Tarihte Bugün 19 Mayıs

Konu, 'Mayıs Ayında Tarihteki Önemli Olaylar' kısmında Ayşe Bekoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ayşe Bekoğlu

  Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Üyesi  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

  1919 : Mustafa Kemal Milli Mücadeleyi başlatmak için, Bandırma vapuruyla İstanbul'dan ayrılarak Samsun'a çıktı. 19 Mayıs, 20 Haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı kanunla millî bayram olarak kabul edildi.

  1934 : Bulgaristan'da faşistler darbeyle iktidarı ele geçirdi.

  1940 : İstanbul Dolmabahçe Stadyumunun temeli atıldı.

  1948 : İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği ile İstanbul Teknik Üniversitesi Talebe Birliği birleşti. Böylece, kısa adı TMTF olan Türkiye Milli Talebe Federasyonu kuruldu.

  1961 : Güney Kore'de yapılan darbeden sonra, Başkan Po Sun Yun, görevinden istifa etti.

  1966: Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, "27 Mayıs Devrimi'nin neticelerini kimsenin tasfiye etmeye gücü yetmez. Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun komutanları, şu ve bu prensibin aleti değildir," dedi.

  1968 : Türkiye İşçi Partisi'nin Kayseri'deki toplantısına saldırıldı; konuşmacılar yaralandı, bayrak ve flamalar yırtıldı.

  1974 : Valery Giscard d'Estaing Fransa cumhurbaşkanlığına seçildi.

  1977 : Milliyetçi Hareket Partisi lideri Alpaslan Türkeş "Katil Ecevit", "Komünistler Moskova'ya", "Elde kuran, hedef Turan" sloganlarını yasakladı.

  1979 : 1 Mayıs günü sokağa çıktıkları için tutuklanan Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Behice Boran ve 330 partili serbest bırakıldı.

  1982 : Türkiye, Fransa'dan Yılmaz Güney'in iadesini istedi.

  1989 : Kadın Kurultayı toplandı. İlk kez kapalı bir salonda yaklaşık 2 bin 500 kadın toplandı. 1989. Uluslararası I. İstanbul Tiyatro Festivali başladı.

  1990 : Polis Kadıköy'de bir eve baskın yaptı. Hatice Dilek Aslan ve İsmail Oral öldürüldü.

  1995 : Gözaltında kaybedilen, 55 gün sonra ölüsü Beykoz Kimsesizler Mezarlığında bulunan Hasan Ocak, binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Dönemin İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Algan Hacaloğlu, "toplumdan hükümet adına özür diliyorum," dedi.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Doğanlar

  1762 : Alman filozof Johann Gottlieb Fichte.

  1890 : Vietnam bağımsızlık hareketinin lideri Ho Chi Minh.

  1926 : Amerikalı siyah lider Malcolm X.  Türk ve Dünya Tarihinde Bugün Hayatını Kaybedenler

  1935 :
  Arabistanlı Lawrence" adıyla tanınan, İngiliz arkeolog, asker, istihbaratçı ve yazar Thomas Edward Lawrence, motosiklet kazasında.

  1944 : Sivil ressamlar kuşağının ilk temsilcilerinden Şevket Dağ. Uluslararası yarışmalarda ödüller almış olan Şevket Dağ, özellikle Ayasofya'dan çalıştığı resimlerle "iç mekan ressamı" olarak tanınıyordu.   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica