18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ? | Sayfa 69 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. berna61

  berna61 TÜİSAG Üyesi  bazı kargoların yarın sabaha yetiştiren uygulamaları var arayıp bilgi alabilirsiniz


   
 2. Remzi ELİKILIÇ

  Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,
  yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.

  yarın itirazlar için son gün.

  tavsiyem ankarada olan arkadaşlar bize yardımcı olsun. dilekçesi neyse yazılsın, parası neyse gönderilsin. elden dilekçeler teslime dilsin.

  ankaralı arkadaşlara zahmet olucak, ama büyük hayır duası alıcaklar.

   
 3. Bilgin Duyar

  Bilgin Duyar TÜİSAG Üyesi

  aynı fikirdeyim itiraz dilekçesi örneği ile paylaşırsanız bende yarın itiraz dilekçemi göndereceğim

     

   
  emreisg bu yazıya teşekkür etti.
 4. Remzi ELİKILIÇ

  Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi


  teknik işlerde inch birimi de kullanılır.
  o nedenle itiraz edilebilir.

   
  berna61 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Jeologman

  Jeologman Banned

  Malesef haklısın arkadaşım. Bazı sorular bariz bir şekilde itiraza gerek kalmayacak doğrulukta. Onlar üzerinde yoğunlaşmak lazım.

     

   
  emreisg bu yazıya teşekkür etti.
 6. mhnds

  mhnds TÜİSAG Üyesi

  vermedim ama verilse iptal olur bunların kömürden anladığı herhalde sadece linyit ,taşkömürü çok gaz içerir ayaklardaki bütün yükler arındaki kömüre biner ve arındaki kömürde çatlaklar oluşur ayaktan geçen hava yeterli olsa bile %1 yakın metan olur zaten %4 ve üzerinde grizu patlaması olabilir soruda gaz üretmeyen linyit ve benzeri kömürleri baz almışlar

   
 7. hakan06

  hakan06 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar hatalı sorulara itiraz edilmesi gerektiğini belirtiyor ama sanırım kimse itiraz etmek için bir caba sarf etmiyor. ben bugun 4 soruya itiraz ettim. hayırlısı bekleyeceğiz...
   
  EmreC, daktuylu, volkan38 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. Jeologman

  Jeologman Banned

  Çok doğru
  bu soru için dilekçe kesinlikle verilmelidir.   
  mudokon bu yazıya teşekkür etti.
 9. Jeologman

  Jeologman Banned

  B
  en itiraz dilekçemi hazırladım yolladım. Ancak hangileri olduğunu yarin akşam söyleyecim. Çünkü bazı puana ihtiyacı olan arkadaşlar bile burada bişeyler yazıyorlar ve bu itirazların gönderilmesini umuyorlar. Kendileri sadece bişeyler yazıp herhangi bir şekilde itiraz dilekçesi göndermiyorlar. Ben itiraz ettiğim sorular söylemiyorum. Çünkü bu adam nasılsa bu soruya itiraz etti bizim bişey yapmamıza gerek yok diyecekler. O yüzden yarin öyleyeceğim. Bence herkes de böyle yapsın. Bakkın o zaman herkes nasıl itiraz da bulunuyor bakanlığa.

     

   
  kimyagerhayriye, volkan38, kami ferk ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. ozrec

  ozrec TÜİSAG Üyesi

  T.C.
  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
  ANKARA  TARİH : 21.05.2013
  KONU : 18.05.2013 Tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

  Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
  20.05.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ve hatalı soruların gerekçeleri her bir sorunun alt kısmında açıklamalı olarak belirtilmiştir (Bakınız EK-1)
  7 (Altı) Soruya itiraz için gerekli olan ödeme hesabınıza yapılmış olup dekont ektedir. (Bakınız EK-2)
  Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
  Saygılarımla

  TC Kimlik No :
  Adı Soyadı :

  İmza :  Adres :
  EKLER:
  EK-1 : İtirazlarım
  EK-2 : 7 Soru için ödeme Dekontu

  EK-1
  İTİRAZLAR
  İtiraz No : 1
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 39
  Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek için kullanılır?
  A) Higrometre B) Dozimetre C) Anemometre D) Barometre

  İTİRAZ
  Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
  Ancak : Dozimetreler işlevine göre çok şekilde kullanılan malzemeler olup sadece “dozimetre” olarak tanımlandığında tanım karşılığı radyasyon ölçümüne eşit gelmektedir. Soruda “Gürültü dozimetresi” olarak belirtilmiş olması gerekmektedir.
  DOZİMETRE : Radyasyonla çalışan kişilerin maruz kaldığı radyasyon miktarını belirlenmesi için kullanılan cihazlardır. Radyasyona karşı ölçülebilir ve tekrar üretilebilir etkileşime sahip cihaz yada malzemedir.
  Gürültü Dozimetresi: Bu dozimetreler genellikle gürültü etkisinde kalan kişinin kulağına yakın yerleştirilen bir mikrofondan kayıt yapan bir devreden ibarettir. Bu araçlar ölçüm süresince ortalama entegre etkilenim derecesini veya zamanın fonksiyonu olarak etkilenimi verebilir

  BAKINIZ :
  resmi gazete Sayı : 28344 SAĞLIK HİZMETLERİNDE İYONLAŞTIRICI RADYASYON KAYNAKLARI İLE ÇALIŞAN PERSONELİN RADYASYON DOZ LİMİTLERİ VE ÇALIŞMAESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  resmi gazete Sayı : 27600 RADYASYON GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  İtiraz No : 2
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 4
  Ayrıca kaynak ve kesme işlemleri çok farklı koşullar altında kat seviyesinden yüksek çok çeşitli yerlerde (fabrikalarda, uzay kafesi konstrüksiyonlarında, çukurlarda, teknelerde, madenlerde, tanklarda v.b.) yapılmaktadır. Bu tarz yerlerde kaynak ve kesme işlemleri yapılırken çalışanın meşgul edilmemesi ve çalışan kişinin işine konsantre olarak değişen şartlara göre pozisyonunu iyi ayarlaması gerekmektedir.
  Bu konularla ilgilenen bilim dalı aşağıdakilerden hangisi olamaz?
  A) İş Sağlığı ve Güvenliği B) Psikolojik Danışmanlık C)Endüstriyel Hijyen D) Ergonomi

  İTİRAZ
  Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır
  Ancak : Soruda belirttiğiniz makalede Endüstriyel hijyen ile alakalı hiçbir ibare bulunmamaktadır. Aksine kişinin işine konsantre olamama hali psikolojik bir durumdur. Dolayısıyla çalışanın işe adaptasyonu veya tatmini, iş yerindeki stresi, kişilerler anlaşması vb. durumlar işe konsantre olmasını etkileyecek ve psikolojik danışmanlık gerektirecektir.

  Soruda yazmanız gereken ön makale aşağıdaki şekilde olmalıydı. Kaynak işlerinde iş sağlığı ve güvenliği (Makine mühendisleri odası)
  Kaynak ve kesme islemi yapılan yerde bulunan keskin nesnelere, pres ve sıkıstırma islemi yapan aletlere ve hareketli nesnelere dikkat edilmelidir. /14/
  • Ayrıca kaynak ve kesme islemleri cok farklı kosullar altında kat seviyesinden yuksek cok cesitli yerlerde (fabrikalarda, uzay kafesi konstruksiyonlarında, cukurlarda, teknelerde, madenlerde, tanklarda v.b.) yapılmaktadır. Bu tarz yerlerde kaynak ve kesme islemleri yapılırken calısanın mesgul edilmemesi ve calısan kisinin isine konsantre olarak değisen sartlara gore pozisyonunuiyi ayarlaması, ozel isler icin uygun ve doğru yerlestirilmis ekipmanlar kullanması, calısan kisinin dengesini bozacak veya gorusunu engelleyecek seyler tasımaması, calısanların birbirlerine elkol sakaları yapmaması, calısan kisi icin tum guvenlik onlemlerinin alınması, calısma yerinin temiz ve duzenli olması ve calısanın gereksiz riskler almaması gerekir. /15/

  İtiraz No : 3
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 21
  Aşağıdakilerden hangisi iş yeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasındadeğildir?
  A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
  B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
  C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetlerinin sağlanması
  D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması

  İTİRAZ
  Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap C Şıkkıdır. (Doğru cevap D olmalı).
  Ancak resmi gazete: 27.11.2010 – 27768
  İŞYERİ HEKİMLERİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK incelendiğinde Doğru cevaba dair bir ibare bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra İş yeri hekimi kişinin niteliklerini nasıl tespit edebilir? Soruda anlam eksikliği bulunmaktadır kişinin biyolojik veya fizyolojik niteliklerinden bahsetmeli. Genel olarak nitelik denemez.

  Aksine, Bahsedilen “Operasyonlardan, kullanılan maddelerden ve/veya mekanlardan kaynaklanan maruziyetler nedeniyle çalışanlarda meydana gelebilecek hastalıkların, henüz yakınmalar ortaya çıkmadan saptanması amacıyla aralıklı kontrol muayenelerinin yapılması” (iyileştirici sağlık hizmeti değil midir?)

  İtiraz No : 4
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 33
  Aşağıdakilerden hangisi İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) görev, yetki ve sorumlulukları için doğru değildir ?
  A) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden sorumludurlar
  B) İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler.
  C) Sunulan hizmetlerin sağlanması sırasında işin normal akışını aksatmamaya özen gösterilmesi gerekir.
  D) OSGB’ler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler

  İTİRAZ
  Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
  resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
  MADDE 13
  ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından, sorumludurlar
  İtiraz No : 5
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 97
  Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
  A) CE “Avrupa Kalitesi” Anlamına gelmektedir.
  B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir. ,
  C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
  D) CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir.

  İTİRAZ
  Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D Şıkkıdır. (Soruda iki Doğru cevap vardır B ve D ).

  resmi gazete Tarihi : 23/02/2012
  resmi gazete Sayısı : 28213
  Yürürlük tarihi : 23/02/2012
  “CE” İŞARETİ YÖNETMELİĞİ
  MADDE 4- (1) İmalatçı, ilgili teknik düzenlemede belirlenen diğer yükümlülükleri saklı kalmak kaydıyla, ilgili teknik düzenlemenin gerektirdiği teknik dosyayı tanzim etmek, uygunluk değerlendirme işlemlerini yapmak veya yaptırmak, AT uygunluk beyanını düzenlemek ve “CE” işaretini ürüne koymakla ve teknik dosya ile AT uygunluk beyanını ilgili teknik düzenlemede belirtilen süre boyunca, bir sürenin belirtilmediği hallerde ürünün piyasaya arz edildiği tarihten itibaren on yıl süreyle, muhafaza etmek ve talep edilmesi halinde yetkili kuruluşa sunmakla yükümlüdür.
  MADDE 9- 3) Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur,

  İtiraz No : 6
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 43
  Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
  A) Gürültünün alıcıda kontrolü
  B) Planlama ile gürültü kontrolü
  C) Gürültünün kaynağında kontrolü
  D) Gürültünün kaynak ve alıcıda kontrolü

  İTİRAZ
  Sizin doğru öngördüğünüz cevap A Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap B olmalıdır).

  Soruda Gürültüye maruz kalma süresinden bahsetmektedir. Maruz kalma süresi kişinin o alanda daha az çalıştırılması veya gürültü kaynağının daha az süreli çalıştırılması ile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla bir planlama (iş planı) ile gürültü kontrolü sağlanabilir. Cevap B şıkkı olmalıdır
  Eğer soruda gürültü maruziyet seviyesini azaltmak deseydi A şıkkı doğru olurdu.

  [​IMG]
  İtiraz No : 7
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 99
  Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
  A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

  İTİRAZ
  Sizin doğru öngördüğünüz cevap B Şıkkıdır.

  Ancak soruda hiçbir birim kullanılmadığı için (Santimetre, milimetre, karış) soru hazırlanış itibariyle yanlış ve geçersiz sayılmalıdır.   
  TUĞBA ATAL, gmzmmt, alibaser ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. önder yılmaz

  önder yılmaz TÜİSAG Üyesi

  işyeri hekimliği sorusu hatalı fakat duşlar ile ilgili soru hatalı değildir. iş sağlığı ve güvenliği tüzünde gayet açık şeklide açıklanmıştır.   
 12. berkanizm

  berkanizm TÜİSAG Üyesi

  Şu an itibariyle itirazımı gerçekleştirdim ve kargoyla yolladım yarın bakanlıkta olur. Arkadaşlar özellikle ankaradakiler itirazımızı edelim. Bu sınavda 2, 3 soru değil 6, 7 soru iptal ettirilebilecek kadar ispat mevcuttur. İtirazlarımızı iyice araştırıp yönetmelikteki maddeleri dilekçe EK lerine koyarak itirazımızı gerçekleştirirsek sonuç alacağız. Yönetmeliklerde bu itirazlara uygun maddeler bulunmaktadır.

   
 13. metin73

  metin73 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım yanlış düşünüyorsun bence, aynı soruya 1 başvuru ile 1000 başvuru arasında hiçbir fark yok. Sadece bakanlığı zengin etmiş oluyorsunuz. Bence kesin başvurduysan gerekçeleri ile beraber yazmalısın çünkü aynı gerekçe yerine farklı gerekçelerle aynı soruya itiraz edilebilir. Bu da hem senin işine yarar hem de diğerlerinin.
   
 14. Remzi ELİKILIÇ

  Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi  mantıklı.
  süpersin.

   
  Erdem BULUT ve denizim bu yazıya teşekkür etti.
 15. yahel

  yahel TÜİSAG Üyesi

  bu bahsettiğin düşüncede olanlar işin ciddietinde değilller galiba.ne kadar çok kişi bu konun farkınada olduğunu kabul edilemediğini gösterirse yaptırımı o kadar fazla olur

  yoksa nasıl olsa birileri itiraz etmiştir deyip beklemek olabiliteyi azaltmaktan başka değildir.halbuki insanlar burada hazır dilekçelerini paylaşıyorlar sadece isim tc no adres ekleyip imzalayacaksın

  ha durumun olmaz belki ama en azında 1-2 soruya itiraz edecek kadar da kötü değildir.1 paket sigara kaç para olmuş.nasip olursa alacağın sertifikanın ekmeğini yieceksin

  KAZ GELECEK YERDEN TAVUK ESİRGEMEYİN ARKADAŞLAR   
 16. metin73

  metin73 TÜİSAG Üyesi

  Kılavuz gayet net, yolladığınız tarih değil, bakanlığın evrak kayıt tarihi geçerlidir. İnsanları yanıltmayalım lütfen. 147 den verilen cevaplara itibar etmeyin, yanlış söyledi deyip oradaki memura ceza verirler sizin başvurunuz işleme girmez...

   
  Erdem BULUT bu yazıya teşekkür etti.
 17. alierdinç

  alierdinç TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar yarın B grubu 4-21-22-28-43-45-91-97-99 gidip 90 tl yatıracam hepimiz 2000 tl kursa verdik 35 tl sınava verdik o yüzden birde 90 tl vereyim bunun için yola çıkacam bu gece ankaraya gidiyorum gittiğim zaman orda lafımıda esirgemiyecem ama yatırdığım bu para haram zıkkım olsun Allah'ım bu parayı onlara yedirtemesin 3 gündür çektiğim sıkıntının haddi hesabı yok neti hesaplıyorum 66 çıkıyor sinir,stres sahibi oldum,mide hastası oldum bunların yüzünden eminimki sizlerde benim gibisiniz sizden ricam arkadaşlar özellikle şuan dilekçe örneklerini indirme durumum yok email adresim eduman_1903@hotmail.com şu soruların geçtiği herhangi bir dilekçe örneği gönderirseniz bende yarın sadece sabahtan hemen paramı bankaya yatırıp bakanlığa geçebilirim Allah hepimizin yar ve yardımıcısı olsun emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürler..

   
  kimyagerhayriye, kami ferk ve rizakaya bu yazıya teşekkür etti.
 18. denizim

  denizim TÜİSAG Üyesi

  Yarın exspress kargoyla yollarsanız yetişir

   
 19. rizakaya

  rizakaya TÜİSAG Üyesi

  O KADAR KONUŞUYORUZ SORULAR HAKKINDA AMA MAALESEF HERHENGİ BİR YETKİLİ MERCİDEN ŞU ANA KADAR UFAKTA OLSA Bİ AÇIKLAMA YOK NEDEN ACABA?

   
 20. rizakaya

  rizakaya TÜİSAG Üyesi

  ON KERE KONTROL ETTİM TAM 69 DA KALIYORUM

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica