Tartışma 2. Kez Yükselme Hakkı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında silaefe tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar ,
  1800 gün prim ve üzerine sahip olupta 21 aralık sınavında B sınıfı uzmanlığını alanlar devamında A sınıfı uzmanlık sınavına girmek için ekteki örnek ile bakanlığa başvurabilirler.
  Ben başvurumu yaptım. Mevzuatta yayınlanan ile uygulamada yapılan arasında hata var. Olumsuz talep ile yargı yolu daha net sonuçlanacaktır.

  Bilginize

  23/01/14


  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA

  ANKARA

  03/12/2013 tarihinde isggm.gov.tr adresinden Bakanlık adına yapılan duyuruda ; İş Güvenliği Uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı için ‘ bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar ‘ ibaresi kullanılmış olup , uygulamanın da bu doğrultuda gerçekleştirildiğini gördük.

  30/06/2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Geçici 4.maddesinin 12/07/2013 tarihli 6495/55md. Değişikliğine dayandırılarak 29/12/2012 resmi gazetede yayınlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev , Yetki , Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin geçici 2.maddesinde 11/10/2013 tarihli yapılan değişiklik neticesinde sınıflar arası yükseltme başlığı 03/12/2013 tarihinde yapılan duyuruda belirtildiği gibi bir belgede yükseltme ifadesini taşımamaktadır. Söz konusu maddenin 3. Bendi ; ‘(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir. ‘ şeklinde yayınlanmıştır. Görüldüğü üzere mevzuat yükseltmenin bir defaya mahsus olduğunu buyurmamıştır.

  Kaldı ki aynı zamanda C sınıfı belgesini 21 aralık 2013 tarihinde hak etmiş bir uzman devamında A sınıfı uzmanlık sınavına katılması söz konusu iken ; Aynı tarihte B sınıfı uzman olarak yeterliliğini kanıtlamış olan uzman , A sınıfı uzmanlık sınavına katılamaması anlaşılması zor bir çelişki içermektedir.

  Konu ile ilgili olarak 21 Aralık 2013 tarihinde B sınıfı uzman olarak yeterlilik almış olan İş Güvenliği Uzmanlarının da mevzuat tarafından belirlenmiş olan 12/07/2014 tarihine kadar yapılacak olan yükseltme sınavlarına katılmasının sağlanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.


  Saygılarımla


   
  Real, isg uzmanı.., MEZUN ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  dilekçe ile İSGGM 'ye mi başvuracağız yoksa direk çalışma bakanlığına mı?

   
 3. kartal610

  kartal610 TÜİSAG Üyesi

  dilekçeyi güzel yazmışsın özellikle 3. paragraf cuk diye yerine otrumuş:), bakanlığın bu yönde bir duyuru yapmasını bekliyoruz

     

   
 4. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  ben dilekçeyi kargo ile gönderiyorum.Böyle bir çalışma için teşekkür ederim.

   
 5. kartal610

  kartal610 TÜİSAG Üyesi

  BURDA ÇELİŞKİ O KADAR AÇIK Kİ, C BELGESİ OLMAYAN A YA KADAR YÜKSELİRKEN, B Yİ YÜKSELTEN A SINIVINA GİREMİYOR.. YÜKSELTME HAKKI BİR DEFA VERİLMİŞ.


  Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;  ·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.


  Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.


  Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.


  Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.


  ·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.


  · 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

     

   
 6. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Elinize sağlık dilekçe amacına ulaşır mı bilinmez ama aynı şekilde ben dahil çevremde ki 10 kişiye yakın arkadaşım dilekçe ile başvurumuzu yaptık,kimin neyi kime ne şekilde ne için yaptığını anlamak çok zor...

   
  Last edited by a moderator: 19 Şubat 2014
 7. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bizler uzmanız.
  Dolayısı ile en önemli işimiz mevzuatı doğru okumak.
  Doğru okuyalım ki ; Bakanlık da , İş Teftiş de .... karşısındaki uzmanın donanımlı bir birey olduğunu bilsin . Bilsin ki konuşurken veya uygulama talep ederken kendisinden tek farkının sadece sektörel bazlı fark olduğunu anlasın.
  İsg profesyonelleri olarak talep ve hareketlerimizi hissedecek olan bölüm kadroları bizlere muhattap olarak profesyonelleri seçecektir.
  Bizler okuduğumuzu anladığımızı hissettirelim ki herkes hak ettiği yerde çalışsın.
  Saygılarımla
   
 8. FATIH DONMEZ

  FATIH DONMEZ TÜİSAG Üyesi

  Sayın silaefe, başvurunuzu hangi kuruma ne şekilde yaptınız?   
 9. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi

  Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Güvenliği Daire Başkanlığı

     

   
 10. işçislyman

  işçislyman TÜİSAG Üyesi

  Sadece Bir Kere Yükselme Hakkından Dolayı Mağdur Olan Uzman Arkadaşlar İçin İtiraz Dilekçesini Paylaşıyorum. Ne Kadar Çok Kişi İtiraz Ederse O Kadar Fazla Ses Getirir. Hem Bakanlığa Hem de Bimer'e bir an önce bu dilekçeyi kendinize göre doldurarak gönderiniz. B Sınıfı uzman arkadaşlar bilsinler ki haklıyız ve sonuna kadar bu işin peşini bırakmamalıyız. Ben avukat bir arkadaşla da görüştüm. Bana "son değiştirilen yönetmelikte iki defa yükselemeyeceğinize dair bir ifade yoksa ikinci defa yükselme sınavına girmenizi duyuruyla engellemeye çalışmaları hukuken usulsüzlüktür" dedi. Zaten eğer bir hata yaptıklarını fark etmemiş olsalar duyuru çıkarmazlardı. Ancak gelin görün ki yönetmelikteki bir hatayı duyuruyla düzeltemiyorsunuz. A sınıfı olmak isteyen B sınıfı arkadaşlar bir an önce bu itiraz dilekçesini mümkün olduğunca çok yetkiliye ulaştırsınlar. Herkese Saygılar   

  Ekli Dosyalar:

  Real bu yazıya teşekkür etti.
 11. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Ben buna benzer bişey gönderdim.   
 12. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Bu arada ben defaatle söyledim bu ve bunun gibi sorunlu işleri eğer kanuni yönden isg uzmanı haklı ise gerçi haklı bile olmasa bu tür işleri odalar,dernekler,birlikler vb örgütler takip eder ve gerekirse yargı yoluna götürür. Şimdi ben MMO üyesiyim ancak bazı konularda sussada oda genel anlamda üyelerin hakkını gözetir. Bu İSAG işlevi asıl buralarda ortaya çıkmıyorsa bu derneği daha oda olmadan kapatın derim ben size sayın yöneticiler. Teşekkür ederim.

   
  Ersgur bu yazıya teşekkür etti.
 13. osgece

  osgece TÜİSAG Üyesi

  GİREBİLECEĞİNİZ sınav GRUBU: YÜKSELTME sınav HAKKI KULLANILDI
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISINA GÖRE BELGE SINIFI YÜKSELTME sınav HAKKINI KULLANDIĞINIZDAN, YENİ BİR YÜKSELTME SINAVINA GİRMENİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

  bakanlıktan gelen yazı
   
 14. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar lütfen kusuruma bakmayın ama benim anlamadığım şey şu,
  şimdi demişki bakanlık 1500 günden fazla ve 3000 den az ve C sınıfı isen B olabilirsin.
  Ama, B isen, 1800 den fazla, 3000 de naz ise A olabilirsin.
  Şimdi siz de diyorsunuz ki, biz C yiz, 1800 den fazla 3000 de naz prim günümüz var, bize 2 sınav hakkı verin, A ya geçelim.
  Şimdi, B iseniz, zaten 1080 prim gününüz var demektir üstelik igu olarak bil fiil çalışmışınız demektir..
  e şunu soruyorum, C iken 3000 den fazla isen ki prim günü istemelerinin sebebi tecrübe olması gerektiğinden, 1800 prim günü olan C ler 2 sınavla A olursa, 3000 prim günlük tecrübe açıklarını nasıl dolduracaklar?
  Gerekçenizi dilekçenizde doğru yazdığınıza eminmisiniz?
  Ben dilekçenizi okudum. Geçerli saymayacaklardır.. Çünkü zaten dilekçede siz yazmışsınız hakkınızı kullandığınızı. kaldıki burdaki tek hak sınav hakkı değil, prim gün sayısı.
  siz 3000 günü doldurmamışsınız ki A sınavına girme hakkınızı elde edin?

  Şimdi bana kızanlar olacak. bu mesajımı rahatsız edici bulanlar olacak.. bir sürü kızgın yorum yapacaksınız. Ama lütfen, sizce tek şart sınav hakkı mıdır yükselme için? prim gün dayanağını nasıl es geçiyorsunuz bun ubana açıklayabilecek olan biri var mı?

   
  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 15. fatihöztürk

  fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

  Ali bey kanunda bir adamın 1800 ve üstü prim günü varsa sadece B ye girer ve dahi girdikten sonra A sınavına belirtildiği üzere 1800 prim gün ile başvuramazsın yazdığını açık açık ifade edin o zaman. Ayrıca bu yükseltme hakkının bir defaya mahsus olduğumu yoksa belirlenen kriterlere uyulduğu takdirde 1 yıl içinde yükseltme sınavlarında hakkımızın mevcut olduğumu var. Yani cevabı her bakan için farklı olabilir. Bence bu işi şahıslar değil yargı çözer tabi daha önce belirttiğim üzere buna ön ayak olacak dernektir. Şu anda kurulu olduğu için söyledim yoksa bireysel çözülebilir bir konu olarak bakıyorum. Ayrıca yukarda bahsettiğim konuları hukukçu bir arkadaşınıza sorun bakalım kim haklı diyecek.   
 16. mansurozturk

  mansurozturk TÜİSAG Üyesi

  Benim staj yaptırdığım kişiler A sınıfına yükselirken, benim B sınıfı olmam bana çok mantıklı gelmiyor. Bunun bir yasal dayanağı olmayabilir veya kulağa çok hoş gelmeyebilir ama ben öyle düşünüyorum. Bencillikle falan da bir alakası yok. Bu işe başladığımdan beri 100 den fazla kişiye staj yaptırdım. Hepsi takıldığı bir şey olduğu zaman arar sorar, bende elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum . Şimdi A sınıfı uzman beni yani B sınıfı uzmanı arayıp soracak şunu nasıl yapacağız gibi. Yani burada 3000 gün ve hatta daha fazla tecrübesi olan kişi, ondan daha tecrübesiz olan 1800 günü olan kişiye, daha tecrübeli olduğu kabul edilen işle ilgili ne yapması gerektiğini soracak. Buna benzer daha bir sürü örnek vardır. Bununla ilgili yapacak bir şey var mı?. Evet belki yok. Ama ben sadece bana mantıksız geldiğini söylemek istedim.

   
 17. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bana staj yaptıran arkadaş da benden 10 yaş küçüktü.. bu benim ağrıma mı gitti? yook..
  şimdi o C idi, A oldu.. 4200 günü vardı. Ben C oldum, 5800 üm vardı A ya atladım..
  O da A bende A. Ama o bendne daha tecrübeli..
  A olduk diye herkesle aynı tecrübede olacağız diyemeyiz..

   
 18. mehmet sait gürses

  mehmet sait gürses TÜİSAG Üyesi

  Bir tanıdığım, işçi olarak çalışırken 2012 yılında mühendis olarak mezun oldu. 2013 mayısında C sınıfı ve 21 aralıkta da A sınıfı uzman oldu. Arkadaşlar, kanun yada yönetmeliğin neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Prim gün sayısının 3000 hatta 5000 olması tecrübeyi göstermez. Kanun yada yönetmelikte mesleğinde prim ödemek demiyorki, mühendis olarak çalışanla simit satarak prim ödeyeni de aynı kefeye koyuyor öyle değil mi?

   
 19. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  allaşkına simit satan kaç kişi SGK primini ödüyor? yada olduda ödedi, kaçı 4 yıllık mezun? mühendis yada kimyager yada fizikçi yada biyolog?
  yapmayın lütfen.. iş hayatında 3000 günü geçrimiş biri tecrübeli değildir öyle mi?
  pardon, senin prim günün kaç dostum?

   
 20. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Ali Bey, sanırım son sınavla A sınıfı uzman oldunuz tebrik ederim. Farklı alanlarda tecrübeli olabilirsiniz ama bu tecrübe ne yazık ki iş güvenliği ile ilgili değil. Bu sınavla ben de B sınıfı sınavına girmeye hak kazandım ve gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki başlı başına haksızlık ve saçmalıktı sınav. C sınıfı olarak 2-3 yıllık uzmanlık yapan arkadaşlarım bu sınavdan faydalanamadı ya da ben ve benim gibi bu işte 2-3 yıldır çalışanlar A olamadı ama iş güvenliğiyle hiç alakası olmayanlar A sınıfı uzman oldu. Sizi bilmem ama sınavdan sonra A olmuş o kadar çok kişiyle tanıştım ki bana isg kurulunun kimlerden oluştuğunu, bildirimin nasıl yapıldığını vb basit soruları soran. Bu kadar basit bir sınav ve bu kadar saçma bir yöntem daha olamazdı herhalde uzman açığını kapatmak için. Gönül isterdi ki iş güvenliği ile ilgili çalıştığını ıspatlayan 1-2 yıllık uzmanlar da bu sınav hakkına sahip olsaydı. Size rakip A sınıfı uzmanlar gelecek diye mi bu telaşınız :)

  Ayrıca yükseltme sınavı ile B sınıfı uzmanlık sertifikası alan ve şimdide 1800 günü doldurmuş bulunarak A sınıfı sınavına girmek için dilekçe yazan arkadaşları yürekten selamlıyorum. Ben de dilekçe yazacağım. Yönetmelikte iki defa yükseltmeye girilemez diye bir ibare göremiyorum siz görebildiniz mi :

  GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1) (Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)
  a) Başvurdukları tarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belge sınavına,girmeye hak kazanırlar.

   
  bdrgzl bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica