Tartışma 2. Kez Yükselme Hakkı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi  evet çok telaşlandım.. sizler gelip işimi elimden alacaksınız diye.. cukkacukka

  haberiniz yok galiba. B sınıfı uzmanlar 2016 temmuzuna kadar zaten A sınıfı işlerde çalışabiliyorlar. :evet:

  onun dışında benim tecrübem varmış yokmuş bilgin dahilinde değil lütfen yorum yapma..
  seninde dediğin gibi.. yönetmelik çok açık.. size bol şans.. ::ok::


   
 2. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  1-2 yıllık uzmanlara A sınıfı için sınav hakkı verilmesi mantıksız olurdu. A sınıfı olup uzmanlık yapmayacak birçok kişi var, yani konunun rekabetle alakalı olduğunu düşünmüyorum.

   
 3. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  2. kez giremezsiniz lafını sonradan bi yerlerinden uydurdular. Ben de 2.nci koşul olan 1800 prim günü ile b den a ya sıçrama hayaliyle mutlu oluyordum taki girmezseniz dedikleri güne kadar. neye giremeyiz ? hani kanuni dayanağı? yok.
  dolaysıyla bende bu dilekçeyi göndermeyi düşünüyorum. tüm yeni c den b olan arkadaşlarımız bu dilekçeyi göndersin. ağlamayan emzik yok.

     

   
 4. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Hiç boşuna sevinme a oldum diye. enson yeni görüştüğüm OSGB a , b , c diye bir ayrım kalmadı artık diyor.

   
  Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
 5. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Kafandan bal damlıyor .

     

   
 6. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Yanlış anlama espiri yaptım.

   
 7. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Dilekçeyi bende gönderecem, A sınavına girmek için şartları sağladığımız açık.
  Galiba bakanlık olaya şöyle bakıyo; B ler zaten A ya bakabilecek 2016 ya kadar, o tarihten sonrada A sınavına girmeyi zaten hak edecekler, bir hak kaybı olmayacak onlar için. Bu mantıkla hareket edildiğini düşünüyorum.
   
 8. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Bu tamamen haksızlık. Esasında A ya girme hakkımız vardı . sırf keyfi engellediler.   
 9. uzmAn33

  uzmAn33 TÜİSAG Üyesi

  B ye yükselmek için en az 3000 prim gün, A için en az 6000 prim gün olmak şartıyla tehlikeli ya da çok tehlikeli iş alanlarında fiilen çalışmış mühendislere bu yükseltme hakları verilmeliydi. Bu haliyle piyasa fiyatlarını düşürmekten başka bir işe yaramaz diye düşünüyorum.

     

   
 10. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Onu söyleyen OSGB yakında kapanacak sen merak etme.. ::ok::   
 11. bcdyzi2

  bcdyzi2 TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar merhaba ben konunun arasına gırmıs oluyorum ama bır sorum olacak 23 subattakı yukselme sınavına ozel sebeplerdne otururu gıremıycem.mayıs ayında yukselme sınavı olacak denıyor kesın olacakmı arkadaslar bılgınız varmı aralık 2013 dekı yukselmede malesef 67 ıle kaldım.şubat ayındakıne calısma sansım olmadıgı ıcın mayısta gırmek ıstıyorum.mayısta yukselme olurmu onun endısesını yasınıyorum arkadaslar.cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkurler....   
 12. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bildiğim kadarı ile yükselme sınavı die özel ad verilmesinin sebebi 23 şubatta C sınıfı olmaz sınavı olmadığı için. yoksa her iş güvenliği uzmanı seçme sınavlarında A ve B olma sınavları da var. hakknız varsa A yada B sınıfı olmaya bence girebilirsiniz.
  Ama doğru hareket isggm ye sormak olur..

   
 13. Dilemma

  Dilemma TÜİSAG Üyesi

  Adaletin bu mu dünya, 2 ay önce iş güvenliğinin İ sinin yakınından uzağından geçmeyen, konuya tamamıylea fransız, öğretmen, su ürüncü, ziraatçi, jeodezi ci sektör dışı da olsa 3.000 SGK prim günü nü dolduran 23 şubat da A oluyo, sektörde 1,5 yıl tecrübem var, konu ile ilgili müh. sim, 2640 günüm var B den A yükseltmesine giremiyorum.
   
 14. eem_ccelik

  eem_ccelik TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı kanunun Geçici Madde 4 'ü gereği ;"Bu kanunun 8. maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde A Sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü bu işyerlerinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl süre ile B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır."
  6331 sayılı kanunun Madde 38'i gereği de ;
  1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi 01/01/2014,
  2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yürürlüğe girme tarihi yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonradır.
  (6331 sayılı kanunun yayım tarihi 20/06/2012 .)
  yani B sınıfı iş güvenliği uzmanları;
  1)50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine 01/01/2018,
  2)50 den çok çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 20/12/2016
  bakabilirler diye düşünüyorum.
  Bu düşünce sizce doğru mudur?
  Yoksa yanlış mı düşünüyorum.

   
 15. Real

  Real TÜİSAG Üyesi

  Yanlış anlama ama sana sorarlar nasıl B sin diye. Hiç okumuyor musun yükseliş şartlarını. Yanlış bilidğin birşey var ama
  Eğer metin böyleyse bende sizinle aynı fikirdeyim ama fısıltı gazetesi 1,5 yıl kaldı felan diyordu.   
 16. irfeyn

  irfeyn TÜİSAG Üyesi

  6000 iş gününü tamamlayan muhtemelen evde torun bakıyordur :)

   
 17. unalkare

  unalkare TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benimde işgüvenliği tecrübem yok. Fizikçiyim Bilgisayar ve finans dallarında üçbin küsür iş günüm var. Şubatta umarım A sınıfı olacağım. Sistemin bize verdiği haklar var ve bunları sonuna kadar kullanacağım. İş güvenliği uzmanlığı yapmayacağım belki ama sertifikam olması için uğraşacağım.
  Şu anda sahada çalışması gereken binlerce B ve A sınıfı işgüvenliği uzmanına ihtiyaç var 2yıllık tecrübesi olan C sınıfı uzmanlarını B ve A yapsalar bile kontenjanı dolduramazlardı onlarda başka bir formül aradılar ve bunu buldular. Her ne formül bulurlarsa bulsunlar zaten adaletsiz olacaktı. Çok takmamak ve bulunduğunuz sertifika grubunda en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Zaten benim gibi tecrübesizler ya işi tam öğrenecek ya işe girişmeyecek ya da birkaç yıl içinde sertifikaları askıya alınacaktır ::-((.

   
 18. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Bence bu da kesinlikle doğru değil..
  prim günü yetmediği için A yada B olamayan 1.5-2 senelik iş tecrübesi olan arkadaşlar bizim gibi A olamadıkları için isyan ediyor. peki C ler B lerin işine bakınca neden ses çıkmıyor?
  Bu arada bu madde içinde danıştay a dava açılmş sanırım. hatta sonuca varılmış gibi bir durum aldım ama ispatım yok. henüz bir kanıt bulamadım..
  takipteyim bende bu konuyu..

   
 19. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  katılıyorum, ama sertifikaların bi kaç sene içinde askıya alınması olayına katılmıyorum.. muhtelelen sadece tahmin seninki.. ::ok::

   
 20. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Millet bazı konular açık olmamakla birlikte iş güvenliğinde branşlaşmaya gidiliyor. Yani bir kimya mühendisi kimya sektörüne bir inşaat mühendisi şantiyeye vs bakacak gibi bir durum varmış. Bakanlıkta konuştuğum birkaç kişiden aldığım izlenimler tabi bunlar gerçeği yansıtmayabilir de.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica