3 yılınız. Ama SGK dökümleri gibi her ayı 30 gün alırlarsa bakılınca 15 gün fark çıkıyor :)   
 12. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Süleyman bey 2 sene uzatılması gündemdeymiş C lerin B ye bakması. Onun için 15 güne takılmayın :)

   
 13. SÜLEYMAN İSTEK

  SÜLEYMAN İSTEK TÜİSAG Üyesi

  belgeleri gönderdim çoğu eğitim kurumu dolduruyorsun eğitime girebilirsin diyor . kafam allak bullak oldu. 2 yıl uzatılması iyi fakat 3 yılım dolmuşşsa eğitim almakta mantıklı herhalde önder bey :)
   
 14. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Tabiki şartları sağlıyorsanız bir an önce olun ki A ya geçiş hızlansız.

   
 15. Burcu Gökmen

  Burcu Gökmen TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar. 2012 yilinda osg katip yoktu malum. O durumda isyeriyel aramzda imzaladgmz is guvenligi uzmani sozlesmesi gecerli olur mu? Eger oluyorsa 3 senem dolmus demektir. Bilgisi olan paylasabilirse sevinirim   
 16. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  http://www3.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=13.06.2016 ilgili duyuruya göre hareket edin. Sözleşme geçerli oluyor.

   
 17. melih özkan

  melih özkan TÜİSAG Üyesi

  Yetkililerden rica etsem ayrı bir konu acılsa ve sınava girecek arkadaşlar kac kişi nerelerden vs gibi bilgileri paylaşsa bu konu amacından biraz sapmış gibi kim girebilir kim giremez şekline dönmüş (faydalı tartışılması ama tüm sayfaları okumak lazım kim nerede ne yapacak vs) O yüzden sadece girebilecek arkadaşların ben girmek istiyorum yada şuradan teklif aldım gibi girebilme yeterliliği olan arkadaşlara nokta atışı yeni bir konu olursa çok daha etkili olacaktır. Diğer arkadaşlar durumlarını bu konudan tartışmaya devam ederler böylece.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica