18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. bhutjolokia

  bhutjolokia TÜİSAG Üyesi
  Yönetmeliği görmesine rağmen itiraz ediyorlar. Tartışmaya gerek yok.


   
  Bayman, emreisg ve sevinç irem bu yazıya teşekkür etti.
 2. ZERO13

  ZERO13 TÜİSAG Üyesi

  didem27 bu yazıya teşekkür etti.
 3. hüseyin atalı

  hüseyin atalı TÜİSAG Üyesi

  kemal bey uygulamada bir yolunu bulup yasa dışı hizmet yapılmıyor. çalıştığım şirket bünyesindeki işyeri hekimimiz de firmamız kaşeli reçete yazıyorlar ve bu reçeteleri ssk karşılıyor. ayrıca sözlemesinde 2 saat poliklinik hizmeti verecek ibaresi var. diğer bir yandan işe alacağımız arkadaşlarımızın ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu harici nitelikleri konusunda bir değerlendirmede bulunmuyor çünkü anladığı bir konu değil.

     

   
 4. abuzer kadayıf

  abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

  emin ol forum olduğunun sizden daha çok farkındayım.
  ama sınava girenler olarak, bu kadar basitçe hatalarla dolu, amatörlüğü konusunda hemfikir olunmuş bir sınava karşı beraber hareket etmemiz gerekirken, buraya "biz geçtik yeaa, o soru da doğru, boşa itiraz etmeyin, biz çalıştık yaptık, sizde çalışsaydınız" gibi laflarla kişisel egonuzu tatmin etmek için gelmişseniz ve burada insanların bu kadar hassas oldukları bir konuda gösterdikleri çabalarına, emeklerine "gereksiz" gibi ifadeler kullanırsanız bende bu forumda böyle yazarım.
  bu arada kızmadım. sınavın iptal olmasına gerek yok. sınav iptal olursa zaten, asıl sizin gitmediğiniz mahkeme, vermediğiniz dilekçe kalmaz.
  alacağınız belgelerinizle size mutluluklar..

   
  Kemal Erdal Çelen, coskun35, can61 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  valla arkadaşım ne diyeyim çok güzel yazmışsın kızma ama ben temel görevi değildir şeklinde soruyu okudum bizim kurstada özellikle böyle vurguladılar . Benim doğru senin ki yanlış demiyorum hakkımızda hayırlısı olsun. Herkes çok emek verdi çok fedakarlıkta bulundu sınav zaten çok acaipti !!! sorular ayrı şıklar muamma ama bazı sorular gerçekten iptaline gerek kalmayacak kadar açıktı. Ne diyim ilahi adalet göstersin kendini kimse moralini bozmasın karar maalesef onların Diyecek fazla bişiy yok. Yönetmelik ve tüzüğe görekararlar verilecek yazılı bir gerekçeleri olmalı sonuçta.

     

   
 6. bhutjolokia

  bhutjolokia TÜİSAG Üyesi


  Arkadaşım buraya kadar herkes seninle aynı fikirde, Kanunlarla doğruluğu ispatlanmış soruların itirazının yerinde olmadığını yani gereksiz olduğunu söylemek hata değil,

   
  emreisg bu yazıya teşekkür etti.
 7. deck

  deck TÜİSAG Üyesi

  Fazla kişisel, duygusal yaklaşımın bu noktada bir yarar sağlamayacağı açık. Çok itiraz değil, haklı, temelli, mesnetli itirazın sonuç vereceğine inanıyorum.Bu sebepten İtirazların hatalı olduğuna inandıklarımı sebepleri, mevzuattaki, tüzükteki yerlerini belirterek açıkladım. Henüz tam oturmamış bir mevzuat (-ki bence ancak 3-5 sene sonra, tereddüte mahal vermeyecek kadar düzgün bir mevzuata sahip oluruz) var. Duygusal (tabiiki birazda baraj kaygısıyla) hata aramaya kalktığımızda , hatasız pek az soru kalır elimizde. İster doğru olsun ister yanlış, bize göre hatalı-eksik-yanlış olabilir ama mevzuata-tüzüğe-kanuna uygunsa soru-cevap doğrudur. Duygusal yaklaşıma bir örnek;
  B grubu 64. soru, hiçkimsenin itiraz ettiğini görmedim, 3 metre dışında bir seçenek işaretleyen olduğunuda pek sanmıyorum.
  soru şu;
  64) işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğüne göre, işçilerin devamlı olarak çalıştıkları yerlerde tavan yüksekliği en az kaç metredir?
  a)3,20 b)3 c)2,80 d)2,40


  işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü , madde 7 diyorki;
  MADDE 7 - İşyerlerinde işçilerin daimi olarak çalıştırıldığı yerlerin tavan yüksekliği, en az 3 metre olacaktır.

  Tabana paralel olmayan tavanlarda bu yüksekliğin ortalaması 3 metre olacak ve en alçak kısmı, varsa, kirişin alt noktasından 240 santimetreden aşağı olmayacaktır.

  17/5/1941 tarihinden önce çalışmakta bulunan işyerlerinde, fazla ısı, buhar, gaz yahut zararlı tozlar çıkarması gibi sağlık yönünden sakıncalı olmayan işler için, hava hacmi 8 inci maddede yazılı miktara uygun bulunduğu ve yeterli havalandırma sağlandığı hallerde , bu yükseklik 2 metreye kadar kabul edilebilir.

  17/5/1941 tarihinden sonra ve bu Tüzüğün yürürlüğe girmesinden önce çalışmakta olan işyerlerinde birinci ve ikinci fıkralarda yazılı tavan yüksekliği, en az 285 santimetre olarak kabul edilir.

  istisnai durumlar söz konusu demekki, örneğin 100 metre uzunluğa 20 metre genişliğe sahip bir iş yerinin tavanı bir ucundan 2.40 yükseklikle başlayıp diğer ucunda 3,60 yükseklikle sona eriyorsa bu işyeri ortalama 3 metreyi tutturduğu için mevzuata uygun, peki işçilerin bir kısmı sürekli olarak fabrikanın tavan yüksekliğinin 3 metrenin altındaki kısmında çalışıyorsa ne olacak?

  Bu durumda en az 3 metre tavan yüksekliği kavramı tartışmaya (Bence.... ) türü fikir beyanlarına açıkmıdır ? Buyrun hadi bunu tartışalım. Bu sorudaki varsayalım ki şık değişimi 69 sınırındaki kaç yüz yada kaç bin kişiyi etkiler? Ben diyorum ki... den önce, mevzuat diyor ki... diye başlayan cümleler kurmadıkça, sükutu hayale uğrayan, boşu boşuna itiraz ücreti veren çok fazla insan olacaktır.
   
 8. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşım iş yeri hekimle imzaladığı sözleşmesinde poliklinik hizmeti istiyorum derse tamam ama temel görevi iyileştirme değil korumadır. Hakkımızda hayırlısı olsun başarılar   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 9. mfk44

  mfk44 TÜİSAG Üyesi

  iş yeri hekiminin görevi tedavi edici değil... iyileştirici kavramı ile açıklayamazsınız..

     

   
 10. berat şenel

  berat şenel TÜİSAG Üyesi

  HERKEZ ÇOK GÜZEL KONUŞUYOR AMA KAÇ KİŞİ BU FORUMDAN İTİRAZ DİLEKÇESİ GÖNDERDİ?   
 11. Ahmet Çetin

  Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

 12. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  bende bu soruya yanlış cevap vermişim ama çağdaş isg anlayışını bilmiyorum cevabını bilmediğim içinde itiraz etmiyorum. bana aileli olan cevap mantıklı gelmişti onu işaretlemiştim :)))

   
  cabir durmaz bu yazıya teşekkür etti.
 13. bhutjolokia

  bhutjolokia TÜİSAG Üyesi


  Anlatmak istediğimde tam olarak bu...
   
  Alpertunga bu yazıya teşekkür etti.
 14. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Aslında bu kavram soyut gibi algılansa da "niteliği" insan sağlığı da içerebileceğini düşünüyorum. Kişilik özellikleri (Duygusal, düşünsel ve davranışsal) çalışanın niteliklerini oluşturan psikolojik kavramları içermektedir. Bu yönüyle kişinin sağlık durumu ile yakın ilişkilidir. Bu özellikler dikkat eksikliği ve hiperaktivite, kavrayış, konsatrasyon düşüklüğü, A tipi kişilik yapısı(stres) vb. nitelikler psikoterapi veya psikometrik ölçümlerle ortaya çıkarılabilmektedir. Örn. Şoförlerde). İleri ülkelerde iş yerleştirmelerde sıklıkla kullanılmaktadır. İSG'de bildiğimiz gibi işe uygun değil çalışana uygun işe yerleştirme önde gelen prensip kabul görmektedir.

  Türk Dil Kurumu'na göre:
  1 - Bir şeyin nasıl olduğunu belirten, onu başka şeylerden ayıran özellik, vasıf, keyfiyet.
  2 - Bir şeyin iyi veya kötü oluşu, kalite.
  3 - Bireyi, nesne veya yaşantının bir yönünü, ötekilerden ayırt etmeye yarayan ve ölçebilen özellik, keyfiyet olan kavram.
  Kalın Sağlıcakla.

   
 15. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sayın Hüseyin Atalı. Şirketinizde olduğu gibi bir çok inşaat firmasında (geçmiş uygulamalar olduğu gibi) iş yeri hekimleri bu hizmeti günümüzde de yapıyorlar. Örnek verdiğiniz uygulama işyeri önceki yazımda belirtiğim gibi maalesef yapılıyor. Bu farklı hizmetler ilgili karmaşa mevzuattan ve bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Ağır ve tehlikeli işlerden anlayıp anlamaması değil yetkisiz olmasından kaynaklanmaktadır. Şimdi özel tıp merkezleri tartışmalı bile mevzuattan kaynaklanan boşluktan yararlanarak bile bir tansiyon ölçümü yaparak 20 TL karşılığında söz ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu(bir hekim+bir doktor imzası ile) verebiliyorlar. Uzatmayayım ama geçen mart ayında staj yapmak isteğim bir özel hastanenin iş yeri hekimi görüşmek istediğimde adamcağızı yarım saat sonra buldular. Adamcağız gece acil nöbette imiş. Gözleri kan çanağı.içinde idi. Çok tehlikeli bu iş yerinde risk değerlendirilmesi var mı yapalım mı dediğimde yüzüme saf saf baktığını gördüm. Sanki risk değerlendirmesi kavramı ile ilk kez karşılaştığını algıladım. İş güvenliği konusunda neler yapıldığını sorguladığımda hiç bir şeyin farkında olmadığını saptadım. Peki burada nasıl görev yaptığını sorduğumda geceleri sabah kadar devamlı acil hekimi olarak çalıştığını herhalde sizin gibi 2 saat hizmet değil 8 saat hizmet yaptığını cayır cayır reçete yazdığını gözlemledim. Hayretle izleyeceğiniz daha çok anlatacaklarım var ama zamanım kısıtlı olduğu için burada kesmek zorundayım. Daha fazla bilgi almak isterseniz 535 357 4368 telefonum ile beni arayabilirsiniz. Şimdilik size aydınlanmanız için ekte bir dosya gönderiyorum. Kalın sağlıcakla   
 16. ZERO13

  ZERO13 TÜİSAG Üyesi

  kesin iptal olabilecek soruları yazalım arkadaşlar. herkesin hemfikir olduğu sorular olursa durumu daha netleştiririz.

   
  Mustafa Bülbül bu yazıya teşekkür etti.
 17. şevkiirge

  şevkiirge TÜİSAG Üyesi

  DEDİĞİN GİBİ KİMSE ELİNE NE YÖNETMELİĞİ NE TÜZÜĞÜ NEDE KANUNLARI OKUMUŞ, MİDEDEN ATIYOR. BEN HAYRET EDİYORUM.TARTIŞTIKLARI SORULARA, DÖNER TESTERE BİRİMİ VERİLMEMİŞMİŞ. MM Mİ? CM Mİ? M Mİ? DÖNER TESTERENİN 90 M OLDUĞU NERDE DUYULMUŞ,YADA 90 MM OLDUĞU GÜLDÜRMEYİN İNSANI.. TAVAN YÜKSEKLİĞİ NEDEN 3 M İMİŞ,YOK 2,40 MİŞ,YOK 2,80 MİŞ.İSG TÜZÜĞÜNÜ OKUSALARDAI ZATEN GÖRÜRLERDİ.BU İŞİ ÇOK SULANDIRDILAR.

   
  didem27, Bayman, dertmuhendisi ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. darktemplar

  darktemplar TÜİSAG Üyesi

  Saydınız mı?

   
 19. mehmet _86

  mehmet _86 TÜİSAG Üyesi

  sınav SORULARA GERÇEKTEN İTİRAZ EDEN ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDERİM .BEN EDEMEDİM HAKKINIZI HELAL EDİN. FIRSAT BULAMADIM. İTİRAZI GERÇEKLEŞTİRENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.

   
  Tütü bu yazıya teşekkür etti.
 20. Mustafa Bülbül

  Mustafa Bülbül TÜİSAG Üyesi

  Belki arkadaşları teşvik etmek için bir takım sözler yazıldı ama orayı görmeyen arkadaşlar için söylüyorum çooook kalabalıktı dün. Evrak bölümü sadece bu evraklara ayrıdı 2 3 gününü. Diğer gelen evrakları beklettiler dışarıda, önceliği itirazlara tanıdılar. Şimdi tek korkum, umarım bunca dilekçe çöpe gitmez ve umarım soruyu hazırlayanlar dışında birileri okur ve bizlere hak verir. Bu forumda yazan yazmayan, çok çalışan veya işi nedeniyle istediği kadar çalışamayan, kısaca hakeden herkesin sınavı geçmesi dileğiyle...

   
  Kemal Erdal Çelen, zkyky ve ZERO13 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica