18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular | Sayfa 89 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ufuk_topal

  ufuk_topal TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım A20 direkt itiraz direkt iptal


   
 2. alivelikonya

  alivelikonya TÜİSAG Üyesi

  ziraat bankasına gittim 10 tl havale yapmak için 30 tl havale ücreti istediler, sizden herhangi bir havale ücreti istendi mi?

   
  pasatchm bu yazıya teşekkür etti.
 3. CemalDemir

  CemalDemir TÜİSAG Üyesi

  Yooo 5 soru 50 tl verdim ciktim


     

   
 4. alivelikonya

  alivelikonya TÜİSAG Üyesi

  ziraat bankasını arıyorum şuan şikayet edeceğim. Onlarla uğraşacam sinir ettiler beni

   
  SAİT_UCAR07 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Cevdet Kızılay

  Cevdet Kızılay TÜİSAG Üyesi

  Ben de aşağıda gerekçeleri ile beraber olan sorulara itiraz etmeyi düşünüyorum.Dikkatinize sunulur.
  18 AĞUSTOS 2013 TARİHİNDE YAPILAN C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
  SINAVINDAKİ İTİRAZ KONUSU SORULAR VE İTİRAZ GEREKÇELERİ:

  A SORU KİTAPÇIĞI

  SORU 17 – Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasındayer almaz?
  A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
  B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
  C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
  D) Mevcut durumu analiz etme
  İTİRAZ GEREKÇESİ:
  Doğru cevap olarak (A) seçeneği belirtilmiştir. Oysa Bakanlığınızca da uygun görülen uzaktan eğitim ders notlarındaki “İSG Yönetim Sistemleri” dokümanında da belirtildiği gibi seçeneklerde belirtilenlerden sadece “Mevcut durumu analiz etme” Planlama aşamasında yer almaktadır. Bu durumda 3 seçenek doğru olmaktadır. Dolayısıyla bu soru iptal edilmelidir.

  SORU 47- Güven Bey’in çalıştığı işyerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği’ne göre işveren çalışanlara aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?
  A) Yükün ağırlığı
  B) Yükle ilgili genel bilgiler
  C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
  D) Yüklerin yanlış taşınması hâlinde ortaya çıkabilecek riskler
  İTİRAZ GEREKÇESİ:
  Doğru cevap olarak (A) seçeneği belirtilmiştir. Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği’nin Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi başlıklı 8. maddesinde :
  “İşveren, çalışanları aşağıda belirtilen konularda bilgilendirme ve eğitimini sağlar.
  ………..
  b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
  c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler
  Koyu olarak gösterilen ifadelerde, sorudaki tüm seçeneklerin tek tek belirtildiği görülmektedir. Dolayısıyla bu soruda doğru cevap bulunmamaktadır.
  Sorudaki “kesin verilerle bilgilendirme” ifadesi yükün ağırlığının belirtilip belirtilmeyeceğini veya yükle ilgili genel bilgilerin içinde yükün ağırlığının belli olup olmadığı da tam olarak anlaşılmamaktadır. Ayrıca Yönetmelikte “ mümkünse” ifadesi yer aldığından Güven Bey’in çalıştığı işyerindeki yüklerin ağırlığı belliyse işveren yükün ağırlığı bilgisini de bildirmekle yükümlüdür.
  SORU 50- Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilmesi için aşağıdakilerden hangisiyanlıştır?
  A) Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
  B) Her kaynakçıya 284 m³ hava düşmelidir.
  C) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
  D) Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.
  İTİRAZ GEREKÇESİ:
  Doğru cevap olarak (D) seçeneği belirtilmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü “Madde 161 – Döküm, demir ve kaynak işlerinin yapıldığı yerlerde çalışma esnasında çıkan duman, gaz, koku, is, toz ve buharlar, mevzii aspirasyon tertibatı ile dışarı atılacak….” denilmektedir. Buna göre (D) seçeneğinde belirtilen havalandırma yanlış bir işlem olmadığından, herhangi bir seçeneği yanlıştır diye işaretlemekte mümkün olmamaktadır.
  SORU 58-
  I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
  II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
  III- Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
  Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
  A) I,II ve III B) I ve III C) Yalnız III D) Yalnız I
  İTİRAZ GEREKÇESİ:
  Doğru cevap olarak (C) seçeneği belirtilmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü “Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır.
  Madde 388 – Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.”
  İfadesi yer almaktadır. Buna göre gerekli güvenlik tedbirini, I ve III önermeleri sağladığından doğru cevap (B) seçeneği olmalıdır.
  SORU 73- Yer altı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre çalışma ortamı havasına ilişkin “Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek artık ve pislikler ………………….” İfadesindeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
  A) her gün temizlenerek hijyene dikkat edilecektir.
  B) hakkında risk değerlendirmeleri yapılacaktır.
  C) rutin olarak kontrol edilecektir.
  D) derhal dışarı atılacaktır.
  İTİRAZ GEREKÇESİ:

  Doğru cevap olarak (D) seçeneği belirtilmiştir. Adı geçen Yönetmelikte bire bir “derhal dışarı atılacaktır” ifadesi yer almaktadır. Ancak “her gün temizlenerek hijyene dikkat edilecektir” ifadesi de farklı bir anlam taşımamaktadır. Çalışma ortamı havasındaki artık ve pisliklerin temizliği ve hijyeni, aspirasyon ve sağlıklı temiz hava temini anlamı taşıdığından maksat hasıl olmaktadır. Bu nedenle iki seçenek doğru olduğundan sorunun iptali gerekir.

     

   
  Execute, tuğba07, ugurcaner ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. fercek

  fercek TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar ben sınava ikinci girişim bu sefer cok calıştım ama gecen seferden daha kotu oldu ve bu hakkımda gıttı bu sınav iptal olmalı kendı acımdan dusunuyorum ama gercekten iğrenc otesı bır sınavdı

   
  müslüm63, mujganasya ve firuze elif bu yazıya teşekkür etti.
 7. Erkan GÜNDOĞDU

  Erkan GÜNDOĞDU TÜİSAG Üyesi

  Ekli Dosyalar:

  Ercan Mattaoğulları ve ssrdrr bu yazıya teşekkür etti.
 8. fthylmz

  fthylmz TÜİSAG Üyesi

  Bunlarıda ekle gerekçelere
  30. Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalar için, sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

  Bu sorunun b şıkkı üzerinde durursak ; yönetmeliğin 13. Maddesinin 2. Fıkrasında bulunan özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtların 40 yıl saklanabileceği yer alıyor. Bu da şıkkın yanlış olabileceği sonucunu doğuruyor. Sorunun iptali istenilebilir diye düşünüyorum.

  70. Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

  -En az 5 metre (5 metrede dahil yani 5 metre olabilir) ve 5 metreden fazla(5 metre olamaz illa 5 metre + olacak) ifadesi aynı ifade olmadığından soru kesinlikle hatalıdır.İptal edilebilir.   
  Cevdet Kızılay bu yazıya teşekkür etti.
 9. Erkan GÜNDOĞDU

  Erkan GÜNDOĞDU TÜİSAG Üyesi

  21/08/2013
  T.C.
  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
  İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ‘ne

  Konu:sınav Sorularına İtiraz Hk.

  Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10.00 da yapılan C sınıfı İş güvenliği uzmanlığı sınavına katıldım.
  20.08.2013 tarihinde açıklanmış olan cevap anahtarında bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı olduğunu düşündüğüm sorular ve açıklamaları Ek-1 de belirtilmiştir.
  Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek , yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.

  Saygılarımla,
  İsim-Soyisim
  İmza

  TC Kimlik No:
  Adres:
  Tel:
  E-Mail:

  Ek:
  1-İtirazlar
  2-Dekont

  18 AĞUSTOS 2013 İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
  SINAVI İTİRAZ EDİLEN SORULAR
  A Kitapçığı:58.Soru-I. Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
  II. Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmeli.
  III. Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
  Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
  Doğru cevap C (Yalnız III) verilmiş, oysa, aşağıdaki mevzuattan alınan bilgiye göre; Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını ağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır. Dolayısı ile, doğru cevap C değildir. Hatalı soru olduğundan iptal edilmesi gerekir.
  KAYNAK:
  İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
  Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 4/12/1973, No: 7/7583
  Dayandığı Kanunun Tarihi : 25/8/1971, No: 1475
  Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 11/1/1974, No: 14765
  Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 443
  Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
  Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde,
  yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine
  binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
  I-Numaralı maddede açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır ibaresi yanlıştır olarak değerlendirilmiştir. Cevap B şıkkı olmalıdır.

  KALDIRMA MAKİNALARI
  1475 SAYILI İŞ KANUNUN 74. MADDESİNE GÖRE;
  11.01.1974 Tarih ve 14765 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ
  GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ’ nün Kaldırma Makinaları ile ilgili maddeleri:
  - VİNÇ KABİNLERİ:
  Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen Sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır

  A Kitapçığı:85.Soru:Maden ve Taş ocakları işletmelerinde ve tünel yapımında alınacak işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerine ilişkin tüzüğe göre “havasında ……….dan az oksijen,……..den çok metan , ……..den çok …….’den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”
  Yukarda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
  Soruda 4 adet boşluk bulunmakta ve anlam bozukluğu oluşmaktadır. Ayrıca tüzükte 0.5% maxdeğer, karbon monoksit değil karbondioksit için verilmiştir. Soru, hatalıdır, iptal edilmelidir.
  KAYNAK:
  MADEN VE TAŞ OCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE
  TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ
  SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ
  ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN
  Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 13.8.1984, No : 84/8428
  Dayandığı Kanunun Tarihi : 25.8.1971, No : 1475
  Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 22.10.1984, No : 18553
  Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi : 24, S. 2024
  MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.
  Oksijen miktarı azalan veya yanıcı, parlayıcı ve zararlı diğer gazların karışmasıyla bozulan yahut çok ısınan hava akımları, diğer çalışma yerlerinden geçmesine meydan verilmeden, derhal ve en kısa yoldan ocak dışına atılır. İşçileri, havanın bozulmasından, ısınmasından ve oksijen azalmasından ileri gelen olumsuz etkilerden korumak için, gerekirse, çalışma alanı ve zamanı sınırlanır.
  Dayanak;
  Yukarıdaki soruda üç yerine dört boşluk bırakıldığı için veya dört maddeli şıklar yerine üç maddeli şıklar konulduğu için açık ve net bir yazım hatası vardır. Adayların bu soruyla yanlış yönlendirildiği aşikardır. Ayrıca soruda CO istiyor cevaplarda CO2 değerleri verilmiştir. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir


  A KİTAPÇIĞI 17.SORU İPTAL EDİLMELİ
  17. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?
  A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
  B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
  C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
  D) Mevcut durumu analiz etme

  PUKÖ döngüsünün aşamalarını inceleyecek olursak;
  PLANLA
  İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
  Mevcut durumu analiz etme (D ŞIKKI)
  Hedeflerin belirlenmesi
  Kayıtların analizi
  Tehlikelerin Belirlenmesi
  risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
  Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
  İç talimatlar hazırlama
  UYGULA
  Riskleri Değerlendirme
  Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme (A ŞIKKI)
  Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
  Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama (B ŞIKKI)
  Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme (C ŞIKKI)
  Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
  KONTROL ET
  Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
  İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
  Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
  İlgili kişileri bilgilendirme
  ÖNLEM AL
  Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
  Etkili önlemleri standartlaştırma
  Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama
  A KİTAPÇIĞI 50. SORU
  50. Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
  A) Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
  B) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
  C) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
  D) Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.

  Genel Havalandırma:
  Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan hava kirleticilerini, kaynağına doğru yönlendirilmiş temiz hava akımı ile atölye ortamına dağıtarak yoğunluğunu düşürmek ve daha sonra ise ters yöndeki veya tavandaki emme ağızlarından emerek dışarıya atmak esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde birim atölye yüzölçümü için 50 m3/h hava değişimi öngörülür. Havalandırma iyi yapılmadığı zaman bu durum çalışanları etkilemektedir. Kaynak işlemi sonucu ortaya çıkan hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara düşürülebilmesi için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir.


  Bunlar:
  a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
  b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
  c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
  d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
  e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
  f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
  g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır.


  A kitapçığı 51.soru

  51. Kesme ve kaynak işlerinde kullanılan gaz tüplerinin kullanılmasında hangisinin yapılması yanlıştır ?
  A) Önce oksijen tüpü açılmalıdır.
  B) Önce asetilen tüpü açılmalıdır.
  C) Asetilen tüp valfleri bir veya bir buçuk turdan fazla açılmamalıdır.
  D) Oksijen tüplerine ve cihazlarına yağlı el veya eldivenlerle dokunulmamalıdır

  VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP: A
  YAPILMASI GEREKEN: SORUNUN İPTALİ
  İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM
  SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA 2005 YILINDA YAYINLAMIŞ OLDUĞU MODÜLÜN
  UYGULAMA FAALİYETLERİ KAPSAMINDA 5. KISIMDA (11. SAYFADA) YAZI OLARAK DA ŞEKİL
  OLARAK DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ÖNCELİKLE OKSİJEN TÜPÜ AÇILMALIDIR.
  [​IMG]

  A KİTAPÇIĞI SORU 35.
  Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfus etmesi) yanlıştır?
  A. Beta: Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğurulur.
  B. Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
  C. Gama: Kurşun ve beton gibi malzemelerde soğurulur.
  D. Nötron: Plastik ve benzeri malzemelerde soğurulur.
  Cevap anahtarında doğru cevap A şıkkı olarak verilmiş, fakat aşağıda kaynağını da belirttiğim gibi(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Dairesi sitesi ), Beta ve Nötron giriciliği yanlıştır. Yani, 2 tane hatalı cevap bulunmaktadır. Soru iptal edilmelidir.
  Kaynak: http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/Guncelbelgeler/Radyasyon_olcum_sunum.pdf
  İçerik: Radyasyon kaynaklarının özellikleri
  •ALFA : İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
  •BETA : İnce bir metal tabakası tarafından soğurulur..
  •GAMA : Giricilik özelliği daha fazla olup kurşun ve beton gibi yoğun malzemelerde soğurulur.
  •NÖTRON : Parafin, beton, su gibi hidrojence zengin ortamlarda soğurulur     

   
  Execute ve Cevdet Kızılay bu yazıya teşekkür etti.
 10. serkancivan

  serkancivan TÜİSAG Üyesi

  arkadaslar A kitapcıgı 58,81,35,85 B kitapçıgı 7,57,72,92 sorularına dilekcemizi tamamladım yarın elden bakanlığa verecem..   
  Erkan GÜNDOĞDU bu yazıya teşekkür etti.
 11. seher tütenk

  seher tütenk TÜİSAG Üyesi

  Çan eğrisinin önerilmesini ve bu konuda baskı uygulanmasını öneriyorum .   
  ugurcaner bu yazıya teşekkür etti.
 12. marc123

  marc123 TÜİSAG Üyesi

  İnsanlar yeni bir iş imkanı bulduk diye heyecanlanıyor, çabalıyor, çalışıyor. Çalışanlar çalışmalarından fedakarlık ediyor. Yıllık izinlerini kurslarda kullanıyorlar, işsiz olanlar zaten hepten bel bağlıyor çalışıyor ellerinden geleni yapıyor. Kurs ücretlerini fazla bulup kursa yazılamayan arkadaşların olduğu bir ortamda yeri geliyor kredi çekiliyor yeri geliyor bazı harcamalardan kısıtlanıyor bu kurslara paralar yatırılıyor. Herkes bir şekilde bu rüzgara kapılıp yolunu bulmak istiyor. sınav için ya iki arka sokaktan ya da 100lerce km öteden sınav yerlerine geliyor. Kimisi sınav sabahı yarı uykulu kimisi arabasıyla geliyor ayrı bir yol yorgunluğu. Sınava girmeden 5dk önce bile ellerindeki hap bilgilere göz atıyorlar filan derken kendimizi sınavda buluyoruz. sınav da ne sınav ! Ya bu adamlar neyin kafasını yaşıyor? Sen hergün o siteden yeni yönetmelikler yayınlayıp duruyorsun? Geçerli olan mevzuattan sorumlusunuz diyorsun? Gidip kel alaka yerlerden kafana göre soruyorsun?? Hadi sorduğun yeri de geçtim aldığın herhangi bir yerdeki soruyu bile doğru alamıyorsun?? Adam bir şıkkın son kelimesine " ve " koyuyor ya? Var mı böyle bir şey bu dünyada ya? Bu neyin kafası arkadaş? Yalan yanlış/eksik/fazla veriler? Soruyla cevaplar birbirini tutmuyor? Bu nasıl bir iş arkadaş? Şu sitedeki ve başka sitelerde de vardır.. Bu tablo ne ya? Bu insanların çilesi ne?? Bu nasıl bir sistem? Adam sınava mı çalışacak? Senin yanlışlarını mı araştıracak? Senin eksiklerini mi giderecek? Sana seni yanlışlarını kabul ettirmeye mi çalışacak? Ekstra masraflara mı girecek? Vaktini zamanını sana mı harcayacak sürekli? Kim hazırlıyor arkadaş bu soruları?? Kimler gönderiyor bu soruları kimler kabul ediyor o kitapçığa koyuyor? Nasıl bir komisyon nasıl bir heyet neyin heyeti bunlar? Sözde amaç ülkemizde iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu maddi manevi kayıpları azaltmak ölümleri hastalıkları azaltmak filan yalan ya. Bu gidişle daha çok insan ölür bu ülkede.. Bu stresten bu sinirden kanser olur ölür.. sıcakları da ekle beyin kanaması geçirir ölür.. Yazılar olsun. Midem bulanıyor şu tabloyu gördükçe. Utansınlar ellerini vicdanlarına koysunlar.. Açıp tekrar baksınlar şu sorulara dilekçe milekçesiz düzeltsinler insanlardan bir şey beklemesinler. Atladığımız noktaları da düzeltsinler. Madem beceremiyorsun yapma kardeşim şu sınavı git başka birilerine hazırlattır? Yurtdışından adam getirt ya da üniversiteler kafası çalışan adamları getirt konuyu bilmese de dökümanı açar okur analiz eder ona göre sorular sorar.. Bulmaca sormaz, yanlışları düzeltin demez.. Gereğini yapar. Sizde bu soruları soran işi bilen birileri mi bilmeyen birileri mi ne ayarda çözemedik çözemeyiz de.

   
 13. Erkan GÜNDOĞDU

  Erkan GÜNDOĞDU TÜİSAG Üyesi

  Hangi sorulara resmi itirazlar gerçekleşti?Özellikle Ankara daki arkadaşlara iş düşüyor. Dışardan zamanında yetiştirmek mümkün görünmüyor.İtiraz edilen sorular duyurulursa çok sevinirim.
   
 14. aziz e.

  aziz e. TÜİSAG Üyesi


  yasin bey selamlar,
  89. sorudan vazgeçin... güvenin bana.
  "bu sorudan ekmek çıkmaz."
  bu cümleyi kullanan, geçen sınavda 4 soruya itiraz edip kabul ettiren kişi:)
  ama şunu da söyledi...
  B kitapçığından
  soru 7
  soru 49
  soru 72
  soru 25
  kesin iptal:)

   
 15. firuze elif

  firuze elif TÜİSAG Üyesi

  ben bu sınavın iptal olması gerektiğini düşünüyorum. meb malesef bu işi kotaramıyor geçtiğimiz senelerde de en az 3 4 soru iptal edilmişti. ben elimden gelenin en iyisi olacak şekilde çalıştım çabaladım eminim bir çok insan aynı şekildedir. sınavdan önceki gece 13 mayıs 2012 sorularını çözdüm 84 doğrum çıktı eğer ben bu konuları bilmesem zaten bir gece önce de yapamazdım. sırf insan elemek için böyle bir sınav yapmışlar resmen. madem öyle her sene girecek insan sayısını ayarla ya da başka bir çözüm getir. yönetmelikten madde çekip bir madde de kafadan atıp soru hazırlamak bir devlet kurumuna yakışır mı? isg uzmanı olacak insan sayısalcı insan, kaldı ki ben her şeyi ezberlerim diyen bile bu kadar yönetmeliğin bu kadar maddesini ezberleyemez. her gün bir şey değişiyor ben artık kendi adıma bıktım. ösym sınavlarına giriyoruz olmuyor, meb sınavına giriyoruz olmuyor. bazı arkadaşlar belki de diyecek sınav iptal olursa tekrar git gel eziyet. bende kalktım izmirden geldim 65le falan kalıyorum ama eğer mantıklı bir sınav olacaksa tekrar aynı sınav parasını verip gelmeye razıyım. o kadar çalışttım çabaladım şimdi ikinci sınav stresi onun da ne olacağı belli değil.   
  Ertand bu yazıya teşekkür etti.
 16. AYŞE KAYA

  AYŞE KAYA TÜİSAG Üyesi

  bakalım sonuç ne olacak bu kadar yanlış yaptıklarından haberleri varmı

   
 17. aziz e.

  aziz e. TÜİSAG Üyesi


  cevdet bey selamlar,
  hemen kısaca anlatayım...
  47. sorunuz direk iptal.bunu söyleyen gerçek bir hoca...
  73. soruya da şöyle bir mantıkla yaklaşırsanız yanlış düşündüğünüzü anlarsınız.
  eyde yemek yiyorsunuz, masaya döküldü. hemen mi temizlersiniz yoksa gün içinde mi?
  emin olun bu mantıkla bakarsanız cevabın doğru olduğunu anlarsınız. ayrıca, dediğiniz gibi yönetmelikte de var. karşınızdaki anlama falan bakmayacak ve size direk yönetmelikle cevap verecektir yani reddedecektir.
  karar sizin?

   
 18. kemalx

  kemalx TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım sen o kursu hiç aramasan daha iyi olur.O kurs son derece dandik bir kursa benziyor.Sen sorulara bakarsan bu durum net olarak anlaşılır.Sen onları ciddiye alma.

   
 19. aziz e.

  aziz e. TÜİSAG Üyesi


  57 yi çıkarın bence:)

   
 20. 3406

  3406 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar forumda yazılanlara göre itiraz edilecek sorular bayağı fazla görünüyor;

  A grubu: 6, 17, 18, 20, 22, 30, 32, 33, 35, 47,
  50, 51, 54, 56, 58, 59, 62, 63, 73, 75,
  78, 79, 81, 82, 83, 84, 85, 87, 94

   
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica