18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Gazihan YILDIZ

  Gazihan YILDIZ TÜİSAG Üyesi
  Aynen QS9000 otomotivde kalite yönetim sistemi.İSG ile ne alakası var.


   
  irmik, yirmiikitemmuz ve seytug bu yazıya teşekkür etti.
 2. İSGsametK

  İSGsametK TÜİSAG Üyesi

  Genç ve çocuk işçilerin çalıştırılması temel eğitimini sağlamış okula gitmeyen kişilerin çalışma saatleri haftada en cok kac saat olabilir diye bir soru var? cevap :35 diyor.

  Çocuk Ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik

  Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.

  sizce cevap ne ?

   
  ibrahimozbek1984 ve hediye gökyürek bu yazıya teşekkür etti.
 3. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  hem birim verilmemiş hemde belirtilen aralık yani (85-90) diye verilmeli idi

     

   
  irmik ve seytug bu yazıya teşekkür etti.
 4. seytug

  seytug TÜİSAG Üyesi

  peki nasıl itiraz edeceğiz bunu bilen yazsın itiraz edecek olanlarda aynı şekilde etsin mesela yanlış olduğunu düşündüğümüzü ispat ederek mi itiraz edeceğiz...

   
 5. Gokce Ukkan

  Gokce Ukkan TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı şekilde radyosyonu kimyasal hatırlıyorum.
  Arkadaşlar sorular aslında ilk bakışta çok kolay görünüyor yani çalışsaydım yapardım dedirtiyor ama maalesef hala yanlış sorularımın cevaplarıma bakınca, doğru yanıtı bulamıyorum. Tamamen çelişki ve kelime oyunları var.
  Bu soruları hazırlayanlar önce Türkçe öğrensin sonra soru hazırlasınlar. Sorular yoruma açık olduğunu düşünüyorum.
  Ayrıca 18 Ağustostaki sınav yeni mevzuat mı eski mi? Buna göre açıklansın ki notları takip edelim.

     

   
  hediye gökyürek, alice ve yirmiikitemmuz bu yazıya teşekkür etti.
 6. dogan7

  dogan7 TÜİSAG Üyesi

  b kitapçığı 45 . soru bize neden bs 8800 qs 9000 isg yönetim sistemleridir diye ögretilmiyor hadi ben ögrenemedim aynı eğitim kurumundan eğitim aldığımız tüm arkadaşlar aynı seyi söylüyor eğitim dökümanlrındada yok bu soruda çelişki olabilirmi?

   
 7. zozgeshn

  zozgeshn TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle mantıksız bir soru
   
 8. zeynep_hilal

  zeynep_hilal TÜİSAG Üyesi

  kalite standardı ve rehber standartlar yönetim sistemi değildir soru kesinlikle yanlış, yalnız ohsas olmalı cevap...   
  mekabe, hakaangul, gencay3959 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. kemal kaan

  kemal kaan TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar 18 mayıs 2013 sınavında a soru kitapçığındaki
  kişisel gürültü maruziyetini belirlemek için kullanılan ölçüm aleti hangisidir sorusunun cevabı dozimetre olarak verilmiş
  dozimetre radyasyon ölçümü için kullanılmıyor muydu?

     

   
  mamaro1905 bu yazıya teşekkür etti.
 10. zozgeshn

  zozgeshn TÜİSAG Üyesi

  o eğitimde kesin olmalı   
 11. yakops51

  yakops51 TÜİSAG Üyesi

  Evet 32 ve 36 kesinlikle dediğiniz gibi olmalı aksini iddaa eden varsa yazsın lütfen yoksa sınırda olanlar itiraz etmeli mutlaka   
  Seyidoglu60 ve 21buğra bu yazıya teşekkür etti.
 12. trkpk

  trkpk TÜİSAG Üyesi

  Çözünmüş şıkkı fiziksel veya kimyasal bir etkiyle bir maddenin diğer bir madde içinde çözünmüş olması ilk özelliğini yitirmesi yani toz zerreciklerini bir yerde çözebiliriz ama oluşan yeni ürün toz değil çözelti olur, uçucu ise kelime oyunu biraz uçuşmak; hava akımı etkisiyle havada süzülmek ama uçuculuk daha çok alkol benzin vs gibi kaynama noktası düşük sıvıların düşük sıcaklıklarda buharlaşması ve ortamdan ayrılması şeklinde, toplam şıkkındaysa Toplam Çözünmüş Katı Madde (Total Dissolved Solids), su içinde çözünmüş halde bulunan ve kum filtresi gibi basit filtrasyon yöntemleri ile tutulamayan mineralleri, katyonları, anyonları, ağır metal iyonlarını ve az miktarda organik maddeleri içerir. Askıda ise;
  Suda ve lağım suyunda bulunan, yaklaşık 1 mikron büyüklüğünde veya daha büyük olmakla birlikte, sözgelimi kum tanesinden daha küçük katıları ifade etmek için kullanılan terim.

  yani biraz çevre ve kimyacılara yönelik bir soru olmuş ama iptal edileceğini sanmıyorum.


   
 13. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar itiraz lar ispatlayarak verilmeli ve yünetmenlik ve tüzük olmalı deliller
  testere sorusu kesinlikle hatalı soru sebap aşağıda
  Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
  1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.
  2) Daire testerenin üstü ve etrafı, mafsallı ve kesilecek parçanın dokunması ile açılabilen bir koruyucu ile örtülecek ve testerenin tabla altındaki kısmı da korunacaktır.
  3) Uzun parçaların kesildiği tezgahlarda, sıkışmayı önlemek için, ayırıcı bir bıçak veya kama bulunacak ve el ile iş verilen tezgahlarda, kısa parçaları veya kesilmesi biten uzun parçaları itmek için, kayar takozlar bulundurulacak ve bunların kullanılması sağlanacaktır.
  4) Daire testere tezgahlarında kullanılan ayrıcı bıçaklar, testere diş genişliğinden dar ve testere gövdesinden kalın olacak, tabla üzerinden yüksekliği 5 santimetreden az olmayacak, testere yüksekliğinden 2 milimetre aşağıda bulunacak ve testereye (3) milimetre açıklıkta kavisli bir şekilde yapılmış olacaktır.
  5) Daire testereler, bakımlı, ayarlı ve keskin olacak, arıza görülenlerle çatlak olanları derhal çıkarılacak ve çatlak uçları, delinecek dahi olsa, tekrar kullanılmayacaktır.
  6) Kalas biçen büyük testereli tezgahlarda, operatörün önüne tel korkuluk ve daire testerenin üstüne, ayarlı bir siper konacaktır. Çift testereli tezgahlarda, parça sıkışmasına engel olacak şekilde uygun ayırıcılar bulunacaktır.
  7) Sürekli odun kesen daire testere tezgahlarında, testere üzerine tabladan 15 santimetre yükseklikte 3 milimetre kalınlıkta saç veya 4 santimetre kalınlıkta tahtadan yapılmış bir koruyucu bulunacaktır.
  8) Sarkaç (Üstten mafsallı) testere tezgahlarında koruyucu eteği, testerenin ekseninden aşağıya kadar uzatılacak, yanları menteşe kapaklı olacak, testere, geri çekilme durumunda ve kesmez vaziyette iken de alt kısmı korunmuş olacak ve testerenin önden tablayı aşması önlenecektir.
   
  hediye gökyürek bu yazıya teşekkür etti.
 14. zozgeshn

  zozgeshn TÜİSAG Üyesi


  titreşimden dolayı işitme kaybı olamayacağı kesin bir olgu,

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 15. OZGUR78

  OZGUR78 TÜİSAG Üyesi

  14. soru
  İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
  MADDE 12 – (1) İSGB ve OSGB’ler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla;
  a) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden,
  b) İşçilerin sağlığını korumak ve geliştirmek amacı ile işçilere verilecek sağlık gözetiminden,
  c) İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ve bilgilendirilmelerinden,
  ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,
  d) Çalışma ortamının gözetimine ve işçilerin sağlık gözetimine ait bütün bilgilerin kayıt altına alınmasından,
  e) İşçilerin yaptıkları işler, işyerinde yapılan risk değerlendirme sonuçları ve maruziyet bilgileri ile işe giriş muayeneleri, periyodik sağlık muayeneleri sonuçları ve iş kazaları ile meslek hastalıkları kayıtlarının, işyerindeki kişisel sağlık dosyalarında gizlilik ilkesine uyularak saklanmasından,
  sorumludurlar.
  (2) İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere OSGB’lerce görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından muhafaza edilmesi gereken onaylı defter suretleri, OSGB arşivinde tutulur ve istenmesi halinde denetime yetkili memurlara sunulur. Kendilerinden talep edilmese dahi, sözleşme süresi sonunda bütün kayıt ve dosyalar OSGB’lerce işverene teslim edilir.
  (3) İSGB ve OSGB’ler bu hizmetlerin sağlanması sırasında işin normal akışını aksatmamaya özen gösterirler.
  (4) İSGB ve OSGB’ler, işverenin, işçilerin ve bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulunun, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kayıt ve istatistiklere ulaşabilmesini sağlar.
  (5) OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler.


  ç) maddesi dikkatle okunduğunda belirlenmesi,hazırlanması,organizasyonu gibi ifadeler dolaylı yoldan kaza,yangın,doğal afetlerin önlenmesi anlamı taşıdığı için cevap şıkkı hatalı olabilir. itiraz edilebilir.   
  cİSG, cutendcold, alice ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. selahaddin

  selahaddin TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar A kitapçığı 2 soru yanlış değilmi

   
  alperozbas bu yazıya teşekkür etti.
 17. umutist

  umutist TÜİSAG Üyesi

  QS 9000 internetten yaptığım araştırmaya göre şudur: Dünya çapında liderliği elinde tutan otomotiv üreticileri genel nitelikleri ağır basan ISO 9000 Kalite Sistem Standartlarının kendi yaklaşımları açısından yetersiz olduğu düşüncesi ile yeni arayışlara yönelmişlerdir. Bu bağlamda ABD’de üç büyükler olarak bilinen Ford, Chrysler ve General Motors firmaları ve bazı büyük kamyon üreticileri QS 9000, Almanya’daki otomotiv üreticileri ise VDA 6.1 yaklaşımlarını gündeme taşımışlardır.
  Bu gelişmenin temel nedeni ISO 9000 standartlarının kaliteyi iyileştirmeye ve geliştirmeye yönelik olarak kullanılan kalite araç ve tekniklerinin uygulanmasını zorlayıcı nitelik taşımamasından kaynaklanmıştır.

  Yani, QS 9000 sistemi, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren birkaç firmanın, ISO 9000 Kalite yönetim sistemi standardını yetersiz bulup, buna alternatif olarak daha kapsamlı bir kalite yönetim sistemi standardı yapmak istemeleri sonucu oluşturdukları KALİTE YÖNETİM SİSTEMİDİR. İçeriğinde İŞ GÜVENLİĞİ'ne dair en ufak bir ibare bile yoktur.


  BU SORUYA KESİNLİKLE İTİRAZ EDİLMELİDİR ARKADAŞLAR. BEN İTİRAZ EDECEĞİM, HEP BİRLİKTE İTİRAZ EDERSEK İSTEDİĞİMİZ SONUCU ALIRIZ. BU SORU İPTAL EDİLMELİDİR.

   
  cİSG, hediye gökyürek ve irmik bu yazıya teşekkür etti.
 18. Ayşegül Er

  Ayşegül Er TÜİSAG Üyesi

  metin21 ve begüm şehremin bu yazıya teşekkür etti.
 19. trkpk

  trkpk TÜİSAG Üyesi

  36. soru ile ilgili benimde cevabım sizin dediğiniz yöndeydi ancak malesef durum şu ;
  Madde 13 — İşveren, işçilerin ve/veya temsilcilerinin yeterli ve uygun eğitim almalarını sağlayacak, işçilere özellikle aşağıdaki konularda gerekli bilgi ve talimatı verecektir:
  a) Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler,
  b) Maruziyeti önlenmek için alınması gerekli önlemler,
  c) Hijyen kuralları,
  d) Koruyucu malzeme ve giyim eşyalarının kullanılması,
  e) Kazaların önlenmesi ve kaza halinde kurtarma çalışmaları da dahil yapılması gereken işler,

   
  Seyidoglu60 bu yazıya teşekkür etti.
 20. burcu.ozdemir

  burcu.ozdemir TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar nasıl itiraz edicez?

   
  seytug bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica