Tarihte Bugün - 20 Mart | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tarihte Bugün 20 Mart

Konu, 'Mart Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1792 : Paris'te Fransa Milli Meclisi giyotinle idamı onayladı.Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin ölüme mahkum edilen kişilerin kafasını iki direk arasında yukarıdan aşağı kayan bir bıçağın darbesiyle koparmayı sağlıyordu İlk kez 25 Nisan 1972'de kullanılan giyotin, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'in de başını gövdesinden ayırdı.

  1906 : Rusya'da subaylar Sivastopol kentinde ayaklandı.

  1918 : Türk Kadını Dersanesi açıldı Dersanede yabancı dil, Türkçe ve Musiki dersleri ile konferanslar verildi.

  1933 : Nazilerin ilk toplama kampı Münih yakınlarında açıldı.

  1956 : Fransa, Tunus'un bağımsızlığını tanıdı Tunus'un ilk Devlet Başkanı Habib Burgiba oldu.

  1959 : Sanat okulları ve köy enstitüsü mezunlarına yedek subaylık hakkı tanıyan yasa çıktı.

  1959 : Akis dergisi yazı işleri müdürü Yusuf Ziya Ademhan, Ankara Toplu Basın Mahkemesi'nde 12 ay hapis cezasına mahkum edildi Dergi bir ay süreyle kapatıldı.

  1970 : Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Türk-İş Genel Sekreteri Halil Tunç, polisin üniversitelere girmesine izin verilmemesini istedi.

  1971 : Batman'da miting yapan üç bin köylü "Açız" diye bağırdı.

  1975 : Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi, Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi "Milliyetçi Cephe" hükümetini kurdu Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi'nin lideri Bülent Ecevit "dört partiden kurulu azınlık hükümeti dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir" dedi.

  1981 : Milli Güvenlik Konseyi vergi cezalarında yüzde 90 indirim yaptı.

  1981 : Arjantin'in eski başkanı İsabel Peron rüşvet suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  1984 : İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi'nde Abuzer Uğurlu, Yılma Durak ve Zülfikar Yasan'ın yargılanmasına başlandı Sanıklar hakkında "Abdi İpekçiyi öldürmek ve Mehmet Ali Ağca'nın cezaevinden kaçmasını sağlamak" suçlarından idam cezası istendi.

  1989 : Haliç Camialtı ve İstinye tersanelerinin 3 bin işçisi topluca viziteye çıkarak direniş yaptı.

  1989 : Türk-İş İstanbul'da Çalışan Kadınlar 1 Ulusal Kurultayını düzenledi

  1990 : Mardin'in Cizre ilçesinde kepenk kapatma eylemi yapıldı Eylem sırasında çıkan olaylarda 4 kişi öldü Kepenk kapatma eylemi ertesi gün Nusaybin, İdil, Silopi ve Midyat'a da sıçradı.

  1995 : Türk Silahlı Kuvvetleri 35.000 askerle Kuzey Irak'a en kapsamlı sınır ötesi operasyon başlattı.

  1995 : Tokyo'da 16 metro istasyonuna içinde zehirli sarin gazı bulunan paketlerin bırakılması sonucu 10 kişi öldü, 4 bin 695 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

  1966 : İngiltere'de hükümet deli dana hastalığının insanlara da bulaştığı açıklandı Bu açıklama İngiliz hayvancılığının krize girmesine yol açtı.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1770 : Alman şair (Johann Christian) Friedrich Hölderlin.

  1805 : İngiltere'nin ilk ülke çapındaki işçi hareketi Çartizm'in sözcülerinden şair Thomas Cooper 1828 Oyunlarındaki ahlaki çözümlemelerle 19 yüzyıl Avrupa edebiyatına yeni bir soluk getiren ünkü Norveçli yazar Henrik (Johan) Ibsen.

  1911 : Nükleer silahsızlanma çabaları dolayısıyla 1982 Nobel Barı Ödülü'nü İsveçli Alva Myrdal ile paylaşan Meksikalı diplomat Alfonso García Robles.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1727 : Yerçekimi yasasını bularak modern fiziğin temellerini atan İngiliz bilim insanı Sir Isaac Newton.

  1971 : Gazeteci ve yazar Falih Rıfkı Atay kalp krizi sonucu Cumhuriyet döneminin en etkin gazetecilerinden olan Atay, anılarını "Atatürk'ün Bana Anlattıkları", "Çankaya" ve "Atatürk Ne İdi?" adlı kitaplarda topladı.

  1977 : Gazeteci Orhan Özkırım İstanbul'da.

  1984 : Türkiye'nin Barbara Cartland'ı olarak anılan romancı Kerime Nadir, İstanbul'da.Nadir, Kalp Yarası, Hıçkırık, Seven Ne Yapmaz, Samanyolu, Gönül Hırsızı, Kırık Hayat, Aşk Rüyası gibi romanlara imzasını attı.


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica