18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. İSGsametK

  İSGsametK TÜİSAG Üyesi  Genç ve çocuk işçilerin çalıştırılması temel eğitimini sağlamış okula gitmeyen kişilerin çalışma saatleri haftada en cok kac saat olabilir diye bir soru var? cevap :35 diyor.

  Çocuk Ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik

  Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.

  sizce cevap ne ?


   
 2. seytug

  seytug TÜİSAG Üyesi

  harikaa bilgisayarım formatlanmıştı wordüm yok indirmeyi beceremedimm dilekçe yazamıyorummm

   
 3. İSGsametK

  İSGsametK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar daha once 10 -13 soru iptal oldugu olmuş.

     

   
 4. ahmet kocak

  ahmet kocak TÜİSAG Üyesi

  muammer arkadaş kafadan sallyarak insanları yönlendirme, daha soruyu dahi okumadığın belli isg ile ilgili ibare yok derken nereden atıyorsun bunu soruya iyi bak ve yalan yanlış şeyler yazma

   
  kuranarda bu yazıya teşekkür etti.
 5. Ercan SARIKÇI

  Ercan SARIKÇI TÜİSAG Üyesi

  A KİTAPÇIĞI SORU 24
  Sorunun cevabı "GÜRÜLTÜNÜN KAYNAĞINDA KONTROLÜ" olması gerekmiyormu

  Gürültü Yönetmeliği
  Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
  Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için;
  a) Teknik gelişmelere uygun önlemler alınarak gürültüye maruziyetten kaynaklanan
  riskler kaynağında yok edilecek veya en aza indirilecektir.
  7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
  - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
  - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
  gibi önlemler alınacaktır.

     

   
 6. seko21

  seko21 TÜİSAG Üyesi

  B KİTAPCİĞİ 4.15.24.27.43.49.55.67.72.94.96.97 SORULAR İTRAZ EDİLECEK SORULAR...........

   
 7. begüm şehremin

  begüm şehremin TÜİSAG Üyesi

  bende aynı durumdayım o zaman en iyisi beklemek mi diyorsunuz biraz?
   
 8. İSGsametK

  İSGsametK TÜİSAG Üyesi

  sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
  Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.


  Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
  sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

  Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

  Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.
  Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

  sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.

  Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

  Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

  18 Mayıs 2013 tarihli sınav için yatırılan ücret hiçbir şekilde başka bir sınav için geçerli kabul edilmeyecektir.

  Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü   
 9. mskosen

  mskosen TÜİSAG Üyesi

  tebrikler lütfen iptal için dilekçenizi yayınlarsanız sevinirim bende iptal için başvuracam

     

   
 10. Kürşat Dolayman

  Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

  Dikkat

  Arkadaşlar itiraz için Ankarada olmaya gerek yokmuş iletişimi 147 nolu telofandan sağlayabilirsiniz. bana söylediklerini sizlere aktarıyorum

  TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 hesap numarasına atm veya vezne aracılığı ile ziraat bankası bu arada her soru için 10 tl yatırılacak bu bir
  sonra dilekçe yazılacak soru için sorunun hangi kitapcıkta olduğunu soru numarası ile birlikte itiraz yapılacak bu 2
  en son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek/Ankara adresine postalıyorsunuz.

  Hadi kolay gelsin dilekçe örnekleri arkadaşlar paylaştı onları kullanın ciddiyetiniz artar...   
  alice ve ozlemozhan bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ercan SARIKÇI

  Ercan SARIKÇI TÜİSAG Üyesi

   
 12. AHMET ASA

  AHMET ASA TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar oncelıkle bazı arkadasların yanıldıgı bır soru var onu duzeltmek ıstıyorum. tehlıkelı duruma ornektır dıye soruyor. sadece a şıkkı tehlıkelı durumu belırtıyor dıgerlerı ıse tehlıkelı hareketı belırtıyor. o yuzden cevap a olacak. bosuna bu soruta ıtıraz edıp parayı cope atmayalım.

  OSGB sorusunda mevzuatı okuyunca şok oldum. oda ıptal edılmelı. hangı gaz yanmaz dıye sorulan soru tammaen sacmalıktan ıbaret. acıklamasını defalarca yaptım.

  şunu farkettımkı herkes bır cok soruda ıkılem yaşamış.o kadar kötü ve rezalet bir durumki bu üzülmemek elde değil. bu soruları kım hazırladı allah aşkına.

   
  s4m1c4n, alice ve seytug bu yazıya teşekkür etti.
 13. figen1903

  figen1903 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar b grubuydum.Tam olarak hayal kırıklığı yaşıyorum.Böyle bir sınavda bu kadar bariz anlam hataları yapılmış.İtiraz dilekçeleri ne zaman sonuçlanır.Yani daha önceki sınavlardan deneyimi olan var mı
   
 14. Taner İMAT

  Taner İMAT TÜİSAG Üyesi

  Değildir yonetmelikte açık olarak yazıyor

   
 15. seko21

  seko21 TÜİSAG Üyesi

  B KİTAPCİ SORU:4.15.21.22.24.27.37.49.55.67.72.96.97.98. YANLIŞ İTRAZ EDİLMELİ NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ......   
 16. mskosen

  mskosen TÜİSAG Üyesi

  GECE ÇALIŞMA SÜRESİ A KİTAPÇIĞI 97. B KİTAPÇIĞI 78 . SORU İPTAL OLMASI GEREKİR TÜM ŞIKLARI DOĞRU...

  İşK. m.69/3 te; ‘işçilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez’ dendiğinden, gece işinde günlük çalışma süresinin azami yedi buçuk saat ile sınırlandığını görmekteyiz.Yasa koyucu bu hükmü, kamu düzeninden buyurucu olarak ele almış, aksi davranış için bu kanunun 104. maddesinde cezai yaptırım getirmiştir. 104. maddede ‘geceleri yedi buçuk saatten fazla çalıştıran….işveren veya işveren vekiline beş yüz milyon lira’ idari para cezası ile bu buyuruculuk kuvvetlendirilmiştir. Kanunun beş yüz milyon ibaresi şuanda metinde değiştirilmesede miktar değiştirlmiştir.Yeniden değerlendirilmiş miktar şuan için 714 TL olmuştur. Sınırlama dolayısıyla bu hükümden, gece döneminde çalışan işçilere, fazla çalışma yaptırılamayacağı sonucu da kesin olarak çıkmaktadır. Zaten İşK nunun ‘fazla çalışma ücreti’ başlığı altında düzenlenen 41. maddesinin 6.fıkrasında açıkça belirtildiği üzere ‘69 uncu maddede belirtilen gece çalışmasında fazla çalışma yapılamaz’. Bu düzenlemeyle fazla çalışma ücreti verilmeksizin gece döneminde işçiye 11 saate kadar çalışma yaptırılmasının önüne geçilmektedir. Zira böyle bir hüküm bulunmasaydı işçilerin bazı gecelerde daha uzun, bazı gecelerde daha kısa çalıştırılması mümkün olacak ve toplamda haftada 45 saatin aşılmaması halinde herhangi bir fazla çalışma yapıldığından da söz edilemeyecekti. Bu maddede genel nedenlerle fazla çalışma düzenlenmiştir. O halde, İşK. m.69/3 teki yedi buçuk saatlik sınırlama, genel nedenlerle yapılan fazla çalışmaları kapsar.Mollamahmutoğlu, gece döneminde, zorunlu nedenlerle ve olağanüstü nedenlerle fazla çalışma yapılabileceğini, genel nedenlerle ise gece fazla çalışma yapılamayacağını ileri sürmüştür.
  İşK. m. 42 ve 43 üncü maddelerinde düzenlenen, zorunlu nedenlerle ve olağanüstü nedenlerle fazla çalışmaya ilişkin hükümlerde, yukarıda değindiğim İşK. m.41/6 ya atıf yapılmamıştır. Ayrıca atıf yapılmamasının yanı sıra, PHÇY m.7 de açıkça İşK m.42 ve 43 fazla çalışma yapılamayacağı kuralından istisna edilmiştir. Dolayısıyla zorunlu ve olağanüstü nedenlerle yapılan fazla çalışmalar, gece döneminde de yapılabilecektir. Bunun yanı sıra , özel olarak PHÇY m.7 de belirtilen bazı düzenlemeler, gece postalarının 7,5 saatten fazla çalışamayacağı kuralına, istisna edilmiştir. Bunları toparlayacak olursak;
  λ İşK. m. 42 ve 43,
  λ 79 sayılı Milli Korunma Suçlarının Affına, Milli Korunma Teşkilat, Sermaye ve Fon Hesaplarının Tasfiyesine ve Bazı Hükümler İhdasına Dair Kanunun 6 ncı maddesi,
  λ İşK. m.70 te öngörülen Yönetmelikte belirtilen haller.

  Çalışma süreleri ile alakalı bazı uluslar arası düzenlemelere bakacak olursak;
  2003/88 sayılı AB Yönergesi m.2/3 te gece çalışma süresi, her halükarda 24.00-05.00 saatlerine denk düşen ve 7 saatten az olmayan çalışma olarak gösterilmiştir.
  AB Konseyi tarafından 23.11.1993 tarihi ve 104 sayı ile kabul edilip yürürlüğe giren Avrupa Birliği Direktifi genel olarak iş sürelerinde bir esneklik getirmekte ve bu esnekliğin yasa, sözleşme ve toplu iş sözleşmeleri ile sağlanması öngörülmektedir. Bahsettiğim Direktifin 16. maddesi uyarınca, gece çalışmalarında iş süresi en çok sekiz saat olarak belirtilmiş ancak sosyal tarafların gece çalışması için, günlük on saati aşmamak üzere dört haftalık bir denkleştirme süresini kararlaştırabileceğini öngörmüştür. Bu yönerge bağlamında ‘gece işçisi’, günlük normal çalışma süresinin en az üç saatini gece döneminde geçiren veya yıllık çalışma süresinin belirli bir kısmını gece döneminde geçiren kişi olarak tanımlanmaktadır.
  Ayrıca belirtmek gerekir ki Deniz İş Kanununa giren işçiler bakımından durum farklıdır. Bu kanun denizlerde, göllerde ve akarsularda belli niteliklerdeki gemilerde çalışan gemi adamları ve bunların işverenleri hakkında uygulanır. Gemilerde çalışma işinin, niteliği gereği süreklilik arz etmesi, işçilerin, postalar halinde çalışmalarına neden olmaktadır. DİşK. m.26 ‘genel iş sürelerinin günde 8 haftada 48 saat’ olduğunu belirtip ikinci fıkrasında ‘gemi adamının işbaşında çalıştığı veya vardiya tuttuğu süredir’ diyerek iş süresinin tanımını yapmıştır. Görüldüğü gibi işin niteliği gereği, deniz işinde çalışanlarda herhangi bir gece çalışması-gündüz çalışması gibi bir ayırım yapılmamıştır.

   
 17. elaisg

  elaisg TÜİSAG Üyesi

  insan kaynakları mı işyeri hekimimi? sağlık niteliklerine filan dese hadi neyse

   
  zozgeshn bu yazıya teşekkür etti.
 18. mehmetkoc

  mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

  Bu soru kesin iptal . Yani herkesin doğru kabul edilecek.

   
 19. mskosen

  mskosen TÜİSAG Üyesi

  İLK ÖNCE YÖNETMELİKLERİ İNTERNETTE BUL VE GEREKÇESİNİ YAZ DİLEKÇENE BERABER ELDEN TESLİM ET TABİ KAÇ SORU VARSA O KADAR PARA BANKAYA YATIR. UMARIM SINAVI KAZANIRSIN.

   
 20. mehmetkoc

  mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

  Benim için fark etmiyor ben 80 alıyorum sınavdan ama kesinlikle sorunun soruluş şekli yanlış 69 la kaybedeb arkadaşlara acırım..

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica