18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. yahel

  yahel TÜİSAG Üyesi  QS–9000, ISO 9001:2000 maddelerini kapsayan ve ek olarak otomotiv endüstrine yönelik spesifik gerekliliklerden oluşan bir standarttır. ISO 9001:2000'den temel farklılıkları arasında maliyet azaltma, ürün kalitesini sürekli iyileştirme, müşteri tatmini kavramlarını ve ek endüstri gerekliliklerini sayılabilir. QS 9000 tüm kalite taleplerini karşılayan ve maliyet etkinliğini esas alan bir belgelendirme işlemi olması, belgeye sahip firmalar için ticari önem taşımasının yanında müşterinin güvenini de artıran bir unsur olmuştur. QS 9000 gereklilikleri temel olarak müşteri tatmininin garanti edilmesini amaçlar. Ana gaye, proses ve ürünün sürekli gelişimini sağlamak ve ürün farklılıklarını kısıtlamaktır. QS 9000 kalite planları, problemler oluşmadan önce bunları elimine etmeye yönelik metotlar üzerinde durur. Ayrıca her şekilde israfı azaltmayı da amaçlar.

  http://www.cardeacert.com/oto-nedir.htm


   
 2. Semra Topçu

  Semra Topçu TÜİSAG Üyesi  Vallahi ne demek istiyorsunuz anlamadım kendinizle çelişiyorsunuz bir diyebilir diyorsunuz bir diyemez diyorsunuz. İş yeri hekimi karar vermiyor kusura bakmayın. ama sizin yazdıklarınız adamın niteliğinden dolayı değil sağlığı nedeniyle izin vermiyor diyorsunuz adamı makine mühendisi olduüğu için değil daha önce tüberküloz olduğu için çalıştırmıyor bence biraz ne yazdığınıza dikkat edin bizde sağlık açısından olmaz demiyoruz ama adam inşaat mühendisi burada çalışsın çevre mühendisi orada çalışsın deme gibi bir lüksü yokonu ilgilendirmez.
  Vallahi ne demek istiyorsunuz anlamadım kendinizle çelişiyorsunuz bir diyebilir diyorsunuz bir diyemez diyorsunuz. İş yeri hekimi karar vermiyor kusura bakmayın. ama sizin yazdıklarınız adamın niteliğinden dolayı değil sağlığı nedeniyle izin vermiyor diyorsunuz adamı makine mühendisi olduüğu için değil daha önce tüberküloz olduğu için çalıştırmıyor bence biraz ne yazdığınıza dikkat edin bizde sağlık açısından olmaz demiyoruz ama adam inşaat mühendisi burada çalışsın çevre mühendisi orada çalışsın deme gibi bir lüksü yokonu ilgilendirmez.

   
 3. metin güven

  metin güven TÜİSAG Üyesi

  evet dekompresyon hastalığı yüksek basınçtan hızla alçak basınca çıkınca oluşur, yani düşük basınca bağlı oluşur , ancak vurgun yüksek basınca bağlı hastalıklar grubundan , c şıkkı hatalı bence..

     

   
 4. ysf

  ysf TÜİSAG Üyesi

  kalitatif yani sözel sayısal degerler verilmez

   
 5. Serkan Peker

  Serkan Peker TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı : Yanlış olduğunu düşündüğüm sorular: soru kitapçığı B ;& soru 45: QS 9000 otomotiv yönetim sistemi 1ve 4 olmalı böyle bir şık yok. & soru 51 : sıcaklıkla alakası ? & soru 55 & soru 62 bilgi veren diğer işaretler nedemek ? &soru 71 & soru 76 d şıkkı genç işçiler tarifine uygun değil.15 yaşını doldurmuş 18 yanışını doldrumamış diye yazmalı,16 yı doldurmuş diye bir cümle geçmiyor hiçbiyerde soru 77 de zaten tarifi belli b şıkkı. yani 76 .soruda c ise değildir d şıkkıda değildir. % soru 85 odaklanma mesafeside olmalı % soru 97 ürünü iliştirmek anlamına geliyor cümle yanlış %soru 99 birim nerde birimsiz soru ve cevap olmaz!! ayrıca gündem 6331 ise niçin 4857 den sorular. hemşire 6331 de var mesela..ve yürürlüğe girdi. yani çok daha incelenirse sorular çıkcaktır yanlışlıklar. Ayrıca İstanbul dan katılan daha çok. Niçin İstanbul dada sınava girme merkezleri açılmadıki.Kopye engellemek içinse istanbuldada tedbirler alınabilirdi. Okadar yol çekip birde uykusuzluktan dikkat sorunu yaşadık. Çok rahat 85_90 alınacak sınavdan hakkımızı alamıyoruz...

     

   
  alice bu yazıya teşekkür etti.
 6. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Risk analizleri kabaca 3 çeşittir: a) Kalitatif(nitel) b) Kantitatif (nicel) c) Karma geçmiş sınavlarda kantitatif derken yanında parentez içinde nicel diyede açıklardı, bu sınavda yapmamış. Bildiğin üzere nicel miktarla (sayı) ilgilidir.

   
 7. FFÖĞÜN

  FFÖĞÜN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sorumun cevabı net ama yinede sormak istiyorum komik bir durum olmasın diye; bir kişi bir soruya ititraz edince ve soru hatalı bulununca tüm sınava girenler adına düzeltme yapılıyor değil mi ?
   
 8. mehmetay

  mehmetay TÜİSAG Üyesi

  A grubu 85 soruyu ile ilgili bilgisi olan var mı peki?   
 9. metin güven

  metin güven TÜİSAG Üyesi

  titreşimde işitme kaybı olmaz cevap bu...

     

   
 10. Burcu84

  Burcu84 TÜİSAG Üyesi

  Kalitatif analizler NİTELdir. o yüzden sayısal veriler bulumaz..   
 11. mskosen

  mskosen TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar alın sıze kesin iptal olması gereken bir soru b kitapçıkta 78. soru bütün şıklar doğru..
  gece çalışması 2/3 geçerse gece sayılır cevabıda doğru. alın yönetmelik
  Gece Çalışma Süresi
  İşçilerin gece çalışmaları 7,5 saati geçemez. Gece işinde günlük çalışma süresinin azami 7,5 saatle sınırlandırılmış bulundurulmasından, bu dönemde çalışan işçilere fazla çalışma yaptırılamayacağı sonucu çıkmaktadır. Ancak koşulları oluşmuşsa, gece süresinde zorunlu nedenlerde ve/veya olağanüstü hallerde fazla çalışma yapılabilmektedir.

  Avrupa Birliği Hukukunda 23 Kasım 1993 tarihli ve 93/104 sayılı yönerge gece çalışma süresinin 24 saatlik dönemde sekiz saatten fazla olamayacağını esas alınan belirli bir periyotta ortalama gece çalışma süresinin sekiz saati aşamayacağını belirtmek suretiyle bu periyot içinde kimi günler için sekiz saatlik sınırın aşılmasına cevaz vermektedir. Bu yönerge bağlamında “gece işçisi”, günlük normal çalışma süresinin en az 2/3 saatini gece döneminde geçiren veya yıllık çalışma süresinin belirli bir kısmını gece döneminde geçiren kişi olarak tanımlanmaktadır.   
 12. Murat Fatih İNAN

  Murat Fatih İNAN TÜİSAG Üyesi


  Tabi ki kullanabilirsin ne demek, amaç birlik ve beraberlik içerisinde bir şeyler yapabilmek.

   
 13. Engin.arslan

  Engin.arslan TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle haklısın. Herkesin aynı duyarlılığı göstermesi lazım. Madem hatalı olduğunu düşünüyorsunuz itiraz edin. Al tarafı 10 lira ve bir dilekçe yazılacak.
   
 14. maydoslu

  maydoslu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar b kitapcığı
  92. soru:aşağıdakilerden hagisi işyerinde iş yeri güvenliğini bozan tehlikeli duruma örnek teşkil eder sorusunun cevabı
  a-iş yeri düzensizliği ama
  d-çalışan makina üzerinde bakım ve onarım yapma şıkkı da var her ikiside doğru cevap bence bu soru hatalı

   
 15. alpissus

  alpissus TÜİSAG Üyesi

  A grubu 24. soru gürültü yönetmeliğinde aşağıdaki gibi yazmakta

  Gürültü Yönetmeliği

  Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
  Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için;
  a) Teknik gelişmelere uygun önlemler alınarak gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler kaynağında yok edilecek veya en aza indirilecektir.
  Gürültüden kaynaklanan risklerin azaltılmasında, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin (b) bendinde belirtilen genel prensiplere uyulacak ve özellikle;
  1) Gürültüye maruziyetin daha az olduğu başka çalışma yöntemleri seçmek,
  2) Yapılan işi göz önünde bulundurarak, mümkün olan en düşük düzeyde gürültü yayan uygun iş ekipmanını seçmek,
  3) İşyerinin ve çalışılan yerlerin tasarımı ve düzenlenmesi,
  4) İşçilere, iş ekipmanını gürültüye en az maruz kalacakları doğru ve güvenli bir şekilde kullanmaları için, gerekli bilgiyi ve eğitimi vermek,
  5) Gürültüyü teknik yollarla azaltmak için;
  - Hava yoluyla yayılan gürültüyü, perdeleme, kapatma, gürültü emici örtülerle ve benzeri yöntemlerle azaltmak,
  - Yapıdan kaynaklanan gürültüyü, yalıtım ve benzeri yöntemlerle azaltmak,
  6) İşyeri, çalışma sistemleri ve iş ekipmanları için uygun bakım programlarının uygulanması,
  7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
  - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
  - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
  gibi önlemler alınacaktır.
  Dolayısıyla mazuziyet süresini sınırlamak iş organizasyonu yani planlama ile olur doğru cevap B olmalıydı.
   
 16. maydoslu

  maydoslu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar b kitapcığı
  92. soru:aşağıdakilerden hagisi işyerinde iş yeri güvenliğini bozan tehlikeli duruma örnek teşkil eder sorusunun cevabı
  a-iş yeri düzensizliği ama
  d-çalışan makina üzerinde bakım ve onarım yapma şıkkı da var her ikiside doğru cevap bence bu soru hatalı

   
 17. Göker.

  Göker. TÜİSAG Üyesi

  Evet sorunun iptalinde herkese +1 puan ekleniyor ( eğer yaptığın o soru zaten yanlışsa değilse sabit kalıyorsun)

   
 18. Göker.

  Göker. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar günaydın bayağı başımız ağrıdı diye düşünüyorum, bir sorum olacak itirazları yollarken ptt ile yollamamız şart mı yoksa kargo şirketleriyle de yollayabilir miyiz.

   
 19. kayaof

  kayaof TÜİSAG Üyesi

  Hocam CE sorusundaki yazım hatası anlam kayması yapıyor.. ÜrünE yerine ÜrünÜ şeklinde yazılmış.

   
 20. zeyn7519

  zeyn7519 TÜİSAG Üyesi


  Çalışan makinanın üzerinde bakım ve onarım yapmak çalışanın işi olduğu için bu tehlikeli harekettir. Çalışan makinanın koruyucusuz olması deseydi tehlikeli durumdu. Şıklardan sadece "İşyeri düzensizliği" tehlikeli duruma örnektir. Bu soruda bir hata yok bence. Tehlikeli hareket ve tehlikeli durum karıştırılıyor çoğu zaman.

   
  maydoslu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica