Haber 2014'te Iş Teftiş Kurulu Bin Müfettişle Denetim Yapacak

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı İle İlgili Haberler' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. 2014'te İş Teftiş Kurulu Bin Müfettişle Denetim Yapacak

  [​IMG]

  Çalışmalar hakkında bilgi veren İş Teftiş KuruluBaşkanı Mehmet Tezel, bu yıl bin kişilik müfettiş kadrosuyla iş yerlerinde teftiş ve rehberlik faaliyetlerine deva edeceklerini söyledi. Ülkegenelinde çalışma hayatının riskleri, bilhassa iş kazaları, meslek hastalıkları ve işçilerin, ücret, izin gibi genel yakınmalarını dikkat alarak, bir takım konuları öncelik verdiklerini belirten Tezel, son dört yıldan buyana hangi iş kollarında teftiş yapacakları hususunda paydaş kuruluşları haberdar ettiklerini kaydetti.

  İşverenlerin 'Habersizce geldiler, ne yapacağımızı bilmeden oturdular' dememeleri için önceden hangi illerde, konularda ve risk alanları içerisinde teftiş yaptıklarını duyurduklarını dile getiren Tezel, "Bu konuda farkındalık oluşturuyoruz. Teftişe başlamadan işverenlerin tedbir almaları için bu tanıtımprogramlarını düzenliyoruz. Dolayısı ile falanca yerdeki bir marangoz o sene teftiş geçirip geçirmeyeceğini; geçirecekse hangi risklerle alakalı müfettişlerle muhatap olacağını biliyor. Bizim baskın türü bir teftiş anlayışımız yoktur. Önceden bilinen riskler üzerinde işverenlerimiz hazırlıklarını yaptığı takdirde her hangi bir sorunla karşılaşmayacaktır." dedi.

  'TÜRKİYE İŞ KAZALARINDA DÜNYA ŞAMPİYONU DEĞİLDİR'

  5 Grup Başkanlığı'nca yürütülecek programlı teftişlerin iş kazalarına, meslek hastalıklarına ve işçi şikayetlerine olumlu yansımalarını beklediklerini vurgulayan Mehmet Tezel, şöyle devam etti: "İş yerlerinde yapılan iyileştirmeler, çalışma barışıyla alakalı olumlu kazanımlar sağlayacağını biliyoruz. Bütün bunlar çalışma hayatında iş kazalarının minimize edilmesi, meslek hastalıklarının en aza; hatta sıfıra indirilmesi içindir. Meslek hastalıkları tamamen, iş kazaları ise yüzde 98 önlenebilir. Türkiye iş kazaları yönünden dünya şampiyonu değil. Dünya şampiyonu olmasını da hiç kimse istemez. Ama nedense bundan memnun olan çevreler var. Dünyada birçokülkede iş kazalarına dair istatistikler daha tutulmuyor. İş kazalarıyla ilgili her hangi çalışmaları olmayan devletlerle bizleri mukayese etmenin haksızlık olacağı kanaatindeyim."

  'İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASINDAN ÖNEMLİ KATKILAR BEKLİYORUZ'

  Çalışanların iş yerlerindeki dikkatsizliği, işverenlerin organizasyonel olarak iş sağlığı ve güvenliği, meslek hastalıkları noktasında örgütlenememesi, yetersiz sendikalaşma gibi sorunlar üzerinde duran Tezel,"Sendikaların toplu iş sözleşmesi yaptığı iş yerlerinde bu organizasyonel eksiklikler aşağı yukarıminimize edilmiş. Yeni çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası herkesi işyerinin risklerini tanıyarak çalışmasını getiren bir düzenlemedir. Dolayısı ile bu müstakil yasadan önemli katkılar bekliyoruz. Yasa iş yerlerinde, organizasyonel bir takım eksikliklerin tamamlanmasına vesile olacak. Yasalara göre sorumluluk makamındaki işverenlerin, iş yerleriyle alakalı riskleri tanıyarak, o işi yapmasına ve bu risklerin giderilmesiyle alakalı da bu yapı işletildiği takdirde iş kazaları en aza indirilir." diye konuştu.

  Kaynak: http://www.memurlar.net/haber/453469/


   
  Last edited by a moderator: 15 Mart 2014
  emine g ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 2. mücahit kablan

  mücahit kablan TÜİSAG Üyesi

  Denetim öncesi eksiklerin tamamlanmasına imkan verilmesi iyi bir uygulama olacaktır.

   
 3. ismailemrem

  ismailemrem TÜİSAG Üyesi

  Evet mehmet beyin de dedigi gibi farkindalik yaratmak cok iyi bir uygulama olur bence

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica