18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Herkese eşit uygulama yapılacaktır.


   
 2. memostar

  memostar TÜİSAG Üyesi

  insan bu soruları düşüne düşüne bir süre sonra bütün sorularda hata olduğu kanısına varıyor. bence bu soru temiz kesin ve net doğru bu yönetmeliği bilenler hemen d demiştir düşünmemiştir bile aynen daire testeresi sorusunda 85-90 aralığını bilenlerin 90'ı işaretlemesi gibi yada işyeri hekimlerinin iyileştirici faaliyet yapamayacağını bilenlerin onu işaretlemesi gibi. açıkçası bu sınavda kpss filan gibi sıralama önemli olsa bende bu soruların iptal edilmesine itiraaz ederdim ama burda önemli değil 10 geçmemek kaydıyla 8-9 tane iptal ederler inşallah maksat herkesin işi görülsün...

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 3. GARİP SARGUT

  GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi

  bence son derece rahat olun. en az 7 soru iptal:))

     

   
  seher çam bu yazıya teşekkür etti.
 4. ademsasmaz

  ademsasmaz TÜİSAG Üyesi

  iş hekimi görevi iyilrştirici faaliyet değil koruyucu faaliyet. riskmed 2200 sorulu bankasında yönetmelikle beraber bu şekilde yazıyor

   
 5. Jeologman

  Jeologman Banned

  İnşallah hocam inşallah.

     

   
 6. ademsasmaz

  ademsasmaz TÜİSAG Üyesi

  cevapta 80 var herkes bu soruya yalnış diyor. soruda bir şıkta birim verilse diğerlerinde verilmez ise doğru.soru yalnış olur. yönetmelikte açıkca belirtilmiş .85-90 arası diye ve sınavda sadece 90 var bu aralıkla ilgili

   
 7. ademsasmaz

  ademsasmaz TÜİSAG Üyesi

  en geç 2 temmuzda sınavı gecen herkes belgesini alacak. sebebi piyasada fazla arz talebi var. 6331 sayılı kanunun tam anlamıyla hayata geçirilebilmesi için isg uzmanına ihtiyac var.
   
  Bayman bu yazıya teşekkür etti.
 8. ademsasmaz

  ademsasmaz TÜİSAG Üyesi

  bence b kitapçığından 4-18-27-45-91-97 toplam 6 soru iptal edilecek. diğer sorular doğru. en fazla 7 soru iptal olur. o soruda anlatım bozukluğu nedeniyle. tüm arkadaşlar teknik işlerde çalıştığı için ve su anda eski ve yeni mevzuatlar birbiri üzerine karışması ve eğitimler eski mevzuatlardan olması nedeniyle hep beraber karıştırdık. örneğin eski mevzuatta basınclı gaz tüpleri 5 yılda bir basınc testi yapılırken yeni mevzuatta 3 yılda bir. yangın tüpü dolum 6 aya düştü eski mevzuatta 1 yıl   
 9. İskele18

  İskele18 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar pek kimse bahsetmemiş fakat kaynaktan kaynaklanan yangın sorusu da bence yanlış soruyu hazırlayan metal yangınları demek için kaynak demiş bence fakat kaynaktan kaynaklanan demekle kaynak yaparken çevresindeki başka şeyler yanabilir örnek haydarpaşa tren istasyonu kaynak yaparken çatı yandı burda su olsaydı yangın sönerdi
  Ayrıca kaynağıda bilmiyor soruyu yazan sadece metalleri kaynatmıyoruz her turlü malzemenin sökülemeyen şekilde birleştirilmesi hatta yapıştırma bile teknikte kaynak sayılır
  Dolayısı ile su ile sondürülebilecek şeyler de var kaynatılan ve kaynaktan kaynaklanan demekle kaynak yapılan malzemenin dışında ki maddeler akla gelirki su bulundurulur

     

   
  murat sekmen, Kemal Erdal Çelen ve kuranarda bu yazıya teşekkür etti.
 10. GARİP SARGUT

  GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi
  İş kazası nerelere bildirilir? (ders notlarında)

  İş kazası bildirimi, kaza meydana geldiğinde, vakit geçirmeden, iki iş günü içinde derhal en yakın mülki amirliğe (polis veya jandarma karakoluna), bağlı bulunulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne ve SGK İl Müdürlüğüne, "İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu" ile yapılır.   
 11. GARİP SARGUT

  GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi


  Arkadaşlar inanın benim bu soru ile ilgili en ufak bir fikrim yoktu. Soruyu okuyunca evdeki mutfak tezgahı aklıma geldi. mutfak tezgahının yüksekliğinin 90 cm olduğunu biliyordum ve 90 şıkkını işaretledim. son derece de doğru olduğuna emindim. sorular açıklandığında ilk baktığım soru buydu:)))   
 12. ademsasmaz

  ademsasmaz TÜİSAG Üyesi

  hocam formda toplam 33 soru hatalı çıkmış. itiraz sayısı 300 bü geçmez. yazık. bu sınav ile ilgili sorun çalışılacak sağlam kaynak olmaması diyecem fakat yönetmeilik ve riskmed kitabı var. inşallah hepimiz geceriz

   
 13. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Aşağıda ki tarihlere dikkat et; sınavın üzerinden 1 yıl geçmiş hala sonuçlandıramamışlar.
  02 Temmuz 2011 tarihinde yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı hakkında mahkeme kararı

  Bilindiği üzere 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına açılan davalar sonucunda Ankara 5. İdare Mahkemesince 2011/1624 Esas, 2012/186 Karar nolu kararı ile A kitapçığında bulunan 25, 44 ve 46 nolu sorular ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 1, 37 ve 39 nolu soruların iptali, ayrıca 2011/2188 Esas nolu kararı ile de yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

  Bu durum Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiş ve mahkeme kararları doğrultusunda iptal edilen sorular sınava giren tüm adayların lehine uygulanmış ve 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlar www.isggm.gov.tr adresinde yayınlanmıştı.

  Sürecin devamında Ankara 5. İdare Mahkemesinin 22.02.2012 tarihli iptal ve yürütmenin durdurulması kararına karşın, Bakanlığımızca dava konusu işlemin iptali yolunda temyizen incelenen kararın yürütmesinin durdurulmasına 13.07.2012 tarihinde karar verilmiştir.

  Bu itibarla; 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı ile ilgili olarak mahkeme kararları sonucu 70 ve üzeri puan alarak kendilerine belge düzenlenenlerin belgeleri söz konusu mahkeme kararları sonuçlanıncaya kadar geçersiz sayılacak olup, yine üç sorunun iptali ile yapılan değerlendirmede belge almaya hak kazanmış, ancak belge düzenlenmemiş olanların da sınavı başarısız sayılacağından, mahkeme sonuçlanıncaya kadar kendilerine belge düzenlenemeyecektir.

  Konuyla ilgili açıklamalar için adı geçenlerin mahkeme sürecini ve bu süreçte yukarıda belirtilen web sayfasını takip etmeleri uygun olacaktır.
   
 14. Jeologman

  Jeologman Banned

  Hayırlısı olur inşallah

   
 15. GARİP SARGUT

  GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi

  işin gerçeği bu kadar kalitesiz soru beklemiyordum. buna rağmen 80 nin altında alamayacağımı tahmin etmiş. maalesef 72 doğru var. umarım 70 ın altına düşmez. sizin bahsettiğiniz 33 sorunun içinde benimde iptal edilmesini beklediğim en az 7 soru var. umarı iptal olur herkes rahat eder.   
 16. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Hocam kusura bakma, yazdıkların sana mantıklı geliyor mu? "vakit geçirmeden, iki iş günü içinde en yakın mülki amirliğe" iki günde nasıl vakit geçmiyor, ne geçmez vakitmiş 2 gün sürüyor. Hocam şöyle düşün iş kazası olmuş işçi ölmüş bunu kolluk kuvvetlerine 2 gün sonra bildirmenin ne anlamı var.

  Mülki amirlik (idare) ilçelerde Kaymakanlık, İllerde valiliktir.

  Hocam o notları hazırlayan kim bilmiyorum ama, kabaca söylersem büyük kısmı girdiğiniz sınavın sorularını hazırlayanların abileri ablaları (Eski iş müfettişleri), at o notları, o notaları okuyarak harcadığın vakte yazık. Olay net; İş K. Madde 77 ve SGGSS Madde 14.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 17. GARİP SARGUT

  GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi

  doğru bende baktım kanun metnine 3 iş günü. ama maalesef bizlere verilen notlar varken birde kanunları araştıracak vakit ayıramadık:))

   
 18. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

  Ya hocam "piyasada fazla arz talebi var" cümlesini anlamadım. ama aşağıda Sayın genel müdür açıklamış, özetle: 4500 belgesini almamış uzman var, 15 bin C sınıfı uzmandam 1000'i sözleşme yapmış (fiilen çalışıyor) gözüküyor. 1500 A sınıfı uzmandan 150'si sözleşme yapmış. Yorum sana kalıyor.

  23 Ocak 2013 tarihli
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm işyerlerini iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamına alan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun kademeli geçiş öngördüğü için yaklaşık 30 bin işyerinde var olan yükümlülüklerin devam ettiğini söyledi.
  İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma noktasında henüz yeni bir yükümlülük oluşmadığına dikkati çeken Özer, iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğü olan işyerlerinin ihtiyaçlarının da 3 bin civarında iş güvenliği uzmanı ile karşılanabildiğini ifade etti.

  Şu anda sertifikası olan 16 bin 500, belge almayı hak edenlerle 19 bin iş güvenliği uzmanı olduğunu anlatan Özer, 1 Temmuz'da 50'den az çalışanı olup tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftakiler de dahil olduğunda toplam 5,5-6 milyon kişinin çalıştığı, 550 bin işyerinin kapsama gireceğini belirtti.
  Tehlikeli kapsamındaki 300 bin işyerinde görev yapabilecek 15 bin uzman olduğunu, Mayısta bu sayının 20 bine, belgesini almayanlarla 24 bine çıkacağını anlatan Özer, iş güvenliği uzmanı noktasında bir sıkıntı beklemediklerini söyledi.
  Tek sıkıntının (A) sınıfı yani çok tehlikeli işyerlerine hizmet verecek uzmanlara yönelik olduğunu vurgulayan Özer, bu konuda bir proje hazırlığında olduklarını ve yönetmelik değişikliği için çalıştıklarını bildirdi. Özer, yürütecekleri çalışmalarla A sınıfı uzman sayısını 5 bine çıkmasını beklediklerini belirtti.

  -Uzman var, görev alan yok

  İş sağlığı ve güvenliği alanında bugünün probleminin uzman eksikliği olmadığına dikkati çeken Özer, şöyle konuştu:
  ''Bugünün problemi görev almaya gönüllü uzman eksikliği. 15 bin uzman var diyoruz C sınıfı, sözleşme yapan sayısı sadece 1000. A sınıfı, çok tehlikeli sınıfta bin 500 uzman var diyorum, sözleşme yapanın sayısı 150. Bin 500 uzmandan bin 350'si henüz bu sahayla ilgilenmemiş veya ilgilenmeyecek. Uzman var mı var, peki çalışmak için adam bulabiliyor musunuz, bulamıyorsun. Neden çalışmak istemiyor? Çünkü tehlikeli işyerinde hizmet vermenin riski çok büyük. İnşaatlardan her gün insanlar düşüp ölüyor. Ölümlü kazaların başında inşaatlar geliyor. Yılda bin kişinin iş kazalarında öldüğü bir ülkeyiz.

  Yüzbinde 8 ila 10 arasında gidip geliyor standardımız. Bunun aşağı çekilmesi için İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile mevzuatının hayata geçirilmesi gerekiyor. Bunun hayata geçirilmesindeki en önemli unsur, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı. Ama bugünkü manzaraya baktığımızda uzman ve hekimler, 'mümkünse ben bu işi yapmayayım' gibi bir havaya girdiler veya 'yapacaksam, riski alacaksam ceremesi de yüksek olmalı' diyor. 10 bin-20 bin liradan bahisler yapılıyor aylık. Bu da işverene bir külfet getiriyor. İşte bunu aşmak için yönetmelik değişikliği yapacağız. Bununla bu sayının artırılmasını hedefliyoruz. Bugün bin 500 olan yarın 5 bin olduğunda, bugün 100 kişi gönüllüyse yarın belki 500 kişi, belki 1000 kişi bu hizmeti yapmaya talip olacak.
  İşverenlerin uzman bulamıyoruz, adam yok, çok yüksek ücret istiyorlar gibi serzenişleri de yılın ortasında çözülmüş olacak. İşverenlerin büyük çoğunluğu hala 'kim bilecek benim uzman çalıştırmadığımı, müfettiş 10 yılda bir ya denk gelir ya gelmez' düşüncesinde. Uzmanlar da daha çok 'tehlikesi az, suya sabuna dokunmadan para kazanacağım bir yer olsun' diyor.''
  Özer, iş güvenliği uzmanı ihtiyacını çözecek bir diğer mekanizmanın da ortak sağlık ve güvenlik birimleri olduğunu söyledi. Bu birimlerin sayısının şu anda 350 olduğunu ifade eden Özer, sene sonunda bu sayının da 1000 çıkacağını tahmin ettiklerini belirtti. Özer, bu birimlerin çoğalmasıyla ihtiyaç duyulan personelin bulunması ve hizmetin alınmasının kolaylaşacağını dile getirdi.


   
 19. GARİP SARGUT

  GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşım ben 12 senedir inşaat sektöründe bir fiil çalışan biriyim. maalesef sizin de belirttiğiniz gibi en çok ölümlü kazaların olduğu bir sektör, peki size sorayım siz 3000 tl ye böle bir risk alıp çalışır mısınız? hatta daha vahim bir şey OSGB ler anlaştıkları inşaat firmalarına c sınıfı bir uzman gönderip aylık 1500 tl maaş veriyorlar. bu işe kalıcı ve mantıklı bir çözüm bulunmalı bence.

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 20. Jeologman

  Jeologman Banned

  Hocam çok doğru yanlız söylemişsin. Ancak isg uzmanı akllı olması lazın. İsg uzmanı kesinlikle e-imza kullanacak ve sözleşmesinde e-imza kullandığını belirtecek. Güvenliğe uymayan durumu e-imza ile yollayacan işverene , proje müd veya şantiye şefine risk sıfır( kanuni risk) . Ozaman işveren nasıl iş güvenliğine uyuyor görürüz.

  Şu da kurumsal olmayan şirketlerde işverenin hayatı, şerefi, namusu yani her şeyi para haline geliyor( %95 ini kastediyorum) işçinin ölme ihtimalini söylüyorsun patrona , güvenlik önlemini söylüyorsun o da ilk olarak parasını soruyor. 2 tl lik gözlük işveren için ölüm demek. Şantiye şefinin 20 tane gözlük için patronla kavga ettiğini biliyorum( baş harfi ben) . İşin sıkıntılı kısmı da burada başlıyor. Kanun koyucu bütün kanunları lanet olası işverenin kıçını kollamak için çıkarıyor. Gerçek anlamda teftişler olmadığı müddetçe bu işin düzene gireceğini sanmam. İnşallah hayırlısı olur.

   
  Deniz Devrim ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica