Soru - 2 Yıllık İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümünü 4 Yıllığa Hangi Bölümlere Tamamlayabiliriz? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru 2 Yıllık İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümünü 4 Yıllığa Hangi Bölümlere Tamamlayabiliriz?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında dexser tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. dexser

  dexser TÜİSAG Üyesi  2 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü mezunuyum. 4 yıla tamamlamak istiyorum. Hangi bölümleri hangi sınavlarla, hangi imkanlarla, kaçıncı sınıftan başlayarak tercih edebilirim? Örneğin açıköğretim 3. sınıf İşletme , Sosyoloji gibi bölümlere geçiş yapabilir miyim? Veya başka bir bölüme, veya uzaktan eğitim bölümlerine. Hangi bölümleri hangi eğitim sistemlerini tercih edebiliriz?


   
 2. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Lisans tamamlama ile ilgili forumda daha önce de sorulmuş sorulara yazdığım gibi :
  1) Öncelikle DGS sınavına hazırlanmanız ve buradan not almanız gerekiyor.
  2) Paralı üniversitelerde İSG lisans tamamlama imkanları var. Bu tamamen kişinin ekonomik gücü ile doğru orantılı bir seçenek.
  3) Siz İSG uzmasınız. Dolayısı ile -her zamanki şahsi fikrim- açıköğretim fakültelerinde (1.sıra Anadolu Üni.AÖF, 2-Atatürk Üni.AÖF, 3-İstanbul Üni.AÖF) Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler (ÇEKO) bölümünde lisans tamamlama yapmanız daha uygun olur. Çünkü iş ve çalışma yaşamı ile ilgili ciddi anlamda iyi bilgiler var. İşletme bölümüne ait derslerin büyük çoğunluğu bu bölümde (ÇEKO) de veriliyor. AÖF'lerin en büyük kolaylığı hem çalışıyorsunuz hem okuyorsunuz, kendi kendinizi finanse edebilme imkanı yaratıyorlar. Ayrıca açık öğretim zaten, çok bir zorluğu yok. Sadece okumak ve dikkat etmek gerekiyor. İlk sınavlarda soru tekniğine dikkat ederseniz, geriye sadece okumak kalıyor.
  4) Sosyoloji bölümüne gelir isek, 3 ncü sınıfta Çalışma Sosyolojisi dersi var. Direkt olarak mesleğiniz ile ilgili.
  Sonuç olarak tavsiyem, mesleğinize yönelik olarak lisans tamamlama yapın. Bunun için de en güzel ve en ucuz yol AÖF. Zaten üç tane var, bunların web sitelerine girip, bölümler ve ders içeriklerini inceleyin, mesleğinize en yakın ve en çok ders olanı seçin.
  Başarılar diliyorum.

   
 3. dexser

  dexser TÜİSAG Üyesi

  DGS girmeden 4 yıla tamamlayabileceğim bir imkan yok mu.

     

   
 4. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Malesef yok, hatırladığım kadarı ile son iki yıldır bu uygulama başladı. Hem devlet hem özel üniversitelerde lisans tamamlama için DGS'ye girmek gerekiyor.
  Devlet AÖF'lerdeki lisans tamamlama için DGS'den korkmanıza gerek yok. Şöyle bir baksanız yeterli puan alırsınız. Lisans tamamlama kontenjanları için -bir fikir vermesi açısından- bu sene yayınlanacak olan ÖSYM DGS tercih kılavuzuna bir bakın. Ben size geçen seneki kılavuzun linkini ekliyorum https://www.osym.gov.tr/TR,15015/2018-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html
  AÖF tercih sıralamanız ANADOLU - ATATÜRK - şeklinde olsun. Çok zorda kalmadıkça İSTANBUL ÜNİ. AUZEF (AÖF)'ten bölüm yazmayın, çok zorlar haberiniz olsun. Geçen seneye ait ÖSYM DGS tercih kılavuzu ANADOLU AÖF ilgili bölümüne ait kaba taslak bir görüntü de ekliyorum, bilgi vermesi açısından.
  Son olarak, alıntılama yaptığınız mesajımda "Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler (ÇEKO) bölümünde lisans tamamlama yapanız daha doğru olur" ifadesini kullanmıştım. Fakat son iki yıldır bu bölümün dersleri değişti !!!!! Sözel ağırlıklı tercihlerinizi öne alın. İşletme en son tercihiniz olsun. Çünkü onun da dersleri değişti. İktisat temel derslerini de eklediler.
  Özel üniversiteler için bir şey diyemiyorum tamamen ekonomik güce dayalı bir eğitim sistemi.
  Lisans tamamlama yapılacak, o yüzden fazla zorlatmaya gerek yok. :)
  Başarılar

   

  Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica