Tartışma 2. Kez Yükselme Hakkı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eem_ccelik

  eem_ccelik TÜİSAG Üyesi  Fısıltı Gazetesi haberlerini önemsemeyin. Yazdığım şartları sağlayan işyerlerine belirttiğim tarihlere kadar hizmet verebilmenizde bir sakınca yok. Bu size Kanunla verilmiş bir hak. Kanun maddesinin değişmesi için ise anayasa mahkemesine başvurulması gerekiyor bu maddeyi Danıştayın iptal etme yetkisi yok.


   
 2. Karabey Turan

  Karabey Turan TÜİSAG Üyesi

  Yazdığım dilekçeden sonra İSG Katipteki üst kısımdaki duyuru değişti:

  "GİREBİLECEĞİNİZ sınav GRUBU: YÜKSELTME sınav HAKKI KULLANILDI
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISINA GÖRE BELGE SINIFI YÜKSELTME sınav HAKKINI KULLANDIĞINIZDAN, YENİ BİR YÜKSELTME SINAVINA GİRMENİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR."

   
 3. Bülent TOROS

  Bülent TOROS TÜİSAG Üyesi

  aynen katılıyorum..çok güzel mevcut durumu ifade etmişsiniz...bencede olması gereken bu idi...ama bakanlığın maalesef her duyurusu bir önceki ile çelişen ifadelerle dolu....

     

   
 4. Burakytu

  Burakytu TÜİSAG Üyesi

  Ben açıkçası aynı fikirde değilim. Ben de 21 Aralık yükseltme sınavı ile B sınıfı oldum. Ancak siz şimdi 21 Aralıkta C olanların A ya girmesinin çelişki olduğunu yazmışsınız. Hepsi değil ki 3000 Prim günün üzerinde olanlar sadece A ya girebiliyor. Bence durumda hiçbir adaletsizlik yok. Ha sadece şu durumda olanlar bence hak iddia edebilir. Mesela adam 21 Aralıkta B yükseltme sınavına girmiştir ve o zaman 2980 gibi bir prim günü vardır ve geçmiştir sınavı. Şubattaki sınavda ise 3000 Prim günü dolmuştur. Bu durumdakiler bence 2. kez yükseltme sınavına alınmalı. Diğer durumlarda bence bir çelişki yok.

  Son olarak şunu belirteyim bence asıl haksızlık zaten bu yükseltme sınavının yapılmasıdır. Ben bundan fayda sağlamış olsam bile bence C yi çok önce alan ve bu alanda deneyim sahibi arkadaşlar B ye 3 yıllarını doldurup girerken ben bu iş alanı ile alakalı bile olmayan işlerden sırf prim gün sayım yüksek diye C yi aldıktan 1 sene sonra B olabiliyorsam asıl bu haksızlıktır. Bence bu yükseltme sınavı bizi birbirine düşüren ve tamamen adaletsiz bir sınav oldu. Dürüstçe bunu yazmak istedim. Herkese iyi günler.

   
  kenan atalar bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  yalnız 3000 prim gün ile A olanlar varken, 1800 prrim gün ile fazladan bir sınava girerek A olmak isteyenler arasında 1200 prim gün fark var. bunu nasıl kapatacaklar? tek bir sınavla mı? 3000 ile A olanlara karşı adaletsiz uygulama deniyorsa 1800 gün ile A olanlara ne denir? ülkemizde bir laf vardır şark kurnazlığı..

     

   
 6. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Yazdığınımız dilekçelere hala cevap gelmedi gelsede davalarımızı açabilsek.

   
 7. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  merhabalar arkadaşlar bakanlığa dilekçe göndermiştim bu konu hakkında ve dilekçeme cevap geldi bakın nasıl;
  Ekran Alıntısı.PNG bildiğiniz bir hukukçu varsa bir danışacağım , hukuki yol açılmış oldu..
   
 8. gorkem sac

  gorkem sac TÜİSAG Üyesi

  Benim dilekçemi de aynı şekilde yanıtlamışlar. Kurum resmi olarak red cevabını bildirmiş oldu.
  Yönetmeliğin tarafımıza uygulanabilmesi için ne gibi girişimlerde bulunmalıyız?
  Zaman kaybetmemeliyiz ki Mayıs 2014 sınavına girebilelim.   
 9. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Benim dilekçeme hala cavap gelmedi.

     

   
 10. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  A olsanız ne yazar iş yok ki.   
 11. spider

  spider TÜİSAG Üyesi

  İş tecrübesi ayrı İGU tecrübesi ayrı şeyler arkadaşlar. Ayrıca ben şunada karşıyım 3000 günümü doldurdum hemde mühendis olarak diyenleride IGU da tecrübeli sınıfına koyamıyorum kimse kusura bakmasın çünkü masa başında mühendislik yapmış saha yüzü görmemiş insanlar A sınıfı IGU oldular. Teoride eminim zehir gibidirler ama pratiğe yani sahaya indiklerinde hepsi sallanıyor. Ve ne cesaretle (cahil cesareti) böyle bir konuda uzmanım diyerek evrakların altına imza atıyorlar onu da anlamış değilim. Hemde 3-5 kuruşa yapıyorlar bu işleri....   
 12. ÖMÜR SALBAŞ

  ÖMÜR SALBAŞ TÜİSAG Üyesi

  Evet arkadaşlar bu konuda bir gelişme kaydeden arkadaşımız oldu mu? Bilgilendirme yaparsanız ona göre birlikte hareket ederiz.

   
 13. erkan45

  erkan45 TÜİSAG Üyesi

  bakın bakan ne diyor.
  ''İlk etapta 540 bin esnafı etkileyecek “iş sağlığı güvenliği” konusunda firmalara 2014 yılında herhangi bir ceza kesilmeyecek.
  Özellikle berber, kasap ve kuaför gibi küçük esnafın merakla beklediği açıklama Çalışma Bakanı Faruk Çelik'ten geldi. İş yeri güvenliği testi yaptırmayan ve iş yeri hekimi ile anlaşmayan esnaf, 3 bin 500 lira ceza ödemekten çekiniyordu. Ancak Bakan Çelik, “2014'te herhangi bir ceza kesilmeyecek. Müeyyideler gelecek yıl gündeme gelecek” dedi. İlk etapta 540 bin esnafı etkileyecek “iş sağlığı güvenliği” konusunda firmalara 2014 yılında herhangi bir ceza kesilmeyecek. 2014 yılının geçiş süreci olacağına dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, müeyyidelerin 2015 yılından itibaren gündeme geleceğini bildirdi. Şanlıurfa'da esnaf ve sanatkar oda başkanları ve üyeleri ile bir araya gelen Çelik, esnafın iş sağlığı güvenliğiyle ilgili olarak sıkıntı yaşadığına değinerek şunları söyledi: “Biz iş sağlığı güvenliği yasasını çok önemsiyoruz. Milyonlarca para kazansanız, bir işçi ufak bir ihmalde hayatını kaybederse onun bedelini maddi olarak karşılamak mümkün değil. Bir taraftan üreteceğiz, diğer taraftan sağlıklı ortam içerisinde üretimi gerçekleştireceğiz. 2014 yılını bu yasayı uygulama yılı olarak ilan ediyoruz. Ceza yazma anlayışı yok. İş sağlığı güvenliği bilincini hem işyerleri, hem işçimize oturtmak için 2014 yılı bir rehberlik yılı olacaktır. Onun için siz eksikliklerinizi gidereceksiniz. İş sağlığı güvenliği sistemini yerine oturtmuş olacağız. 2015'ten sonra biraz daha müeyyideler gündeme gelecek. Onun için, 1 yıllık süre önemli bir süre.”
  Yasa ile 10-49 kişi arasında tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerine yeni düzenlemelerin geldiğini belirten Çelik, daha az ya da çok sayıda işçi çalıştıran iş yerleri ile ilgili değişen bir şeyin olmadığını ifade etti. Çelik, “10 kişinin altındaki tüm tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde çalışanlarla ilgili ücretler yani iş sağılığı güvenliği ile ilgili ücretler kamu tarafından ödeniyor. Siz 9 kişi çalıştırıyorsanız, bunların iş sağlığı güvenliği giderlerini, biz, Sosyal Güvenlik Kurumu olarak karşılıyoruz” dedi.
   
 14. Okan Kayse

  Okan Kayse TÜİSAG Üyesi

  eertelenirrr..
  her şey mümkün

   
 15. mstemel

  mstemel TÜİSAG Üyesi

  100000kisi x 2000tl kurs parasi=200.000.000tl 80000kisi x 413tl=33.040.000tl toplam 233.040.000(ikiyuz otuzuc milyon kırk bin tl) lik bir ayıptır bu olay   
 16. lakin

  lakin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sanırım herkes bu konu ile ilgili İSGGM'den red alıp, sınava giremedi. Peki aranızda İSGGM'den yazılı cevap alan oldu mu? Beraber hareket edip, dava açmakta fayda var. Böylece dava masrafları paylaşılacaktır.

   
 17. lakin

  lakin TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey'e de cevap verme gereği duydum. Öncelikle savunmanız temelde mantıklı, yani İSG uzmanlığında sınıf atlama tecrübe ile olmalıdır. Ama arkadaşların da dile getirdiği gibi, SGK prim günü 3000'den fazla olan (tecrübeli dediğiniz) kaç kişi bu işi bu sınavlardan önce yapıyordu da bu konuda tecrübe sahibi oldu?
  Kaçırdığınız nokta tam olarak buradadır. 2010'daki sınavla bu işe girdim ve sonuç vagonda ortalara itildik :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica