18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. seher çam

  seher çam TÜİSAG Üyesi  ALLAH razı olsun kesinlikle doğru sorulara itiraz önemlii


   
  fahriyamac ve güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
 2. berat şenel

  berat şenel TÜİSAG Üyesi  GENÇ İŞCİ SORUSUNDA AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİNE GÖRE A ŞIKKI DOĞRU AMA SORUDA İLGİLİ YÖNETMELİKTEKİ GENÇ İŞCİ TANIMI B ŞIKKIDIR.
  GENÇ İŞCİ SORUSUNDA AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİNE GÖRE A ŞIKKI DOĞRU AMA SORUDA İLGİLİ YÖNETMELİKTEKİ GENÇ İŞCİ TANIMI B ŞIKKIDIR.

   
  güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
 3. EMİRHAN KEMAL YÜCEL

  EMİRHAN KEMAL YÜCEL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar B kitapçığında hatalı yanlış anlamlar çıkan sorular 2,10,14,21,24,28,36,80,81 ve89 Nolu sorular a ilişkin hatalar mevcut diye düşünüyorum

     

   
  güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
 4. ayhan1683

  ayhan1683 TÜİSAG Üyesi

  Şıklarda Gürültü Dozimetreleri yazamazlarsa ozaman soruyu sormamaları gerekirdi Emre bey. Sonuçta Gürültü dozimetresi ile Sadece dozimetre aynı anlamı ifade etmiyor. Tabi ki bu benim düşüncem sizin düşüncenize de saygı duyarım.

   
  emreisg, güngör yılmazcan ve seher çam bu yazıya teşekkür etti.
 5. kimyagerhayriye

  kimyagerhayriye TÜİSAG Üyesi

  dilekçem hazır itirazım birazdan yurtiçi kargo ile acilen postalanacaktır.... hakkımızda hayırlısı

     

   

  Ekli Dosyalar:

 6. EMİRHAN KEMAL YÜCEL

  EMİRHAN KEMAL YÜCEL TÜİSAG Üyesi

  B kitapçığında 2-10-14-21-24-28-36-80-81-89 hem saçma sorular hemde hatalı sorular olduğunu düşünüyorum sizde değerlendirirseniz sevinirim

   
 7. Jeologman

  Jeologman Banned

  Sınavda en az 6 soruda hata olduğu kanaatindeyim yalnız sizin söylediğiniz soruların hiç birinde hata göremedim.nerede hata gördünüz yazarmısınız.
   
 8. Turgay Demir

  Turgay Demir TÜİSAG Üyesi

  Bu soru sınavda çok vaktimi aldı.Ben c)pürüzlü ve kaygan zeminlerde çalışma şıkkını işaretledim...arkadaşlar a)iş yerinin düzensizliği cevabının tehlikeli durum olduğunu cevap şıklarıda doğru cevabın bu şık olduğunu söylüyor..sınavda takılıp kaldığım 2 şık a-c idi..neden mi c şıkkını işaretledim ? soruda iş yerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek sorulduğu için...yerlerin kaygan bir malzemeden yapılmış olması çalışanın yaptığı iş her ne olursa olsun tehlikede olduğunun ispatıdır.Tehlike yaptığı işten değil işyeri zemininden kaynaklanmaktadır.Dolayısı ile işçinin bir tehlikeli hareketi söz konusu değildir.2 şık arasında kalınca ortam düzensizliği daha az mantıklı geldi.İşçi eğer işyerinde değilde işyeri dışında çalışıyor olsaydı bir tehlikeli hareketten bahsetmek mümkündü..benim düşüncem bu yönde   
 9. oğuz58

  oğuz58 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bende bu sabah B kitapçığı 28 ve 91. sorulara itirazımı yaptım.
  Emeklerimizin boşa gitmeyeceğini ümit ediyorum...

     

   
  mutozor ve cabir durmaz bu yazıya teşekkür etti.
 10. emreisg

  emreisg TÜİSAG Üyesi

  ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  MADDE 1 – 6/4/2004 tarihli ve 25425 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinde yer alan “Ağır ve tehlikeli iş” tanımı yürürlükten kaldırılmıştır.

  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

  “Çocuk işçilerin çalışmasına izin verilen hafif işler Ek-1’de, genç işçilerin çalışmasına izin verilen işler Ek-2’de ve 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçilerin çalıştırılabileceği işler Ek-3’te belirtilmiştir.”

  “Çocuk işçiler Ek-1’de, genç işçiler Ek-1 ve Ek-2’de ve 16 yaşını doldurmuş fakat 18 yaşını bitirmemiş genç işçiler ise Ek-1, Ek-2 ve Ek-3’te yer alan işler dışında çalıştırılamaz.

   
  güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
 11. hakan06

  hakan06 TÜİSAG Üyesi

  B sınıfı iş güvenliği sınavında bu soruya benzer soru sorulmuştur. Orada cevap Gürültü Dözimetresi verilmiştir. (bakınız a kitapçığı 28. soru)   
 12. seher çam

  seher çam TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle b sınıfında aynı soru sorulmuş ve gürültü dozimetresi diye belli etmiş arkadaşlar sadece kendimizi düşünmeyelim doğru ise zaten kaybedecek bişeyiniz yokk

   
 13. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  ziraat bankası itiraz ettiğiniz her soru için 10 tl yatırdınız mı? yoksa itirazınız geçerli olmayacaktır.
   
 14. Burcu84

  Burcu84 TÜİSAG Üyesi

  "Pürüzlü ve kaygan zemin" tehlikli durumdur..
  "Pürüzlü ve kaygan zeminde çalışmak" tehlikeli harekettir...

  açık ve nettt.... Cevap doğrudur.. Soruda yanlışlık yok...

   
  glpr ve emreisg bu yazıya teşekkür etti.
 15. Kürşat Dolayman

  Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

  Kardes itiraz icin ankarda olmana gerek yok ben sun bodrumdym yana yana ziraate kosuyorum ordan kargoya vercem gerekli bilgiyi 147 ara ogrenirsin kolay gelsin   
 16. hakan06

  hakan06 TÜİSAG Üyesi

  sizden ricam mahkeme kararına ulaşma imkanımız var mı? TŞK

   
 17. Burcu84

  Burcu84 TÜİSAG Üyesi

  Ya cidden bazılarını anlamıyorum... Cevabı ısrarla kendi doğrusuna göre şekillendirmeye çalışıyor.. Arkadaşım bilen herkes doğruları gösteriyo burda ama bazıları yönetmelikleri doğru düzgün bilmiyo hala ısrar ediyo dediğinde..

  Genç işçi tanımı ayrıdır.... Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinde geçen yaş aralıkları ayrıdır ... Bunu ayırt edin önce okuduğunuzu bi anlayın yada doğru okuyun..

   
  Bayman bu yazıya teşekkür etti.
 18. alpissus

  alpissus TÜİSAG Üyesi

  GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ

  Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
  Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için;

  7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
  - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
  - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
  gibi önlemler alınacaktır.

  dolayısıyla A grubu 24.soruda "gürültüye maruz kalma süresini azaltmak" gürültü yönetmeliği açısından iş organizasyonu yani planlama ile gürültü kontrolü demektir.

  Doğru cevap B olmalıdır.
  İtiraz eden arkadaşlar yasal dayanağı ile eklemeli.

   
 19. Kürşat Dolayman

  Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

  Ben itiraz etmeye gidiyorum dozimetre sorusunu banka kapanmadan gitmem lazim yoldayim su an bodrumda

   
 20. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Mahkeme kararına ulaşma şansım yok, mahkeme kararları sadece ilgililere tebliğ edilir, ilgililer isterse kamu oyuna açıklar, aşagıda Bakanlığın açıklaması​
  02 Temmuz 2011 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı hakkında mahkeme kararı

  Bilindiği üzere 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına açılan davalar sonucunda Ankara 5. İdare Mahkemesince 2011/1624 Esas, 2012/186 Karar nolu kararı ile A kitapçığında bulunan 25, 44 ve 46 nolu sorular ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 1, 37 ve 39 nolu soruların iptali, ayrıca 2011/2188 Esas nolu kararı ile de yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

  Bu durum Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiş ve mahkeme kararları doğrultusunda iptal edilen sorular sınava giren tüm adayların lehine uygulanmış ve 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlar www.isggm.gov.tr adresinde yayınlanmıştı.

  Sürecin devamında Ankara 5. İdare Mahkemesinin 22.02.2012 tarihli iptal ve yürütmenin durdurulması kararına karşın, Bakanlığımızca dava konusu işlemin iptali yolunda temyizen incelenen kararın yürütmesinin durdurulmasına 13.07.2012 tarihinde karar verilmiştir.

  Bu itibarla; 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı ile ilgili olarak mahkeme kararları sonucu 70 ve üzeri puan alarak kendilerine belge düzenlenenlerin belgeleri söz konusu mahkeme kararları sonuçlanıncaya kadar geçersiz sayılacak olup, yine üç sorunun iptali ile yapılan değerlendirmede belge almaya hak kazanmış, ancak belge düzenlenmemiş olanların da sınavı başarısız sayılacağından, mahkeme sonuçlanıncaya kadar kendilerine belge düzenlenemeyecektir.

  Konuyla ilgili açıklamalar için adı geçenlerin mahkeme sürecini ve bu süreçte yukarıda belirtilen web sayfasını takip etmeleri uygun olacaktır.

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica