18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. gapgara

  gapgara TÜİSAG Üyesi  Özgür kardeşim kazık soru yok. Anlamsız cahillerin hazırladığı sorular var.


   
  turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 2. Cem GÖKDERE

  Cem GÖKDERE TÜİSAG Üyesi   
  begüm şehremin ve turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 3. Cem GÖKDERE

  Cem GÖKDERE TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca kaynak yangınlarına halon gazı yasak olduğu için kullanılamaz

     

   
  gapgara ve turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 4. cavus_123456

  cavus_123456 Banned

  MEB 18 Mayıs İSG Sınavı Uygulama Duyurusunda ne diyor :

  Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda ilgili soru/sorular iptal edilmeyecektir. Cevap anahtarı hatalı bulunan soru/soruların, doğru şık/şıkları dikkate alınmak suretiyle değerlendirme yapılacaktır.

  Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir....... Arkadaslar bana bunun biri aciklamasini yapsin, inanin kafam durdu bu sınav yuzunden...

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
 5. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ben de halon gazını işaretledim.


  Ülkemiz 1 Ağustos 1990 tarihinde “Ozon Tabakasının Korunmasına Dair Viyana Sözleşmesi” ile Sözleşmenin eki “Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü” ne 19.12.1991 tarihinde taraf olmuştur.
  Ozon tabakasına zarar veren maddelerin üretim ve tüketimlerinin kontrol altına alınarak, bir takvim çerçevesinde aşamalı olarak kullanımlarına son verilmesi çalışmaları Çevre ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir.
  Uluslararası anlaşmalar ve Avrupa Komisyonu’nun 2037/2000 sayılı Ozon Tabakasına Zarar Veren Maddelere İlişkin Tüzüğü çerçevesinde yeniden düzenlenen, Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin Azaltılmasına İlişkin Yönetmelik, 12 Kasım 2008 tarih ve 27052 sayılı resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
  Yönetmelikte halonların kullanımına ilişkin esaslar 6 ncı maddede düzenlenmiştir. Bu madde de; “(1) Ek-7’de yer alan Grup-III ve Grup-VII altında belirtilen maddelerin ithalatına izin verilmez.Bu maddelerin yeni kurulacak sabit yangın söndürme sistemleri ve elde taşınabilen yangın söndürücülerde kullanılması yasaktır.Ancak Bakanlık, uygun bulması durumunda zorunlu kullanım alanları için kullanılmış ve rehabilite edilmemiş halon ithalatına izin verir.
  (2) Ek-7’de yer alan Grup-III ve Grup-VII altında listelenen ve yurtiçinde piyasada bulunan kullanılmış ve rehabilite edilmemiş halonlar, rehabilitasyon için TÜHAB’a gönderilir. TÜHAB tarafından rehabilite edilen halonların kullanımı 31/12/2011 tarihine kadar serbesttir.Bu tarihten itibaren rehabilite edilen halonların kullanımı 31/12/2015 tarihine kadar Ek-8’deki kullanım alanları ile sınırlıdır.1/1/2016 tairihnden itibaren halonların kullanımı tamamen yasaktır.Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları için 1/1/2016 tarihinden sonra bu maddelere ihtiyaç duyulması halinde konu Bakanlıkça değerlendirilir.” hükmü yer almaktadır.
  Ayrıca Yönetmelikte HCFC (Hidrokloroflorokarbon) grubu gazların kullanımına son verilmesine yönelik hükümler yer almaktadır.Yönetmelikte “Ozon tabakasını incelten bir maddeyi kullanarak, dolum, bakım ve onarım yapan, servis hizmeti veren veya bu maddeyi üretim faaliyeti sırasında herhangi bir şekilde kullanan kişi veya kuruluş” olarak tanımlanan ve bu kapsamda halonları kullanarak tanımda belirtilen işlmeleri yapan kişi veya kuruluşları da kapsayan, son kullanıcıların yeterlik esaslarına ilişkin hükümler de yeniden düzenlenerek sektörde yaşanabilecek olası tıkanmaların önüne geçmek hedeflenmiştir.
  Yangın söndürücü olarak kullanılan, ozon inceltme potansiyeli oldukça yüksek ve Montreal Protokolü ile kontrol altına alınan halon gazlarının kullanımdan kaldırılması amacıyla, Çevre ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, Ankara Sanayi Odası ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı arasında imzalanan sözleşme gereğince “Halon Bankası, Geri kazanım, Geri Dönüşüm ve Yönetim Programı” başlıklarını kapsayan proje başlatılmıştır.
  Proje yürütücüsü olarak,Ankara Sanayi Odası I. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) belirlenmiş ve Halon Bankası yönetim ekibi oluşturulmuştur.
  Bu çerçevede 2 Nisan 2007 tarihinde yayımlanan ve 2007/4 no’lu Genelge ile Ankara I. OSB sorumluluğunda oluşturulan Türkiye Halon Bankası (TÜHAB)
  -Türkiye’deki mevcut halon gazlarının kayıt altına alınması,
  -Halon alternatiflerine ait eğitimlerin verilmesi,
  -Halon gazlarının toplanması, depolanması, işlenmesi testlerinin yapılması ve ihtiyaç sahibi kurum ve kuruluşlara satılması konularında yetkilendirilmiş ve Ocak 2007 tarihinde fiilen faaliyetlerine başlamıştır.
  Saf halon gazlarının 1/1/2008 tarihinden itibaren ithalatının yasaklanması nedeniyle, alternatif gazlara ve sistemlere geçiş aşamasında halon ihtiyacının karşılanması için elinde gaz bulunan ve bunları kullanmayan, gaza ihtiyaç duyan veya elindeki kirli gazı temizletip tekrar kullanmak isteyen tarafların, Çevre ve Orman Bakanlığınca yetkilendirilen tek kuruluş olan TÜHAB aracılığı ile taleplerinin karşılanması gerekmektedir.
  Türkiye Halon Bankası’nın işletme ve hizmet bedelleri politikalarının belirlenmesi amacıyla, 9.02.2009 tarihinde ilgili kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilen İcra Kurulu toplantısında, Türkiye Halon Bankası tarafından Halon 1211 ve Halon 1301 gazlarının satış bedelinin 2009 yılı için 25 TL/kg (nakliye hariç) olanağı bildirilmiştir.
  Bünyesinde halon gazları bulunan kuruluşlar ile ihtiyaç duyan tarafların bu hususta hassasiyet göstermeleri önem arz etmekte olup, konunun üyelerinize duyurulması hususunda gereğini rica ederim.
  Saygılarımla,
  İskender ELVERDİ
  Genel Sekreter Yrd. V:

  Bu haber 163 defa okundu.

  Yazan :

  Kaynak :

     

   
 6. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Yani halon gazının kullanılması YASAK

   
 7. ZgnZR

  ZgnZR TÜİSAG Üyesi

  Diyor ki; mesela sen C şıkkını işaretledin, fakat cevap anahtarında doğru cevap D'dir diyor. Ama sonra komisyondaki abilerimiz farkına varıyorlar ve C şıkkını doğru kabul ediyorlar. Yani soru iptal olmuyor C şıkkını işaretleyenlerinki doğru sayılıyor.

  İptal olan sorularda da şöyle; soru yanlış ise herkesin doğru sayılıyor o soru.
   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve cavus_123456 bu yazıya teşekkür etti.
 8. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar dahada şunu soran oluyor ya ona yaniyorum iptal olursa ne olur herkesemi eklenir yoksa itiraz edene yada iptal olursa 97 puandan mi hesaplanir 100 den mi gibi sacma ve bir o kadarda sinir edici sonra gelip adamlar nasil boyle sorarlar biz boyle isek bize boyle soru mustahak arkadas bu ne ya   
  gencay3959, kabuss34, Bayman ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Volkan GÜRSU

  Volkan GÜRSU TÜİSAG Üyesi

  Orda Gökhan Bey diyor ki 10 iş gününde açıkladılar geçen yıl bu yıl da öyle olursa diyor yani İş Günü. Takvime bakarsanız 6 veya 7 haziran olduğunu görürüsünüz...

     

   
  Göker BENLİ bu yazıya teşekkür etti.
 10. ayşegül d.

  ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

  benim tahminim de yanıcı gaz sorusu iptal olabilir,ki yanıcı olmayan gaz bulunan 2 şık olduğu için. bunun yanında ce sorusu yanlış yazımdan ve testere sorusu birim eksikliğinden bi ihtimal iptal olabilir gibi ama olmayadabilir. ben 5 soruya itiraz ettim ama açıkçası bunlardan ümitliyim en çok.   
 11. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ozon tabakasını incelten maddeler hakkındaki yönrtmeliğe göre halon gazının kullanımı yasak. Yani kaynak yangını sorusundaki halon cevabı da doğrudur. Bu soruya itiraz eden olmuş muydu?

  Halonların kullanımına ilişkin esaslar
  MADDE 6 – (1) Ek-7’de yer alan Grup-III ve Grup-VII altında belirtilen maddelerin ithalatına izin verilmez. Bu
  maddelerin yeni kurulacak sabit yangın söndürme sistemleri ve elde taşınabilen yangın söndürücülerde kullanılması yasaktır. Ancak Bakanlık, uygun bulması durumunda zorunlu kullanım alanları için kullanılmış ve rehabilite edilmemiş halon ithalatına izin verir.
  (2) Ek-7’de yer alan Grup-III, Grup-VII altında listelenen ve yurtiçinde piyasada bulunan kullanılmış ve rehabilite edilmemiş halonlar, rehabilitasyon için TÜHAB’a gönderilir. TÜHAB tarafından rehabilite edilen halonların kullanımı 31/12/2011 tarihine kadar serbesttir. Bu tarihten itibaren rehabilite edilen halonların kullanımı 31/12/2015 tarihine kadar Ek-8’deki kullanım alanları ile sınırlıdır. 1/1/2016 tarihinden itibaren halonların kullanımı tamamen yasak- tır. Ancak, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları için 1/1/2016 tarihinden sonra bu maddelere ihtiyaç duyulması halinde konu Bakanlıkça değerlendirilir.   
 12. ayşegül d.

  ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

  toz sorusu ve yanma sorusunun iptal olma ihtimali çok çok düşük, çünkü tüm tanımlamalarda aynı cevap var. uçucudan kasıt buharlaşma havada uçma değil bu anlaşılabilir, yanmada da genel geçer bi cevap var, ama örneğin yanıcı olmayan gaz bulunan net 2 cevap var ben yakıcıları incelemedim ama yanıcı olmayıp yakıcı olan var diyen de var. biraz daha sorulara gerçekçi yaklaşmak lazım, itiraz ettiğim 5 sorudan da çok çok ümitli değilim, zaten en çok soru iptali 7 tane o da 2011 de (soruları yurtdışından getirmek gibi bir hata yaptıkları için) çok iptal beklemiyorum en fazla 2, cevabı net ve tek olmayan elbetteki çok soru var ama ağustos sınavını hazırlayacaklar ve sınav tekrarı gibi bi durumu söz konusu bile etmezler, herkes için hayırlısı olsun ne diyeyim ben de sınırdayım

   
 13. Göker.

  Göker. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım iş günü olarak hesap edersen nasıl olduğunu anlarsın.
   
  gapgara bu yazıya teşekkür etti.
 14. mrt-men

  mrt-men TÜİSAG Üyesi

  18 mayıs sınavından kalanlar ağustos sınavına giremeyecek diye söyleniyor bilgisi olan var mı??

   
 15. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  iptal olması gereken en az 5-6 soru var ama 2 yada 3 ederler gibime geliyor   
 16. gurdal topal

  gurdal topal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar geçen sınavda da böyle itirazlar olup iptaller söz konusu oldumu yoksa biz ümitsizce duralım mı

   
 17. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  bak bu sayfada bile daha once cevap verilmis onu okusana kardesim niye tekrar tekrar soruyirsun forumu okuyan yokmu acaba

   
 18. cavus_123456

  cavus_123456 Banned

  Ya arkadasim sen neden bole asabisin insanlar merak ettikleri seyi soruyor, cevap vermiyorsan yada hosuna gitmiyorsa oku gec madem, asabiyetin ne anllami var...

   
 19. ubg8106

  ubg8106 TÜİSAG Üyesi

  Sınavdan 70 alıyorum. Cevap değişecek sorular olursa o soruda benim doğru saydığım cevapsa işim zor görünüyor.İptaller fazla olursa hem benim hemde sınırda olan arkadaşların işine daha çok yarar.

   
  volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 20. seher çam

  seher çam TÜİSAG Üyesi

  kesinlikleee inşallah iptal olur saydıkların çünkü gerçek tespit etmişssiniz saydıkların gerçekten yanlış sorular.

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica